Page 1 of 66 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1317

Thread: absurditati in cadrul crestinismului

1. Back To Top | #1

absurditati in cadrul crestinismului

1. De departe cea mai mare absurditate din crestinism mi se pare "Trinitatea", conform careia "Iisus=Dumnezeu=Fiul lui Dumnezeu". Lasand la o parte faptul cum ca Dumnezeu ar putea avea fii, matusi, bunici, etc este de un ridicol rar intalnit, o logica elementara, de gradinita, ne spune ca Iisus nu poate sa fie Dumnezeu si fiul lui Dumnezeu in acelasi timp. Asta nu i-a impiedicat insa pe teologii crestini sa afirme aceasta gogomanie vreme de aproape doua milenii, si pe miliarde de oameni sa o creada. Dar sa vedem cum se sustine aceasta gogomanie epocala in evanghelii !

Incepem cu urmatorul pasaj din evanghelia "dupa Marcu" (denumire atribuita in mod fortat de catre biserica, ea fiind la originea ei o scriere *anonima*, la fel ca toate celelalte evenaghelii): "Iar în ceasul al noualea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adica: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?" Asta ne spune evanghelistul ca se intreba Iisus cu putin timp inainte sa isi dea duhul pe cruce. Se pune imediat intrebarea, cum putea Iisus sa intrebe asa ceva, cata vreme, conform celor spuse de preoti in ultimii doua mii de ani, el *era* Dumnezeu ?!

Dupa aceea avem urmatorul pasaj extras tot din evanghelia dupa Marcu, care zice asa: "Deci Domnul Iisus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut de-a dreapta lui Dumnezeu." De unde reiese clar ca Iisus nu e totuna cu Dumnezeu, ci in cel mai bun caz ceva care sta la dreapta acestuia ! Deci preotii astia ori nu au citit in viata lor biblia, ori se fac ca nu inteleg ce scrie in ea. Oricum ar fi, aberatia e evidenta.

2. O alta gogomanie extraordinara mi se pare ideea cum ca ar putea exista un grad de rudenie intre Dumnezeu si un om ! Bun, la nivel metaforic se poate spune ca toti oamenii sunt "fiii lui Dumnezeu", dar despre Iisus se spune ca era *la propriu* fiul acestuia ! Daca totusi e adevarat ca Iisus era fiul lui Dumnezeu, la propriu, eu sunt totusi curios, cati alti fii mai are acesta ?!! (adica de cate ori s-a mai impreunat, pe "neve", cu femeile noastre ?)

3. Dumnezeu este ispitit de...Diavol ?????????

Quote Originally Posted by bibliaortodoxa
    1. Atunci Iisus a fost dus de Duhul in pustiu, ca sa fie ispitit de catre diavolul.
    2. Si dupa ce a postit patruzeci de zile si patruzeci de nopti, la urma a flamanzit.
    3. Si apropiindu-se, ispititorul a zis catre El: De esti Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea sa se faca paini.
    4. Iar El, raspunzand, a zis: Scris este: "Nu numai cu paine va trai omul, ci cu tot cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu".
    5. Atunci diavolul L-a dus pe aripa in sfanta cetate, L-a pus pe aripa templului,
    6. Si I-a zis: Daca Tu esti Fiul lui Dumnezeu, arunca-Te jos, ca scris este: "Ingerilor Sai va porunci pentru Tine si Te vor ridica pe maini, ca nu cumva sa izbesti de piatra piciorul Tau".
    Absurditatea numarul 4 se refera la minunile facute de Iisus. Aici cu permisiunea voastra o sa detaliez putin.

Citind evangheliile, mi-a sarit in ochi faptul ca "Dumnezeiescul" Iisus are o predilectie destul de bolnavicioasa in a se da in stamba mai la tot pasul, facand fel si fel de scamatorii care mai de care mai penibile pentru a-si impresiona sustinatorii. Astfel, cu un talent demn de un magician de renume, el isi uimeste in mod repetat adeptii facand o sumedenie de asa zise "minuni", cum ar fi mersul pe apa, tranformarea apei in vin, sau invierea fara nici un motiv a unor oameni din morti. Acestea, ne spun preotii cu o nonsalanta nemaintalnita, sunt dovada suprema a faptului ca Iisus era intr-adevar Dumnezeu, sau fiul lui Dumnezeu (oricum pentru ei e totuna!). Eu stau si ma intreb, preotii astia au asistat vreodata la un numar de magie in viata lor ?! Sau ei cand il vad pe Chriss Angel, de exemplu, ca invie in mod miraculos porumbei "morti", automat se gandesc ca e ceva divin la mijloc ?!

De ce nu ne explica preotii astia mai bine de ce "Dumnezeiescul" Iisus n-a fost in stare sa faca nici o minune care sa conteze cu adevarat, la scara larga, si care sa nu poata fi contestata de nimeni, cu atat mai putin de catre farisei (care, avand credinta in Dumnezeu, nu puteau sa nege o minune evidenta). De ce, in loc sa vindece un lepros sau un orb in fata unei maini nesemnificative de oameni, nu a vindecat toti leprosii si orbii din lume (sau macar din acea zona), de ce, in loc sa ne asigure de milostivenia si de iertarea lui si sa ne promita cai verzi pe pereti, nu a facut acest Iisus un gest de minima noblete spirituala si sa elimine aceste boli degradante pentru conditia umana cu totul. El nu, nici vorba de asa ceva, a gasit in schimb mult mai important sa tranforme apa in vin pentru niste betivani de la o nunta, sau sa faca schi nautic in vazul multimii aflate in delir.

5. "Caci Dumnezeu asa a iubit lumea, încât pe Fiul Sau Cel Unul-Nascut L-a dat ca oricine crede în El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."

Lasand la o parte aberatia care decurge in mod inevitabil din acest citat, si anume ca "Dumnezeu l-a dat pe Dumnezeu", de ce, daca acesta iubea intr-atat de mult oamenii, nu putea sa ne ofere viata vesnica pur si simplu, fara atata tam-tam inutil ? Ce trebuie sa intelegem noi de-aici, ca daca Dumnezeu nu avea un "fiu" pe care sa si-l sacrifice ca dovada a iubirii sale, noi nu mai traiam vesnic la ora actuala ?? (dar stai, ca de fapt crestinii nu traiesc vesnic, asta e doar o alta abureala ieftina de-a lui Iisus).
    Si daca Dumnezeu ne iubeste asa mult cum spune, atunci de ce ne chinuie in continuare pe noi si pe copii nostri cu boli necrutatoare precum cancerul, sida, si alte monstruozitati create de el din motive ce nici pana acum nu ne-au fost explicate ?? Cand o sa raspunda preotii la intrebarile astea, atunci o sa dau doi lei pe crestinism. Deocamdata nu dau nici un ban, si sunt uimit cum de miliarde de oameni ii investesc cu incredere pe acesti oameni, care, in afara de spus rugaciuni la capul bolnavului si de a-i promite cu solemnitate ca va ajunge in rai (daca e crestin desigur), nu prea sunt in stare sa faca nimic cu adevarat util pentru acestia.

Atat pentru deocamdata. Sunt multe alte inadvertente si absurditati in crestinism care merita mentionate, dar ca sa nu spuneti ca sunt egoist va las pe voi sa le descoperiti, si eventual sa le expuneti aici.
    Last edited by ratiune; 14-04-2010 at 15:44.

2. Back To Top | #2
    Cum poti sa zici asa ceva ?
    Huuuuuuuuuooooooooooooooooooo !!!!!!!!!
    Nu ti-e frica ?

Ia-o si tu cu inceputul : adam , eva si cei trei copii si vezi ce iese ...

3. Back To Top | #3
    As face-o, dar aia e o absurditate ce tine mai mult de iudaism, decat de crestinism. Apoi, de cand cu Darwin si a sa teorie, nu toti crestinii iau acele istorisiri in sens literal, desi eu unul nu vad cum altfel ar putea fi interpretate. O istorisire e o istorisire, oricat cat de aberanta at fi ea; si tinand cont de data la care a fost scrisa, si de cunostintele oamenilor de la acea vreme, nu poate fi altfel decat aberanta, dupa cum de altfel se poate observa cu ochiul liber ca e.

si dupa cum de altfel sunt mai toate istorisirile vechilor evrei, cum ar fi cea cu "Arca lui Noe", povestire complet aberanta in ziua de azi, dar perfect credibila acum cateva mii de ani !
    Last edited by ratiune; 14-04-2010 at 16:29.

4. Back To Top | #4
    Hecăru' Philips's Avatar
    Hi SickUser,ce mai face taticul,mai e suparat pt. banarea contului precedent?
    Daca toate gainile, vitele, porcii samd erau gay, nu mai aveam fast food-uri, omlete dimineata, lapte, branza carne oua....

Un roman adevarat

5. Back To Top | #5
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar
    LordPhilips, e posibil sa ai dreptate, dar nu e (deocamdata) cert. Anyway SickUser a fost banat din cauza unor deprinderi urate, a flame-urilor violente repetate, a insultelor f.dure aruncate interlocutorilor la gramada. Daca userul acesta este SickUser, cel mai probabil va manifesta la un moment dat defectele lui SickUser si atunci va avea soarta lui SickUser. Daca insa se va stradui sa merite numele pe care si l-a ales si se va comporta calm si rational, discutand ideile, nu si persoanele, atunci din punctul meu de vedere nu este SickUser, indiferent daca chiar nu este sau daca nu mai este.
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

6. Back To Top | #6
    Alexei
    cea mai mare absurditate din crestinism mi se pare "Trinitatea", conform careia "Iisus=Dumnezeu=Fiul lui Dumnezeu".
    Chiar te-as ruga sa ne arati tu unde ai intalnit semnul "=" intre Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Tatal. Ah, n-ai intalnit in crestinism...dar e adevarat ca acolo unde ai intalnit asa ceva este cu adevarat absurd! Ma tem sa nu fie asta doar in imaginatia ta...
    Dumnezeu este ispitit de...Diavol ?????????
    Nu Dumnezeu este ispitit ci Fiul Acestuia intrupat. Si subliniez intrupat pentru ca in timpul vietii Sale pe Pamant, Iisus a avut o natura duala: divin-umana iar Biblia expune diverse situatii si atribute ale Acestuia care sunt umane.
    Absurditatea numarul 4 se refera la minunile facute de Iisus.
    Daca invierile si vindecarile ti se absurde, so be it...

Imi propusesem sa nu mai postez pe forum, cu atat mai putin in aria aceasta...si mai ales ca aspectele respective presupun ca s-au discutat chiar pe-aici de nenumarate ori. De data aceasta am semnalat cateva chestiuni, dar nu cred ca se va mai repeta de multe ori...

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by Stukov View Post
    Chiar te-as ruga sa ne arati tu unde ai intalnit semnul "=" intre Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Tatal.
    Ah, deci sunt mai multi Dumnezei ! Si asta nici nu intra in contradictie cu ideea de monoteism, nu ?

Semnul de "=" l-ai pus tu chiar tu, aici, cu manuta ta. Deci daca nu cumva insinuezi ca exista mai multi Dumnezei, caz in care ar cam trebui sa renunti la pretentia de religie monoteista, inseamna ca Dumnezeu Fiul=Dumnezeu Tatal=Dumnezeu, adica inseamna exact ceea ce am spus in primul post ca inseamna. Daca ai nevoie de o schema ajutatoare, sunt dispus sa te ajut, insa doar daca promiti ca reiei manualul de logica de clasa a 9-a, materie la care pesemne ai ramas corijent !

Nu Dumnezeu este ispitit ci Fiul Acestuia intrupat.
    Serios ? Adica nu spuneai tu mai sus ca si fiul lui Dumnezeu e tot (un) Dumnezeu ? Sau e un Dumnezeu mai fraier, care poate fi la o adica ispitit de o faptura inferioara precum Diavolul ?

Si subliniez intrupat pentru ca in timpul vietii Sale pe Pamant, Iisus a avut o natura duala: divin-umana iar Biblia expune diverse situatii si atribute ale Acestuia care sunt umane.
    Iar eu subliniez ca e absurd sa sustii ca Dumnezeu ar putea avea *fii*, in sensul adevarat al cuvantului ! Eu nu pot sa inteleg, cum iti poti tu imagina drept posibila o asemenea enormitate. Adica in viziunea ta Dumnezeu e precum un om, sa aiba copii, sotie, etc ?? Te rog sa nu-mi spui ca are si sex, ca fac apoplexie aici.

Indiferent cum ai lua-o, sa spui ca "Dumnezeu Fiul", care de fapt e si el tot un Dumnezeu (adica indeplineste toate atributele acestuia), ar putea fi ispitit de Diavol, mi se pare o mare, mare gogomanie. De fapt ideea de Diavol in sine este o gogomanie, pentru ca asta ar insemna ca Dumnezeu a creat fara sa vrea o fiinta opozabila siesi, care are puterea "sa-l ispiteasca", ceea ce chiar e o aberatie de proportii biblice !

Daca invierile si vindecarile ti se absurde, so be it...
    Am explicat, cred eu argumentat, de ce mi se par absurde. Si nu mi se par mie, ci chiar sunt asa. Daca vrei sa sustii contrariul, atunci trebuie sa aduci contrargumente la cele spuse de mine, nu sa spui chestia de mai sus si sa te retragi triumfator ca si cum ai fi demonstrat cu asta ceva !

Deci ca sa le luam pe rand: "Dumnezeu Fiul" cum ii spui tu are posibilitatea de a vindeca toti bolnavii din lume, ba mai mult, *are posibilitatea de a eradica bolile cu totul*, iar el ce face ? Vindeca un lepros, apoi un orb, apoi mai invie un om ca sa se dea in stamba, si in general face tot felul de chestii complet stupide (episodul cu "transformarea apei in vin" este graitor in acest sens) avand in vedere puterea practic nelimitata cu care era inzestrat . Deci daca tot s-a apucat de o treaba, de ce nu facut acest Iisus o minune de-a dreptul importanta, de care sa beneficieze intreaga omenire, si s-a ocupat in schimb numai de maruntisuri precum cele amintite, pentru a epata si nimic altceva ? Inainte de a-mi raspunde (sau nu), iti voi sa o posibila varianta, pe care te rog s-o iei in considerare: anume ca Iisus nu era "fiul lui Dumnezeu" (orice ar insemna aceasta), ci un magician gainar care facea "minuni" la colt de strada, sau pe la nunti, "minuni" care desi probabil aveau priza la public (in special la cel turmentat), erau atat de neconvingatoare incat pana si fariseii, care cu siguranta credeau in Dumnezeu, si-au dat seama ca aveau de-a face cu un impostor- motiv pentru care l-au condamnat la moarte conform legilor de atunci, care cereau ca blasfemiatorii sa fie pedepsiti cu moartea.

Acestea fiind spuse, ma mir totusi cum de nu il consideri si pe David Blaine "Fiul lui Dumnezeu", ca si asta face "minuni", am vazut eu la televizor si erau si martori de fata ! si-apoi, doar nu iti inchipui ca Dumnezeu Tatal (sau de ce nu, Fiul, ca am inteles ca e barbat bine) nu a mai poftit la carnita de cand a lasat-o insarcinata pe "fecioara" Maria...ar fi fost pacat. si chiar daca el ar fi vrut sa se abtina, poate ca intre timp l-a ispitit Diavolul, mai stii ?!
    Last edited by ratiune; 15-04-2010 at 01:12.

8. Back To Top | #8
    Alexei
    Quote Originally Posted by ratiune View Post
    sunt dispus sa te ajut, insa doar daca promiti ca reiei manualul de logica de clasa a 9-a, materie la care pesemne ai ramas corijent !
    SickUser reloaded...
    Cum sa-ti explic eu tie pe intelesul tau...semnul egal chiar tu l-ai pus, iar asta este o prostie, pentru ca nicaieri in Biblie nu se confunda Dumnezeu Tatal cu Dumnezeu Fiul. Partile Sfintei Treimi sunt fatete ale aceluiasi Dumnezeu care insa nu sunt echivalente sau identice. Ipostaza Dumnezeirii numita pe intelesul oamenilor "Fiul", adica Iisus Hristos, este cea care s-a intrupat si care a fost revelata in carne si oase oamenilor. De aceea, avand o natura duala divin-umana, Acesta putea fi ispitit de Diavol, putea sa simta durerea, se plimba si manca ca un om, ba chiar murea ca un om...Mai multe nu mai spun, deoarece mi-am dat seama inca de la primul post ca orice discutie lamuritoare nu are sens cu cineva care afiseaza cu atata ostentatie un aer autosuficient si care trimite interlocutorii la manuale de logica.

9. Back To Top | #9
    pentru durere de șale
    o intreaga "religie" bazata pe un oximoron....

@ratiune - la cate "de ce-uri" sunt, tot atatea raspunsuri !
    Insa niciunul convingator ( d.p.d.v al crestinismului )
    ....Chiar ar fi interesant sa auzi opinia unor preoti la toate aceste intrebari si multe altele de acest gen.
    Quote Originally Posted by ratiune
    De ce, in loc sa vindece un lepros sau un orb in fata unei maini nesemnificative de oameni, nu a vindecat toti leprosii si orbii din lume
    ....nu era destul de puternic / trebuia sa ajunga la Super Saiyan lvl 4 !

10. Back To Top | #10
    Am fost la o manastire (am un var care este calugar) si un preot de acolo mi-a spus ca iisus este Dumnezeu .
    I-am spus ca nu are cum deoarece iisus a fost un om (deci impur) .
    I-am mai spus ca doctrina lor e gresita si a inceput sa ma ia cu treimea si alte prostii .
    Oricum cred ca l-am pus putin pe ganduri (sper eu) .

11. Back To Top | #11
    tineti minte in copilarie cand parinti va amenitau ca nu mai vine mos craciun daca nu sunteti cuminti?

popii sunt parintii adultilor, defapt a unei mari parti dintre ei, credeti ca intamplator i se mai zice lui popa, si "parinte"?

parte nasoala e atunci cand vine vorba de cadouri, pe care popa le astepta de la adult, nu invers, el se ocupa numai cu amenintarile

ps eu nu zic ca mos craciun exista sau nu, dar sunt convins ca daca exista nu seamana cu cel descris de popi
    CPU Z80-A 3.5 Mhz RAM 64 KB ROM 16 KB GRAPHIC 256 x 192 pixels 16 colours SOUND Beeper (10 octaves) POWER SUPPLY External AC adaptor

12. Back To Top | #12
    Registered User dani129ro's Avatar
    voodoop acuma preotu ala o sa abuzeze copii de plictiseala pe acolo si numai din cauza ta ca iai indus indoieli

13. Back To Top | #13
    Pot sa-i induc si hipnoza ca nu cred ca schimba ceva

14. Back To Top | #14
    Cea mai mare absurditate din cadrul crestinismului este chiar crestinismul in intregul sau. Cam atat.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #15
    Registered User CellRaw's Avatar
    Nici eu nu cred in dumnezeul inventat de evrei dupa chipul si asemanarea lor. Insa nu pot sa nu observ ca si voi pe aici aveti lacune serioase. Mai bine spuneti direct ca nu credeti si nu va intereseaza si gata!
    Din vise poti sa te trezesti, din realitate poti sa mori...

16. Back To Top | #16
    Cum sa-ti explic eu tie pe intelesul tau...semnul egal chiar tu l-ai pus, iar asta este o prostie, pentru ca nicaieri in Biblie nu se confunda Dumnezeu Tatal cu Dumnezeu Fiul.
    "Dumnezeu Tatal", "Dumnezeu Fiul", din nou te intreb, sunt mai multi Dumnezei ?? Pentru ca daca nu sunt, atunci e la mintea cocosului ca Dumnezeu Tatal=Dumnezeu Fiul=Dumnezeu ! Chiar nu inteleg, ce e asa de greu de priceput. (sau cumva esti gugustiuc ?)

In al doilea rand, nu apare nicaieri in biblie sintagma "Dumnezeu Fiul" ! Apare in schimb sintagma "fiul lui Dumnezeu", care nu e totuna cu Dumnezeu Fiul ! Decat daca "Dumnezeu" e doar un nume de familie, care a fost preluat de la tata de catre fiu. Ideea e ca Dumnezeu nu poate sa fie decat unul, iar un teoretic "fiu" al acestuia (oricat de penibil ar suna asta), nu are cum sa fie si el Dumnezeu ! Deci ori Iisus e fiul lui Dumnezeu, adica o fiinta *diferita* de Dumnezeu, ori Iisus e de fapt Dumnezeu, caz in care avem de-a face cu o situatie de-a dreptul paralizanta si anume ca Iisus e propriul sau tata, si viceversa, ca Dumnezeu e propriul sau fiu !

Partile Sfintei Treimi sunt fatete ale aceluiasi Dumnezeu care insa nu sunt echivalente sau identice.
    Uau, cum de nu m-am gandit ! Deci Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Tatal sunt "fatete" diferite ale aceluiasi Dumnezeu, adica Dumnezeu nu e un tot unitar, ci e compus din niste Dumnezei mai mici (Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul), care laolalta fac un Dumnezeu intreg...acum pe bune, sa stii ca atunci cand ti-am recomandat manualul de logica, nu am facut-o din rautate, ci chiar aveam un motiv cat se poate de intemeiat !

Ipostaza Dumnezeirii numita pe intelesul oamenilor "Fiul", adica Iisus Hristos, este cea care s-a intrupat si care a fost revelata in carne si oase oamenilor. De aceea, avand o natura duala divin-umana, Acesta putea fi ispitit de Diavol, putea sa simta durerea, se plimba si manca ca un om, ba chiar murea ca un om...
    Ce intelegi tu prin "natura duala divin-umana" ???? Adica Iisus era in acelasi timp si Dumnezeu, si om ? Adica avea toate atributele lui Dumnezeu, precum atotstiinta si atotputernicia, dar in acelasi timp avea si atribute si nevoi umane, precum frica, durerea, foamea, setea, sexul etc ? Adica era un fel de corcitura intre Dumnezeu si om, asta vrei sa spui ??

Sau vrei sa spui ca Iisus era in mod succesiv, cand Dumnezeu, cand om ? Adica atunci cand mergea pe apa, sau cand invia oameni din morti, era Dumnezeu, iar cand se plimba ca tot omul , era om ?? Sau cand era crucificat, se tranforma in om, special ca sa simta durerea, si ca sa nu poata evada ??? Asa se explica de ce se intreba sarmanul Iisus de ce il parasise Dumnezeu ! pentru ca, fiind un simplu om, il lasase memoria si uitase ca de fapt se parasise singur !

Mai multe nu mai spun, deoarece mi-am dat seama inca de la primul post ca orice discutie lamuritoare nu are sens cu cineva care afiseaza cu atata ostentatie un aer autosuficient si care trimite interlocutorii la manuale de logica.
    Hai nu te supara si tu acum ca o fata mare, lumineaza-ne, te rog, in continuare !
    Si ca tot ai adus vorba, ai gasit manualul ala pana la urma ? nu de alta dar chiar simt ca ai nevoie de el.
    Last edited by ratiune; 15-04-2010 at 21:05.

17. Back To Top | #17
    Alexei
    Deci Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Tatal sunt "fatete" diferite ale aceluiasi Dumnezeu, adica Dumnezeu nu e un tot unitar, ci e compus din niste Dumnezei mai mici (Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul), care laolalta fac un Dumnezeu intreg...acum pe bune, sa stii ca atunci cand ti-am recomandat manualul de logica, nu am facut-o din rautate, ci chiar aveam un motiv cat se poate de intemeiat !
    Cand o sa depasesti fixatia cu manualul de logica atunci cand discuti de lucruri suprafiresti, transcendente cum ar fi Trinitatea sau insusi Dumnezeu, ai putea sa faci anumite progrese. Cat timp ramai cantonat in logica pentru a-L descoperi pe Dumnezeu, aceasta ramane o pierdere de vreme.
    Adica era un fel de corcitura intre Dumnezeu si om, asta vrei sa spui ??
    Termenul este nefericit ales, dar pesemne e pe intelesul tau...

18. Back To Top | #18
    Vrei sa spui ca doar pe calea ilogicii poate fi descoperit Dumnezeu ? Nu ca asta ar fi o surpriza...totusi, este imbucurator faptul ca un credincios are taria de caracter sa admita acest lucru..

19. Back To Top | #19
    Registered User Cris's Avatar
    Daca tu te uiti printr-o gaura la un copac si nu vezi decat o floare a acelui copac inseamna ca copacul nu exista ca un tot unitar?
    Daca limitele tale umane nu-ti permit sa vezi din D-zeu decat pe Iisus, inseamna ca D-zeu nu e un tot unitar?
    E logic sa impui masura ta umana pentru a masura pe D-zeu? Obiectul impune metoda sau metoda impune obiectul dupa parerea ta?
    O entitate care are control asupra timpului/spatiului si vietii se apropie de definitia a ceea ce noi numim D-zeu. O fiinta umana care demonstreaza in termeni umani un astfel de control este amprenta univoca lui D-zeu in realitate. E ca si cum D-zeu ar fi atins cu "degetul" realitatea iar in acel punct a aparut Iisus. Amprenta acestei atingeri este unica si inconfundabila si nu poate fi decat a lui D-zeu tocmai prin caracteristicile sale (control asupra timpului si spatiului, control asupra vietii).
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

20. Back To Top | #20
    Frumos, vad ca la literatura te pricepi, dar din pacate n-ai adus nici un contra-argument valid la ceea ce spuneam eu pe-aici...

Analogia cu copacul este interesanta, dar in acelasi timp are o mica problema: este gresita. Copacul luat per ansamblu o fi el un tot unitar, dar el e compus, dupa cum bine ai observat, dintr-o multime de elemente distincte: radacina, tulpina, ramuri, frunze, flori, etc. Acestea la randul lor sunt compuse din alte elemente, si tot asa, pana ajungem la unitatea "indivizibila"- atomul (care de fapt e si el divizibil dar nu are rost sa ne complicam cu quarci si alte alea pe un forum de religie).

Acum, daca nu cumva consideri ca Dumnezeu are o structura similiara cu cea a unui copac, in sensul ca e compus din mai multe elemente distincte, la randul lor divizibile, ar trebui sa-ti dai seama de ce anologia ta e gresita, si totodata de ce ideea de "Trinitate" este absurda..

1.  
Page 1 of 66 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks