Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 54

Thread: Romanii in Industria Jocurilor

1. Back To Top | #21
    Registered User strumfi's Avatar
    Nu e nimic injositor atunci cand muncesti si nu furi. Am cunoscut o tipa in Viena nu terminase liceul si castiga 2000 de euro ca vanzatoare. Era mai bine sa stea aici in mizerie sa apere drapelul national fara bani de dentist. Nu compara vikingii cu romanii.Ca nu e cazul. Popoare diferite si mentalitati diferite. Zei diferiti. Nu stiu ce pretentii ai serios de la un popor care nu a purtat macar un razboi de cotropire in aproape toata istoria lui. Impresia proasta nu vine din cer ci bazata pe fapte istorice si ca multi ca si tine doar ,,locuiesc,, in chirie. Ca sa poti face un om mandru de tara lui trebuie ca sa aiba in spate o traditie si puternice valori, ceea ce nu e cazul.Ca au fost sau nu au fost, ca s au pierdut , e irelevant acum. La ora actuala nu am cu ce sa ma mandresc si nu traiesc din amintiri luate din manualele de propaganda comunista cu care ni se spalau creierele de mici. Mercenari ?? Sa muncesti te face mercenar ? Daca muncesti pt vreun indian te face mercenar ? Sa muncesti pt vreun shaormar local ce nu stie ce este pasta de dinti te face patriot ? Eu zic sa mai faci curat prin sertare, mai calatoreste si tu un pic, e 2018.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

2. Back To Top | #22
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Quote Originally Posted by jokercroker67 View Post

De prin 2012 au inceput sa se scoata jocuri proaste. Dar nu din cauza testerilor. Ci din cauza managerilor si in primul rand, recruterilor.
    Cei care au lucrat acolo mi-au spus ca faceau o munca " titanica" pe salariile alea de cacao. Si nici leazii nu o duc prea bine ca muncesc de le sar capacele pentru salarii tot de cacao. Despre AC Unity si Watch Dogs mi-au povestit ca au ramas si testerii si leazii cu sechele pentru ca oricat de mult se zvarcoleau sa raporteze sute de buguri pe zi, dezvoltatorii lui peste prajit nu se sinchiseau sa le fixeze. Poate si din cauza motorului grafic imbunatatit...

Azi, cu toate ca salariul a crescut la 1200 lei, se angajeaza la gramada si se concediaza la gramada in loc sa investeasca in mai putini angajati, dar din aia profesionisti si pasionati. Si da, managerii sunt la fel de infecti acum ca si inainte, poate chiar mai infecti si mai prosti.
    Avand in vedere ca IT-istii si gamerii experimentati si profesionisti prefera sa emigreze si sa lucreze ca chelneri prin Spania sau ca programatori prin Germania (daca apuca) pentru mai multi bani decat sa sclavageasca Ubisoft si EA pe 1200 lei , normal ca managerii ajung sa angajeze testeri la gramada, multi pusti cu liceul terminat veniti mai mult ca sa se joace decat sa testeze, e normal sa se intample asa.

Majoritatea celor care au lucrat la Ubi spuneau ca erau zile in care raportau si 100 de buguri , dar cand stai sa raportezi buguri unor dezvoltatori frantuzi de la Carentoir ,Paris, Quebec, Montreal unde conditile de munca sunt altfel, se dau pauze dese ca asa-i la frantuzi, iar majoritatea dezvoltatorilor mai mult lenevesc jucandu-se Dota sau ping-pong de cat sa fixeze bugurile si asta pe salarii si bonusuri de mii de euro/dolari, iar managerii sunt mai preocupati sa discute despre vacante si masini, normal ca jocurile ies proaste, nefinisate, plictisitoare si repetitive.

Ma gandesc cum o fi sa lucrezi ca dezvoltator la Ubisoft Montreal si ce randament ai acolo si ce viata frumoasa trebuie sa ai.
    Lol. Banuiesc ca stii ca jocurile nu-s facute de testeri, ci de productie. Iar Ubi are la noi peste 200 de dezvoltatori (level si game design, arta, programatori, sunet etc.) care au contribuit la majoritatea AAA-urilor Ubisoft.
    Zic asta pentru ca ai pomenit numai de testare si de salariul minim pe economie ca o cauza a faptului ca nu-ti plac jocurile Ubi
    Iar faza cu "majoritatea dezvoltatorilor lenevesc in Dota si ping-pong in loc sa fixeze bug-uri" este o mare aberatie spusa din nestiinta. Daca nu se fixeaza toate bug-urile, altele sunt cauzele.

3. Back To Top | #23
    Quote Originally Posted by viezure View Post
    Lol. Banuiesc ca stii ca jocurile nu-s facute de testeri, ci de productie. Iar Ubi are la noi peste 200 de dezvoltatori (level si game design, arta, programatori, sunet etc.) care au contribuit la majoritatea AAA-urilor Ubisoft.
    Zic asta pentru ca ai pomenit numai de testare si de salariul minim pe economie ca o cauza a faptului ca nu-ti plac jocurile Ubi
    Iar faza cu "majoritatea dezvoltatorilor lenevesc in Dota si ping-pong in loc sa fixeze bug-uri" este o mare aberatie spusa din nestiinta. Daca nu se fixeaza toate bug-urile, altele sunt cauzele.
    Stiu ca sunt si dezvoltatori romani. Evident, si aia platiti cu salarii de India. Dar in raport cu dezvoltatorii francezi, sunt putini.

Recunosc, am zis-o in gluma aia cu " Dota si ping-pong" , dar tu ce crezi ca-i tin pe dezvoltatorii francezi sa fixeze bugurile?

4. Back To Top | #24
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    Nu e nimic injositor atunci cand muncesti si nu furi. Am cunoscut o tipa in Viena nu terminase liceul si castiga 2000 de euro ca vanzatoare. Era mai bine sa stea aici in mizerie sa apere drapelul national fara bani de dentist. Nu compara vikingii cu romanii.Ca nu e cazul. Popoare diferite si mentalitati diferite. Zei diferiti. Nu stiu ce pretentii ai serios de la un popor care nu a purtat macar un razboi de cotropire in aproape toata istoria lui. Impresia proasta nu vine din cer ci bazata pe fapte istorice si ca multi ca si tine doar ,,locuiesc,, in chirie. Ca sa poti face un om mandru de tara lui trebuie ca sa aiba in spate o traditie si puternice valori, ceea ce nu e cazul.Ca au fost sau nu au fost, ca s au pierdut , e irelevant acum. La ora actuala nu am cu ce sa ma mandresc si nu traiesc din amintiri luate din manualele de propaganda comunista cu care ni se spalau creierele de mici. Mercenari ?? Sa muncesti te face mercenar ? Daca muncesti pt vreun indian te face mercenar ? Sa muncesti pt vreun shaormar local ce nu stie ce este pasta de dinti te face patriot ? Eu zic sa mai faci curat prin sertare, mai calatoreste si tu un pic, e 2018.
    Cred ca pe subiectul asta trebuie discutat pe alt topic.

E adevarat ca se castiga si se traieste mult mai bine in strainatate decat aici. Ironic, cu toate ca militezi sa gandim individualist ca niste mercenari si cetateni globali, te lauzi pe aici ca muncesti la aeroport pe 3000 lei cand in afara se castiga dublu sau triplu, lol.

Trebuie sa intelegi totusi ca in viata mai sunt si alte chestii in afara de bani.

E adevarat ca nu avem cu ce sa ne mandrim si ca istoria noastra a fost falsificata de pasoptisti si comunisti. Dar am putea sa incepem de pe acum sa ne cream o noua etapa, o noua epoca cu adevarat prospera, sa ne afirmam.
    Iar secolul 21 si globalizarea ne ofera atatea oportunitati si noi romanii o dam cu batul in balta.

Ca in fond, nici nu exista dorinta asta de a avansa la romani cand vad ca ditamai posturile de televiziune investesc bugete de milioane de euro in emisiuni cretine de manelari gen Las Fierbinti sau Baieti de oras sau tot felul de show-uri penibile de tip Maruta si Capatos in loc sa investeasca inteligent in seriale istorice sau fantasy.

5. Back To Top | #25
    Registered User
    "Cele mai mari echipe de testeri la EA sunt evident la sediul EA din Bucuresti.
    Si cu toate astea, de cativa ani, Liga 1 Romaneasca e inexistenta in jocurile NFS, Battlefield, Star Wars, Mass Effect, FIFA, cu toate ca romanii au contribuit cel mai mult la testarea si dezvoltarea seriei in ultimii ani. Aiurea! Recunosc, nu ma dau in vant dupa FCSB sau Dinamo, dar un pic de corectitudine politica domnilor daca tot bagati echipe feminine de fotbal la greu !
    In Battlefield 1, romanii au fost ignorati total, desi ar fi mers o harta cu Triunghiul Mortii."

Ahahahaha.

Deci dupa logica ta, daca jocul se dezvolta in tara X trebuie neaparat ca tara respectiva sa fie reprezentata in joc, altfel au muncit degeaba. Mare pacat ca nu au bagat macar statia de metrou de la Victoriei ca harta in Battlefield 4, trec sute de mii de romani pe acolo zilnic, e un punct de reper. De Star Wars si Mass Effect nu mai zic, potential maxim! Iar in FIFA e sigur vina echipei din Romania ca nu au reusit sa cumpere drepturile pentru Liga 1. Daca tot judeci industria macar te poti documenta mai bine inainte sa iti postezi toate frustrarile pe aici. Romania tocmai a fost licentiata ca echipa nationala in FIFA 18, nu sunt multe tari care se mandresc cu asta. Pentru Liga 1 e o poveste veche si simpla, cei de la Liga au cerut un pret foarte mare pentru drepturi si evident ca nu le plateste nimeni milioane de euro pentru o liga ce nu produce nimic.

Industria de gaming e foarte ampla in Romania. Pe partea de testare majoritatarea pozitiilor sunt entry level de aici si angajari/plecari masive, e un job de vara pentru multi ce isi incep cariera aici fiind un job usor si platit destul de bine. 1200 de roni net plus bonuri este peste media multor job-uri ce nu cer experienta anterioara. Pe partea de programare salariile sunt la nivelul industriei din software, chiar mai mari pentru anumite pozitii de nisa. Am cunoscut programatori ce scot lejer net 9000-12000 doar din salariu, plus beneficii gen actiuni, bonusuri anuale, asigurare medicala, etc.

Sunt foarte mult companii ce fac jocuri in Romania, daca va intereseaza cu adevarat va recomand sa mergeti la conferintele de specialitate cum este si DevPlay.

6. Back To Top | #26
    Cred ca pe subiectul asta trebuie discutat pe alt topic.

E adevarat ca se castiga si se traieste mult mai bine in strainatate decat aici. Ironic, cu toate ca militezi sa gandim individualist ca niste mercenari si cetateni globali, te lauzi pe aici ca muncesti la aeroport pe 3000 lei cand in afara se castiga dublu sau triplu, lol.

Trebuie sa intelegi totusi ca in viata mai sunt si alte chestii in afara de bani.

E adevarat ca nu avem cu ce sa ne mandrim si ca istoria noastra a fost falsificata de pasoptisti si comunisti. Dar am putea sa incepem de pe acum sa ne cream o noua etapa, o noua epoca cu adevarat prospera, sa ne afirmam.
    Iar secolul 21 si globalizarea ne ofera atatea oportunitati si noi romanii o dam cu batul in balta.

Ca in fond, nici nu exista dorinta asta de a avansa la romani cand vad ca ditamai posturile de televiziune investesc bugete de milioane de euro in emisiuni cretine de manelari gen Las Fierbinti sau Baieti de oras sau tot felul de show-uri penibile de tip Maruta si Capatos in loc sa investeasca inteligent in seriale istorice sau fantasy.
    Nu ma laud man. Ti am spus ce bani castig ca sa iti dau de inteles ca pentru mine un joc nu este diferit de o bere. Este un produs de entertainment . Ca un film. Nu stau sa fac legaturi asa ca tine. Nu plang ca nu e nici un roman in star wars. Nu sunt patriot . Sunt un om ce isi vede de bucataria lui si se bucura de timpul ramas.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

7. Back To Top | #27
    Quote Originally Posted by mikey000 View Post
    "Cele mai mari echipe de testeri la EA sunt evident la sediul EA din Bucuresti.

ar in FIFA e sigur vina echipei din Romania ca nu au reusit sa cumpere drepturile pentru Liga 1. Daca tot judeci industria macar te poti documenta mai bine inainte sa iti postezi toate frustrarile pe aici. Romania tocmai a fost licentiata ca echipa nationala in FIFA 18, nu sunt multe tari care se mandresc cu asta. Pentru Liga 1 e o poveste veche si simpla, cei de la Liga au cerut un pret foarte mare pentru drepturi si evident ca nu le plateste nimeni milioane de euro pentru o liga ce nu produce nimic.
    Eu stiam ca EA au fost cea care au exclus Liga 1 din FIFA pentru alte motive enuntate de comentatorii de pe site cum ca romanii pirateaza jocul sau ca Liga 1 e plina de nereguli si EA nu mai voia sa o includa in FIFA.

Quote Originally Posted by strumfi View Post
    Nu sunt patriot . Sunt un om ce isi vede de bucataria lui si se bucura de timpul ramas.
    Adevarat.
    Nici eu nu sunt patriot. Probabil ca nici majoritatea romanilor nu sunt.
    Dar uite ca germanii sunt, francezii sunt, americanii sunt, englezii....ohooo, sunt cei mai patrioti. Stiu sa-si apere interesele, , stiu sa lupte pentru cauza lor si de aia inving intotdeauna, fiindca insista! Si au fost patrioti nu de cand au avut imperii, ci inca de cand dadeau cu sapa, locuiau in cabane de lemn si dadeau cu plugul. Mentalitatea de invingator ti-o formezi de la bun inceput sau te nasti cu gena de invingator.
    Tocmai ca aia nu-si denigreaza tara si se mandresc cu ce realizeaza si continua sa exceleze, pe cand cei care isi denigreaza propria tara si continua sa aiba o mentalitate paguboasa raman sclavi si pierzatori in continuare.
    Si cu asta incheiem subiectul despre patriotism.

Revenind la jocuri: gasit un top interesant
    Cele mai tari jocuri video făcute de români, de care probabil n-ai auzit niciodată - VICE
    Last edited by jokercroker67; 08-01-2018 at 14:08.

8. Back To Top | #28
    Oare de ce cred eu ca tu esti vreun studentel (specializare IT) frustrat care a lucrat ca beta-tester pe la vreo companie din cele care le enumeri? Nu de alta, dar prea ii injuri si prea te dai mare cunoscator in ale industriei de jocuri...desi nu esti.

9. Back To Top | #29
    Sau poate e o clona marca tacticianului.

10. Back To Top | #30
    Registered User Raziel01's Avatar
    Poate?

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

11. Back To Top | #31
    black the fall chiar a fost foarte fain! l-am jucat in aceeasi perioada cu inside, unul dintre jocurile mele preferate de anul trecut si nu am vazut mari diferente de calitate.

Putem chiar sa lansam un RPG mai tare decat Witcher-ul polonezilor cu fat-frumos, zmei, capcauni, muma padurii, balauri, sanziene, sfanta vineri, strigoi, greuceanu, ivan turbinca sau Harap Alb.
    imagine the cringe tho.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

12. Back To Top | #32
    Registered User RAN's Avatar
    Eu vreau RPG cu oricine, doar sa fie cu stela si arsinel, in regia lui sergiu nicolaescu.
    La istorie e domnul student, sau a terminat intre timp, si e suparat pe viata, ca e greu.

13. Back To Top | #33
    Stilul e inconfundabil totusi. E un fel de clona a mea totusi un Strumfi din un univers paralel, mai inversunat si inchistat in prejudecati si mai temator sa incerce lucruri noi. Si eu in viata reala sunt mai mereu nemultumit dar baietul asta e un monument de nemultumiri si experiente urate. Adica chiar ar trebui sa ii cumparam un joc ceva, desi eu zic sa facem cheta la un joint si o meseriasa.poate se mai relaxeaza.
    Ran nu fii rau, doi s au dus deja si al treilea e pe duca si el:-)

14. Back To Top | #34
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Eu vreau RPG cu oricine, doar sa fie cu stela si arsinel, in regia lui sergiu nicolaescu.
    Chit ca faci caterinca pe seama mea, chiar mi-ar placea un joc horror pe stil Resident Evil 7 cu Stela si Arsinel ca "villains" care te tin captiv si te drogheaza cu produse de la Catena.

De fapt, chiar mi-as dori un shooter Horror Open-World/Co-Op pe stil Metro/Fallout intr-un Bucuresti post-apocaliptic redat cu acuratete intr-un joc in care sa poti juca cu 6 jucatori, sa cauti hrana, munitie, sa supravietuieti invaziei zombilailor radioactivi si varcolacii maidanezi prin Centrul Vechi, Rahova, Pipera sau Ferentari.

Si lupta finala sa aiba loc in ruinele Casei Poporului cu zombilaii parlamentari!

15. Back To Top | #35
    Registered User
    Jocurile din seria Cabela sunt realizate de un studio din Bucuresti, Fun Labs:
    Fun Labs - Wikipedia
    Si mi-am adus aminte si de Cotropitorii, un fel de Counter-Strike. Parca era pe un CD de la PC Games sau Level prin 2006.
    A aparut Cotropitorii | ComputerGames.ro

Edit: Cei care realizasera Cotropitorii, mai facusera un joc, Romani in spatiu
    Romanii In Spatiu - Trailer 1 on Vimeo

Tin minte ca prin 2006-2008, era o campanie Level care se numea "Faceti jocurile" sau ceva de genul. Si ofereau si premii in bani. Iesisera unele jocuri interesante.
    Last edited by RoccoSuasito; 08-01-2018 at 19:59.

16. Back To Top | #36
    Quote Originally Posted by ithanium2 View Post
    Oare de ce cred eu ca tu esti vreun studentel (specializare IT) frustrat care a lucrat ca beta-tester pe la vreo companie din cele care le enumeri? Nu de alta, dar prea ii injuri si prea te dai mare cunoscator in ale industriei de jocuri...desi nu esti.

Indiferent ce ti se spune si ce cunosti tu, stii ca mai exista si acel ceva cunoscut ca "Factorul uman" ?

Quote Originally Posted by RoccoSuasito View Post
    Edit: Cei care realizasera Cotropitorii, mai facusera un joc, Romani in spatiu
    Romanii In Spatiu - Trailer 1 on Vimeo
    Asa ceva cu grafica la zi chiar ar fi interesant, pe stil Wolfenstein: The New Order!

17. Back To Top | #37
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Sau poate e o clona marca tacticianului.
    Mda...ai dreptate. Ma mira cum de nu i-o baneaza si pe asta.

18. Back To Top | #38
    Quote Originally Posted by ithanium2 View Post
    Mda...ai dreptate. Ma mira cum de nu i-o baneaza si pe asta.
    De 2X2!

Pe bune, nici acum in 2018 nu puteti sa postati la subiect si sa discutati subiectul, nu persoana, si sa lasati ura deoparte tipica varstei psihologice de 12 ani?

Puteti demonstra si voi ca sunteti demni sa purtati barba? Mai ales tu strumfiule, domule de 37 de ani, ca tu ai inceput sa deviezi de la subiect si sa ma ataci la persoana.
    Last edited by jokercroker67; 09-01-2018 at 18:03.

19. Back To Top | #39

20. Back To Top | #40
    De 2X2!

Pe bune, nici acum in 2018 nu puteti sa postati la subiect si sa discutati subiectul, nu persoana, si sa lasati ura deoparte tipica varstei psihologice de 12 ani?

Puteti demonstra si voi ca sunteti demni sa purtati barba? Mai ales tu strumfiule, domule de 37 de ani, ca tu ai inceput sa deviezi de la subiect si sa ma ataci la persoana.
    Cine poarta barba ? Eu ma rad la 2 zile. Poarta tu barba. Ma tu nu te intrebi macar asa in somn, cum dracu reusesti sa iti pui un forum in cap ?

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks