Page 3 of 20 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 391

Thread: Recomandări RPG

1. Back To Top | #41
    Daca tot iti plac astea care se joaca ca un shooter incearca mai bine Mass Effect.
    Are poveste captivanta si personajele vorbesc, ca sa zic ca tine.

2. Back To Top | #42
    Registered User ragnorak's Avatar
    Quote Originally Posted by aleister
    Gothic 2 plin de bug-uri? Nu prea cred. Ca te atrag pe tine shooterele si ai ales Deus Ex, e alta poveste.
    Daca imi placeau shooterele, nu mai postam in sectiunea asta, right?
    Verigheta este cea mai mica catusa din lume.

3. Back To Top | #43
    Quote Originally Posted by ragnorak View Post
    Plin de buguri in sensul ca nu merge cum trebuie...
    Daca am 2 obiecte jos, niciodata nu se indreapta catre cel care trebuie..
    Spre exemplu, eram la inceput, la ferma, chiar dupa ce m-au atacat banditii.
    Duceam ridichiile nevestei fermierului, iar cand sa vorbesc cu nevasta-sa, se tot aseza pe scaunul de langa ea plus ca ramane blocat (nu mai functioneaza Esc, plus naviogation keys... doar inventory, stasts...
    Decat sa ma chinui asa ... mai bine incerc altceva.
    Caut ceva in genul ala... povestea sa fie una captivanta, cu un scris cat de cat citet (si mai putin, fata de Morrowind) .. poate unul in care personajele chiar vorbesc ... inteleg mult mai bine asa povestea decat sa o citesc.
    LOL ?
    Ala nu e bug, daca vrei sa vorbesti cu un NPC dai click pe el nu pe scaun. Daca totusi te-ai asezat pe un scaun din greseala, te poti ridica apasand "w" sau left click. Eu iti recomand sa-ti setezi controalele, sa te uiti bine prin optiuni (mai ales la una ce iti arata numele NPC-ului deasupra capului si una ce pune in evidenta NPC-ul cu care vei interactiona).

4. Back To Top | #44
    Registered User ragnorak's Avatar

Daca am terminat Gothic 1, banuiesc ca stiu cum sa vorbesc cu un NPC...
    Verigheta este cea mai mica catusa din lume.

5. Back To Top | #45
    Quote Originally Posted by ragnorak View Post
    Daca imi placeau shooterele, nu mai postam in sectiunea asta, right?
    Cand am zis ce am zis, a fost din cauza faptului ca te-am confundat cu OP. My bad Anyway, mai poti incerca si Mass Effect, mie mi-a placut la nebunie, nu am iesit din casa. Desi nu sunt fan sf, nu puteam sa ratez un rpg facut de Bioware.

6. Back To Top | #46
    sincer recomand Gothic 3 sau The Elder Scroll:Oblivion.M-am lasat de ele cand m-am apucat de MMORPGuri dar sunt chiar ca lumea.
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Sicer gothic3 are cam multe bug-uri dar Oblivion e char fain.Daca as mai gasi lucherul l-as mai juca.
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Weezer,si am avut ceva bug-uri dar cred ca era de la windows pt ca pe alt comp a mers perfect.Dar chiar nu stiu ce a patit.
    Last edited by sinisa96; 28-05-2009 at 17:44. Reason: Automerged Doublepost

7. Back To Top | #47
    Just another nut Xiboy's Avatar
    Prima mea ''iubire'' a fost Fallout, insa pentru inceput s-ar putea sa fie oleaca prea mult (si bugurile te pot innebuni). Iti sugerez Gothic, KOTOR (1 sau 2), Arcanum (doar daca iti place Fallout), Anachronox (este intre RPG si Action, cu mult umor), si evident Morrowind.

NWN, desi iti ofera tone de optiuni e prea repetitiv. Refuz sa accept ca Diablo 1 sau 2 ar fi RPGuri
    Fear: Our greatest weakness, our biggest strength. The only difference between men is how they use it.

8. Back To Top | #48
    Registered User
    Quote Originally Posted by Xiboy View Post

Refuz sa accept ca Diablo 1 sau 2 ar fi RPGuri
    ma intreb de ce `shpe milioane de gameri etc. au zis ca sunt rpg

9. Back To Top | #49
    Registered User CAT_woman's Avatar
    Quote Originally Posted by Bladeus View Post
    ma intreb de ce `shpe milioane de gameri etc. au zis ca sunt rpg
    E hack&slash nu rpg.

10. Back To Top | #50
    Pt un incepator TES3: Morrowind e cel mai usor de inghitit joc. Daca ai pc bun incearca TES4: Oblivion, e mai bun si nu trebuie sa fi jucat precedentu sa poti sari in firu povestii.

altele de mentionat is Baldur`s gate 1/2 Icewind dale 1/2 da nu cred ca le faci fata si te plictisesti.

p.s. Neverwinte Nights 1/2 :P

11. Back To Top | #51
    The Witcher Enhanced Edition -am vazut ca a mai fost recomandat, dar vreau sa intaresc spusele celor care ti-au recomandat acest joc(si nu e vb numai de tine, pt toti cei care n-au mai jucat RPG-uri). Pana acum 2 zile nu jucasem niciodata vreun RPG(in ultimii zece ani am jucat zeci de jocuri, binenteles nu RPG) si din cate vazusem/stiam despre acest gen de jocuri mi se pareau putin atragatoare, plictisitoare si cum mai vrei, chiar nu-i intelegeam pe cei care jucau RPG-uri. Am inceput in sila sa joc sambata Witcher(nu mai aveam alt joc si am zis hai sa ma plictisesc putin cu asta ). Ei, tot weekendul am stat la calc "lipit" de acest joc, nu-mi venea sa plec luni la servici...si acum abia astept sa ajung acasa pt o noua "sesiune", pana tarziu in noapte . Deci, incearca-l

12. Back To Top | #52
    Joaca-le frate pe toate. Ia-le cu inceputul, vezi ce iti place.

Topic closed. lol.

13. Back To Top | #53
    Registered User
    va recomand Gothic 3 dar numai cu patch 1.7 , eu nu puteam sa`l joc inante sa apara acest patch, mergea greu cu 20fps acuma merge blana cu 40-50 fps totul maxim la 1240*1024. Foarte bun patch facut de comunitatea G3 .

Dar...NU recomand gothic 3 forsaken Gods, e varza si nu o sa ii faca nimeni nici un patch.
    Eroul nostru ia tronul, cam asta e tot ce pierdeti ) .

14. Back To Top | #54
    Registered User andreieu's Avatar

re

si un rpg gen titan quest ?
    fara nwm
    ,,Reality is wrong. Dreams are for real''

15. Back To Top | #55
    Registered User Bogy's Avatar
    RPGuri clasice de la mama lor, pure, care apar langa definitia de "Role Playing Game" in orice dictionar:
    Jocurile celor de la Black Isle: seria Baldur's Gate, seria Icewind Dale, Planescape Torment, seria Fallout (toate jocuri nota 10/10 in ceea ce priveste un RPG).
    Might and Magicurile (6, 7) alte RPGuri in alt stil, fabuloase in felul lor. Iar 10/10 in ceea ce priveste un RPG.
    Jocurile celor de la Black Isle sunt facute cu Infinity Engine in stil izometric, lucru ce ofera peisaje foarte frumoase majoritatea lucrarilor fiind desenate de mana. Grafica pentru vremea cand au aparut jocurile era foarte buna.

Legat de jocurile de dupa 2000 cand tehnologia a avansat si s-au creat engineuri grafice mai performante RPGurile din pacate s-au dus catre zona de grafica si nu catre cea de story/gameplay. Cu unele exceptii care s-au pastrat intr-o oarecare masura fidele stilului RPG: seria Neverwinter Nights, Mass Effect, seria Knights of The Old Republic, Jade Empire, seria Gothic, seria Elder Scrolls pana la Morrowind. Majoritatea RPGurilor bune sunt facute de Bioware care au avut un cuvant de spus si in RPGurile precizate la sectiunea de RPGuri clasice de mai sus.

Pentru oamenii care vor sa le fie recomandate RPGuri si sunt la inceput eu le sugerez sa inceapa cu inceputu, macar cu jocurile clasice si cand trec de ele sa ajunga la astea moderne sa vada si ei cu ochii lor diferenta de calitate si efortul depus intre un joc din anii 90 si unu din 2000. Nu ai de ce sa ii recomanzi jocuri mai "light" ci trebuie sa ii recomanzi RPG adevarat, daca il joaca vede cu ce se mananca, hotaraste daca ii place sau nu dupa care o sa stie ca de fapt vrea ceva mai light, sau continua pe teme respectiva. Nu vad pe careva sa caute alte RPGuri daca pleaca cu prima lui experienta in Diablo/Oblivion/etc. Eu personal jucam Diablo in tineretile mele. Intr-o zi un coleg mi-a dat Baldur's Gate 2. Primul meu RPG, am ramas fascinat cum dialogam cu NPCurile si afectam povestea cu deciziile luate. De la el am cautat apoi RPGuri pana in ziua de azi. Daca continuam sa joc Diablo probabil ca inca eram un gamer de jocuri random.

Mai repet si eu odata cum au mai facut si altii. Un RPG nu e legat de grafica ci pur si simplu de poveste/gameplay. RPGurile au evoluat de la jocurile Pen&Paper unde toata actiunea se petrecea in capu fiecaruia in imaginatia lui deci grafica era 0, iar oamenii se simteau minunat. RPGurile ofera o parte grafica acelei imaginatii, dar atat, nu pune accent pe ea ci pe poveste, pe actiune, pe deciziile personajului si cum afecteaza acestea jocul in sine. Un RPG nu e un shooter/simulator unde cauti grafica ultima ora. Cand cauti un RPG cauti de fapt o poveste. Asociaza RPGul cu citirea unei carti in care eroul principal esti tu.
    Bogy the Great Druid

16. Back To Top | #56
    Registered User krakilla's Avatar
    Quote Originally Posted by andreieu View Post
    si un rpg gen titan quest ?
    fara nwm
    Sa nu ne fie cu suparare, dar nu inteleg cum mintea cuiva ar putea asocia titan quest cu nwn. Intr-un singur dialog din nwn ai acoperit toate dialogurile din titan quest. Nici nu mai aduc vorba de quest-uri sau de complexitate. Gen titan quest e Diablo, de fapt e cam tot aia, ca si Sacred, doar ca arata altfel.
    "To realize that all your life—you know, all your love, all your hate, all your memory, all your pain—it was all the same thing. It was all the same dream. A dream that you had inside a locked room. A dream about being a person. And like a lot of dreams there's a monster at the end of it."

17. Back To Top | #57
    Quote Originally Posted by Bogy View Post
    RPGuri clasice de la mama lor, pure, care apar langa definitia de "Role Playing Game" in orice dictionar:
    Jocurile celor de la Black Isle: seria Baldur's Gate, seria Icewind Dale, Planescape Torment, seria Fallout (toate jocuri nota 10/10 in ceea ce priveste un RPG).
    Might and Magicurile (6, 7) alte RPGuri in alt stil, fabuloase in felul lor. Iar 10/10 in ceea ce priveste un RPG.
    Jocurile celor de la Black Isle sunt facute cu Infinity Engine in stil izometric, lucru ce ofera peisaje foarte frumoase majoritatea lucrarilor fiind desenate de mana. Grafica pentru vremea cand au aparut jocurile era foarte buna.

Legat de jocurile de dupa 2000 cand tehnologia a avansat si s-au creat engineuri grafice mai performante RPGurile din pacate s-au dus catre zona de grafica si nu catre cea de story/gameplay. Cu unele exceptii care s-au pastrat intr-o oarecare masura fidele stilului RPG: seria Neverwinter Nights, Mass Effect, seria Knights of The Old Republic, Jade Empire, seria Gothic, seria Elder Scrolls pana la Morrowind. Majoritatea RPGurilor bune sunt facute de Bioware care au avut un cuvant de spus si in RPGurile precizate la sectiunea de RPGuri clasice de mai sus.

Pentru oamenii care vor sa le fie recomandate RPGuri si sunt la inceput eu le sugerez sa inceapa cu inceputu, macar cu jocurile clasice si cand trec de ele sa ajunga la astea moderne sa vada si ei cu ochii lor diferenta de calitate si efortul depus intre un joc din anii 90 si unu din 2000. Nu ai de ce sa ii recomanzi jocuri mai "light" ci trebuie sa ii recomanzi RPG adevarat, daca il joaca vede cu ce se mananca, hotaraste daca ii place sau nu dupa care o sa stie ca de fapt vrea ceva mai light, sau continua pe teme respectiva. Nu vad pe careva sa caute alte RPGuri daca pleaca cu prima lui experienta in Diablo/Oblivion/etc. Eu personal jucam Diablo in tineretile mele. Intr-o zi un coleg mi-a dat Baldur's Gate 2. Primul meu RPG, am ramas fascinat cum dialogam cu NPCurile si afectam povestea cu deciziile luate. De la el am cautat apoi RPGuri pana in ziua de azi. Daca continuam sa joc Diablo probabil ca inca eram un gamer de jocuri random.

Mai repet si eu odata cum au mai facut si altii. Un RPG nu e legat de grafica ci pur si simplu de poveste/gameplay. RPGurile au evoluat de la jocurile Pen&Paper unde toata actiunea se petrecea in capu fiecaruia in imaginatia lui deci grafica era 0, iar oamenii se simteau minunat. RPGurile ofera o parte grafica acelei imaginatii, dar atat, nu pune accent pe ea ci pe poveste, pe actiune, pe deciziile personajului si cum afecteaza acestea jocul in sine. Un RPG nu e un shooter/simulator unde cauti grafica ultima ora. Cand cauti un RPG cauti de fapt o poveste. Asociaza RPGul cu citirea unei carti in care eroul principal esti tu.

O opinie excelent formulata. As adauga faptul ca jocurile hack'n'slash de calitate cum sunt Dungeon Siege 2 sau Divine Divinity sunt minunate la randul lor, dar acest farmec se datoreaza culorilor, sunetelor, atmosferei, in fond chestiilor de ambalaj care se regasesc si in rpg-urile adevarate. Chiar si un joc ca Might & Magic VI-VII are farmecul lui, acel stil retro inconfundabil. Iar satisfactia pe care o resimti atunci cand cureti prima insula de dragonflyes in MM7 (si nu e prea usor) este mult mai mare decat cea resimtita facand grinding dupa grinding in Diablo 2. Ca sa nu spun ca jocurile turn-based sau chiar si cele pause & go ale BlackIsle sunt deosebite prin posibilitatile strategice pe care le ofera. Bineinteles ca un rpg nu este relaxant. Decizii peste decizii... . Dar asta nu inseamna ca trebuie simplificat un gen intreg pentru a place maselor. Nu am nimic cu Diablo, din contra, imi place, dar refuz sa-mi pierd zilele numai cu astfel de jocuri.
    Been dazed and confused for so long it's not true...

18. Back To Top | #58
    Registered User bloodlover's Avatar
    Postul lui bogy este 100% adevarat doar in cazul in care joci RPG-uri de ceva timp si iti plac oldies-urile. Noua de plac aceste jocuri deoarece sunt intr-adevar bune, sau am crescut cu ele, sau din nostalgie...un jucator nou nu prea se mai ghideaza dupa elementele esentiale ale unui RPG (story, feeling, chiar si muzica, gameplay) , ci merge inspre zona banalului si a graficii. Din nefericire acest gen de jocuri este in cadere libera datorita publicului care cere actiune si grafica pe banda rulanta. Personal am apreciat mai mult Gothic 2 decat Gothic 3 , Morrowind decat Oblivion si cu siguranta RPG-ul minune Dragon Age care o sa apara in curand nu se va compara cu Baldur's Gate (chiar daca producatorii au zis ca o sa fie "the spiritual succesor to BG) .

RPG-urile vechi prind foarte greu la jucatorul nou . Si eu am avut aceasta problema cu Morrowind si BG de ex, si eram chiar frustrat de faptul ca nu intelegeam jocul si ce reprezinta el, dar odata ce am inteles, nu m-am mai dezlipit de monitor.

Respect acest gen precum si oamenii pasionati cu adevarat de el, dar trebuie sa fiu realist si sa admit faptul ca suntem o specie pe cale de disparitie,

19. Back To Top | #59
    Registered User Bogy's Avatar
    yep suntem pe cale de disparitie, dar vream sa se stie ca existau odata jocuri care ofereau foarte mult jucatorului, nu numai pe plan de entertainment ci si pe plan spiritual, te atasai de personaje, te gandeai mult la ce decizii iei si cum te vor afecta ele. nu condamn pe cei care nu au prins vremurile de aur ale rpgurilor ca nu a fost vina lor, ci ii condamn pe cei care joaca azi un RPG cu grafica de ultima ora si story 0 si spun ca e CEL MAI BUN JOC EVER!!!11.

eu doar sunt bucuros ca am prins acea perioada in plin si am invatat ce sa cer si la ce sa ma astept de la un joc adevarat. si sper in continuare ca unele firme (gen bioware) vor incerca sa pastreze traditia si in vremurile astea dominate de grafica de ultima ora.
    Bogy the Great Druid

20. Back To Top | #60
    Deci lolz, Morrowind chiar asta a fost. Un pseudo RPG cu grafica buna si optimizare jalnica. S-a jucat pentru eye candy ca in rest nu stiu cum il puteti compara cu un RPG clasic.

1.  
Page 3 of 20 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks