Thread Introduction
ACORDAREA TRADER RATING

Pozitiv: Acest tip de trader rating este facultativ si este acordat in cazul in care persoana care luat parte la tranzactie este multumita (vanzator sau cumparator).
Acordarea unui astfel de calificativ fara a efectua o tranzactie se pedepseste cu ban 7 zile si stergerea calificativului!

Neutru: Acest tip de TR nu influenteaza procentajul final al user-ului astfel incat va fi folosit in principal pentru a semnala o nemultumire. De exemplu, in cazul in care nu s-a respectat o rezervare, nu s-a mai efectuat o tranzactie, persoana respectiva nu s-a prezentat la intalnire etc poti lasa un TR neutru si poti explica acolo ce s-a intamplat.

Negativ:
- se acorda doar daca tranzactia s-a efectuat. Daca tranzactia nu s-a efectuat din diverse motive si sunteti nemultumit, puteti acorda TR neutru si puteti explica acolo motivele pentru care sunteti nemultumit.
- se acorda doar de catre cumparator. Vanzatorul NU are voie sa acorde TR negativ!
- acordarea unui astfel de TR cand nu este cazul se pedepseste cu ban 7 zile si stergerea acestuia.
Page 6 of 24 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast
Results 101 to 120 of 464

Thread: [INFO] ATENTIE tranzactii nereusite !!!

地獄の戦士 mrENigma's Avatar
    Feedback Score
    267 (100%)

Imagini Info

ComputerGames Forum nu recomanda vanzarea / cumpararea produselor a caror provenienta este incerta.

Responsabilitatea privind provenienta si/sau functionarea
    corecta a produsului vândut/cumparat apartine în totalitate utilizatorilor.

Exclamation [INFO] ATENTIE tranzactii nereusite !!!

de astazi vom folosi acest thread pentru a expune fiecare problemele avute cu anumiti useri si anume mai pe romaneste TEPARII de pe aceasta arie!

va rog sa fiti cat mai expliciti si ca sa fie mai usor de verificat si/sau urmarit tranzactia facuta de voi, postul sa fie de forma:

-user
    -link la topicul tranzactiei
    -forma tranzactiei (vanzare / cumparare / trade)
    -eventuale dovezi pe care le aveti la indemana pe cat se poate
    -expunerea mai pe larg a problemei

va rog sa va abtineti de la offtopic si sper sa ramana gol

ps: daca nu am fost suficient de clar aici se va posta strict pt aria de console.
    Last edited by mrENigma; 06-08-2009 at 16:31.

2. Back To Top | #101
    Registered User Konsolar's Avatar
    Quote Originally Posted by Alxander View Post
    ..
    Chestia asta se putea intampla oricui, trebuie doar putina intelegere.
    S-a intamplat o nenorocire : ai primit un joc cadou.

Era treaba ta ce faci cu jocul ; il dadeai la schimb, il revindeai, etc...dar nu incurcai un om.

vodka online
    Ice Age Has Begun At 18.03.2007

3. Back To Top | #102
    Registered User soimutu's Avatar
    Quote Originally Posted by cristian77 View Post
    .Nici nu o sa-i trimit contul sa-mi dea cei 10 roni,ii dau pace,dar ma voi feri sa fac bussines cu el pe viitor,poate la fel veti face si voi
    cristian77 eu zic sa nu mai dai recomandari de acest gen deoarece stii foarte bine ca asa ai procedat si tu cu mine , ti-am trimis gt5 prologue si dupa aceea ai spus ca l-ai cumparat din alta parte din motiv ca ti-au fost sterse mesajele din inbox si nu mai stiai ce jocuri iti voi trimite.Si eu am pierdut timpul cu trimisul/ridicarea pachetului + transportul dar nu am inceput sa zic ca esti de neincredere sau ca nu recomand sa faceti "bussines cu el pe viitor". Acuma nu spun ca cristian77 e de neincredere sau neserios ci dimpotriva a dat totusi dovada de bun simt cand sa dus la posta sa anunte ca nu ridica pachetul ca inapoierea sa fie mai rapida, dar sa fie mai intelegator cu Alxander si sa faceti orice bussines-uri cu el fara sa va fie frica

4. Back To Top | #103
    Registered User cristian77's Avatar
    @soimutu...recunosc intamplarea dintre noi,dar la noi a fost vorba de totul si cu totul altceva,era vorba de doua jocuri daca imi aduc bine aminte,Oblivion si GT5,mi le doream pe amandou,dar pur si simplu am uitat ca le-ai trimis catre mine,era perioada de inceput a mea in colectionare de jocuri,doar ce imi cumparasem consola si cumparam la greu.Ti-am spus ca GT5 l-am cumparat deja,si Oblivion ma interesea in continuare,dar iti propusesem parca, daca era vreo problema sa le iau,sau macar sa le iau de la posta,sa le platesc,transport inclusiv,si sa iti retrimit GT5...cred ca aia a fost singura problema a mea pe acest forum

@ Alxander mane,nu stiu ce tupeu ai sa comentezi pe tema asta,maxim ai putea sa zici "imi pare rau" din nou.daca mai continui,vei primi si negativul de rigoare,pe care am tot dreptul sa ti-l dau.Si nu mai sunt curios sa iti vand jocul,chiar daca iti va veni instiintarea,refuza-l,voi merge la posta si voi incerca sa vad daca se poate face ceva,sa imi revina mai repede

5. Back To Top | #104
    Stai linistit, am anuntat ca nu ridic jocul asa ca ATUNCI CAND O SA AJUNGA o sa plece inapoi spre tine.

Nu stiu cum ai trimis tu jocul, eu tocmai am fost la posta sa ridic ceva pus de vineri si mandatul de la tine nu era.

Bafta

@soimutu: Multumesc !

6. Back To Top | #105
    Si eu am vandut James Bond lui Alxander acum cateva zile si totul a decurs normal.

In cazul acesta cu neridicatul jocului daca te pui in pozitia fiecaruia fiecare are dreptate in felul lui.

7. Back To Top | #106
    Registered User aaabelus's Avatar
    Catallin - am cumparat de la el cod4.

cand a ajuns jocul, am vazut ca nu are lb engleza, numai italiana.

negativ

8. Back To Top | #107
    Quote Originally Posted by aaabelus View Post

negativ
    l-ai intrebat daca are engleza? a specificat daca e full engleza?

9. Back To Top | #108
    地獄の戦士 mrENigma's Avatar
    nu s-a intrebat / nu s-a specificat.
    dau comenzi pt BUNDLE XBOX360 XBOX Slim 4GB/250GB+Kinect Bundle , XBOX Slim 4GB/250GB, KINECT - ask pt pret

10. Back To Top | #109
    ok, eu vad lucrurile astfel: eu, ca cumparator, sunt interesat de produs, cer detalii, nu e corect? nu asa se procedeaza? daca pentru el, sa ascunda faptul ca jocul nu e in engleza doar ca sa il vanda a insemnat atat de mult, sa-i fie rusine, dar puteai sa il intrebi, eu unu le cer poze si ii si intreb. Asa mi se pare corect sa procedezi, pe moment ce tu esti cumparatorul, e normal sa ceri detalii despre produsul pe care dai niste bani. Oricum, sa-i fie rusine pentru gestul lui daca nu a specificat, dar puteai sa intrebi daca chiar nu a scris ca e "full english"

11. Back To Top | #110
    Registered User dark_one's Avatar

negativ
    Mare noroc ca nu mai moderez sectiunea - luai ban instant - sters contul .. etc .. d'astea

S-ar putea sa aplic insa metoda asta in alta parte -
    Alienware M17 R4 7820HK + 32 GB DDR 4 @ 3000 MHz + 1 TB Nvme Plextor M8Pe + 512 GB Samsung 850 Pro + GTX 1080

12. Back To Top | #111
    Quote Originally Posted by Knoxville2009 View Post
    ok, eu vad lucrurile astfel: eu, ca cumparator, sunt interesat de produs, cer detalii, nu e corect? nu asa se procedeaza? daca pentru el, sa ascunda faptul ca jocul nu e in engleza doar ca sa il vanda a insemnat atat de mult, sa-i fie rusine, dar puteai sa il intrebi, eu unu le cer poze si ii si intreb. Asa mi se pare corect sa procedezi, pe moment ce tu esti cumparatorul, e normal sa ceri detalii despre produsul pe care dai niste bani. Oricum, sa-i fie rusine pentru gestul lui daca nu a specificat, dar puteai sa intrebi daca chiar nu a scris ca e "full english"
    catalin nu mi-a specificat ca jocul nu are lb engleza.
    inca nu am vazut nici un joc ps3 fara lb engleza, nu am crezut ca in romania exista asa ceva. (in magazin fiecare joc are lb engleza). si fifa din italia are comentariu in lb engleza.

cineva a intrebat pe forum despre lb engleza, dar catallin nu a raspuns. deci daca cineva intreaba despre limba jocului, si vanzatorul tot nu scrie acolo clar ca e in italiana, atunci e un om...bun

prima data cand ne-am inteles in pret etc s-a razgandit. a zis ca a vandut pt un baiat de acolo.. :-?? ... peste cateva zile imi spune ca baiatul e varza in jocuri fps, si a primit inapoi jocul. (deja stiu de ce a primit inapoi.. )

aa.. si am platit anticipat

+jocul am cumparat pt verisorul meu (eu am GOTY) pt ca el nu are cont.

13. Back To Top | #112
    catalin nu mi-a specificat ca jocul nu are lb engleza.
    inca nu am vazut nici un joc ps3 fara lb engleza, nu am crezut ca in romania exista asa ceva. (in magazin fiecare joc are lb engleza). si fifa din italia are comentariu in lb engleza.

cineva a intrebat pe forum despre lb engleza, dar nu a raspuns. deci daca cineva intrebe despre limba jocului, si tot nu scrie acolo clar ca e in italiana, atunci e un om...bun

prima data cand ne-am inteles in pret etc s-a razgandit. a zis ca a vandut pt un baiat de acolo.. :-?? ... peste cateva zile imi spune ca baiatul e varza in jocuri fps, si a primit inapoi jocul. (deja stiu de ce a primit inapoi.. )

aa.. si am platit anticipat
    sunt jocuri in alte limbi decat in engleza, Bandido avea cateva, dar el a specificat limbile in care sunt. Acu e decizia ta ca i-ai dat -1, dar totusi, o parte din vina o ai si tu fara suparare. Acu ar fi culmea sa iti dea si el -1.

14. Back To Top | #113
    Atata vreme cat jocul functioneaza corect - faptul ca e in italiana nu e un impediment, mai ales cand pretul platit a fost in concordanta.

Faptul ca tu nu ai intrebat in ce limba este presupune ca ACCEPTI orice limba.

Sunt 99 % convins ca userul care a intrebat in ce limba este jocul primit raspunsul pe PM - nu cred ca i s-a ascuns raspunsul la intrebare, probabil ca nu a fost satisfacut si a renuntat - tu de ce nu ai pus aceasta intrebare daca era un element care te deranjeaza in mod EXPRES. Faptul ca userul respectiv nu a cumpara jocul trebuia sa-ti ridice TIE ca si cumparator semne de intrebare, faptul ca jocul venea cu un pret FOARTE (as spune fara sa ma hazardez MULT PREA) atractiv trebuia sa-ti ridice semne de intrebare.

Faptul ca ai platit in avans este o cerinta a VANZATORULUI nu a ta - nu a venit de la tine, daca nu-ti convenea acest lucru puteai sa rezolvi cu vanzatorul - nu stiu de ce-ti asumi niste "lauri" pentru acest lucru. (in tarile civilizate se practica acest lucru, in Romania mai putin, dar incepe sa prinda contur acest sistem)
    Alienware M17 R4 7820HK + 32 GB DDR 4 @ 3000 MHz + 1 TB Nvme Plextor M8Pe + 512 GB Samsung 850 Pro + GTX 1080

15. Back To Top | #114
    sunt jocuri in alte limbi decat in engleza, Bandido avea cateva, dar el a specificat limbile in care sunt. Acu e decizia ta ca i-ai dat -1, dar totusi, o parte din vina o ai si tu fara suparare. Acu ar fi culmea sa iti dea si el -1.
    da, stiu, e si vina mea pt ca nu am intrebat. dar dupa ce am vazut ca deja a intrebat cineva pe forum, automat am crezut ca are. :P

am spus lui catallin ca il trimit inapoi jocul, din banii mei (adica platesc drumul) dar a refuzat, pt ca si el a jucat in lb italiana,deci sa ma joc si eu.

nu am vrut sa-i dau negativ, dar nici nu si-a cerut scuze.

16. Back To Top | #115
    Quote Originally Posted by dark_one View Post
    Atata vreme cat jocul functioneaza corect - faptul ca e in italiana nu e un impediment, mai ales cand pretul platit a fost in concordanta.

Faptul ca tu nu ai intrebat in ce limba este presupune ca ACCEPTI orice limba.

Sunt 99 % convins ca userul care a intrebat in ce limba este jocul primit raspunsul pe PM - nu cred ca i s-a ascuns raspunsul la intrebare, probabil ca nu a fost satisfacut si a renuntat - tu de ce nu ai pus aceasta intrebare daca era un element care te deranjeaza in mod EXPRES. Faptul ca userul respectiv nu a cumpara jocul trebuia sa-ti ridice TIE ca si cumparator semne de intrebare, faptul ca jocul venea cu un pret FOARTE (as spune fara sa ma hazardez MULT PREA) atractiv trebuia sa-ti ridice semne de intrebare.

Faptul ca ai platit in avans este o cerinta a VANZATORULUI nu a ta - nu a venit de la tine, daca nu-ti convenea acest lucru puteai sa rezolvi cu vanzatorul - nu stiu de ce-ti asumi niste "lauri" pentru acest lucru. (in tarile civilizate se practica acest lucru, in Romania mai putin, dar incepe sa prinda contur acest sistem)
    uite pe ebay, acolo nici nu trebuie sa intreb ca are engleza sau nu. CLAR ca are

17. Back To Top | #116
    Ai sa fii surprins cand vei primi ENORM de multe jocuri care nu au - daca cumperi doar din USA acolo e normal sa fie toate in engleza - insa daca cumperi din europa jocurile sunt LOCALIZATE !!!! - ca de aceea exista si acesta in italiana, probabil ca exista si in franceza, germana sau spaniola.

18. Back To Top | #117
    Quote Originally Posted by dark_one View Post
    Ai sa fii surprins cand vei primi ENORM de multe jocuri care nu au - daca cumperi doar din USA acolo e normal sa fie toate in engleza - insa daca cumperi din europa jocurile sunt LOCALIZATE !!!! - ca de aceea exista si acesta in italiana, probabil ca exista si in franceza, germana sau spaniola.
    jocurile din germania au engleza am cateva acasa, care am cumparat din germania (ps3 si psp)

19. Back To Top | #118
    jocurile din germania au engleza am cateva acasa, care am cumparat din germania (ps3 si psp)
    nu neaaparat, nu toate au engleza. Si eu am jocuri din Italia, scrie pe coperta numai in italiana si pe carticica la fel, dar jocul are si engleza, dar sunt si exceptii, jocurile sunt exclusiv doar in italiana, spaniola, germana .. am vazut chiar si doar in maghiara.

20. Back To Top | #119
    Repet - faptul ca tu ai facut o tranzactie reusita, ai primit un joc functional, complet, fara probleme - si ai devenit ulterior nemultumit pentru ca nu are limba care te intereseaza, desi nu ai specificat acest lucru si ai inceput sa creezi valuri mi se pare MIE o lipsa de fairplay - denota o lipsa de respect fata de cei cu care faci afaceri si consider ca ar trebui sa primesti rating negativ cel putin datorita skillurilor slabe de comunicare cu sellerul, insa daca comunicarea nu a fost in cei mai buni termeni nici prima data, sincer nu ma astept ca a 2-a oara sa fie totul asa roz precum spui. Produsul nu vad undeva sa aiba vreo clauza de returnare deci respingerea acestei propuneri mi se pare LOGICA, desi daca mie mi-ai fi oferit optiunea sa-mi restitui banii dati pe posta si sa-mi trimiti produsul as fi fost de acord, doar pentru ca suma e INFIMA (cu alte cuvinte revenire la situatia de inceput cu "deranjul" platit din banii tai DUS/INTORS)

Probabil ca stii foarte bine ca in occident se percepe "taxa" de shipping si handling care nu este restituita in cazul "returnarii" marfii.

PS: cat despre limba - chiar aici pe CG s-au vandut jocurile de la EA care au carcasa/manual in limbile europa de est (maghira, poloneza, ceha etc)

21. Back To Top | #120
    nu neaaparat, nu toate au engleza. Si eu am jocuri din Italia, scrie pe coperta numai in italiana si pe carticica la fel, dar jocul are si engleza, dar sunt si exceptii, jocurile sunt exclusiv doar in italiana, spaniola, germana .. am vazut chiar si doar in maghiara.
    in maghiara e ONLY fifa. dar si 'ala are engleza.

1.  
Page 6 of 24 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks