Thread Introduction
ACORDAREA TRADER RATING

Pozitiv: Acest tip de trader rating este facultativ si este acordat in cazul in care persoana care luat parte la tranzactie este multumita (vanzator sau cumparator).
Acordarea unui astfel de calificativ fara a efectua o tranzactie se pedepseste cu ban 7 zile si stergerea calificativului!

Neutru: Acest tip de TR nu influenteaza procentajul final al user-ului astfel incat va fi folosit in principal pentru a semnala o nemultumire. De exemplu, in cazul in care nu s-a respectat o rezervare, nu s-a mai efectuat o tranzactie, persoana respectiva nu s-a prezentat la intalnire etc poti lasa un TR neutru si poti explica acolo ce s-a intamplat.

Negativ:
- se acorda doar daca tranzactia s-a efectuat. Daca tranzactia nu s-a efectuat din diverse motive si sunteti nemultumit, puteti acorda TR neutru si puteti explica acolo motivele pentru care sunteti nemultumit.
- se acorda doar de catre cumparator. Vanzatorul NU are voie sa acorde TR negativ!
- acordarea unui astfel de TR cand nu este cazul se pedepseste cu ban 7 zile si stergerea acestuia.
Page 3 of 24 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 464

Thread: [INFO] ATENTIE tranzactii nereusite !!!

地獄の戦士 mrENigma's Avatar
    Feedback Score
    267 (100%)

Imagini Info

ComputerGames Forum nu recomanda vanzarea / cumpararea produselor a caror provenienta este incerta.

Responsabilitatea privind provenienta si/sau functionarea
    corecta a produsului vândut/cumparat apartine în totalitate utilizatorilor.

Exclamation [INFO] ATENTIE tranzactii nereusite !!!

de astazi vom folosi acest thread pentru a expune fiecare problemele avute cu anumiti useri si anume mai pe romaneste TEPARII de pe aceasta arie!

va rog sa fiti cat mai expliciti si ca sa fie mai usor de verificat si/sau urmarit tranzactia facuta de voi, postul sa fie de forma:

-user
    -link la topicul tranzactiei
    -forma tranzactiei (vanzare / cumparare / trade)
    -eventuale dovezi pe care le aveti la indemana pe cat se poate
    -expunerea mai pe larg a problemei

va rog sa va abtineti de la offtopic si sper sa ramana gol

ps: daca nu am fost suficient de clar aici se va posta strict pt aria de console.
    Last edited by mrENigma; 06-08-2009 at 15:31.

2. Back To Top | #41
    Registered User Sali3ri's Avatar
    User: woke

Thread: http://forum.computergames.ro/104-co...ion-2-pal.html

Problema: I-am trimis Burnout 3, 4, 5 cu ramburs dar nu s-a deranjat sa le ridice.

3. Back To Top | #42
    Foarte bine , continuati sa trimiteti ramburs

4. Back To Top | #43
    Quote Originally Posted by Sali3ri View Post
    User: woke

Thread: http://forum.computergames.ro/104-co...ion-2-pal.html

Problema: I-am trimis Burnout 3, 4, 5 cu ramburs dar nu s-a deranjat sa le ridice.
    si de ce nu ii dai un -1?

5. Back To Top | #44
    Quote Originally Posted by Knoxville2009 View Post
    si de ce nu ii dai un -1?
    Sunt rabdator, ma gandesc ca poate totusi le ridica...NOT

6. Back To Top | #45
    Crezi ca daca ii dai -1 il doare inima ? Daca are zero , o sa isi faca alt mail si alt user si gata a scapat de "coada" .

7. Back To Top | #46
    Quote Originally Posted by Dr0ps2000 View Post
    Crezi ca daca ii dai -1 il doare inima ? Daca are zero , o sa isi faca alt mail si alt user si gata a scapat de "coada" .
    Si tu ce propui?

8. Back To Top | #47
    Nu propun nimic , sa ii dea -1 si gata dar nu asa se rezolva problema nu pe asta trebuie sa ne bazam cand facem o tranzactie : "lasa ca daca este neserios ii dau -1"

Eu zic ca rambursul se foloseste atunci cand se cumpara o consola , telefon , etc , un obiect de valoare mai mare si chiar si in cazul asta sunt de parere ca la un obiect mare care costa mult sa il trimiti , cumparatorul trebuie sa plateasca in avans costul transportului chiar si costul returului in caz ca il refuza cand il primeste sau in caz ca nu ridica pachetul.

9. Back To Top | #48
    Nu propun nimic , sa ii dea -1 si gata dar nu asa se rezolva problema nu pe asta trebuie sa ne bazam cand facem o tranzactie : "lasa ca daca este neserios ii dau -1"

Eu zic ca rambursul se foloseste atunci cand se cumpara o consola , telefon , etc , un obiect de valoare mai mare si chiar si in cazul asta sunt de parere ca la un obiect mare care costa mult sa il trimiti , cumparatorul trebuie sa plateasca in avans costul transportului chiar si costul returului in caz ca il refuza cand il primeste sau in caz ca nu ridica pachetul.
    Da, ar fi o solutie, dar majoritatea nu accepta asa, si pana la urma scopul e sa iti vinzi produsele. O alta solutie ar fi, sa fie scris aici si numele complet, si o parte din adresa, ca sa stim mult mai bine cui sa nu trimitem. Oricum, eu nu cumpar/vand unora cu rating 0, eu cumpar numai de la useri seriosi, asa ca ar trebui sa faceti si restul la fel, nu mai aveti incredere in oricine, ca va luati tepe. Dar sa stii ca si -1 ala e important, ca ai vazut, si-au luat 4 insi tepe de la unu din Bacau, dar niciunul nu ii daduse -1 si normal, nu i-a dat unu, nu i-a dat alalalt, si omul daduse teapa la 4 insi. E inevitabil sa nu iti iei teapa daca trimiti unora cu rating 0. Ce incredere ai tu in el?

10. Back To Top | #49
    Sa sti ca pot sa dea teapa si cei cu trading 100 Pot sa imi fac si acum 5 useri sa vand una alta si sa imi dau feedback cu toate si fac vreo 5-6 pozitiv.

Sfatul meu , daca esti serios si ai ceva feedback si activitate aici pe forum , poti sa vinzi fara ramburs si cel care cumpara trimite banii inainte si gata , asta e cine nu vrea as cumpere din alta parte , si eu am pierdut clienti ca nu le-am trimis ramburs dar nu ma intereseaza , pana la urma am vandut ce am avut de vandut. Nu trebuie sa ii invatam pe toti la ramburs.

11. Back To Top | #50
    Ai si tu dreptate aici...

12. Back To Top | #51
    pai atunci threadul asta nu isi are rostul. Sa se gaseasca o modalitate sa se poata face cont doar o singura data de pe un IP.

13. Back To Top | #52
    Registered User
    Parerea mea este ca cel mai simplu este sa ceri un minim 10-15 lei avans celor in care nu ai incredere.Eu unul asa fac.Pe urma la cei cu tzepe clar trebuie lasat negativ si ar trebui facuta aici lista cu numele, adresa, telefon.Poate sa-si faca atunci alt cont ca nu o sa mai fie treaba asa simpla..
    Si am uitat o chestie foarte interesanta..oare de ce toti fug de avans(in special copii, tzeparii) in schimb le convine ramburs.Poi nu ii tot un drac? Dupa ce ai platit la posta coletul si il deschizi poti sa ai surprize nu? sa fie gol sau te miri ce inauntru.Deci ori plata in avans ori ramburs pentru cei "sceptici" este loz in plic
    Last edited by dualities; 08-02-2009 at 14:14.
    [email protected]
    Timisoara
    Tel. 0730434123

14. Back To Top | #53
    Registered User cristian77's Avatar
    Sa sti ca pot sa dea teapa si cei cu trading 100 Pot sa imi fac si acum 5 useri sa vand una alta si sa imi dau feedback cu toate si fac vreo 5-6 pozitiv.
    daca esti serios si ai ceva feedback si activitate aici pe forum .
    Asa e,incercati sa faceti bussines doar cu cei seriosi,probati in timp
    Si ca sa nu excludem newcomerii(si eu am fost unul dintre ei si stiu ce greu a fost pana ti-ai facut un renume,experienta,etc),acetia trebuie sa isi dea seama ca daca vor sa fie bagati in seama,vor trebui sa isi fac si eu un user solid,cu trade-uri pozitive,prin cumpararea sau vanzarea unor produse,cu plata in avans daca cumpara si sa trimita fara pretentii daca vand,bineinteles doar userilor serosi.Cu timpul,vor devenii si ei demni de bagat in seama si vor putea avea aceleasi pretentii.Pararea mea,ca cei care iau tepe isi cam merita soarta sau sunt foarte disperati sa vand acel produs
    Bafta si sper sa fie de folos parerea mea,si daca aveti ceva de adaugat sau comentat,astept sa o discutam

15. Back To Top | #54
    Registered User
    Am patito o singura data cu userul Gsmphone.A trimis consola mai putin cele 2 controlere.Cica sa le caut bine ca tebuie sa fie in colet )
    [email protected]
    Timisoara
    Tel. 0730434123

16. Back To Top | #55
    Da , uite tipul asta de teapa e de tot k..-ul sa te prosteasca in fata , sa iti zica ca ti l-a trimis dar nu ai primit tu sau ca ti-a trimis ce trebuie in colet si ca nu e vina lui ... se preteaza la 2 controllere.

17. Back To Top | #56
    faza aia cu ratingul 100, si sa iti faci 6-7 conturi pe site, nu prea merge, pai iti dai seama din start ca ratinugurile sunt false, din moment ce le primeste de la 6 useri cu rating 0. Iar daca iti dai rating la toti 7, vei avea rating numai de la cele 7 conturi, ceea ce iar bate la ochi. Iar ratingurile se dobandesc in timp, nu intr-o saptamana. Si nu imi spune ca daca cumperi de la sa zicem webpredator sau alti useri la fel de seriosi, o sa ai probleme. Multi nu stiu sa isi aleaga clientii, asta e adevarul, si sunt disperati sa isi vanda produsele incat nu isi dau seama ca se pacalesc. Eu am vazut useri, nu mai stiu cum ii chema, care nu vroiau sa puna poze cu produsul, sau puneau preturi mult prea mici, sau dau UP-uri cu acelasi produs dupa ce tie iti zic ca ti l-au pus la posta, sunt chestii care bat la ochi totusi. Si eu zic ca e cel mai bine sa trimiti banii in avans, si daca nu pe toti, macar o parte, asa esti sigur ca se duce sa il ridice de la posta. Probleme vor fi, si nu se vor rezolva cu threadul asta, asta e clar, dar macar nu mai faceti afaceri cu astia cu rating 0 si 2-3 posturi pe forum.

18. Back To Top | #57
    Ba se rezolva cu threadul asta , daca noi facem mereu aici o lista cu neseriosii , atunci macar unii dintre cumparatori o sa ii evite .

Si cei care stiu numele "real" (ca poate nu au dat numele real) al userului cu probleme sa il scrie si pe ala aici , ca cine stie cum il cauta cineva pe google si da peste el . Sa zice ca pe un alt forum foloseste acelasi user name sau isi da acelasi nume la cineva cu care face tranzactia . Acel cineva daca il duce putin mintea si da un search pe google si gaseste threadul asta in care apare numele userului neserios si atunci o sa ii spuna ->

Ti-am trimis un PM Knoxville2009 despre treaba aia cu facutul de user cu feedback ca sa nu dau ideei aici
    Last edited by Dr0ps2000; 08-02-2009 at 21:36.

19. Back To Top | #58
    ia sa postez...ca de mult nu am mai facut nimic pe aici..decat cont..
    bun..deci de curand de cand mi-am achizionat PSP am strabatut okazii pe toate partile...dupa jocuri...dupa chestii interesante [am versiune nemodabila momentan]
    parerea mea e urmatoarea...cum vad eu ca o persoana cu 0 rating...
    cea mai buna metoda e cea prezentata de: dualities [chiar azi am platit avansul pentru un joc psp de'al lui]
    pai...eu..nou...realizez ca nu poate sa aiba cineva incredere in mine...un avans de 10 ron nu mi se pare mult...daca cineva se pune la 10 lei sa se imbogatzeasca asta e...dar m-am uitat la vanzator...are trading points destule...deci el e de incredere...eu...platesc avans..iau joc...si o sa devin si eu de incredere...
    simplu si la obiect
    am mai cumparat cateva jocuri psp de la altii...plata ramburs...le astept sa vina...insa nha niciodata nu ai de unde stii ca le trimiti degeaba..deci un + metodei lui dualities

20. Back To Top | #59
    Eu nu as trimite jocul pe care cer 150 RON (de exemplu) pentru un avans de 10 RON, trimit jocul am ramas cu 10 Lei si tu zici ca sti ca trimit banii maine , ca poimaine si trimiti bani peste 3 saptamani si uite asa ma incurci . Deci nu e nici acountul asta o solutie , este pentru buyer dar pentru seller ?

21. Back To Top | #60
    sincer eu daca as fi tepar...si nu ti-as mai lua jocul...nu as face un drum pana la banca sa depun 10 lei pe careii pierd oricum doar de dragul ca tu 2 saptamani nu mai ai jocul acasa si il recuperezi...
    tu nu pierzi decat respectivul timp...asa zisul client pierde 10 ron
    nu stiu cati tepari ar face asta doar de dragul sa isi bata joc de tine...doar daca te cunoste si are pata pusa pe tine...dar daca as fi tepar...nu as sta 15 minute la ghiseu la banca..drum la banca...si mai si platesc
    in plus..daca se vinde o consola...avansul sa fie de ex ..30-50 de ron..si tot asa...cu cat e mai valoros bunul mai mare avansul...

1.  
Page 3 of 24 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks