Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 72

Thread: Romanii in Industria Jocurilor

1. Back To Top | #41
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    Cine poarta barba ? Eu ma rad la 2 zile. Poarta tu barba. Ma tu nu te intrebi macar asa in somn, cum dracu reusesti sa iti pui un forum in cap ?
    Vorbeam la figurat!
    Eu ma intreb macar asa , in somn, cum dracu numai pe forumurile romanesti (si pe asta si pe Softpedia) dau mereu peste astia ca voi care va purtati precum babele din fata blocului , repede sa hartuiasca, sa barfeasca si sa insulte un nou venit care arata diferit, se imbraca diferit, se poarta diferit, vorbeste diferit?
    Si cum naiba pe forumurile straine de prin SUA , fiecare care posteaza isi vede de treaba, fara sa sara la gatul aluia ca "vai, cum iti permiti tu sa ai o parere diferita de majoritatea, vai , esti clona lui X, dacopatule, folie de aluminiu, troll, hater"?

Observ ca exista functia IGNORE si e chiar foarte vizibila!
    Last edited by jokercroker67; 12-01-2018 at 18:41.

2. Back To Top | #42
    ON-TOPIC:
    Bine ca macar in tara asta, mai exista si nuferi prin gramada de burieni, romani cu care te poti mandri ca fac o treaba buna si nu stau toata ziua sa comenteze aiurea si sa hartuiasca pe oricine care are idei noi si pareri diferite ca emigram demult...........apropo de romani care mai si fac jocuri, nu doar se joaca si comenteaza:

3. Back To Top | #43
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by jokercroker67 View Post
    ON-TOPIC:
    Bine ca macar in tara asta, mai exista si nuferi prin gramada de burieni, romani cu care te poti mandri ca fac o treaba buna si nu stau toata ziua sa comenteze aiurea si sa hartuiasca pe oricine care are idei noi si pareri diferite ca emigram demult...........apropo de romani care mai si fac jocuri, nu doar se joaca si comenteaza:

Auzi ma frectie, dar tu ce ai creat asa nemaipomenit de vii sa ne judeci pe noi ? Ca la vaitat te pricepi. Cat de bolnav la cap sa fii sa insisti ca bolundul sa tot dai cu capul in usa dupa ce oamenii ti au aratat ca nu esti dorit si te au scos pe geam afara de nenumarate ori? Duci lipsa de atentie ? Da cu ceva alifie sa iti creasca nucile, dezvolta o coloana vertebrala si intoarce te ca un biped dezvoltat din toate punctele de vedere. Culegi roadele personalitatii tale minunate care nu face decat sa enerveze , o bocitoare demna de cel mai amarat birt din sat , predestinata abuzurilor domestice. De aia te intorci aici cu toate cacaturile de clone, e singura ta bucurie de molie, singurul loc in care ai reusit sa iti formezi o reputatie. Pentru ca de ce nu, decat sa fii un anonim invins mai bine unu cu o reputatie de enervant. Intoarce te cu scutul sau calare pe el. Vreau sa iti lansez o provocare. In fiecare saptamana vreau sa te intorci pe forum sa ne spui care crezi ca a fost cea mai reusita fapta a ta in saptamana ce a trecut. Arata ne ca ai devenit barbat. Ca ai f t ceva , o betie cu prietenii merge si aia, ai facut un copil, ai crescut un caine, CEVA!

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

4. Back To Top | #44
    Auzi ma frectie, dar tu ce ai creat asa nemaipomenit de vii sa ne judeci pe noi ? Ca la vaitat te pricepi. Cat de bolnav la cap sa fii sa insisti ca bolundul sa tot dai cu capul in usa dupa ce oamenii ti au aratat ca nu esti dorit si te au scos pe geam afara de nenumarate ori? Duci lipsa de atentie ? Da cu ceva alifie sa iti creasca nucile, dezvolta o coloana vertebrala si intoarce te ca un biped dezvoltat din toate punctele de vedere. Culegi roadele personalitatii tale minunate care nu face decat sa enerveze , o bocitoare demna de cel mai amarat birt din sat , predestinata abuzurilor domestice. De aia te intorci aici cu toate cacaturile de clone, e singura ta bucurie de molie, singurul loc in care ai reusit sa iti formezi o reputatie. Pentru ca de ce nu, decat sa fii un anonim invins mai bine unu cu o reputatie de enervant. Intoarce te cu scutul sau calare pe el. Vreau sa iti lansez o provocare. In fiecare saptamana vreau sa te intorci pe forum sa ne spui care crezi ca a fost cea mai reusita fapta a ta in saptamana ce a trecut. Arata ne ca ai devenit barbat. Ca ai f t ceva , o betie cu prietenii merge si aia, ai facut un copil, ai crescut un caine, CEVA!
    Bine, accept provocarea.
    Dar unde pot sa fac asta? pentru ca nu vreau pe aria asta aici!
    Chit ca nu mai moderatori, zic ca macar sa ne auto-moderam noi si sa o lasam mai moale cu off-topicul si atacul la persoana.

Aici discutam strict despre jocuri.

Vrei sa ma laud cu realizarile mele si sa purtam discutii de tip drama queen (cum faci tu de obicei) , ok, dar o facem pe spital.

P.S.
    Mersi mult ca mi-ai violat threadul asta care in mod normal trebuia sa fi fost unul dintre cele mai tari din istoria forumului.
    Threadul asta era menit sa relanseze forumul si sa aduca trafic, dar ai venit tu "hater" sa mi-l distrugi.

5. Back To Top | #45
    Nu am momentan ce sa distrug. Nu te lua nimeni in serios.

Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

6. Back To Top | #46
    Registered User
    Cica asta a fost primul joc romanesc lansat in Romania:
    Primul joc romanesc pentru calculator | | Libertatea.ro
    Daca sursa de informatii este Libertatea, e clar nivelul discutiei.

Verifica si arhiva ziarului Ring, sunt foarte multe articole pertinente despre gaming.

7. Back To Top | #47
    Mersi mult ca mi-ai violat threadul asta care in mod normal trebuia sa fi fost unul dintre cele mai tari din istoria forumului.
    Threadul asta era menit sa relanseze forumul si sa aduca trafic, dar ai venit tu "hater" sa mi-l distrugi.

Aide.plm nici macar trolling nu esti in stare sa faci. Cum rahat ai ajuns sa te ia astia ca beta-tester la EA? Ca ti-au facut vant repede se vede de ce.

8. Back To Top | #48
    Quote Originally Posted by mikey000 View Post
    Daca sursa de informatii este Libertatea, e clar nivelul discutiei.

Verifica si arhiva ziarului Ring, sunt foarte multe articole pertinente despre gaming.
    Tu crezi ca am dat cautare pe Google "libertatea" ?
    Asta e singura sursa care imi apare. As fi postat orice alta sursa, dar asta e.
    primul joc romanesc - Căutare Google

Quote Originally Posted by ithanium2 View Post
    Aide.plm nici macar trolling nu esti in stare sa faci. Cum rahat ai ajuns sa te ia astia ca beta-tester la EA? Ca ti-au facut vant repede se vede de ce.
    Dar eu nu am lucrat niciodata ca tester!
    Si nu intentionez sa fac trolling spre deosebire de tine sau strumfi.

Si va rog frumos sa va carati de pe topicul meu daca nu aveti nimic constructiv de spus.

9. Back To Top | #49
    Daca nu faci trolling atunci e si mai trist )
    Este topicul lui, da ? Nu va mai luati de el ca ne exileaza la canal ) Si ce-ai sa faci mai molie ? ) Ne raportezi ca stricam topicul unei clone ? )

10. Back To Top | #50
    Data viitoare, cand mai intri pe topicele mele, sterge-ti tastatura si spala-te pe maini inainte sa mai comentezi .

11. Back To Top | #51
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Daca n-ai mai raspunde nici tu atacurilor, joker, poate lumea s-ar opri din a le mai face.
    Legat de topic, pare ca nu prea sunt multe de zis, plus ca titlul zice ceva si postarea altceva. Ori vorbesti de dezvoltatorii romani, ori de jocuri cu Romania in ele.

12. Back To Top | #52
    Quote Originally Posted by viezure View Post
    Daca n-ai mai raspunde nici tu atacurilor, joker, poate lumea s-ar opri din a le mai face.
    Legat de topic, pare ca nu prea sunt multe de zis, plus ca titlul zice ceva si postarea altceva. Ori vorbesti de dezvoltatorii romani, ori de jocuri cu Romania in ele.
    E vorba ca e enervant , are un tipar psihologic ce se repeta, nu deschidea bine gura si il banau. Apoi se mira de ce. Tot timpu se vaicareste ! Nu face nimic productiv nici pentru el nici pentru noi. Ne tot bantuie ca si fantoma comunismului, nu ne lasa sa respiram. Sper sa nu il mai baneze sa pot sa ii dau ignore dracului si sa nu fiu nevoit sa ii citesc ineptiile la fiecare clona noua.

13. Back To Top | #53
    E vorba ca e enervant , are un tipar psihologic ce se repeta, nu deschidea bine gura si il banau. Apoi se mira de ce. Tot timpu se vaicareste ! Nu face nimic productiv nici pentru el nici pentru noi. Ne tot bantuie ca si fantoma comunismului, nu ne lasa sa respiram. Sper sa nu il mai baneze sa pot sa ii dau ignore dracului si sa nu fiu nevoit sa ii citesc ineptiile la fiecare clona noua.

Evident ca n-ai sa faci asta fiindca te cunosc prea bine, tu fiind scandalagiul numarul 1 al forumului .
    Pentru ca tu singur si voluntar ai venit pe topicul meu sa ma enervezi, cu toate ca eu nu te-am bagat in seama.

Urasc specia asta de forumisti romani bagatori in seama care n-au nimic mai bun de facut decat sa insulte initiatorii de topice (aceeasi practica o vad si pe Softpedia si pe mai toate forumurile romanesti , pe cand pe forumurile straine nu se intampla decat foarte rar, decat daca subiectele sunt foarte stupide chiar si pentru standardeel secolului astuia ori daca incalca legile, gen alea care incita la genocid rasial). Pe un forum normal din strainatate n-ai sa vezi insa carcotasi din astia.
    Si daca subiectul e stupid, iar initiatorul e mai noob, asta inseamna ca esti mai tare si mai valoros daca il insulti cu intepaturi sau ii aplici un dus rece? Castigi ceva din asta? Nu, ramai tot un carcotas mediocru, iar el un noob.

Se dau ei mari coiosi in spatele tastaturii, dar in realitate sunt vai de capul lor.

Sa mai mentionez ca strumfi insusi mi-a spus acum ceva ani ca si-a obtinut jobul de ghiseist la aeroport cu salariu de 3000 lei fiindca parintii lui au avut ceva pile?

Ca tot el mi-a spus ca a lucrat doar o luna ca vanzator la macelarie intr-un supermarket si a si spus ca n-a rezistat. La valoarea lui "mare" cu care se lauda , nici atata nu putea sa lucreze, adica inchipuiti-va, pe fortele lui proprii, abia daca a putut sa se angajeze ca vanzator de salam si parizer.
    A avut noroc cu taticul si cu mamica lui cei bogati sa-i cumpere job.
    Fara parintii lui bogati, individul ajungea un nimeni si nu cred ca mai avea tupeul sa se dea mare coios pe aici. Cam ca putzoii a caror parinti le dau bani sa cumpere microtranzactii in Star Wars Battlecrap 2 pentru arme mai bune si skin-uri.

Ori eu, neavand nici parinti bogati, dar nici nesimtirea de a da spaga pentru un post de munca mai bine platit, am muncit si muncesc exact ce este pe masura competentelor mele si mi-am cautat job pe fortele proprii.

14. Back To Top | #54
    Registered User Irenicus's Avatar
    Chiar, asa ca exercitiu, cam ce buget ar fi nevoie sa faci un joc indie ok in Romania. 50k euro? 100k?
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

15. Back To Top | #55
    Quote Originally Posted by Irenicus View Post
    Chiar, asa ca exercitiu, cam ce buget ar fi nevoie sa faci un joc indie ok in Romania. 50k euro? 100k?
    Poti sa bagi si un milion de euro , degeaba, nu prea iti scoti banii, cel putin nu in Romania unde se pirateaza la greu, romanul neavand educatia si mentalitatea de a cumpara produse digitale.
    Ii vezi cumva pe romani cumparand sute de mii de exemplare de Black the Fall , Move or Die, DoorKickers sau Bugs vs Aliens?
    Cu cateva mii de exemplare vandute lent in Romania dupa 5 ani nu faci mare afacere. E posibil sa te coste mai mult suportul post-lansare : patch-uri, dlc-uri, expansionuri, publicitate ulterioara etc. daca vrei sa-ti scoti banii. Iar ca sa-l vinzi in afara, trebuie si mai multi bani, vreo cateva milioane bune de euro pentru ca sa-i faci publicitate, sa-l popularizezi pe You Tube si retele sociale. Trebuie sa te asiguri ca ai vanzare pe steam si prin Europa si prin America de Nord, daca se poate...si prin Asia.
    Si crede-ma, cu jocuri RPG despre Harap-Alb sau Greuceanu nu impresionezi pe nimeni de peste ocean daca nu ai vreun scenarist sau un scriitor de talia celui care a creat universul The Witcher.
    La fel cum nici nu vei impresiona pe nimeni cu un joc Shooter in care impusti zombies negrotei prin Ferentari
    Cum nici cu jocurile de strategie cu bataliile de la Vaslui sau Marasesti nu te astepta sa impresionezi pe careva cand poti foarte bine sa le incluzi pe toate intr-un mod gratuit in Total War.
    Last edited by RushWar; 16-01-2018 at 18:15.

16. Back To Top | #56
    La cehi si polonezi se poate sa dezvolti jocuri AAA gen Witcher sau ARMA pentru ca statele respective au economii mai performante si oameni nationalisti de alta mentalitate care stiu sa aprecieze un produs digital cumparandu-l si care stiu sa scoata produse de calitate.
    Cat despre restul care provin din tari mult mai sarace decat Romania:

• bulgarii au dezvoltat jocurile Tropico sub patronajul al publisherului german Kalypso Media
    • ucrainenii au dezvoltat seria Metro sub patronajul THQ-ului american, si apoi sub alt publisher german - Deep Silver si Koch Media
    • belarusii au dezvoltat World of Tanks sub patronajul publisherului Wargaming care e companie cipriota cu sediul la Nicosia...ma rog, eu nici nu l-as da ca un exemplu pozitiv, fiind un MMO aflat intr-o continua dezvoltare, nefiind nici acum finalizat si inca avand multe buguri

Salariile din cate am auzit sunt foarte mici si acolo, cam in jurul minimului pe economie la ei, foarte putini si aia experimentati luand mediul pe economie. Cei mai multi lucreaza acolo din pasiune sau pentru a-si asigura un start in cariera prin domeniul software.
    Practic, nu sunt cu mai nimic speciali decat noi... au ceva dezvoltatori, dar in mare sunt si testeri.
    Ca si romanii care lucreaza la EA si Ubisoft ca testeri si dezvoltatori, si bulgarii, ucrainenii si belarusii sunt tot un fel de "mercenari" ai companiilor europene si americane ca Deep Silver, Wargaming si Kalypso Media.

Momentan, in Europa de Est, nu exista decat doi mari companii dezvoltatoare de jocuri si care sunt autonome : CD Projekt si Bohemia Interactive.
    In rest sunt doar mercenari dezvoltatori si testeri care lucreaza pentru gigantii vest-europeni si americani.

17. Back To Top | #57
    Bai tu esti chiar nesimtit ? Te baneaza oamenii si revii cu vaicareala si mercenarii ? Nu e nevoie sa iti verifice ip ul pur si simplu repeti aceleasi rahaturi la nesfarsit !

18. Back To Top | #58
    Registered User Raziel01's Avatar

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

19. Back To Top | #59
    Jur ca asa este. Iti dai seama ce creatura trista si uitata de toti este de singura lui bucurie e sa isi spuna ofurile pe forumul asta ? Bine, banuiesc ca o face si pe altele. DAR nu inteleg ! nu vine ca sa discute. Nu ! Vine ca sa isi repete aceleasi mizerii ce probabil si le spune lui ca sa se minta in fiecare zi ! Mintea umana este ceva nemaipomenit . Vb serios !
    Nu vrea dialog ba chiar are o atitudine agresiva. Cand se vaicarea oamenii veneau cu propuneri, unii il luau la misto dar cu aia era obisnuit.Ei, aia ce incercau sa il ajute erau tratati cu agresivitate ca ii dadeau sfaturi ! Este...pur si simplu uluitor. E un studiu de caz.

20. Back To Top | #60
    Bai tu esti chiar nesimtit ? Te baneaza oamenii si revii cu vaicareala si mercenarii ? Nu e nevoie sa iti verifice ip ul pur si simplu repeti aceleasi rahaturi la nesfarsit !
    Du-te ba de aici stricatorule de threaduri si deviator suprem de la subiect!
    Esti un nimeni, un irelevant pentru mine cat timp nu-mi accepti provocarea si nu vrei sa dam un meci prin Overwatch sa vedem care e mai tare.

Ai spus ca imi dai ignore pana una alta!

Ai ceva impartit cu mine, vorbeste-mi in privat, dar te rog frumos, nu mai strica topicele cu off-topic.

Destul ca forumul asta e invadat de spammeri coreeni de arata ca dracu, mai trebuie si tu sa-l transformi intr-un forum similar cu Nimfomane.com cu off-topic talanga si atacuri la persoana .
    Last edited by RushWar; 16-01-2018 at 22:22.

1.  
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks