brat Jocuri pentru copii prin care sa invete sa citeasca/pronunte si/sau scrie?!
Results 1 to 20 of 20

Thread: Jocuri pentru copii prin care sa invete sa citeasca/pronunte si/sau scrie?!

Registered User samov's Avatar

Jocuri pentru copii prin care sa invete sa citeasca/pronunte si/sau scrie?!

Jocuri pentru copii prin care sa invete sa citeasca, pronunte si scrie in limba romana?!

Am nevoie pentru cineva si nu stiu ce este mai bun sau daca exista asa ceva pe piata. Va rog sa sugerati niste titluri... daca stiti.

Multumesc anticipat!

Registered User
    Telekom - 300 - Thread
    Gears of War.

intre 3 si 9 ani
    Cineva a mutat thread-ul aici. Nu prea e de "gaming", era mai bine acolo unde era prima oara mai ales ca ma interesau opinii... si nu apartenenta thread-ului la o categorie.

Nick anterior: Deathstrike Zombozo's Avatar
    Erau niste reviste ce dadeau jocuri gen "hai sa socotim" etc poate mai gasesti la chioscuri .
    warpath:"Politica generala EA ? Less blabla more pewpew = more $$$$$"

weezer: "De aia nu joc eu MMO-uri. Tu stai 3 luni sa faci rost de niste sosete, eu stau 3 luni si termin un RPG intreg..."

Registered User Flame's Avatar
    tare ala cu gears of war

era un joculet cu "the little mermaid" care cica era educativ..dar eu nu m-am riscat..pentru un baietel parca nu se potrivea.

am cautat si eu acum ceva timp si am intalnit mari dificultati in a gasit ceva bun.
    daca intre timp gasesti sau stie cineva..do share.

Sunt cele de la BigFish games. Dar nu sunt in romana.

Registered User mausyo's Avatar
    Il lasi sa se uite la televizor la filme cu subtitrare. Vezi sa nu fie prea violente. Sau poate pana la urma il faci sa citeasca si niste povesti (basme de exemplu). Nu inteleg de ce ar avea nevoie de jocuri.

Multumesc pentru sugestii...

Poate gasim ceva.

Registered User eye776's Avatar
    De obicei parintii sunt cei care ar trebui sa se ocupe de asta ...
    Pentru pronuntie, sa-i vorbesti cat mai mult (si CORECT) copilului tau.
    Unii parinti isi invata copiii sa citeasca/scrie doar literele de tipar la varsta asta, poti folosi carti cu povesti, reviste pentru copii (c-mon ppl be creative...)

Nu exista un software care sa iti educe cu o rata de succes de 100% copilul (altfel nu prea si-ar mai fi avea rostul educatorii in gradinite).

3-4 ani e o varsta mult prea frageda (si nerecomandata) sa iti lasi copilul in grija unui software.

Desene animate (specifice varstei) in limba romana cu subtitrare ar fi o idee mult mai buna. (Dar nu inlocuieste necesitatea unei persoane reale)

Clar... ideea e ca nu am copil.
    Si cine le va folosi NU este copil. Pratic nu are cine sa se ocupe. Este pentru o persoana care nu stie sa scrie si sa citeasca.

Imi trebuie un program care sa cuantifice si sa il faca sa urmeze structurat niste lectii, sa fiu sigur ca se tine de ele.

Registered User
    E straina acea persoana?

Paladin Sir Andrew's Avatar
    Cam astea is jocurile pe care le executa fiumiu la ora actuala. Preferate de el sunt Cuche(Hercule), Ochio(Pinochio) si Guliver...toate jocurile sunt in limba romana, si contin : imagini de colorat, tabla inmultirii, jocuri prin care aduna, fac scadere cu exemple de fructe, animalute, povestea fiecarui erou, jocuri prin care apesi cu mousul pe un obiect si iti zice in limba romana cum se numeste, jocuri 2d etc. Si mai sunt dar nu mai stiu eu, deja se descurca singur, si le monteaza in Daemon tools iar prezenta mea nu mai este necesara. Doar imi cere acordul daca poate sa se joace.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails joc.jpg  
    Last edited by Sir Andrew; 22-05-2010 at 18:56.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

Este o persoana care a petrecut mult timp prin orfelinate. Acum incearca sa recupereze... si acesta este un proces greoi... dar pas cu pas

Quote Originally Posted by Radlea View Post
    E straina acea persoana?

---------- Post added at 09:06 ---------- Previous post was at 09:05 ----------

Primul raspuns cu adevarat "valabil". Multumesc pentru indrumari. Ai pm.

Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post
    Cam astea is jocurile pe care le executa fiumiu la ora actuala. Preferate de el sunt Cuche(Hercule), Ochio(Pinochio) si Guliver...toate jocurile sunt in limba romana, si contin : imagini de colorat, tabla inmultirii, jocuri prin care aduna, fac scadere cu exemple de fructe, animalute, povestea fiecarui erou, jocuri prin care apesi cu mousul pe un obiect si iti zice in limba romana cum se numeste, jocuri 2d etc. Si mai sunt dar nu mai stiu eu, deja se descurca singur, si le monteaza in Daemon tools iar prezenta mea nu mai este necesara. Doar imi cere acordul daca poate sa se joace.

spf
    spf is offline
    Banned
    Fratioare, noi toti am invatat sa citim si sa scriem cu ajutorul abcdarului. Eu cred ca asta e cea mai buna metoda.

Paladin Sir Andrew's Avatar
    samov...jocurile le-am cumparat impreuna cu diverse reviste, iar unele de sine statatoare. Le-am creat imagini si le-am pus pe dvduri ca sa nu scoata dvdul non stop ca vrea pe ala, ba pe ala. Jocurile se gasesc si la chioscuri de ziare cu reviste pentru copii, sau prin Real, Metro sunt cu gramada intr-un cos mare. Citesti cu atentie ce iti ofera acel joc si il iei pe care crezi tu de cuviinta.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

Persoana are 20 ani si nu are alta solutie decat sa invete singur. Nu cred ca vreunul din noi a invatat singur asa ca solutia asta interactiva este cea mai buna deocamdata.

Quote Originally Posted by spf View Post
    Fratioare, noi toti am invatat sa citim si sa scriem cu ajutorul abcdarului. Eu cred ca asta e cea mai buna metoda.

---------- Post added at 07:51 ---------- Previous post was at 07:50 ----------

Ok atunci... am sa incerc prin supermarket-uri. Multumesc din nou.

Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post
    samov...jocurile le-am cumparat impreuna cu diverse reviste, iar unele de sine statatoare. Le-am creat imagini si le-am pus pe dvduri ca sa nu scoata dvdul non stop ca vrea pe ala, ba pe ala. Jocurile se gasesc si la chioscuri de ziare cu reviste pentru copii, sau prin Real, Metro sunt cu gramada intr-un cos mare. Citesti cu atentie ce iti ofera acel joc si il iei pe care crezi tu de cuviinta.

spf
    spf is offline
    Banned
    Ah, daca persoana este de pe Marte atunci se explica. Altfel ma indoiesc ca nu gaseste macar un pensionar care sa il invete sa scrie si sa citeasca.
    Last edited by spf; 25-05-2010 at 08:05.

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    @samov: UsingEdubuntu | edubuntu si compania ar trebuii sa aiva prin repositories destule aplicatie de asa natura, treaba e sa le fi si tradus careva in romana

Nu este de pe Marte.
    Quote Originally Posted by spf View Post
    Ah, daca persoana este de pe Marte atunci se explica. Altfel ma indoiesc ca nu gaseste macar un pensionar care sa il invete sa scrie si sa citeasca.

UP

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post