Thread Introduction
Page 1 of 194 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3876

Thread: Seria Gothic

1. Back To Top | #1
    Registered User Ptk's Avatar

Seria Gothic

Stiu ca a aparut dar nu l-am vazut.
    Cum e ? L-a jucat cineva ?

2. Back To Top | #2
    Registered User Viracocha's Avatar
    Jucat, terminat, placut.
    La inceput iti vine sa dai cu el de pamant. Grafica e urata, interfata criminala, personajul alearga de parca are un bat in fund, timpi mari de incarcare. Odata ce te-ai obisnuit insa, jocul este foarte, foarte misto.
    Deci avem una bucata personaj pe care ti-l dezvolti cum vrea muschiul tau. Ai puncte de bagat la strenght (in functie de strenght si de puterea armei se determina cat "muschi" bagi in lovitura), dexterity (la fel ca mai sus, dar pentru arcuri si arbalete), magic (ghici pentru ce) plus specializarile pentru diverse tipuri de arme. One handed, two handed, si ranged. Mai ai si ceva abilitati de hot (pickpocketing, lockpicking) si tot felul de skilluri secundare, cum ar fi acrobatics (sari mai mult), jupuirea animalelor pe care le omori (scoti un ban pe colti, piele) si inca cateva. Cum faci un level up, ai 5 skill pointuri de investit in ce vrei. Nu le pui de nebun, ci ai anumite personaje care te antreneaza.
    Ai trei "tabere" la dispozitite, fiecare cu jmekeria ei. De tabere nu zic nimic, ca face parte din povestea jocului si ar fi pacat.
    Din cate stiu eu, jocul e bazat pe engineul de Unreal, insa nu prea se vede. Grafica in sine nu are nimic, insa paleta coloristica e de doi lei. Combinatii de gri cu maro cat cuprinde. Desigur, are si momente cand te lasa cu gura cascata de admiratie, insa destul de putine.
    Mi-a placut foarte mult sistemul de evolutie al personajului. Efectiv la inceput nu te poti bate cu nimic ca o iei in freza urgent. Nu incepi jocul cu inamici mai slabi ca sa ai ce sa bati si pe masura ce avansezi inamicii se schimba. Nu, trebuie sa te chinui pana avansezi, chestie enervanta la inceput, insa foarte satisfacatoare in momentul in care reusesti sa omori primul Shadowbeast care te "racaia" de la inceputul jocului. In rest, primesti tot felul de questuri, te poti alatura unuia din cele trei orase, primesti armuri specifice, questuri specifice (cam putine totusi), etc.

La minusuri mari intra bugurile, foarte multe si foarte enervante, variind de la blocarea calculatorului la intepenirea camerei sau reluarea unui quest de t'spe ori pentru ca, se pare , nu toata lumea din joc stie cand l-ai terminat prima data Voice actingul e destul de slab, muzica la fel.
    Per total, desi nu am jucat niciodata asa ceva, jocul aduce a rpg online, mai ales la inceput. Incercati-l ca merita.

3. Back To Top | #3
    Nick anterior: bubli-789AD Einherjar793AD's Avatar
    Grafica nu e chiar asa nasola.
    In schimb interfata e intradevar groaznica la inceput.
    Pe mine unul ma prins destul de bine. E destul de bun. Merita.
    God of thunder, god of rain
    Earth shaker who feels no pain

4. Back To Top | #4
    Registered User FrozeN's Avatar
    Numele gothic de unde vine? Arhitectura? Temele folosite?

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Ba Viracocha ziceai ca te-ai lasat de jocuri. Poate te sun sa-mi dai si mie niste bunatati ca nu prea mai am de unde sa iau.
    Max

6. Back To Top | #6
    Sorry ca mai facusem un thread da pe asta nu l-am gasit.
    Jocu` e destul de misto,dar intradevar,la inceput mi s-a parut criminala interfata(mai ales faza cu hold click +forward).In rest ce pot sa spun...nu am jucat prea mult dar totusi mi se pare ca a luat cam putin la Gamespot (7.2).Grafica e destul de misto,soundul la fel.Oamenii sunt cam patratosi dar si in Anachronox(7.5) erau asa,poate chiar mai rau.
    Keep slashin`.
    I make it a regular practice to game after sex; she always goes to sleep early and my extra sense of pride (for the moments afterward) helps me excel in battling 12-year-olds online.

7. Back To Top | #7
    Viracocha tu in ce tabara ai "joinat"?
    Eu am intrat on New Camp si sunt curios cum era daca intram la The Sect.
    I make it a regular practice to game after sex; she always goes to sleep early and my extra sense of pride (for the moments afterward) helps me excel in battling 12-year-olds online.

8. Back To Top | #8
    Registered User mudpie's Avatar
    Diferentele sunt destul de mici intre tabere, povestea in mare nu se schimba.
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

9. Back To Top | #9
    Registered User
    Din punktu' meu de vedere jocul este demn de RPG-ul anului
    shi am sa argumentez:
    -Este primul copil al Pyranha Bytes(producatori europeni)
    -Recreaza o lume single pl. comparabila cu una Online
    -NPC-urile au un AI genial aproape, dat fiind faptul ca acestea
    ishi duc existentza in functzie de ce face caracterul principal
    care la rindul sau influentzeaza cursul jocului in proportzie de
    30%.
    -Sistemul de lupta foarte realist unde loviturile tzin cont de
    inertzie shi de skill-ul armei pentru care va opta jucatorul
    -Motoru grafic reusheshte sa rendeze real-time 300m vizibili
    iar harta cu nu diametru de peste 3000m
    -Grafica din pacate simplista dar totushi bine gandita , aceasta
    reushind sa impresioneze ochiul in cele mai neashteptate
    momente.
    -Trei ideologii care se bat cap in cap dar care totushi
    reushesc sa convietzuiasca shi , foarte important ,
    sa se completeze una pe cealalta , fiecare avand
    avantaje shi dezavantaje.
    -Din pacate multe bug-uri care pot fi trecute cu vederea
    datorita faptului ca jocul este primul scos de firma mai
    sus amintita shi mai ales ca aceasta este una europeana.

cy a...
    Fantasy

10. Back To Top | #10
    Registered User

Question Help!

Beton jocu', n-am ce zice, il joc de cateva zile non-stop dar am si eu o problema: am 'joinat' in Old camp etc insa dupa ce termin questu cu cimitiul orcilor si ma intorc in Sect Camp nu gasesc pe nimeni acolo! Ideea era sa ma intorc la Bal Car nu-stiu-cum si sa-i raportez ce gasesc in cimitir dar cui sa-i raportez daca toti au disparut?!Am cautat si in templu si pe platforme si tot nimic. Help me please!

11. Back To Top | #11
    Registered User F--14's Avatar
    Poate ai incarcat salvarile din demo sau ceva. Asa am patit si eu, am zis ca sint smecher si am bagat salvarile din demo in jocul full Nu va spun ca am strabatut colonia de vreo 5 ori pina mi-am dat seama ca nu erau generati decit monstrii si NPC-urile din demo, heh.

Grafica mi-a placut la maximum, nu stiu ce aveti cu ea. Nu am vazut grafica mai ingrijita la vreun RPG pina acum. Gameplay-ul e absolut genial. Interfata nu mai vorbim... deci au reusit sa te ajute sa interactionezi cu orice obiect din joc cu numai doua butoane de mouse si patru taste, WASD pentru configuratia doi, nu chestii de genul "press CTRL+ALT+F8 and hold RMB until you die".

Eu m-am inscris prima data la Old Camp ca Shadow, apoi Guard,
    am devenit Water Mage si apoi o combinatie de warrior cu mage :P

A doua oara cind l-am jucat am intrat la sectanti, iar a treia oara am intrat iar la Old Camp si m-am dus numai pe magic si one-handed sword. Asta ultimul mi s-a parut cel mai letal combo (Shadow - Fire Mage - Water Mage - Necromancer).

Tips and tricks: daca vreti arme adevarate repede, nu le cautati pe la vinzatori, ca le cautati degeaba. Cind aveti un ciocan cu dmg 30-35 sau un Battle Sword cu 33, culcati-va pina noaptea si dati-i in gura lui Jackal din Old Camp, ala care va cere 10 ORE (adica minereu) ca sa va protejeze. Are un topor BoneBreaker genial

Sabia suprema de one hand o luati de la Scar, unul dintre bodyguarzii lui Gomez.

Daca mai aveti nelamuriri, postati aici si va ajut cu placere (daca stiu)
    Cry "Havoc !" and let slip the dogs of war.

12. Back To Top | #12
    Registered User

Unhappy nope

Din pacate nu e din cauza salvarilor, eu nici nu am jucat demo-ul, ci un bug tampit care face ca toate vietatile din joc sa dispara. Am mai explorat lumea din joc cu ocazia asta da' oricum eu vreau sa trec naibii mai departe. Dupa ce l-am reinstalat si am bagat salvarile vechi nici nu imi mai iesea din caverna, scotandu-ma afara pe la jumatatea loading-ului. Ma gandesc sa dau un defrag si daca nici asa nu merge reinstalez windowsu'.
    Daca iau armele de la Scar sau Jackal nu tabara toti pe mine(chiar daca e noapte)? Si daca sunt asa de bune nu ma omoara ei cu ele din cateva lovituri?
    Cea mai buna sabie 1 h care am gasit-o a fost aia din cimitir cu 48 dmg (Death sword) si cea mai buna arma 2h - securea cu dmg 55 a orc warrior-ului tot din cimitir (Krush UrRok)

13. Back To Top | #13
    Deci smecheria e urmatoarea: ii dai lui Jackal in gura, dar probabil ca o se te puna jos ( nu te omoara ). Te ridici iar, iti iei arma si-i mai dai un pic Si tot asa, pina il pui pe el jos. Eh aici e problema, cind il pui jos s-ar putea sa traga garzile in tine cu arbaletele. Daca trag, ii furi repede lui ala tot ce apuci si te cari urgent la coliba ta si te culci. Dupa citeva minute uita aia si te lasa in pace.

Bonebreakeru lu ala are 54 dmg parca iar sabia lui Scar da mucu la tot cu 85 damage (one hand). Sabii tari mai au Thorus (nu poti sa-l omori decit la sfirsitul jocului), Arto (pe asta poti sa-l dai jos), Bartholo ( nu poti sa-l omori fiindca are rolul lui pe la sfirsitul jocului). Daca nu reusesti sa-i bati pe astia, incearca sa-l bati pe templarul ala izolat care pazeste mlastina in swamp camp (Gor Na nu stiu cum dreacu' )

BTW, cea mai tare arma din tot jocu in afara de sabia suprema ( nu dau detalii ) o are Gomez, bineinteles, dar nici pe ala nu poti sa-l bati pina la sfirsitul jocului. Arme tari mai au aia din New Camp, Lares si Cord avind topoare one-hand meseriase.

Mai incearca sa-i caftesti. Si inca o chestie, nu studia hunting skills, fiindca dai banii degeaba. Daca ai nevoie de bani, le dai in cap la comercianti si le iei tot minereul. Ca sa-l transferi mai repede, tine apasat mouse1 + shift + turn right (nu strafe) si transferi cite 100.

Cam asta e, mai zi-mi cum iti merge

14. Back To Top | #14
    Cum aflu ce raspuns sa ii dau lui Horatio the peasant ca sa ma invete sa lovesc mai puternic?

15. Back To Top | #15
    Trebuie sa vorbesti cu ala care prepara bauturile in barul ala din New Camp, de linga baraj. Ca sa poti intra, ii dai bodyguardului 100 de ore pe care ii scoti vinzind buruienile lui Baal Vasilica ala,
    si te duci in spatele tejghelei, unde prepara ala bauturile. Vorbesti cu el, iti spune de Horatio, te intorci la Horatio si ii spui ca vrei sa-l omori pe Rice Lord si insisti pe subiectul asta

Din pacate, iti da +5 strength. Eu speram sa te ajute sa-ti maresti sansa de critical strike, da e bine si asa.

Daca vrei, poti sa-i dai si un omor lu Horatio dupa ce iti da +5 strength, just for fun

16. Back To Top | #16
    Registered User

Smile finally

In sfarsit mi-a mers dupa ce am reinstalat windows-ul si jocul si am incarcat o salvare mai veche, inainte sa fi intrat in cimitir. Am reusit sa-i iau Bone Breaker-ul lui Jackal dupa cateva incercari insa s-a meritat din plin! Sunt la questu' cu Focus-urile si tot toporul ala folosesc.Lui Scar nu am incercat sa-i dau in cap dar eu tot timpul l-am vazut langa o garda ceva si oricum armura si arma lui mi-au cam taiat elanul. Cat Strength ar trebui sa-mi pun
    tinand cont ca m-am bazat numai pe arme (1h si 2h lvl 2)? Si cum ies din transformarile alea in wolf, scavenger etc? Si inca ceva: am vreo treaba in taramul orcilor la questu' meu (ala cu focus-urile)? Nu de alta da' m-am uitat pe harta aia a magului si arata spre un drum care ducea la orci.

17. Back To Top | #17
    Alt bug pe care l-am gasit (sau cel putin cred ca e bug) este la questul cu Nek ,the missing guard.L-am gasit in cave si i-am luat amuleta.I-am dat-o lui Sly si i-am zis ca l-am gasit pe ala acolo.Cu toate astea questul nu a disparut .Am vorbit si cu bucatarul care zicea ca l-a trimis pe Nek sa culeaga ciuperci si nu a mai venit inapoi.Nici acum nu a disparut questul.Mai trebuia sa fac ceva?

18. Back To Top | #18
    Registered User

Post Bug

Chiar era bug ala, si eu am patit la fel, nu stiu ce ai putea sa-i faci.
    A si la questu cu Horatio (eu nu am reusit sa-l fac) mi-a spus un prieten ca trebuia sa vorbesti cu Lefty si sa nu accepti sa duci apa, sau ceva de genul asta si dupa aia puteai sa-i zici taranului ca vrei sa scapi de ei dar poanta era sa nu mai fi vorbit cu el inainte de a-l refuza pe Lefty. Imi poate spune si mie cineva daca pot face questu' cu intrarea la Sleeper fara sa iau Ulu Mulu ala? Adica sa ma duc peste ei (am 100 protection vs weapons si 105 dmg - toporul lui Lee) si sa le-o dau, dupa care sa trec de poarta transformandu-ma in Bloodfly. Eu asta am facut dar dupa ce am luat figurina nu stiu cum sa deschid poarta aia de langa coloana (la maneta zice ca nu se misca) si de aia zic poate trebuia neaparat sa iau Ulu Mulu de la orc.

19. Back To Top | #19
    Registered User
    Imi cer scuze, m-am grabit si n-am vazut ultimul post al lui F--14 in legatura cu questu'.

20. Back To Top | #20
    Registered User vraciul_nebun's Avatar

Talking dirty deeds done dirt cheap

vaz ca multzi dintre voi au fost obligatzi sa reinceapa acest "minunat joc si bagurile lui zburatoare", asa ca o sa va dau un tips ca sa facetzi mai repede inceputul ala chinuit.

1. Te duci in Old Camp (oricum faceai asta ) si vorbesti cu Baal_moloz ala care vrea sa te atraga la sectantzi. Ii spui ce tare vrei sa joinezi si il urmezi inspre mlastina.
    2. Pe drum te opresti intr-un loc cit mai prielnic (o sa vezi imediat pt. ce). Bou' se oreste sa te astepte.
    3. Incepi sa atragi toata fauna din padure pe capu' lui. El omoara, tu iei experientza.
    4. 3-4 nivele garantat (teoretic se poate si mai mult, da eu m-am plictisit repede de skirmishu asta.

PS

nu va punetzi la one handed ca e inutil. De ce? Iacata: sunt arme proaste si in primu rind SCURTE. Iar dupa ce ai luat prima armura (de novice, umbra sau mercenar) te cam pipi pe lupi, muste si altzi de teapa lor. Itzi pui un skill la arc/magie, razi minele, iar dupa aia, "baetii" te invatza instant skilu de 2 miini. Cele mai tari, cele mai misto ca senzatzie.
    Într-o noapte întunecoasa
    Soarele lucea pe cer
    Iara eu cu barca-n casa,
    Ma plimbam ca un boier !

1.  
Page 1 of 194 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks