brat Post your PREPELIX scores here :) - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 58

Thread: Post your PREPELIX scores here :)

Registered User

Prepelix

Voi nu va jucati Prepelix???
    Ma gindema ca poate mai ne impartasim ceva experienta... ca nu mai gasesc nimic nou. Ma interesau ceva tips-uri

Hai sa incep eu, ca tot m-am trezit vorbind
    - paianjenul 50, apoi 150 de puncte.
    - turnul din stinga 15 p.
    - floricica 5 p, 10p in ultimele 10sec, 50 in ultimele 5 sec
    - turnul clopotnitei -25p dar +10sec.
    - in dreapta de tot, o capita 50p
    -sperietoarea, dupa ce o terminati, declanseaza un stol de prepelite
    - dupa ce nimeriti TOATE pietrele ma isint niste chestii:
    - foisorul, mai intii scara 25P, apoi cu totul, dupa o rafala lunga inca 25p
    - paianjenul 200p
    - barca, din 3 focuri 50p
    - la marginea din stinga a satului, 25p

Cred ca mai e ceva cu broasca, mie imi da numai 5puncte, indiferent cind trag in ea. Prepelita de dupa copac nu poate fi luata ?!!!, baloanele alea sint la misto, dar am luat odata un balon Connex(d-ala de 100 de puncte) si trageam la greu in baloane si mi-a aparut un mesaj ca ceva cu 300p... dar nu le-am luat.
    Si bagati si voi niste scoruri...

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Pt. moderator, citeva cuvinte de multumire:
    Mersi ca m-ati pus pe calea cea buna, nu vazusem topicul, de fapt nici nu l-am cautat

Eu tocmai ce am facut 1791 si ma mindresc cu scorul asta, desi se poate si mai bine...

Registered User brave_heart's Avatar
    Chiar nu a reusit nimeni sa ia prepelixu dupa copac????
    Aye, they may take our lives...but they'll never take ...our Freeedom!

Always Right K-stor's Avatar
    Pare sa creeze dependenta asa ca il downlodez
    "I like stuff that's cool, I don't like stuff that sucks." Butt-Head

Registered User
    Ba, lamuriti-ma si pe mine : Care e legatura intre Moorhuhn si Prepelix ?

vreausa@plec.din.ro skyblue's Avatar
    Moorhuhn Jagd inseamna "Vinatoare de prepelitze".

Deci inca din titlu itzi dai seama ca Prepelix copiaza Moorhuhn.
    In definitiv si copierea e o forma de admiratzie.
    Dar eu prefer intotdeauna originalul unor clone.
    ** Sa fim iubitzi !!! **

Registered User
    In primul rand nu stiu germana si nici nu am jucat Prepelix.
    Deci sa inteleg ce Prepelix e Moorhuhn cu numele schimbat? Care Moorhuhn : 2, Winter Edition, 3 ?

Registered User
    1477
    daca mai avetzi hinturi ceva bagatzi-le odata.
    cum draq se reuseste sa faci un scor de genul 2500, sau e zis la abureala?
    simpaticutz jocul

Registered User stelistu's Avatar
    cum draq se reuseste sa faci un scor de genul 2500, sau e zis la abureala?
    Nu va zic decat ca exista o tasta speciala "b".Descoperiti voi ce si cum.

Registered User
    face un fsss tasta aia, zici ca deschide wordu care, la mine, lipseste cu desavarsire

Registered User
    1939, fara smenuri si taste. Cu mouse-ul, tata! Tasta b aduce boss-screenul, care e destul de simpatic
    Last edited by sradu; 27-11-2001 at 03:06.

Registered User antonio's Avatar

Lightbulb PrepeliX on-line

ce parere aveti ?

a.

Registered User
    Are un feeling mai bun decit ala off-line insa ma enerveaza ingrozitor ca trebuie sa apesi pe space ca sa-ti incarci puscociul. M-am prins relativ repede de unele chestii si am reusit vreo 2100 de puncte. Dar mai sint niste smecherii ca vad ca au ajuns pe la 2800 baietii.

Pilot ColinMcRae3.0 B0GD4N's Avatar
    1325, si m-a prins si popa (m-am trezit cu el in camera, io eram absorbit de prepelix).

"pupa icoana"
    "aaaa stati 1 sec ca am highscore"

da l-am inchis
    " Thrust this into another man's flesh and they'll applaud and love you - for that... and you, you may begin to love them - for that! " Gladiator
    ________
    Publicitate: Cand Burebista s-a suparat pe poporul lui le-a ars viile. Asa ca dacii au facut o masina.

Registered User

prepelix-editzia de iarna

care l-a jucat? ce scor a facut? ce tips&tricks stitzi?
    deci sa deschis sezonul de iarna la prepelitze......

Registered User Roket's Avatar

Thumbs up prepelix offline version TIPS (huge list)

Extras de pe WAP (munca de chinez)

Enjoy !

In prim planul ecranului de joc veti descoperi cateva pietre raspandite prin iarba. Nu te opreste nimeni sa nu incerci sa le faci tandari. In total sunt 8 si pentru fiecare piatra sparta, primesti cate 2 puncte, deci in total 16. Pietrele nu sunt plasate mereu in acelasi loc si cateodata o piatra nimereste din intamplare in spatele unui damb sau in dosul unui copac si n-ai s-o poti vedea. Va trebui s-ti schimbi strategia ca sa strangi totusi destule puncte si fara aceasta ghicitoare.
    -----------
    Ce anume este insa atat de important la aceste pietre – in fond nu aduc decat 16 puncte!... – si de ce vanatorul trebuie sa se ocupe tocmai de ele? Exista doua lucurui speciale in legatura cu ele: pe de o parte, cand toate pietrele au fost distruse, se ridica un val de baloane multicolore. Pe de alta parte primesti o munitie speciala fara de care nu vei putea scufunda barca si nimeri foisorul aflat in fundal.
    ---------------
    In partea din stanga a ecranului de joc, la marginea padurii se gaseste un foisor. Daca te uiti atent, ai sa vezi acolo o prepelita obraznica care sta comod si priveste cu ochii bulbucati si dispretuitori eforturile tale. Sigur vrei s-o vezi moarta! Pune mana pe pusca, trage, si ai sa primesti pentru aceasta isprava 25 de puncte
    --------------
    Cu munitia obisnuita nu poti face mai mult pentru moment. Mai departe este necesara munitia speciala despre care am vorbit si cu care poti face adevarate ravagii, demoland foisorul bucata cu bucata. Trage de doua ori in scara foisorului, rastoarn-o, si primesti 25 de puncte. Trage apoi in schelarie, pana se prabuseste tot si vei aduce in contul tau alte 25 de puncte. Si cele 75 de puncte cu totul nu-s de lepadat.
    --------------
    Vorbeam data trecuta despre foisor, cu barca de pe lac poti proceda ca si cu foisorul, fiindu-ti necesara si aici munitia speciala. Daca ai timp, sfarama deci cele 8 pietre pentru a primi munitia speciala cu care vei trage apoi de trei ori in barca si o vei scufunda. Pentru aceasta isprava, esti rasplatit cu 50 de puncte.
    ----------------------
    La marginile din stanga si din dreapta ale ecranului se gaseste cate un copac – bineinteles ca nu degeaba! Copacii sunt alcatuiti din elemente similare: trunchiul se deschide in partea de sus a coroanei in doua ramuri principale. Cauta copacul din stanga si doboara-i ramurile. Fa acelasi lucru cu cel din dreapta. Din acest moment vei avea 10 gloante in incarcator, si nu va mai trebui sa reincarci atat de des.
    ------------
    Trage apoi in chiar locul de unde se despart cele doua ramuri. Goleste un incarcator intreg (10 cartuse), si intreaga coroana a copacului se prabuseste si odata cu ea, o prepelita cu piciorul in ghips. Si la celelalt copac se intampla acelasi lucru.E mult de lucru iar aceste operatiuni nu aduc in mod direct puncte dar sunt premise pentru alte ghicitori.
    -----------
    Data trecuta vorbeam despre copaci. E toamna si copacii desigur isi pierd frunzele. Daca vei incerca sa tragi in frunze vei constata ca si acestea pot fi tinte. Fiecare frunza nimerita aduce jucatorului un bonus de un punct. Timpul de joc fiind atat de scurt, ochirea frunzelor pare o pura pierdere de timp desi e un exercitiu excelent de tragere.Daca se intampla insa vreodata sa ai nevoie de frunze si acestea nu cad de buna voie, poti folosi un truc pentru a le desprinde de pe ramuri: trage in trunchiul copacului si vor cadea multe si dese, si vor fi si ursor de ochit.
    -------------
    Palaria - 50 puncte; Capul - 30 puncte; Trunchiul - 25 puncte; Bratul stang - 5 puncte; Bratul drept - 10 puncte; Piciorul stang -15 puncte; Piciorul drept - 20 puncte; Rezultatul? Ti se va parea ca vezi "Pasarile" lui Hitchcock.Incarca iute pusca si in timp foarte scurt vei avea tolba plina pana sus. Daca nu-ti ajunge timpul, ocheste pasarile cele mai indepartate care aduc cele mai multe puncte.
    ---------------
    Sperietoarea este unul din obiectele care te ajuta in construirea unei strategii de joc. Daca o distrugi, primesti un stol mare de pasari, deja stii asta.Daca insa tragi in partile componente ale sperietorii de ciori intr-o anumita ordine, premiul obtinut de tine poate fi o avalansa de baloane colorate – ceea ce inseamna alte surprize: 1. Bratul stang 2. Bratul drept 3. Piciorul stang 4. Piciorul drept 5. Trunchiul 6. Capul (care zboara cu palarie cu tot)
    ---------
    Tot in catun, in dreapta ai sa descoperi un turn cu ceas. Daca tragi in ceasul din turn se aude din nou clopotul dar in cazul asta ti se scad 25 de puncte.Exista totusi un motiv “strategic” pentru care ai putea fi dispus sa pierzi puncte: daca auzi clopotul primesti un bonus constand din 10 secunde suplimentare. Stim cu totii ce scurt e timpul de joc, deci aceste 10 secunde sunt foarte pretioase daca hotarasti sa le incluzi in strategie. Sigur, poti face sa ai pierderi cat mai mici: trage chiar la inceputul jocului asupra turnului cu ceas, vei primi timpul dar scorultau va ramane tot nul - vezi, poti castiga fara sa dai nimic in schimb!

--------------
    Langa broscuta din stanga se gaseste un mic trandafir rosu de care un vanator se poate bucura…ochindu-l…. Trebuie sa tintesti cu precizie bobocul rosu al trandafirului, iar daca nimeresti, primesti un bonus de 10 puncte. Daca incerci sa tragi in trandafir in ultimele 5 secunde ale jocului, in locul celor doar 10 puncte, vei primi un premui consistent de 50 de puncte. Deci fii atent ca la sfarsitul jocului sa-ti lasi cateva secunde de rezerva pentru a-ti “culege” cele 50 de puncte.Si asta nu e singurul secret al trandafirului!

-------------
    Stim deja ca trandafirul rosu din stanga peisajului ascunde mai multe secrete. Daca tragi in trandafir in ultimele 5 secunde ale jocului primesti un bonus de 50 de puncte.Ramane sa te hotarasti tot in functie de strategia aleasa, ce preferi: puncte sau secunde pentru ca poti primi un bonus de cinci secunde daca nimeresti trandafirul in primele 5 secunde de la inceperea jocului.Trebuie sa decizi atunci cand iti gandeti strategia daca in cele 5 secunde in plus poti obtine mai mult de 50 de puncte sau nu.

--------------------------

Broscuta, alt personaj amuzant, sta asezata pe o piatra si isi umfla falcile plictisita. Daca incerci sa tragi in brosuta, vei constata ca primesti abia 5 puncte … nu prea merita deranjul….Cu putin efort, poti obtine 150 de puncte, dar sunt necesare unele preliminarii.Ceasul trebuie sa arate cel mult 1:20. Trebuind sa faci o serie complicata de lucruri e bine sa faci rost de cat mai multe secunde in plus la inceputul jocului.Doboara ambele ramuri ale coapacului din stanga. Fugi apoi la cel din dreapta si repeta operatiunea. Grabeste-te acum sa tragi in broscuta pentru a colecta cele 150 de puncte premiu pentru efort si alergatura.

------------------------
    In dreapta copacului din mijloc se gaseste un ciot de copac din care poti face sa se iveasca o prepelita. Intai trebuiesc “tunsi” putin copacii care se gasesc in dreapta si respectiv in stanga ecranului - sigur iti amintesti cum anume. Atentie, trage intai in ramurile copacului, apoi la increngatura pentru a dobori coroana.Indata ce copacii au fost doborati, te poti indrepta spre centrul peisajului, unde te asteapta prepelita care a scos capul din ciotul de copac. Un cartus care isi atinge tinta iti poate aduce 20 de puncte.

----
    Ai aflat deja cum poti castiga o multime de puncte daca nimeresti broscuta in combinatie cu copacii din marginile peisajului. Exista insa si o combinatie
    incluzand broscuta care aduce nu puncte, ci timp. Trebuie sa nimeresti patru (!) pietre si broscuta (in orice ordine doresti) pentru a primi cinci secunde in plus. Timpul va fi trecut insa in contul tau in secunda 0:59, si nu vei avea voie ca intre timp sa tragi si in alte pietre. Dupa ce cele cinci secunde sunt sigure, n-ai decat sa sfarmi pietre.

-----------.
    Ai vazut deja ca jocul e plin de capcane care solicita destul de mult atentia unui vanator, oricat de priceput - din cand in cand pe cer apare un avion purtand un banner. Daca tragi in avion, acesta va cadea leganadu-se la pamant iar accidentul va duce la stergerea a 25 de puncte din contul tau, incearca deci sa nu fii neindemanatic.

Prev

---------------
    Daca te uiti cu atentie ai sa descoperi, agatat de un fir de una din ramurile copacului din centrul peisajului, un paianjen. Indata ce-i vei descoperi secretul, paianjenul va deveni cu siguranta o tinta foarte ravnita.Ia-l deci atent in vizor si la prima tragere reusita, paianjenul iti va aduce 50 de puncte. Dar asta ai incercat cu siguranta! Si cu siguranta ai incercat sa tragi si a doua oara, dar n-ai primit nimic. Daca isisti si tragi si a treia oara asupra paianjenului vei fi rasplatit cu 100 de puncte pretioase. In plus se ridica si un val de baloane colorate.

Ai tras de trei ori in paianjen, ti-ai luat cele 150 de puncte si totusi paianjenul e tot acolo! Daca nu-ti plac paianjenii si nu vrei sa-l mai vezi, trage in toate cele 8 pietre imprastiate pe pamant si apoi din nou in paianjen, primind pentru acesta 200 de puncte. In acel moment insa paianjenul va iesi definitiv din decor. Dar poti sa-l pastrezi, surprize mai sunt!

-----------------
    N-ai facut paianjenul sa dispara si esti un tip cu adevarat incapatanat, trage dupa primele trei focuri care ti-au adus 150 de puncte, de inca 22 !!! de ori in paianjen, ajungand la un total de 25 de focuri. Pentru rabdare si perseverenta, vei fi premiat cu 300 de puncte si vei primi in plus calificativul “Spider Hero”.
    ---------------

Stim, esti “Spider Hero” dar cu toata insistenta ta, paianjenul e inca acolo - ceea ce inseamna ca poate fi in continuare folositor. Ai nevoie insa de munitia speciala cu care vei ochi paianjenul. Daca nimeresti, dispare in sfarsit, aducandu-ti inca o data 400 de puncte.

Registered User

Question Prepelix pareri, opinii, shmenuri..........

Ma intereseaza si pa mine oameni buni care va este recordul la acest joc si care va este tactica de a produce cat mai multe puncte. Asa ca nu ezitati si bagati aici informatii de ultima ora.....

Faza cu baloanele marcate cu X e aleatoare sau exista vreun shmen ca sa ti le dea des?

Yo unu n-am reusit decat 1534P si consider ca e un scor de kkt. Am dreptate?........................
    There's nothing better than a needle in the vein.

Gigi lu' Migi KaryllCH's Avatar

Prepelix.. Joc fara sens ?

Mah.. fiind conectat ca tot romanau cu mobil la Connex la Xnet, shi penru ca magaretii ai bagat o pagina de redirect, am luat shi io de curiozitate, PrepeliXu, sa vad cam cum e
    Da nu pre ii vad sensu... sa impusti niste biete prepelite care fac ca gainile Anyway, in editia de iarna, ziceti-mi shi mie de unde iau bonusuri (gen impucsa piatra sau luna)
    10x
    Life's a stick. Hold on tight...
    KaryllCH
    hastetepe://veveve.celestialhevahnz.com

Banned RvsS's Avatar
    Eu am facut 1312,parca,cam asa.Mai usor se fac la Winter Edition,sau...?

Registered User
    First I hate this game. Se pare ca ati avut dreptate si poate crea dependenta la unii. Ma tot bane cineva la cap ca nu stie sa omoare o 'pasarica' la Winter Edition. Stie cineva despre ce este vorba si are vreo solutie?
    Are you willing to flirt with Death ?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast