brat Cumpar Amplificator de casa
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Cumpar Amplificator de casa

Registered User

Cumpar Amplificator de casa

Cumpar amplificator de casa, sa se incadreze in pretul de aprox 60 de euro, prefer marca si conditie buna, pentru niste boxe unitra de 75W, deci in jur de 2*50 W..si cand zic wati, ma refer la wati , adica sa fie justificati prin marca, consum de la retea si calitatea finalilor.

astept oferte aici, eventual ceva poze, sa le comentam impreuna

Registered User technics_addict's Avatar
    la 60 de euro marca nu ai sa gasesti. si nici putere. mai pune ceva si poate iti fac eu o oferta.

Registered User Mandea's Avatar
    Eu am un AIWA XA-003. Stare, arata ca nou si merge la fel. 2*80 W E pus pe o pereche de monitor audio bronze B2. Numai ca momentan nu pot sa il vand pana nu am altul si ala vine spre sfarsit de aprilie si avand in vedere ca am dat 4 mil pe el acum 2 luni sub 3,7 nu il dau. Insa e scula hi-fi, nu prea se mai fac in zilele astea.

Registered User
    permiteti-mi sa va contrazic....chiar si in piata aici la Timisoara se gasesc...un prieten de ex si-a luat un Marantz 2*40 destul de dragut cu 45 de euro, si se gasesc chiar si in piata Technics, Denon, etc pe la 70 de euro, destul de bune, zic eu....

acum sa nu ma intrebati : "pai daca de gasesc pe piata de ce nu iei de acolo?", ca nu stiu sa va raspund. Chiar azi m-am gandit ca imi trebuie asa ceva, si am postat aici.

Oricum, astept oferte decente in continuare.

Repet, boxele sunt de 75W, deci nu vreau peste puterea asta in nici un caz

Registered User
    Iti recomand un amplificator mai puternic,pentru ca distorsiunile ard boxele,nu puterea excesiva.In boxele alea poti sa bagi 100W curati fara griji,insa daca bagi 50W cu 30 % distorsiuni sigur le arzi.

Registered User
    Mersi pentru recomandare, nu stiam asta, desi mi se pare logic ce spui, dar un amplificator care are 30% distorsiuni la 50w....asa ceva chiar nu mi-as dori

in fine...astept oferte in continuare si cresc putin pretul...70 E

Registered User
    pai odata ce un amplificator a ajuns pe la varful puterii la care a fost proiectat,daca se creste volumul,puterea nu prea mai creste,insa cresc distorsiune drastic.Cu alte cuvinte,poti sa ai o distosiune de 5% la 45 W si la acelasi amplificator,dar daca mai cresti volumul o sa ai 30% distorsiune la 55W.Aici vroiam sa ajung.Producatorii de difuzoare profesionale recomanda amplificatoare cu o putere de ori mai mare decat puterea RMS a difuzoarelor,pentru ca atunci cand pe anumite pasaje creste volumul semnalului audio,sa nu apara distosiuni din amplificator.Puterea reala RMS a unui difuzor inseamna reproducerea fara distorsiuni a unui semnal sinusoidal si pe o perioada lunga de timp(ore,zile...),insa la o melodie un varf de putere maxim apare intermitent,accidental, varf care poate fi de 2 ori puterea RMS a difuzorului,insa varf SINUSOIDAL!!!Asa ca practic,un difuzor este mai in siguranta cand este conectat la un amplificator puternic.

Registered User

aha

adevarat - dar de ce nu se precizeaza - ca in cazul in care un amplificator cu putere mai mare decit a boxelor , se va intra in distorsiuni , cu siguranta boxele se ard . deci iti iei amplificator mai mare ca sa poti scoate tot ce poate boxa - nu ca sa le protejezi .

daca ai 50 w amplificare si nu treci de puterea asta totul o sa fie ok .
    in teorie se precizeaza ca un amplificator -sa zicem 50 w 8 ohm 0,005thd poate urca pina undeva la dublu putere dar cu distorsiuni enorme .

pentru boxele tale - daca au puterea reala trecuta - recomandat este un amplificator de 100 - 150 w .
    i7 2600k, Z68XP-UD3P , HD6950 , Corsair Vengence 8GB , Antec BP550 , Sprire rr , HP ZR30W ,Panasonic 42UT30E 3D
    sound - Asus Xonar ST , Cambridge Azur 840A ,

Registered User
    aoleu, ma scoateti acum de o sa doresc sa imi cumpar un amplificator de vreo 1000 W, ca la ala sigur n-o sa ajung cu distorsiunile ) intr-adevar..pe boxe scrie puterea reala 75W (8 ohm) dar totusi parca nu le-as baga la 150W....

deci...eu nu doresc sa folosesc boxele astea in blana....ca nu-s boxe de discoteca , eu vreau un amplificator bun, sa-l folosesc la maxim putin peste jumatea volumului, deci un amplificator pentru concerte in aer liber nu mi-ar fi tocmai bun

astept in continuare oferte, k pareri despre putere am auzit destule, si le multumesc celor ce mi le-au transmis

Administrator AIWA's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea
    Eu am un AIWA XA-003. Stare, arata ca nou si merge la fel. 2*80 W E pus pe o pereche de monitor audio bronze B2. Numai ca momentan nu pot sa il vand pana nu am altul si ala vine spre sfarsit de aprilie si avand in vedere ca am dat 4 mil pe el acum 2 luni sub 3,7 nu il dau. Insa e scula hi-fi, nu prea se mai fac in zilele astea.
    http://dom.hi-fi.ru/catalog/print/in...plifier/13791/
    De ce oare nu te cred pe tine si inclin sa-i cred pe ei Adica 2*40(2*52) W pe 8 (4) ohmi! Poate 2*80 (90)W RMS! Asa da te cred ...in orice caz utza999 scula oferita merita atentia ta! Nu inteleg ce mai astepti...firma e buna...scula e capoabila...etc...restul e negociere!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails AIWA XA-003.jpg  
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Registered User
    AIWA...te inteleg ca esti fan al firmei , dar prefer sa mai astept....trebuie sa ma incadrez in niste bani..iar suma de 3.7 milioane ceruta de Mandea e cam mare si nu m-as simti bine sa negociez de la 3.7 la 2 milioane si ceva eventual

asa ca astept oferte in continuare....

Registered User
    am un mingsound 5x80 w am si poze daca esti interesat Yahoo: the_kidd212000

Registered User
    The_kid, mersi pt oferta, nu ma intereseaza ..altcineva?

Registered User Mandea's Avatar
    AIWA aici scrie altceva. Oricum nu e nevoie sa ma cezi, persoana care mi l-a vandut e o persoana deosebita si nu am de ce sa nu il cred mai ales ca am mai luat de la el. http://images.google.ro/imgres?imgur...icial%26sa%3DN

utza999 bafta in continuare. Sper sa gasesti ceva ieftin.

MANDEA: CORECT dar au uita sa spuna ceva: aia sint RMS iar rusii pe care ii cunosc destul de bine....spun puterea sinus...reala...si ca sa te convingi ca in astfel de cazuri nu conteaza persoana care il vinde... ci pur si simplu conteaza datele tehnice....arunca un ochi ce scrie pe finali si posteaza aici! Daca ai cum masoara si alimentarea...dar daca nu te pricepi spune numai ce scrie pe finali sau fa o poza in interior si itzi arat eu unde sa te uiti!

utza999: nu sint fan al firmei cu toate ca toata lumea spune ca as fi datorita numelui Ti-am recomandat doar scula omului ca o scula pe care te poti baza ...cunosc genul asta de amplificatoare si te rog sa ma crezi ca cele din ziua de azi...cu n canale si laudate de 5xYY W...nu sint lucrate cum e lucrata ea!
    Partea cu banii...si dreptate...dar nu e treaba mea...eu doar am incercat sa-ti atrag atentia tehnic asupra ei!

Registered User
    daca nu va suparati....as vrea sa mutati discutia despre watti pe alt thread...asta as fi dorit sa fie destinat exclusiv pentru oferte....mi se pare putin offtopic ce faceti voi aici, fara suparare...

in fine...repet.......:

Doresc sa cumpar un amplificator de casa, cel putin 2*50W rusesti neaparat )....eventual ceva firma de incredere, la max 70 de euro

Registered User
    nimeni, nimeni? am gasit ceva..astept o parere despre....Yamaha a420

Registered User
    up..sau cum s-o zice...

Registered User
    up........

nu mai da UP faci posturi consecutive!
    uite aici:
    Statie:A700MK2 (80W/canal, 4 iesiri de boxe, MOS-FET, T. H. C. B., AA,) +telecomanda, 6 mil;
    http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179495

statie Pioneer Model A441 4,8 mil
    http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179553

putere(amplificator) SHARP+preamplificator Palladium!!
    http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=145170

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast