Page 63 of 66 FirstFirst ... 135360616263646566 LastLast
Results 1,241 to 1,260 of 1317

Thread: absurditati in cadrul crestinismului

1. Back To Top | #1241
    Registered User stanes's Avatar
    daca lumea nu era impotriva bibliei, de ce au murit crestini pentru ea ?

nu conteaza ca e cu 2 de i sau un i, in fiecare limba e un Isus, numele nu conteaza, faptele conteaza

pe lazar l-a inviat chiar Isus...arata-mi un indian inviat care a fondat o religie

2. Back To Top | #1242
    Registered User kam1kaze's Avatar
    cough cough ... lazar...

3. Back To Top | #1243
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    sincer pt biblie nu imi aduc aminte sa fi murit cineva, cei care au murit au facut-o pt credinta, iar asta e altceva, biblia e doar un fel de ghid.
    pai daca tot nu conteaza numele hai sa-i spunem Ion, e mai scurt.
    pai ori stim un om care a inviat, ori nu? de ce te sucesti si de ce ocolesti intrebarile?
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

4. Back To Top | #1244
    argumentele tale nu mai sunt, repeta-le, ca nu mai sunt

nu stiu de ce tii sa spunem Iisus, eu spun Isus, nu sunt ortodox, nu sunt roman, pentru mine e Isus

5. Back To Top | #1245
    sunt pe pagina precedenta, ai in partea de jos numarul paginii, ar trebui sa fie pagina 62.
    tin sa ii spunem asa pt a vorbi de aceeasi persoana, daca e alt nume e alta persoana.

6. Back To Top | #1246
    la ce nu ti-am raspuns ? ai venit cu niste prostii dar totusi ti-am raspuns la toate

7. Back To Top | #1247
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by stanes View Post
    nu toate, dar biblia trebuie sa aiba, au murit oameni pentru ea
    Pai daca tot nu avem argumente de ce ne mai batem capul?

8. Back To Top | #1248
    Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post

intrebari:
    1. din numeroasele religii aparute si disparute de pe glob de-a lungul timpului de ce ar fi una dintre ele (crestinism, islam w/e) cea adevarata?
    2. de ce societatile mult mai putin religioase ba chiar spre ateiste sunt mai dezvoltate dpdv economic si social?
    3. daca zeul dumne stie tot de ce mai face copii cu malformatii grave ce abia rezista cateva luni sau nici atat?
    4. de ce cancerul, pt ca si credinciosii si ateii il fac in egala masura.

de ce ar fi prostii si ce zici tu nu? sunt intrebari legitime pe care orice credincios ar trebui sa si le puna la un moment dat.

9. Back To Top | #1249
    4. de ce cancerul, pt ca si credinciosii si ateii il fac in egala masura.

nu poti muri de suferinta fizica daca respecti ce zice Isus, poti sa ai toate bolile pamantului, cei care sufera sunt pacatosi raspuns inainte

3. daca zeul dumne stie tot de ce mai face copii cu malformatii grave ce abia rezista cateva luni sau nici atat?
    nu am dovezi in sensul asta dar eu cred ca fiecare om e ceea ce vrea sa fie raspuns inainte, adaug, retarzii nu sunt constienti ca sunt retarzi, ei nu au nicio problema, iar Dumnezeu ne cere sa fim copii sa intram in imparatia lui
    1. din numeroasele religii aparute si disparute de pe glob de-a lungul timpului de ce ar fi una dintre ele (crestinism, islam w/e) cea adevarata?

cum am spus nu conteaza cum se numeste religia atata timp cat promoveaza bunul simt, e din Isus, arabii sunt diferiti, ei vor sa moara pentru Dumnezeu

2. de ce societatile mult mai putin religioase ba chiar spre ateiste sunt mai dezvoltate dpdv economic si social?

fiecare om are absolut tot ce isi doreste, cere si ti se va da

10. Back To Top | #1250
    Registered User
    Maine musulmanii sarbatoresc Eid al-Adha. Merita amintita aceasta sarbatoare, deoarece se sarbatoreste basmul existent si la iudei si la crestini legat de un dobitoc care e gata sa-si sacrifice copilul pt o plasmuire si ii apare un inger care contramandeaza spectacolul grotesc. E trist in cite religii si cite miliarde de oameni cred intr-o intimplare care ar trebui sa ne inspire scirba si repulsie. Sa iti ucizi copilul pt un dumnezeu!

11. Back To Top | #1251
    viata asta nu conteaza, cei care vor sa traiasca au o problema, oricum vom trai cu Dumnezeu, moartea nu conteaza
    de ce ai vrea sa traiesti acum ? totul este un pacat, in fapt Isus spune ca nu trebuie sa ne iubim viata, cine isi iubeste viata nu e cu Isus

12. Back To Top | #1252
    la ortodocsi nu prea e asa, la noi e cu sa nu iubesti avutiile & stuff, viata trebuie traita in schimb si conteaza. oricum instinctele de auto conservare sunt peste orice dogma, evident daca nu esti musulman.
    dar nu se invarte tot in jurul lui Ion cum zici tu, sunt si alte chestii venite prin legatura directa de la marele boss.

13. Back To Top | #1253
    viata asta nu conteaza = preotii va promit raiul in timp ce pun mana pe pamant
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

14. Back To Top | #1254
    nu pot oamenii sa te fure cat iti poate da Dumnezeu, cere si ti se va da, dar e un mic detaliu, trebuie sa respecti ce zice Isus

eu am 41 de ani, in ultimii 20 de ani mi-am stors creierii sa il gasesc pe Dumnezeu, preotii imi plac dar nu toti, nu inteleg cum l-au ales pe Dumnezeu asa usor...trebuie sa respecti legile, trebuie sa nu iti iubesti viata, Dumnezeu iti da tot ce vrei, ma bazez 100% pe biblie, nu spun nimic de la mine

15. Back To Top | #1255
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    viata asta nu conteaza, cei care vor sa traiasca au o problema, oricum vom trai cu Dumnezeu, moartea nu conteaza
    de ce ai vrea sa traiesti acum ? totul este un pacat, in fapt Isus spune ca nu trebuie sa ne iubim viata, cine isi iubeste viata nu e cu Isus
    heh, atunci de ce mai ești in viața???

iisus nu e singurul care se pretinde ca ar fi înviat. "The Bible provides detailed accounts of nine resurrections, each confirmed by eyewitnesses. (1 Kings 17:17-24; 2 Kings 4:32-37; 13:20, 21; Luke 7:11-17; 8:40-56; John 11:38-44; Acts 9:36-42; Acts 20:7-12; 1 Corinthians 15:3-6)". in plus si in alte religii sunt resurrections. osiris, horus

Dying-and-rising god - Wikipedia

Resurrection - Wikipedia pana si Achilles a fost inviat

când aia mureau pt religiei in arenele romane nu exista biblia. biblia a fost inventata când creștinismul era deja răspândit exact ca o metoda de control, pentru a putea controla prin manipularea credinței.

cam multă prostie pe thread.
    Last edited by AStateOfMind; 01-09-2017 at 16:47.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

16. Back To Top | #1256
    dar daca nu e ? ai citit-o ? tu de ce nu esti manipulabil ? cine iti permite asta ? de ce exista atei ? de ce exista credinciosi ?
    de Isus , venirea lui se stia din vechiul testament..Isus a ramas si are miliarde de adepti, achilles e doar o legenda

17. Back To Top | #1257
    Da, am citit. Nu sunt manipulabil pt ca nu sunt, nu pt ca mi se permite de catre cineva. Daca dumnezeu ar fi existat de ce ar fi permis erezia? De ce ar permite existenta atator religii care-i contrazic existenta? De ce pana acum 2000 ani nu s-a aratat lumii ci a lasat-o sa divinizeze zei falsi? De ce li s-a permis grecilor sa creada in Zeus mii de ani si nu li s-a aratat nici un profet care sa-i duca pe drumul cel bun? De ce arabilor li s-a permis sa-l venereze pe alah si mohamed in loc de dzeu, de ce dzeu nu s-a aratat si lor?

Care e logica unui dumnezeu care spune "cine nu crede in mine ajunge in iad" dar nici macar nu isi dezvaluieste prezenta in fata umanitatii mii de ani?

Ti-am dat exemplu 9 resurectii in biblie. Aia in care crezi 100%. Deci evident iisus nu a fost singurul om inviat din morti asa cum sustineai.

Dar tu si logica nu prea va impacati prea bine.

Iisus e si el alta legenda, in care cred niste indivizi asa cum si in achiles credeau milioane de indivizi la un moment dat.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

18. Back To Top | #1258
    au inviat ilie si enoh..si dupa ce a venit Isus au inviat niste sfinti plus lazar.si o fata.nu imi spune mie, tu
    milioane nu inseamna miliarde
    cine iti permite sa fii ateu ?, si cine ma prosteste pe mine sa cred in Dumnezeu ?

esti sigur ca daca l-ai vedea pe Dumnezeu ai devenii sfant ?

Dumnezeu vrea preoti dar nu are un nume pe care noi sa il cunoastem, te inchini lui Dumnezeu dupa ce ai facut fapte bune
    Last edited by stanes; 01-09-2017 at 17:32.

19. Back To Top | #1259
    au inviat ilie si enoh..si dupa ce a venit Isus au inviat niste sfinti plus lazar.si o fata.nu imi spune mie, tu
    Iti spun din moment ce afirmi ca:

3 Isus e singurul om in istoria lumii despre care se spune ca a inviat, deci nu proroc oarecare
    Deci sau esti confuz, sau nu stii sau minti cu buna stiinta si nerusinare. Care din cele 3?

Si raspunde-mi la intrebare: daca cel care nu crede in dzeu ajunge in iad de ce dumnezeu nu a dat sansa de a crede in el tuturor oamenilor de pe pamant? De ce permis ca miliarde sa fie budhisti, taoisti, musulmani si nici macar nu a incercat sa li se arate.

20. Back To Top | #1260
    stiam de ilie si enoh, nu mi s-a parut important, fiind in aceeasi religie

ma repet Dumnezeu nu vrea sa ne supunem unui nume ci bunului simt, nu conteaza numele religiei

1.  
Page 63 of 66 FirstFirst ... 135360616263646566 LastLast

Bookmarks

Bookmarks