brat Budismul, religie ateista? Comparatie intre Budism si Crestinism
Page 1 of 7 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 134

Thread: Budismul, religie ateista? Comparatie intre Budism si Crestinism

Registered User valh's Avatar

Budismul, religie ateista? Comparatie intre Budism si Crestinism

Quote Originally Posted by Gogu2
    aaroman :
    <<Nu ai invatat inca nimic?>>
    da' nu te poti abtine , mai , minca-ti-as ? nu poti sa porti o discutie in contradictoriu cu cineva fara sa jignesti ?

S.F. :
    <<ateismul e tot o religie daca stai sa te gandesti >>

nu,nu e o religie; e negarea unor religii.
    nu exista icoane care sa-l reprezinte pe Bertrand Russel;nimeni nu se roaga la el.
    religia budista este ateista deoarece budha a fost om si nu zeu! ateu inseamna fara zei nu fara religie!
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

Banned aaroman's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    O fi religia budista, numai ca ateism <> religia budista. De exemplu eu sunt ateu fara sa fiu budist. Tot asa, desi multimea prostilor e o multime, nu orice multime contine prosti

[warn=Mercutio Benvolio]atac la persoana[/warn]

Quote Originally Posted by aaroman
    O fi religia budista, numai ca ateism <> religia budista. De exemplu eu sunt ateu fara sa fiu budist. Tot asa, desi multimea prostilor e o multime, nu orice multime contine prosti
    ai o psihoza a prostului!!! complexe ceva?macar ai citit postul unde se spunea ca ateismul nega religia si nu poate fi religie! eu am dat exemplu ca poate fi! atat!oricum postul despre tine in quote l-am prins accidental!
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

Quote Originally Posted by Jaxx
    Ateismul nu are cum să fie religie. E ca şi cum ai spune că dacă nu înoţi deloc defapt asta e un stil separat de inot. Eventual poţi chiar participa la competiţii cu acest stil.
    Scopul Budismului este eliberarea din acest ciclu (suferinta/samsara) si intrarea in starea de Nirvana, scop care poate fi atins in timpul vietii.
    Universul nu are inceput sau sfarsit si exista mai multe planuri (universuri) in care omul se poate renaste.
    Budismul este o religie ateista, Buddha fiind considerat om, nu zeu.
    Buddha inseamna "cel ce s-a trezit".
    si ia si linkul http://www.budism.go.ro/

Banned aaroman's Avatar
    valh, nu cred ca ai o diploma care sa te califice in a scoate aberatii precum "psihoza a prostului" Ai report post pentru atacuri la persoana, apropo. Daca nu ai priceput ce-am spus acolo, mai bine te abtii, ca te faci de ras.
    Vezi la ce-am raspuns, si incearca sa pricepi, inainte de a sari cu diagnostice.
    L-ai citat pe SF:
    ateismul e tot o religie daca stai sa te gandesti
    ceea ce e foarte diferit de "o religie poate fi ateista"
    Tu poate iti poti imagina ca poti inversa sensul implicatiei si sa insemna acelasi lucru. Din nenorocire pentru tine, nu merge asa usor.

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Şefule, cred că confunzi. Buddha e un om zeificat, adică ridicat la rangul de zeu, ca şi omologul Cristos. Sau poate vrei să ne întoarcem la faraoni, care erau consideraţi descendenţi din zei. Multe cazuri de oameni zeificaţi ne arată istoria.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Banned aaroman's Avatar
    Jaxx, cred ca totusi nu e asa, decat in anumite ramuri

valh, nu cred ca ai o diploma care sa te califice in a scoate aberatii precum "psihoza a prostului" Ai report post pentru atacuri la persoana, apropo. Daca nu ai priceput ce-am spus acolo, mai bine te abtii, ca te faci de ras.
    Vezi la ce-am raspuns, si incearca sa pricepi, inainte de a sari cu diagnostice.
    L-ai citat pe SF:

ceea ce e foarte diferit de "o religie poate fi ateista"
    Tu poate iti poti imagina ca poti inversa sensul implicatiei si sa insemna acelasi lucru. Din nenorocire pentru tine, nu merge asa usor.
    Hei aaroman! unde vezi tu atac la persoana? am spui ca ai psihoza prostului adica vezi numai prosti in jurul tau!daca asta ti se pare atac la persoana tu ar trebui sa fi plin de de report post! citeste cu atentie si lasa orgoliu mai jos!vis a vis de "facutul de ras" : nu ti se pare atac la persoana?
    jaxx budha este idolatrizat ca un zeu nicidecum nu a fost declarat zeu! ai auzit tu de zeul budha?

Banned aaroman's Avatar
    am spui ca ai psihoza prostului
    Da, ai spus
    adica vezi numai prosti in jurul tau!
    Degeaba incerci sa dregi busuiocu', ca nu tine Si mai ales, ai grija ca tot pe referinte la persoana mea o tii. Nu e prima oara, si nici ultima (ma refer la respectivul post, se vede ca o tii pe acelasi ton).

Relativ la budha ca zeu, exista anumite derivatii ale budismului unde intr-adevar e asa. Oricum e complet irelevant, de la afirmatia initiala a lui SF cum ca ateismul e religie pana la budismul care e discutabil daca e sau nu o forma de religie (in functie de modul in care se (re)defineste religia), si ma refer la ala care nu contine vreun zeu, e o cale lunga. Daca e totusi sa divagam aici, budismul acela e mai degraba o forma de agnosticism decat de ateism, pentru ca din cate stiu eu permite existenta altei religii impreuna cu budismul, la aceeasi persoana. De exemplu un budist poate fi crestin Singura problema e ca un crestin nu poate fi budist
    Probabil asta si explica deferitele forme de budism care contin si zeitati.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Budhism
    http://en.wikipedia.org/wiki/God_in_Buddhism
    Buddhism does not deny the existence of supernatural beings
    My point exactly.

Da, ai spus

Degeaba incerci sa dregi busuiocu', ca nu tine Si mai ales, ai grija ca tot pe referinte la persoana mea o tii. Nu e prima oara, si nici ultima (ma refer la respectivul post, se vede ca o tii pe acelasi ton).

Relativ la budha ca zeu, exista anumite derivatii ale budismului unde intr-adevar e asa. Oricum e complet irelevant, de la afirmatia initiala a lui SF cum ca ateismul e religie pana la budismul care e discutabil daca e sau nu o forma de religie (in functie de modul in care se (re)defineste religia), si ma refer la ala care nu contine vreun zeu, e o cale lunga. Daca e totusi sa divagam aici, budismul acela e mai degraba o forma de agnosticism decat de ateism, pentru ca din cate stiu eu permite existenta altei religii impreuna cu budismul, la aceeasi persoana. De exemplu un budist poate fi crestin Singura problema e ca un crestin nu poate fi budist
    Probabil asta si explica deferitele forme de budism care contin si zeitati.
    mai nea! nu dreg busuiocul cu tine ! daca vroiam sa te fac prost o faceam si gata! dar nu am facut-o! clar!sa insir posturile tele paici in care jignesti real pe unu si pe altul nu are rost ! consider discutia incheiata!noi vorbim de budha ca un iluminat si nu ca un zeu! las ca baba era fata mare odata si ce a derivat! si osho e un iluminat si altii ! in budism clar nu exista dumnezeu sunt numai iluminati! citeste si pe urma posteza ! e google la indemana! oricum am zis ca ai psihoza prostului pentru ca toate exemplele tale sunt cu prosti!

Banned aaroman's Avatar
    Jignesc real? Apoi poate ca unii se simt jigniti si daca scriu cuvantul "masa", dar in cazul ala e problema lor. Am mai vazut cazuri in care oamenii se simteau jigniti in locul celui vizat, dar din nou, e problema lor Si stai linistit, au priceput toti: nu ai vrut sa ma faci prost, ai vrut sa pui diagnostic cu sindromul prostului, care bineinteles ca nu e al prostului, se numeste asa pentru ca respectivul vede prosti, aaaaa, stai, ca busuiocu' nu poate fi dres...

Nu stiu cum vorbesti tu despre budha, dar poti vorbi si ca despre un caine, asta nu face religiile care-l contin altfel decat sunt. Si-acum, indiferent ca e o ramura ce zice ca e zeu, indiferent ca e o ramura ce zice ca e om, ideea e ca religia respectiva nu neaga existenta unui zeu (altuia, nu budha, daca e vorba de aia care zice ca budha e om). Pe cand un ateu neaga existenta lui dumnezeu. Asa ca nu incape termen de comparatie.

Jignesc real? Apoi poate ca unii se simt jigniti si daca scriu cuvantul "masa", dar in cazul ala e problema lor. Am mai vazut cazuri in care oamenii se simteau jigniti in locul celui vizat, dar din nou, e problema lor

Nu stiu cum vorbesti tu despre budha, dar poti vorbi si ca despre un caine, asta nu face religiile care-l contin altfel decat sunt. Si-acum, indiferent ca e o ramura ce zice ca e zeu, indiferent ca e o ramura ce zice ca e om, ideea e ca religia respectiva nu neaga existenta unui zeu (altuia, nu budha, daca e vorba de aia care zice ca budha e om). Pe cand un ateu neaga existenta lui dumnezeu. Asa ca nu incape termen de comparatie.
    da spune frate numele ramurii care zice ca budha e zeu!"religiile care il contin";foloseste singularul ,e o singura religie care il contine cu adevarat ,cea budista!si mai putin agresiv in posturi te rog!

Banned aaroman's Avatar
    Unde vezi tu agresivitate?
    http://dexonline.ro/search.php?cuv=agresivitate&source=
    http://dexonline.ro/search.php?cuv=agresiv
    Asta doar in cazul in care folosesti cuvinte pe care nu le cunosti. Daca le cunosti, te rog sa-mi spui unde te-am atacat, sa ma corectez. A, vezi ca raspunsurile la atacurile tale la persoana nu se califica. Pot fi numite cel mult aparare, si sunt legitime (si necesare ).

Si nu, nu o sa folosesc singularul, exista mai multe forme de budhism, unele considerandu-l pe budha zeu, altele nu. Unele contin alt zeu (nu neaparat Budha), altele nu.
    Te-ai lamurit pana la urma ca "argumentul" tau cu privire la ateism ca religie este nul?

[warn=Mercutio Benvolio][rule]3.b)[/rule]Nu sunt permise folosirea unui limbaj necivilizat, aberant, discutiile gen IRC...[/warn]

. Unele contin alt zeu (nu neaparat Budha), altele nu.
    Te-ai lamurit pana la urma ca "argumentul" tau cu privire la ateism ca religie este nul?
    hahahahahah ! esti o bomboana! gata m-ai lamurit! cu religia budista care nu il include pe buda!si totusi cum se numesc ele? sau e secret! si hai sa lasam ciorovaiala despre jigniri! pace ! esti simpatic! euuuuuuuuuuuuuu nuuuuuuuuuuuuuu ammmmmmmmmmmm spusssssss ca ateismul e religie! am spus ca exista religie ateistaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! hai capito?acu cu termenul 'm-am lamurit ' ce eu l-am folosit sa nu o iei iar ca pe o jignire! m-ai lamurit ca nu sti ce vroiam a zice!

Banned aaroman's Avatar
    Aoleu. Nu, se pare ca nu te-am lamurit pe tine. Da, religia budista care nu-l include pe Budha ca zeu (poate sa-l includa ca om, ca bomboana, ca rahat, ca orice altceva, dar logica e ceva strain pentru unii, nu dau nume),
    Unele contin alt zeu (nu neaparat Budha), altele nu
    ce ca om, continandu-l ca zeu de exemplu pe Brahma. Daca contine un zeu. Acum ai inteles?
    Nasol e daca atunci cand nu intelegi, in loc sa intrebi, sa treci la onomatopee...

Inca n-ai dat exemplu de, si citez exprimarea:
    religie ateistaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!
    In posturile pe care aparent nu le-ai pariceput, am argumentat de ce respectiva/respectivele religie/religii nu este/sunt ateista/ateiste, ce in cel mai bun caz agnostica/agnostice. Budha insusi a refuzat a raspunde la intrebarea despre zei. Asta nu arata a ateism, ce a agnosticism. Toata ziua.

In rest, alta data cand spui ceva, incearca sa nu citezi spusa cuiva (cazul in speta SF) ca si cum i-ai sustine spusele. SF a spus ca ateismul e religie Oricum, asta e irelevant. "Argumentul" era fals. Indiferent ca incerca sa fie un argument in sprijinul lui SF, sau o afirmatie asa, sa te afli in treaba.

Aoleu. Nu, se pare ca nu te-am lamurit pe tine. Da, religia budista care nu-l include pe Budha ca zeu (poate sa-l includa ca om, ca bomboana, ca rahat, ca orice altceva, dar logica e ceva strain pentru unii, nu dau nume),

ce ca om, continandu-l ca zeu de exemplu pe Brahma. Daca contine un zeu. Acum ai inteles?
    Nasol e daca atunci cand nu intelegi, in loc sa intrebi, sa treci la onomatopee...

Inca n-ai dat exemplu de, si citez exprimarea:

In posturile pe care aparent nu le-ai pariceput, am argumentat de ce respectiva/respectivele religie/religii nu este/sunt ateista/ateiste, ce in cel mai bun caz agnostica/agnostice. Budha insusi a refuzat a raspunde la intrebarea despre zei. Asta nu arata a ateism, ce a agnosticism. Toata ziua.

In rest, alta data cand spui ceva, incearca sa nu citezi spusa cuiva (cazul in speta SF) ca si cum i-ai sustine spusele. SF a spus ca ateismul e religie Oricum, asta e irelevant. "Argumentul" era fals. Indiferent ca incerca sa fie un argument in sprijinul lui SF, sau o afirmatie asa, sa te afli in treaba.
    ma tu ma hartuiesti! alea nu sunt onomatopee ,sunt exclamatii!Brahmanismul este vechea religie care stapâneste si astazi în India. Este in amestec între politeismul naturalist al Vedelor, cum se numesc cartile sacre ale brahmanismului, si monismul panteist, iesit din meditatiile religioase ale preotilor brahmani. Religia Vedelor, anterioara brahmanismului, era prea naturalista si prea senzualista. Pazitorii si cititorii Vedelor - preotii brahmani - au cautat sa spiritualizeze acest naturalism si au creat un zeu unic, Brahma, care nu este altceva decât rugaciunea zeificata. În fond, t Brahma nu este decât o abstractie, un neant. Din acest neant, brahmanismul face sa se nasca totul, în el, iar prin purificare si spiritualizare, sa se reîntoarca tot la el. De aici principiul metempsihozei sustinut de brahmanism, pentru ca, prin reincarnarea sufletelor dupa moarte în alte trupuri, sa se poata face purificarea si reintoarcerea lor în Brahma, adica în neant. În forma aceasta abstracta, brahmanismul nu a fost accesibil maselor populare. În schimb, brahmanii-preoti au facut din religie mai mult un motiv de meditatie filozofica. Sensul si rostul vietii fiind neantul-nimicul, suprema fericire este sa parasesti aceasta viata. De aici caracterul de austeritate si asprime ascetica al brahmanismului.
    brahmanismul si budismul nu au legatura! m-am prins ca nu sti nimic ! citeste!iar faptul ca religia budista e ateista nu e afirmatia mea omule ci a altora cu cunoastere in ale religiilor mai mare decat a noastra!budismul este desprins din brahmanism si este construit pe teoriile lui budha dupa iluminare! invataturi cum zice el care le-a transmis altora perntru a ajunge si ei la iluminare! dar bineinteles tu vei veni cu replica si imi vei demonstra ca defapt ca ceea ce este nu e ceea ce pare ca este si invers! spor la scris!dar totusi nu am primit raspunsul la intrebarea : cum se numeste religia care il are pe budha zeu?

Comparatie intre Budism si Crestinism

Genetic Dwarf Korn's Avatar
    Bine ca "sti" tu sa dai copy/paste de cine stie unde si sa te dai expert ca urmare. Scuzati off-topicul...
    and anarchy smiles in the Royal Mile

Quote Originally Posted by Korn
    Bine ca "sti" tu sa dai copy/paste de cine stie unde si sa te dai expert ca urmare. Scuzati off-topicul...
    poate daca citeai si singur ma scuteai pe mine de copy/paste! dar si a gasii ceea ce trebuie e o chestie! scuzati de asemenea off topicul

Banned aaroman's Avatar
    brahmanismul si budismul nu au legatura!
    Auzi valh, nu e o rusine sa nu stii. Rusine e sa scoti perle dupa ce cineva ti-a indicat ceva sursa de informatii. Mai incerc:
    http://en.wikipedia.org/wiki/God_in_Buddhism

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 7 1234 ... LastLast