brat Pro sau Contra jocurilor Free-to-Play

View Poll Results: Sunteti de acord ca in viitor sa se lanseze numai jocuri F2P ?

Voters
58. You may not vote on this poll
  • Pro

30 51.72%
  • Contra

28 48.28%
Results 1 to 19 of 19

Thread: Pro sau Contra jocurilor Free-to-Play

Junior Moderator Alex Khan's Avatar
    Republica Bananieră Rromânistan, Bucuzbekistan

Pro sau Contra jocurilor Free-to-Play

Nu am vrut sa se ajunga la asta,dar deja e prea mult.Acum cateva zile aflam ca Generals 2 o sa devina F2P (fara single-player).
    Nu am nimic impotriva multiplayer-ului,dar totusi,modul single insemna pentru noi ceva pentru ca includea campania care putea sa cuprinda o poveste epica sau modul skirmish in care putea sa ne antrenam cu AI-ul pentru meciurile MP.
    Faptul ca e full si free,nu inseamna ca e chiar gratuit si complet.
    Free nu prea e pentru ca in primul rand,jocul respectiv il iei de pe site-ul oficial si nu-ti apartine.In jocurile traditionale,asa cum le stim noi,puteai sa faci ce doreai,puteai sa-l joci si online (numai in multi) si offline.Jocurile F2P nu sunt modabile si ruleaza numai daca ai acces la internet.Nu ai acces la el oricand,mai ales cand cade sau este plin serverul.

Si nici FULL nu e pentru ca fara DLC-uri,jocul respectiv devine treptat anost si plictisitor,totodata e incomplet,asta special ca sa te motiveze sa dai banii pe pachetele suplimentare.S-ar putea chiar sa platesti vreun abonament.
    Pentru cine nu stie ce inseamna Free to Play,e mai degraba Pay to Win.
    Avantajul e ca totusi n-ai sa gasesti cheateri.Iar pirateria jocurilor respective e garantat prevenita.Reprezinta o masura mult mai drastica decat telenovelistele acorduri ca ACTA,SOPA,PIPA,CRISPA etc care n-au provocat decat circ mediatizat.

Un alt avantaj ar mai fi ca nu o sa mai jucam cu AI-ul care in multe jocuri,e BOT rau.Ci vom juca cu jucatori reali care pot sa aiba mai putina sau mai multa experienta.
    Jocul de baza e gratuit,insa ca sa avansezi mai repede in joc sau sa ai anumite pachete suplimentare,trebuie sa platesti pentru ele.Respectivele pachete includ arme,harti,unitati,factiuni noi sau upgrade-uri noi.In jocul de baza ,fara sa dai bani, evoluezi foarte lent (vezi AOE online,Forge of Empires si multe alte jocuri de strategie in broswer).

Mai nou,EA anunta ca vin vremuri noi.Jocuri ca Crysis 3 sau Battlefield 4 ar putea deveni si ele F2P.Si multe alte companii au anuntat ca vor lansa tot mai multe broswer-games.
    Tot mai multe companii se inghesuie sa lanseze jocuri F2P si broswer-games cu titluri ale unor francize celebre.
    -Microsoft a lansat AOE online.
    -Firaxis a lansat CivilIziation World
    -Firefly a lansat Stronghold Kingdoms
    -Ubisoft anunta ca va lansa Heroes online,Settlers online si Anno online
    -mai nou,EA cu C&C Aliances si cu actualul C&C care trebuia sa fie Generals 2,dar se pare ca i-au schimbat titlul
    -si sa nu uitam desigur de End of Nations

Anul viitor,si Activision ar putea lansa un CoD online sau F2P cu tema WW2 de dragul vremurilor bune (in 2013,franciza implineste un deceniu).
    De data asta insa, fara tipul de poveste scurta cu care eram obisnuiti anual.

Jocurile pentru console vor trece la modelul free-to-play sau vor dispărea | ComputerGames.ro

Intrebarea finala separata de intrebarea poll-ului:
    Ati mai juca Assassin's Creed,Starcraft,Mass Effect,Battlefield,Call of Duty sau FIFA daca s-ar lansa ca jocuri F2P?
    Last edited by Alex Khan; 21-08-2012 at 23:34.

Nick anterior: The Black Alchemist C-TR's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Eu cred ca asta este viitorul gaming-ului si cum am mai spus si in trecut e cea mai buna metoda impotriva pirateriei. In plus am scapa de DRM-uri cretine.
    In cazul FIFA nu prea cad de ce ar face jocurile anuale online când oricum pt a avea acces la partea cea mai frumoasa a jocului aka multiplayer iti trebuie varianta originala.
    Intel Core I5 2500K | ASUS P8H77-V LE | TEAMGROUP ELITE 4x2 GB RAM DDR3 | FORTRON AURUM GOLD 600W | Sapphire HD6850

Registered User
    Browser games F2P? Mai degraba P2W.
    - Majoritatea sunt ori MMORPG-uri or WAR games. Nu de putine ori am pierdut multe pozitii desi eram in topuri dupa ce anumite personaje cu $$$ sau cu HACKS si-au facut aparitia prin joc. In timp ce eu pierdeam luni de zile sa imi construiesc o fortareata / o armata / un erou cu care sa plec la lupta, altii veneau si in cateva saptamani ma ajungeau din urma sau chiar ma intreceau... in cca 1 an diferenta dintre mine si un astfel de jucator devenise atat de mare incat mi-am pierdut interesul pentru a ma juca. In Starcraft 2 nu ajungi sa iti para rau ca nu esti in topuri pentru ca acolo cel putin stii ca acea persoana a ajuns acolo prin lupta cinstita nu neaparat si-a cumparat locul cu bani.
    - Daca un titlu ajunge si in era F2P macar sa nu se abandoneze seria o data cu asta.

Facebook F2P?
    - Nici nu se pune discutia. Am intalnit jocuri in care daca nu platesti pur si simplu nu mai faci fata cu numarul tot mai mare de noutati aduse jocului respectiv. Asta nu mai e nici F2P nici P2W ci mai degraba WasteTime2Win si/sau Pay2Play. De parca nu era suficient daca nu ai o mie de prieteni activi zilnic in jocul respectiv si nu ai cateva ore bune pe zi pt acel joc nu ai cum sa faci fata (cu atat mai mult apropiinduse de un P2W). Apoi primesti saptamanal misiuni ce iti iau 2-3 poate chiar 4 saptamani pana le termini, iar la un moment dat ajungi sa ai atat de multe misiuni incat te pierzi si nu mai stii ce sa faci mai intai. Nu te obliga nimeni sa le termini insa la un moment dat tot va trebui sa o duci pana la final altfel misiunile viitoare nu vor putea fii terminate nici ele. Daca mai joci si jocuri diferite si ai nevoie de inca o serie de prieteni, inca o serie de requests/wallposts, etc... e clar unde ajungi... Cum ar fii daca in jocul tau PC favorit ai primi zilnic cate o misiune ce ti-ar manca cateva ore bune in fiecare zi timp de 1-2 ani?
    - Am omis sa spun ca de multe ori itemele din magazinul virtual al unui joc sunt amestecate intre ele periodic astfel incat sa cumperi iteme premium din greseala. Nu ai nici buton de confirmare. Am venit si cu solutii in acest fel dar nu sunt luate in seama. Oare de ce? Ca sa faci greseli si sa te arzi.
    - Am intalnit si jocuri (in special city buildere) unde nu esti atat de des asaltat cu chestii noi iar un produs premium de cele mai multe ori e acolo cat sa dea bine orasului eventual iti aduce mai repede anumite resurse. Daca nu il cumperi nu ai nimic de pierdut si nici experienta ta de joc nu va fii influentata deoarece nu te iei la lupta cu vecinul tau spre ex. In unele dintre ele ai chiar 0 wall requests poate pentru ca sunt abia pe la inceput sau pur si simplu asa au fost concepute, astfel ca timpul pierdut cautand cine stie ce item pe wall este nul.
    - Totusi cum ar fii daca fiecare MOD pentru SimCity4 spre exemplu ar fii costat chiar si 1$ sa nu zic mai mult? Ai realiza ca in cativa ani ai cheltuit mai mult de 1000$ pe un singur joc! Poate mai mult decat calculatorul personal. Iar asta nu e nimic. Deoarece in F2P ajungi sa cheltui si de cateva ori mai mult. Preferi sa ai jocul moca si sa cumperi acel continut nou sau tot felul de goodies sau invers?
    - Tot aici am observat ca adaugarea de continut nou, gratuit, periodic te tine mai mult timp in jocul respectiv spre deosebire de alte browser games unde actualizarile se fac destul de rar si nu aduc prea multe noutati.
    - Din pacate sistemul de socializare este la pamant in aceste jocuri. (sa ia ex de la Settlers Online unde pt a interactiona cu alte persoane nu trebuie sa ii bagi in lista de prieteni de pe FB)

Pro F2P?
    - Un demo de lunga durata. Cu mici exceptii ai norocul sa joci si cate ceva gratuit, care sa nu iti pape foarte mult timp pe zi, care sa il poti juca ocazional si care sa nu iti ceara cine stie ce PC.

- Continut nou free introdus destul de des prin jocurile favorite (cel putin jocurile de pe FB).
    - In cazul jocurilor de pe FB/Browser, load rapid, posibilitati de multitasking.
    - Chat. Poti lega noi relatii de prietenie, discuta despre joc sau cam orice altceva.

De ce contra F2P?
    - Clonele... sunt mii de jocuri identice ca si mecanica insa fiecare te atrage intr-un fel sau altul. Sunt si pe PC dar totusi... Astfel ca vei fii nevoit sa reduci drastic numarul jocurilor favorite la doar 2-3...
    - Cheaters tot se vor gasi ba poate chiar mai multi: inca intalnesc multe persoane cu cate 2 sau mai multe conturi (pe care chiar nu le poti prinde) sau care se folosesc de anumite buguri in favoarea lor.
    - F2P inseamna sa petreci cu mult mai mult timp in fata calculatorului, jocurile evoluand mult mai greu. Spre deosebire de versiunile PC unde in cateva saptamani / luni te saturi de joaca aici continutul gratuit introdus destul de des iti da de furca. (nu te obliga nimeni sa il joci dar daca iti place jocul... e cam greu sa te lasi)
    - F2P se transforma intr-un minunat P2W prin anumite jocuri in special unde apare PvP.
    - P2W? Pretul anumitor iteme este exagerat in anumite situatii.
    - Tutoriale fara posibilitati de a sari peste el. Misiuni de 2 bani.
    - Grafica, probleme de stabilitate, buguri la tot pasul, probleme GRAVE de performanta.
    - Conexiune stabila, rapida si permanenta la internet?
    - Rollbacks: cum ar fii sa te chinui o ora sa rearanjezi un oras si apoi sa te trezesti ca trebuie sa o iei de la capat?
    - Disponibilitate: serverul nu este online 24/7
    - DEPENDENTA! Acest aspect mi se pare unul foarte GRAV! Iar jocurile F2P de astazi parca sunt facute special in acest scop. Trebuie sa stii cand sa te opresti.
    - Imaginati-va un Starcraft 2 in care inamicul tau vine cu Carriers pt ca si-a permis sa scoata cativa $$$ din buzunar.
    - Imaginati-va un RPG in care inamicul tau si a cumparat cine stie ce item din start si va intalniti dupa cateva ore de joc tu lvl 20 el lvl 60 si va luati la tranta.

Final
    - In ritmul in care tot mai multe jocuri ajung F2P chiar si CoOp maine poimaine o sa ajungem in imposibilitatea de a ne mai juca spre exemplu un RPG poate un RTS sau orice alt joc doriti voi. Poate persoana cu care joci in co-op se va plictisi de joc, nu ii va place jocul, nu ii merge cum trebuie, poate va certati sau mai stiu eu ce, poate nu reusiti sa va faceti timp comun pt joaca, sau poate nu reusesti sa gasesti pe cineva de incredere... Am intalnit si un CoOp mode in care amandoi controlam aceeasi unitate ca sa va faceti o parere. F2P inseamna in primul rand multiplayer iar anumite jocuri nu ai cum sa le joci astfel. Daca chiar trebuie scos un joc in Coop mode as prefera ca macar al 2 lea personaj sa poata fii controlat si de AI.

Extra
    Online (browser/fb) am jucat mai multe titluri insa in 2-3 luni pentru ca nu ma atrageau. Rar am jucat mai mult (juma de an un an, doi). Cu toate astea cred ca singurele jocuri in care am pierdut mai mult timp a fost Heroes of Might and Magic 1-3. Le am jucat si re-jucat de nici nu mai tin minte. Eh mai ia de la capat acu un joc precum heroes 6

Pirateria?
    - Mai degraba foame de bani, avand in vedere ce sume se invart prin "F2P"
    - Maine poimaine anihileaza astia pirateria si sunt mai mult decat sigur ca acest F2P o sa se traduca in abonament lunar cu un pret exorbitant. Sau daca nu, vor transforma F2P intr-un demo urmand sa scoti o suma frumusica din buzunar pt urmatorul content pack. Alternativa neavand trebuie sa platesti... si in loc sa cumperi 10 jocuri abia iti cumperi unul.
    Foloseste codul LX2F8BAW pe PC Garage pentru o reducere de 1%

daca ar fi asa,piata de jocuri ar pierde o gramada de clienti
    dar ce conteaza ca tot vor fi cativa care dau mii de $ pentru itemuri sau dlc-uri

Asta ar incheia era jocurilor pe PC si avand in vedere ca astia au de gand sa lanseze jocuri F2P si pe console.O sa se extinda genul asta de marketing la toate companiile de jocuri.

De asta,multi vor renunta in a mai juca jocuri ale unor companii renumite ca EA,Activision,Ubisoft etc. si ar trece la jocurile Indie

Registered User calin_banc's Avatar
    Quote Originally Posted by The Black Alchemist View Post
    Eu cred ca asta este viitorul gaming-ului si cum am mai spus si in trecut e cea mai buna metoda impotriva pirateriei. In plus am scapa de DRM-uri cretine.
    In cazul FIFA nu prea cad de ce ar face jocurile anuale online când oricum pt a avea acces la partea cea mai frumoasa a jocului aka multiplayer iti trebuie varianta originala.
    Nu mersi, a explicat velociraptor2k destul de bine. Cam toate devin pay2win sau altă măgărie în care ajungi să dai mai mulţi bani - vezi şi cazul dlc-urilor day one, ce au conţinut ce ar trebui să fie în joc, dar e scos special pentru a mai mulge jucătorii de bani. Dacă până acum ni s-a părut japcă curată, să vezi de acum în colo.

Treaba e să ne mai trezim şi noi ca să contribuim la producătorii ce ne respectă cât de cât. Câteva jocuri pe an nu-i capăt de lume, în condiţiile în care dăm tot atât sau mai mult, pe prostii.

Asa javre ca specimenul din linkul de mai jos rar mai vezi .Clar,tipul frantuz de la Ubishit a prins gustul profitului in urma vanzarilor jocurilor pentru console.Cititi si voi ce debiteaza:

“Vrem să dezvoltăm jocuri și pentru PC, iar modelul free-to-play este cea mai bună cale. Avantajul constă în faptul că putem avea încasări și de la jucătorii din țări unde produsele noastre sunt jucate dar nu sunt cumpărate.”
    “Un procent cuprins între 5 și 7% dintre cei ce aleg jocuri f2p aplelează la microtranzacții.[,,,] dar oricum doar 5-7% dintre cei ce se joacă pe PC cumpără jocurile, restul le piratează. Rata de piratare e în jur de 93-95%, deci se ajunge la același procent. Însă încasările de la cei ce plătesc pentru microtranzacții sunt pe termen lung, așa că putem să oferim conținut pentru mai mult timp”

Yves Guillemot crede că 95% dintre cei ce joacă titlurile Ubisoft le piratează | ComputerGames.ro

Depinde,dar daca 60-70 % din ce scot ei sunt niste mizerii pe banda rulanda care nu merita 2 lei.
    Dar DRM-ul pe care niste savanti destepti il implementeaza degeaba ca ulterior sa fie dezactivat de Razor si Skidrow intr-o berarie......
    Dar de distrugerea unor francize ca Tom Clancy sau Prince of Persia ce ar putea spune ?

Sa vedeti acum cate jocuri F2P va lansa Ubisoft pe banda rulanda.Bucurati-va de Assassin's Creed 3 si Far Cry 3 ca vor fi ultimele jocuri de la Ubisoft pe care le veti mai putea juca ca tot omu'.

Ca de-acum inainte o sa investiti in jocuri (care cica vor fi free-to-play) zeci de dolari pentru niste amarate de DLC-uri si pachete suplimentare.

S-au dus vremurile cand achizitionai jocurile de la magazin/supermarket ca tot omu' si te duceai acasa,il despachetai emotionat cu mainile tremurand,asteptai cu nerabdare sa-l instalezi si sa-l joci nopti intregi fara sa ai nevoie de conexiune la net sau sa ai probleme cu un server handicapat care ori cade,ori e plin,si fara sa-ti instalezi steam sau Origin.

Niciun sex cu oricare duduie(oricat de frumoasa ar fi ) nu se poate compara cu senzatia de pe vremuri cand cumparai si jucai un joc creat de oameni care nu se gandeau la profit.
    Last edited by Alex Khan; 22-08-2012 at 16:14.

Registered User ciocanul's Avatar
    Majoritatea jocurilor enumerate nu sunt moca. De fapt ai un trial sub numele unui F2P.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Banned Weezer's Avatar
    Cand o sa vad jocuri F2P cu production value care sa rivalizeze un produs retail atunci poate le voi da o sansa. Deocamdata ar trebui sa ma plateasca ei inainte sa le testez "capodoperele" dezvoltate in pivnita casei.

Registered User
    @weezer world of tanks. nuff said.

Relic vrea să intre pe piaţa free-to-play | ComputerGames.ro
    Asta ne-ar mai lipsi,un Company of Heroes 2 F2P (mai dai bani pe kalasnikoave bonus si pe tanculete noi ),un Homefront F2P(mai dai bani pe,stiu eu,pe vreo piesa sau pe o nava,ori combustibil bonus) sau un Metro 2034 F2P (cumperi arme bonus ca sa poti omora zombie daca vrei sa treci mai departe).
    Last edited by Alex Khan; 23-09-2012 at 21:23.

Trancestatic Iceman's Avatar
    Weezer, Dota 2 se zvoneste ca va fi F2P. Deja au implementat un magazin cu microtranzactii in-game.

PS: Am votat pro.

A, si nu poti spune ca Dota 2 nu are production value ridicat. Sau LoL.
    ​Questionable ethics.

Quote Originally Posted by Iceman View Post
    Weezer, Dota 2 se zvoneste ca va fi F2P. Deja au implementat un magazin cu microtranzactii in-game.

PS: Am votat pro.

A, si nu poti spune ca Dota 2 nu are production value ridicat. Sau LoL.

Daca unii au posibilitatea de-a arunca mai multi bani ,de mai multe ori pe un joc incomplet (mai degraba e un demo de lunga durata,in nici un caz nu e Full-Free) decat sa achizitioneze un joc retail si complet,n-am nimic impotriva

Sa dai bani pentru niste bonusuri ,ca sa poti continua mai departe jocul chiar ca e trendy.
    Pe deasupra,o sa necesite conexiune permanenta la internet si la servere,care nu sunt online 24/7

Dar ce mai conteaza,EA si multe alte companii (eventual,Ubisoft,Relic,Blizzard si Activision) chiar o sa va multumeasca!

Trancestatic Iceman's Avatar
    Bro, itemele din microtranzactii de la Dota 2 au rol pur estetic si nu influenteaza cu nimic gameplayul.
    ​Questionable ethics.

StarCraft II multiplayer ar putea deveni free-to-play | ComputerGames.ro
    acum,si Starcraft 2 ,insa doar pe partea de multiplayer

Banned
    Eu zic că jocurile F2P sunt geniale, dar recunoaşteţi că niciun joc gratis online nu se compară cu un Call of Duty, să zicem, de aceea lumea ar trebui să se comporte la fel în continuare, adică să avem şi F2P-uri, dar şi joace unde mai băgăm mâna la caşcaval ca să le avem.

Registered User
    F2P cum e Need for Speed World ) De 2 ani de zile scot aia bani garla din el si tot e plin de buguri.

Registered User
    Contra, F2P, din motivele pe care le-au invocat colegii Black Agent şi velociraptor2k.

Nick anterior: MirceaPui Sychostone's Avatar
    Pro sau Contra jocurilor F2P?Pai...
    Intr-un fel sunt pro,dar inclin mai mult inspre contra.Pro sunt pt ca prinde bine cate un joc free,nu toti au bani de jocuri iar cum piata F2P deja e destul de mare,au de unde alege.
    Contra,sunt mai multe motive.Pt ca majoritatea jocurilor F2P sunt de fapt P2W,foarte putine sunt cele de genul LOL,unde chiar nu trebuie sa dai bani pt a avea avantaje.Apoi ar fi calitatea jocului,nu in toate cazurile dar in majoritatea,fiind F2P calitatea lor lasa de dorit,nu mai sunt facute cu aceeasi atentie ca si titlurile AAA.Evident daca sunt F2P,atentia e concentrata asupra multiplayerului,de singleplayer nici sa nu vb,desi cateodata avem nevoie de un singleplayer de calitate,pt ca in multiplayer mai mult te poti enerva pt ca exista fel de fel de jucatori.Mai bine cumpar un joc facut calumea si stiu ca ma joc linistit atat singleplayer cat si multiplayer daca este cazul,decat sa incerc un F2P si sa imi vars nervii.Dar din pacate asta e viitorul asa ca trebuie sa alegem cu atentie ceea ce jucam.

Registered User Crystyxn's Avatar
    Saptamana trecuta la Dreamhack Valencia, Dustin Browder (CEO Blizzard) a mentionat ca se gandesc sa faca Starcraft 2 F2P dar nu stiu exact cum va decurge planul si cum vor scoate banii.

Blizzard "looking at" the possibility of Starcraft II multiplayer going free to play - Starcraft

Eu personal cred ca in cazul lui SC2 acesta este un lucru bun. Mai multi oameni vor putea incerca jocu sa vada ce si cum, ca apoi sa urmareasca cu mai multa placere competitiile profesioniste gen GSL,MLG,DH,TG,TA etc
    Cei care vor fi destul de pasionati sa iasa din gold league probabil vor si cumpara jocul, zic eu. Nu este un joc care sa il joci intr-un weekend, sa iti placa, si apoi gata sa nu te mai joci.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post