Page 1 of 7 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 122

Thread: Inteligenta si religie

1. Back To Top | #1
    Registered User Necrosero's Avatar

Question Inteligenta si religie

[Din topicul Cati dintre voi mai cred in Dumnezeu ? n. B.]

A pune o intrebare de genul asta pe un forum tehnic, unde IQ-ul e mult peste media celorlalte, e ca si cum ai te-ai baga in gura leului si l-ai intreba daca e vegetarian. Ce te-astepti?
    Last edited by Benvolio; 05-11-2013 at 22:54. Reason: precizat topicul de origine
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

2. Back To Top | #2
    Registered User Grofu's Avatar
    Mare , mare iq-ul dar daca te uiti la rezultatul polului o sa constati ca cei care cred sunt majoritari.

Vorba aia, Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor .

3. Back To Top | #3
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar

Exclamation

Stop it right now! Insultele adresate interlocutorilor nu sunt permise nici cand sunt insinuate si colective.

Cand vom scapa de prejudecata "crestin = prostut" si de perechea ei, "ateu = imoral" ?

Nu cred ca nu ati auzit cate ceva despre Pascal, Newton, Leibnitz etc. etc.
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

4. Back To Top | #4
    Nu insinuez nimic , chiar proful de religie pe care l-am avut in liceu era o persoana foarte inteligenta si extrem de credincioasa. Chiar daca nici atunci nu ma consideram credincios, ora lui era una la care ma duceam cu drag pentru ca indiferent de cate pacate are si a avut biserica, normele morale pe care le-a impus societatii romanesti au fost benefice.

Eu inteleg ca a te considera ateu/agnostic/crestin este o alegere personala insa conteaza enorm si modul in care iti manifesti optiunea.

Totusi, lasa-ma sa-mi pastrez parerea ca ortodocsii care se duc la atins si frecat moaste nu sunt cele mai inteligente specimene ale speciei din care facem parte. Nu cred ca inteligenta exclude religia cum nici ca prostia exclude ateismul insa putina moderatie din partea ambelor 'tabere' n-ar strica.

Eu am ceva dubii legate de logica religiei si nu de inteligenta persoanelor care aleg sa respecte sau sa fie membrii unei religii , oricare ar fi ea.

LE: daca am lezat sau jignit pe cineva cu ironia/sarcasmul din postul de mai sus, imi retrag cuvintele ofensatoare.
    Last edited by Grofu; 04-11-2013 at 21:40.

5. Back To Top | #5
    Quote Originally Posted by Benvolio View Post
    Stop it right now! Insultele adresate interlocutorilor nu sunt permise nici cand sunt insinuate si colective.

Cand vom scapa de prejudecata "crestin = prostut" si de perechea ei, "ateu = imoral" ?

Nu cred ca nu ati auzit cate ceva despre Pascal, Newton, Leibnitz etc. etc.
    Ce vrei sa spui? Nu e nici o insulta. S-a dovedit (au fost facute studii in sensul asta) ca persoanele religioase (per ansamblu) sunt mai putin inteligente decat cele ateiste/agnostice. E doar o constatare, cum observi ca daca nu respiri, mori. Deci?
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

6. Back To Top | #6
    Cu cât o persoană este mai inteligentă, cu atât este mai puţin dispusă să creadă în Dumnezeu
    Asta e unul dintre studii.
    Bineinteles, exista si oameni inteligenti care fac parte dintr-o religie ( mai mult din traditie ) dar si oameni cu inteligenta submediocra care sunt atei.

7. Back To Top | #7
    Intuitive Investigator Benvolio's Avatar
    Asta e studiul ala: The Relation Between Intelligence and Religiosity: A Meta-Analysis and Some Proposed Explanations

Vezi pagina 12 - diferenta medie e de 4.2 puncte IQ la testele pe studenti si de 7.1 puncte IQ la testele pe populatia generala. Deci se pare ca exista, dar e relativ mica - mult mai mica decat cea dintre albi si negri de ex., ca tot a facut Necrosero un topic celebru pe tema aia - si nu e ceva ce sa justifice etichetari gen "saraci cu duhul". Plus ca:

Quote Originally Posted by Anna Vesterinen
    Furthermore, more than 87% of the people involved in the studies were from the US, the UK and Canada, and mostly Protestants, so the findings do not necessarily represent the situation in other parts of the world.

So, before us non-believers start feeling too superior, let’s remember that the main finding of the analysis is that people with high IQs, who come from an English speaking Protestant background, tend to be less religious. What it does not say is that all believers are inherently dumb, or, unfortunately, that being an atheist instantly raises your IQ to rival Einstein’s.
    sursa: Is there a relationship between intelligence and non-belief? | Rationalist Association
    "Viata e complexa si are multe aspecte." (©Filantropica)

8. Back To Top | #8
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Nu cred ca e neaparat dintre inteligenta si religiozitate ... cat mai degraba dintre ignoranta (sau lipsa ei) si religiozitate. Si IQ-ul se "antreneaza".

parerea mea (ofcourse, neavizata) este ca de fapt legatura directa este intre ignoranta (educatie, lipsa ei) si religiozitate. Ignoranta duce printre altele si la un IQ scazut (neantrenat).
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

9. Back To Top | #9
    Cei care au participat la studii sunt protestanti iar gradul de alfabetizare este mai mare decat in tarile crestine din est. Ba chiar refuzul ortodoxiei de a evolua in concordanta cu timpurile in care traim a creat o discrepanta majora intre credinciosii ignoranti si cei care pun la indoiala normele(religioase) ilogice.
    Ce iq iti trebuie ca sa crezi ca daca te duci sa te freci de cadavre deshidratate, providenta te va ajuta in vreun fel?

10. Back To Top | #10
    GW IGN Nico Cute derbedea's Avatar
    Credincios nu insemana ortodox, religie si moaste. Eu sunt una persoana credinciasa si am IQ 136. Cred in Dumnezeul lui Israel si in absolut fiecare cuvant din biblie. Nu cred in crestinism, pentru ca nu are foarte mare legatura cu credinta mea, dar asta e alta mancare de peste. Exista o religie in care cred si cateva care mi se par apropiate. Cred suficient incat sa ma rog si sa multumesc. Cat de proasta ma face asta? Iar legat de manifestarile exterioare, singura manifestare care cred ca e legata de credinta, e faptul ca nu sunt de acord sa vorbesc urat sau sa fac un rau. Nu din frica, ci din respect. O gramada de atei din jurul meu s-au legat de credinta mea si m-au facut cu ou si cu otet, cu toate ca eu nu vorbesc despre asta neintrebata, nu incerc sa impun nimenui nimic si respect maxim libertatea de alegere a fiecaruia. Din pacate libertatea mea de alegere nu e mereu respectata. De asemenea nu odata am fost jignita, facuta ignoranta si pusa sa dovedesc existenta dumnezeului meu. Tot de catre atei. Aceeasi atei a caror libertate de exprimare si gandire eu o respect. Dintre care majoritatea nu stiau sa faca diferenta dintre ateism si agnosticism, dar asta, din nou, e alta poveste. Intrebarea ramane: cat de proasta ma face credinta mea? .
    "noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la Evrei" Ioan, 4:22
    Guild Wars IGN: Nico Cute, Zapacita Mica

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by derbedea View Post
    Cred in Dumnezeul lui Israel si in absolut fiecare cuvant din biblie.
    Vorbe mari. Prea mari. Nu cred in oameni care cred ca lumea are 6000 ani si cică au IQ 136. Scuze.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

12. Back To Top | #12
    Moderator Ivan's Avatar
    Nu cred ca se specifica nicaieri in Biblie varsta Pamantului, e vorba de superficialitate de ambele parti (aia care sustin varsta asta si cei din tabara cealalta care sustin ca scrie asta in Biblie).

Dar sa crezi fiecare cuvintel din Biblie mi se pare si mie putin extrem. Spun asta gandindu-ma ca Biblia e o colectie de texte traduse si adaptate de oameni cu interese in zona aia (si dau exemplu renumitul 666 care aparent nu exista pe nicaieri in textele originale).
    Apoi Biblia e plina de parabole, pe alea cum le crezi? Textual? Interpretezi cum doresti tu? Te conduci dupa interpretarea teologului cel mai la moda?

13. Back To Top | #13
    @Ivan: Tu chiar incerci ceva argumente rationale in fata afirmatiei "Cred in Dumnezeul lui Israel si in absolut fiecare cuvant din biblie"? You serious bro? Pute a fanatism de la 1000 km...
    @derbedea (tare nick pentru cineva cu frica lu' dumnezau): 136 zici? cand te-ai testat ultima oara? intreb si eu, pentru ca dupa postarea asta a ta, simt ca ori ai avut un accident subit care ti-a largit dragostea de dzeu, ori ai pus cu-o cifra in plus la iq-ul ala. Deci cum sta treaba?

14. Back To Top | #14
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Whoa there. Nu discutam intai relatia dintre IQ si inteligenta?

15. Back To Top | #15
    Derbedeao, ma intreb cum de nu crezi si in zmei, balauri si fat frumos.
    Sunt curios, cam ce te-a facut pe tine sa crezi ca duamne-duamne din Israel e tatal dumnezeilor?

Revenind, sunt TOTI credinciosii prosti? NU.
    Majoritatea credinciosilor este reprezentata de prosti SAU mediocrii? DA.

Spalati pe creier sunt oricum toti, dar tehnica merge mai repede la un prost sau mediocru (am inclus la aici toate influentele externe: sfaturi, predici, mass media, obiceriuri, cultura etc).

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Nu cred ca se specifica nicaieri in Biblie varsta Pamantului, e vorba de superficialitate de ambele parti (aia care sustin varsta asta si cei din tabara cealalta care sustin ca scrie asta in Biblie)
    Cam scrie, nu in mod textual dar la un moment dat (ma rog, mai multe momente) sunt insirati toți descendenții de la Adam pana la nush ce profet a cărui existența poate fi relativ datata. E vb de matematica simpla. Plus 7 zile .

http://www.independencebaptist.org/A...ears%20Old.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Young_Earth_creationism

http://creation.com/6000-years

Ce spuneam de educație: "A 2012 Gallup survey reports that 46% of Americans believe in the creationist view that God created humans in their present form at one time within the last 10,000 years, a statistic which has remained essentially the same since 1982; for those with a postgraduate education, only 25% believe in the creationist viewpoint"
    Last edited by AStateOfMind; 06-11-2013 at 16:11.

17. Back To Top | #17
    Banned fozoms's Avatar
    Quote Originally Posted by derbedea_136 View Post
    nu odata am fost.... pusa sa dovedesc existenta dumnezeului meu. .
    Si ai reusit?

Deoarece, la IQ-ul cu care te mindresti pe forumuri, ar fi trebuit sa aduci dovezi incontestabile care sa inchida definitiv gura blasfemitoare a ateilor cei rai si sa-i transforme instant in mireni umili, plin de spasita credinta in dovada suprema adusa de istetimea ta.

Sau probabil, in calitatea ta de femeie emancipata si inteligenta, ti-a fost la fel de usor de dovedit existenta zeului tau fals cam ca si dovedirea existentei lui Fat Frumos?

Pentru ca vezi tu, 136, tocmai asta este intrebarea cheie, o intrebare atit de simpla la care ar trebui sa-ti fie atit de usor de dat un raspuns ferm. Doar un om inteligent nu poate sa creada in povesti, nu? Oximoronic, paradoxal, - dar REAL!

18. Back To Top | #18
    Ivan (restul comentariilor rautacioase le voi ignora, deoarece sunt din aceeasi categorie de care vorbeam mai sus, iar incercarile de jignire nu prea functioneaza), am citit (cu ajutor, cu interpreti, cu dictionar, cu traducatori) biblia in original. Am vazut si vad discrepante intre original si traduceri (traducerea in engleza si romana, alte limbi nu cunosc) enorme, diferente de fond, nu de forma (si exclud de aici traducerea Martorilor lui Iehova, de exemplu, care nu prea are nicio legatura cu originalul, ci vorbesc de traduceri considerate apropiate de adevar, gen Cornilescu. De asemenea am avut ocazia sa pot pune textele in contextul istoric si geografic de atunci. Pana la urma vechiul testament e scris de evrei, pentru evrei. Nu poti sa il intelegi daca nu cunosti lumea evreiasca de atunci. Am discutat cu istorici, teologi, lingvisti. Evrei sau ne-evrei. Tocmai ca sa am o cat mai mare acuratete si sa nu las loc subiectivismului si interpretarii. Legat de extrem, neextrem, fanatism au ba, cred ca e dreptul meu sa exagerez sau sa fiu fanatica (eu stiu ca nu sunt niciuna nici alta, dar pentru cei care doresc sa considere asa), atata timp cat nu am deranjat si nu voi deranja pe nimeni cu asta, cat timp nu voi incerca s aimpun nimanui punctul meu de vedere si cat timp nu ii voi lua peste picior, ci ii voi trata cu respect si seriozitae, pe cei care au pareri diferite, sau credinte diferite de a mea. In plus, nu odata am participat si particip la discutii religioase pe diverse teme, avand prieteni, din fericire, foarte colorati din acest punct de vedere (religios). Niciodata discutiile noastre nu degenereaza in incercari de convertire sau opinii de genul: a mea e mai breaza decat a ta. Sa nu imi bat joc de semenii mei, chiar daca eu consider credinta si gandirea lor absurda, e una din primele lectii pe care le-am invatat din Biblie si nu numai. Din pacate acest lucru nu se aplica si altor membri ai acestui forum .

---------- Post added at 20:23 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Vorbe mari. Prea mari. Nu cred in oameni care cred ca lumea are 6000 ani si cică au IQ 136. Scuze.
    Nici eu nu cred in oameni care cred ca lumea are 6000 de ani.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by derbedea View Post
    Nici eu nu cred in oameni care cred ca lumea are 6000 de ani.
    Cei care cred absolut in cuvantul bibliei

20. Back To Top | #20
    Daca cei care spun ca ei cred absolut cuvantul bibliei sustin ca pamantul are 6000 de ani, insemana ca, fie mint cand spun prima afirmatie, fie au citit o traducere eronata . Biblia nu zice ca pamantul are 6 mii de ani, si nici ca lumea a fost facuta in 7 "zile".

1.  
Page 1 of 7 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks