Page 1 of 20 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 388

Thread: Recomandări RPG

1. Back To Top | #1

Recomandări RPG

Nu am jucat niciodata RPG-uri si as vrea sa incerc si acest tip de jocuri. Avand in vedere ca e ceva mai complex decat shootere, de ex, va rog sa-mi dati cateva nume de RPG-uri care merita incercate.
    It's nice to be important, but it's more important to be nice.

2. Back To Top | #2
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    seriile :
    gothic
    elder scrolls
    knights of the old republic
    diablo
    baldurs gate
    icewind dale

3. Back To Top | #3
    aici ai insiruit toate rpg-urile mai renumite. ). din astea...ce e mai ok? sa ma tina in fata pc-ului mai mult de 20 minute...

4. Back To Top | #4
    Registered User Virtual's Avatar
    Greu de zis avand in vedere ca este primul RPG incercat de tine dar eu as zice ca primul sa fie ori Diablo ori Gothic, ti-am mai redus lista putin
    Diablo e mai mult hack'n'slash si in privinta lui Diablo 2 daca urmezi povestea e destul de interesant parerea mea... eu l-am terminat de multe ori in trecut.

5. Back To Top | #5
    gothic sau the witcher

6. Back To Top | #6
    As zice Gothic sau Oblivion...

7. Back To Top | #7
    Gothic (1 sau 2, in nici-un caz 3) sau witcher.

8. Back To Top | #8
    Ca incepator ,un RPG unde nu e mult de citit, si unde exista dialogurile vorbite ( asta pana te obisnuiesti cu faptul ca mai exista si dialog in jocurile astea, ba chiar intr-o cantitate considerabila) ar fi ideal, in consecinta recomand The Witcher, Gothic, Mass Effect, KotOR , iar daca vrei si JRPG Lost Odyssey si Valkyria Chronicles sunt chiar OK.
    If A is success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut. - Albert Einstein

9. Back To Top | #9
    Hack&slash: Diablo 2 sau Dungeon Siege 2
    D&D: Neverwinter Nights 1/2, Baldurs Gate, Planetscape Torment ( desi ultimele 2 nu o sa te prea atraga din cauza graficii invechite)
    3d person- Gothic 2 sau Kotor/Mass Effect, Witcher
    1st person - Morrowind sau Oblivion, Fallout 3

10. Back To Top | #10
    Voi recomandati Diablo alaturi de Gothic, nice...Nu numai ca unul e 2D si altul 3D, nici nu au mai nimic in comun.

@edm_addicted, depinde ce iti place dude, fantasy sau sci-fi ? 2D sau 3D ?

RPG-urile sunt destul de diferite in materie de gameplay si mai ales poveste. Nu sunt ca shooterele unde gameplay-ul e in proportie de 90% identic.

Daca incepi cu astea 3D iti garantez ca nu o sa-ti mai arda de cele 2D, mai ales ca alea sunt mai complexe si mai spartane.

Asa ca daca ai timp de pierdut iti recomand sa incepi cu seria Baldur's Gate. Iti va lua cateva luni bune sa o termini cap coada. Dupa asta poti continua cu seria Icewind Dale fiind foarte similara. Seria Neverwinter Nights este iarasi o alternativa.

Daca nu-ti plac astea fantasy poti incerca seria Fallout.

In schimb daca nu vrei sa auzi de RPG-uri 2D cu mult text de citit, sistem de party si 20 de calcule de facut la fiecare nivel poti incepe cu RPG-urile 3D.

Seria Gothic e excelenta, usor de prins si destul de complexa in ceea ce priveste povestea.
    The Witcher e o alternativa, la fel, e usor de invatat si "greu" pe partea de poveste.
    Nici seria Elder Scrolls (Morrowind + Oblivion) nu pot spune ca este de pomina desi mie personal nu mi-a placut.

RPG-uri 3D sci-fi ar fi seria KOTOR si recentul Mass Effect. Mai e si Fallout 3 dar asta ti-as sugera sa-l lasi la urma.

Toate astea de mai sus ar trebui sa te tina in fata monitorului mai mult de 20 de minute. Fiecare a avut ceva unic atunci cand a fost lansat.

11. Back To Top | #11
    am inteles ce-ati zis voi aici. vreau ceva 3d cu o grafica buna! ca si tip...cred ca as vrea ceva mai fantasy. pana la urma urmei...sunt jocuri, ce naiba. realitate am cand ies pe usa. vreau sa fie departe de ceea ce inseamna horror deasemenea. Oblivion avea un prieten si il juca imi aduc aminte. era ok. Probabil voi incepe cu The Witcher pentru ca e mai nou..... Poate in acelasi timp sa iau si Ceva din seria Neverwinter. Vreau sa fie si third person.

Pana la urma cred ca voi incepe cu the whitcher pentru ca pare ok din screenshoturi. sa vedem...

12. Back To Top | #12
    Doar sa ai in vedere ca majoritatea RPGurilor cu adevarat bune au aparut inainte de "minunile tehnicii moderne" gen full speech care ocupa 30 de GB, Pixel Shader 20, DirectX 50.

Witcher/TES si Mass Effect/F3 sunt intr-adevar bune pentru inceput sa vezi daca te atrage stilul, insa daca tot ce iti place la ele este ca sunt "full speech", ca protagonistele/antagonistele au un posterior perfect cu AA/AF si ca faci "pac-pac" poti foarte bine sa ignori majoritatea recomandarilor pe care le vei primi in acest thread.

Ideea e ca "operele de arta" din domeniul RPGistic nu sunt niste jocuri care impresioneaza prin calitatea grafica in ziua de azi ci prin gameplay extraordinar, o poveste interesanta si nu chair simplista, folosindu-se de o distributie de NPCuri bine conturate si prin crearea unei atmosfere de milioane ...pe scut marca Black Isle (cu exceptia rebutului de Lionheart )
    while(horse==dead)
    {
    beat();
    }

13. Back To Top | #13
    Registered User Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by Elendoras View Post
    Doar sa ai in vedere ca majoritatea RPGurilor cu adevarat bune au aparut inainte de "minunile tehnicii moderne" gen full speech care ocupa 30 de GB, Pixel Shader 20, DirectX 50.

Witcher/TES si Mass Effect/F3 sunt intr-adevar bune pentru inceput sa vezi daca te atrage stilul, insa daca tot ce iti place la ele este ca sunt "full speech", ca protagonistele/antagonistele au un posterior perfect cu AA/AF si ca faci "pac-pac" poti foarte bine sa ignori majoritatea recomandarilor pe care le vei primi in acest thread.

Ideea e ca "operele de arta" din domeniul RPGistic nu sunt niste jocuri care impresioneaza prin calitatea grafica in ziua de azi ci prin gameplay extraordinar, o poveste interesanta si nu chair simplista, folosindu-se de o distributie de NPCuri bine conturate si prin crearea unei atmosfere de milioane ...pe scut marca Black Isle (cu exceptia rebutului de Lionheart )
    Asta voiam sa spun si eu.Nu in calitatea graficii sta valoarea unui RPG.
    Pt asta exista Crysis.

14. Back To Top | #14
    Registered User krakilla's Avatar
    Quote Originally Posted by edm_addicted View Post
    am inteles ce-ati zis voi aici. vreau ceva 3d cu o grafica buna! ca si tip...cred ca as vrea ceva mai fantasy. pana la urma urmei...sunt jocuri, ce naiba. realitate am cand ies pe usa. vreau sa fie departe de ceea ce inseamna horror deasemenea. Oblivion avea un prieten si il juca imi aduc aminte. era ok. Probabil voi incepe cu The Witcher pentru ca e mai nou..... Poate in acelasi timp sa iau si Ceva din seria Neverwinter. Vreau sa fie si third person.

Pana la urma cred ca voi incepe cu the whitcher pentru ca pare ok din screenshoturi. sa vedem...

Eu voiam sa spun ca nu iti recomand Neverwinter Nights. Vei fi coplesit de optiuni, inca de la alegerea caracterului cu care vei juca... Imi amintesc ca si pe mine m-a pus in dificultate, iar eu joc rpg-uri de la aparitia primului Fallout si Baldur's Gate. Incearca cu The Witcher, este mai accesibil. Daca ai posibilitatea de a pune mana pe The Witcher Enhanced Edition, si mai bine.
    "To realize that all your life—you know, all your love, all your hate, all your memory, all your pain—it was all the same thing. It was all the same dream. A dream that you had inside a locked room. A dream about being a person. And like a lot of dreams there's a monster at the end of it."

15. Back To Top | #15
    Registered User bloodlover's Avatar
    Oblivion : are control bun, grafica usoara, dialoguri vorbite. Sau mai est KOTOR . Daca iti place intr-adevar genul poti merge spre "oldies but goldies" deoarece valoarea unui RPG nu este masurata in grafica

16. Back To Top | #16
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    bad post
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by Banzay View Post
    3d person- Gothic 2 sau Kotor/Mass Effect, Witcher
    1st person - Morrowind sau Oblivion, Fallout 3
    Și gothic 2 și 3 pot fi jucate ca 1st person. Eu așa am și jucat.
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Quote Originally Posted by bloodlover View Post
    . Daca iti place intr-adevar genul poti merge spre "oldies but goldies" deoarece valoarea unui RPG nu este masurata in grafica
    Ai juca acum The Elder Scrolls: Arena?
    Last edited by dixy; 09-04-2009 at 14:46. Reason: Automerged Doublepost

18. Back To Top | #18
    Registered User bloodlover's Avatar
    @dixy :Evident O.o Inca mai am seriile Icewind Dale, Bg, Diablo in PC...chair si Tes Arena . Crezi ca daca am dat de prostiile numite Oblivion sau Gothic 3 nu mai joc "oldies" ?

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by bloodlover View Post
    @dixy :Evident O.o Inca mai am seriile Icewind Dale, Bg, Diablo in PC...chair si Tes Arena . Crezi ca daca am dat de prostiile numite Oblivion sau Gothic 3 nu mai joc "oldies" ?
    Eu personal nu mai joc. Asa cum nu mai folosesc DOS sau Windows 3.1, au crescut și pretențiile față de jocuri. Așa ar fi fost jocuri excelente (pentru vremea aia) și pe vremea HC-ului. Asta nu înseamnă că le mai joc acum.

20. Back To Top | #20
    Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Quote Originally Posted by dixy View Post
    Eu personal nu mai joc. Asa cum nu mai folosesc DOS sau Windows 3.1, au crescut și pretențiile față de jocuri. Așa ar fi fost jocuri excelente (pentru vremea aia) și pe vremea HC-ului. Asta nu înseamnă că le mai joc acum.
    asa cum nu mai citesti cartile vechi, nu mai asculti muzica veche, nu mai vezi filmele vechi ( unde vechi inseamna inainte de 2002 ), corect?

1.  
Page 1 of 20 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks