Thread Introduction
Page 1 of 35 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 699

Thread: Neverwinter Nights 2 + Add-ons

1. Back To Top | #1

Neverwinter Nights 2 + Add-ons

Conform acestui anunt la Gamespot: http://www.gamespot.com/news/2004/08...s_6104090.html aflam ca Neverwinter Nights 2 a trecut de faza de zvon si e in productie la Obsidian, www.obsidianent.com, cei care deja au incheiat contract cu Bioware pentru a face KOTOR 2. Astfel, NWN 2 e al doilea joc de la Bioware care intra pe mainele Obsidian.

Pentru cine nu stie, Obsidian a fost creata de fostul director de la Black Isle, Feargus Urquhart, in urma multiplelor sciziuni ce au avut loc acolo. El a fost urmat de alti cativa membri Black Isle, si este deja al doilea proiect de anvergura intr-un an.

Anunturi oficiale pe pagina Obsidian: http://www.obsidianent.com/press_rel...ouncement.html
    si la IGN: http://pc.ign.com/articles/535/535696p1.html?fromint=1
    Bricky roads they trappers grass, stoney walls they trappers wind, iron stove it trappers fire.
    Trappers is we by the works of hands, and forgets us we were ever free

2. Back To Top | #2
    Nick anterior: EvilGod gogusrl's Avatar
    ... OMG ! (fix the damn drool !)

3. Back To Top | #3
    Registered User Pablos's Avatar
    Asta DA. Anunt
    I5 2500K@4.5 Ghz. MB Asus P67, SSD Corsair 60Gb + SSD Samsung Evo 250Gb + HDD WD 250GB, Memory 16 Gb 4 x 4 Corsair Vengeance, Gtx 970 Gigabyte G1 Gaming, Case Lian-Li, Audio Soundblaster Creative ZXR + Audioengine A5+ Sennheiser HD 439, KB Corsair K70 RGB, Mouse Steelseries Sensei, Monitor DELL U2711

4. Back To Top | #4
    Release date 2006 ...
    hmm o sa fie cei mai lungi 2 ani din viata mea
    Pain or damage don't end the world. Or despair or fucking beatings. The world ends when you're dead. Until then, you got more punishment in store. Stand it like a man... and give some back.

5. Back To Top | #5
    Registered User Bogy's Avatar
    Sa speram ca o sa aiba un storyline mai teapan ca restule RPG-urilor din aceasta perioada.
    Bogy the Great Druid

6. Back To Top | #6
    can't wait
    Someone is wrong on the Internet!

7. Back To Top | #7
    Registered User Pablos's Avatar
    Si din cate am inteles ar trebui sa se anunte si BG 3. Era impreuna cu NWN 2 pe coperta Pc games de luna asta.
    I5 2500K@4.5 Ghz. MB Asus P67, SSD Corsair 60Gb + SSD Samsung Evo 250Gb + HDD WD 250GB, Memory 16 Gb 4 x 4 Corsair Vengeance, Gtx 970 Gigabyte G1 Gaming, Case Lian-Li, Audio Soundblaster Creative ZXR + Audioengine A5+ Sennheiser HD 439, KB Corsair K70 RGB, Mouse Steelseries Sensei, Monitor DELL U2711

8. Back To Top | #8
    Sa speram ca va fi ceva de capul lui. In sensul ca va fi mai bun ca NWN si ca nu vor strica prea multe.
    #1>[I7-4790K-NH-D15-HeroVII-16GBHyperX-Evo500GB-1TBWD-290TriX-Dell27-BenQ24-Dell22-X-850W-NZXT]
    #2>[I5-2500K-HR-02-MSI Z68A-16GBHyperX-CorsairPro128-640GBWD-AMD6950+AcceleroXIII-XonarD1-Dell22-X-660W-Antec]
    #3>[C2D-8400-Ninja-P5K-4GB-Samsung1TB-8800GT+AcceleroS1-SBX-Fi-Dell22-Enermax370]

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by Neuromancer
    Sa speram ca va fi ceva de capul lui. In sensul ca va fi mai bun ca NWN si ca nu vor strica prea multe.
    Ca nu vor strica prea multe ? C'mon, this is Obsidian, and that is NWN. Si la urma urmei, de fapt ar trebui sa speram ca vor imbunatati multe, foarte multe.
    NWN a fost frumos, dar la capitolul character creation, decison making, etc... erm well, it really sucked.
    Din cuvantul "role playing game", NWN a cam suferit la partea care se refera la "role"...
    Bricky roads they trappers grass, stoney walls they trappers wind, iron stove it trappers fire.

10. Back To Top | #10
    suna bine NwN2..si Bg3....mai ales bg3........si acu mi a aduk aminte cum asteptam drq sa apara bg2..)..oh well...black Isle rulez...am tot ce a scos black isle..super baietzi!

11. Back To Top | #11
    Mare mister cine pune mana pe BG3. Sincer as fi preferat ca Obsidian sa se apuce mai degraba de BG3 decat de NWN2. Parca ar fi fost mai mult in stilul lor. Oricum, BG 3 daca e sa fie pana la urma continuat va fi probabil cu o poveste noua de cand saga progeniturii lu' Bhaal a luat sfarsit in add-on-ul pt BG2. Too bad.

12. Back To Top | #12
    Quote Originally Posted by TrueSp
    NWN a fost frumos, dar la capitolul character creation, decison making, etc... erm well, it really sucked.
    Din cuvantul "role playing game", NWN a cam suferit la partea care se refera la "role"...
    ba mie caracter creation si dezvoltarea lui mi'a placut cel mai mult, asa ca joc doar hordes... a fost ceva de capu lui
    Someone is wrong on the Internet!

13. Back To Top | #13
    problemele cu nwn au fost:
    * ad&d (aceleasi vraji, acelasi arme, acelasi sistem, bleah)
    * m'am saturat sa fiu eroul care salveaza de unul singur lumea de tot felul de ciudati

daca continua pe aceeasi reteta cu nwn2 si bg3, cu siguranta o sa ajunga pe lista de jocuri instalate si sterse dupa 10 minute.
    [Sparkky] anybody alive?
    [Tigga] nope, the zombie apocalypse came. you would have thought we'd all be ready for it, given it's a fairly common game type
    [Tigga] but no, we all got zombiefied
    [Tigga] you're the only one left, apart from the dude who will sell you guns

14. Back To Top | #14
    Registered User Zircon's Avatar
    Uh, nu cred. Lumea are nevoie de eroi care sa o salveze de unii singuri. Tine atat de psihologia maselor cat si de cea individuala (un om poate sa faca diferenta). In mod cert nu vor renunta la asta.
    Arme ... Man, nu vrei sa joci AD&D ai la dispozitie atatea alte jocuri ... Nu cere, precum TrueSp in cazul Gothic-ului, schimbari radicale la nivelul elementelor de baza.

15. Back To Top | #15
    Registered User KLAMATH's Avatar
    Quote Originally Posted by TrueSp
    Iar storyul a fost de kko. Din pct de vedere grafic ....Dungeon Siegeul aparut inaintea lui arata muuult mai bine. Dei...errr....ce a fost atit de "frumos" la el ? N-a fost nici dungeon crawlerul cu super grafica nici un RPG care sa se apropie de BG2. In cel mai bun caz a fost mediocru. Chestia cea mai penala e faptul ca vor folosi in continuare Aurora....

Looserii aia de la Atari devin disperati....what's next ? Icewind Dale 3D : The frozen winter ?
    Kain refused the sacrifice.

16. Back To Top | #16
    Nu poti sa separi un joc de elementele sale fundamentale, de ceea ce-l defineste, cum ar fi de exemplu setting-ul AD&D care este legat practic prin licenta de NWN sau BG. Nu poti sa zici ca n-o sa mai joci NWN 2 daca e inca AD&D, pentru ca fara AD&D n-o sa mai fie NWN.

Insa in cazul gothic, aLeXb, nu am auzit ca respectivele elemente de care vorbeam atunci sa fie patentate de cineva sau sa stea sub incidenta unei licente. Asadar, pot fi schimbate pentru ca nu sunt strans legate de joc, ci doar a fost alegerea echipei care a dezvoltat jocul. Nu pot fi considerate elemente de baza decat daca sunt batute in cuie. Cate jocuri nu exista in care continuarile au ales sa urmeze alta cale decat cea impusa de predecesor ?

Nu stiu ce a fost pana la urma frumos la NWN, pentru ca da, liniaritatea excesiva, povestea previzibila, lipsa oricarei libertati sau alternative a alegerii sau faptul ca rolul tau era aproape zero se pare ca erau principalele elemente distinctive NWN. Cred ca grafica mai mergea, Aurora se descurca binisor cu spatiile interioare dar in exterior natura aia arata facuta ca din plastilina. Sper sa construiasca motorul ala de la zero si sa le zica alora de la Bioware ca doar l-au retusat un pic.

Nasol sa depinzi de cineva. Sincer abia astept ca Obsidian sa-si castige "independenta" de Bioware si Atari si alti asupritori, si cred ca abia incepand cu al treilea proiect al lor vor avea si ei mana libera si putere financiara.

17. Back To Top | #17
    zau ca se poate gasi ceva mult mai interesant decit povestea eroului solitar care salveaza lumea de evil green little focking monster, chiar si pe placul maselor. ah, ca le e lene crunta sa gindeasca si sa vina cu ceva inovativ, ok, asta e alta problema. dar teme apetisante inca ramin sa fie dezgropate.

bg2 nu e legat de d&d. really. daca scoti d&d'ul si pui modelul "tactic" din fallout, tot un joc super ramine. daca scoti d&d'ul si pui modelul "tactic" dar pe ture din diablo2, tot un joc mare ramine. stati si cujetati putin. ce faze v'au ramas in cap? sint legate de d&d - de cit 1d12 damage de mare are arma nu-stiu-care si de ce sistem de lupte si sequencing'n'shit? eu as zice ca nu, as zice ca tine mult prea mult de univers, de locatii, de puzzle'uri, de "FAZE" care s'au intimplat.

la nwn nu mi'a placut nimic pina la ultimul add'on al carui al treilea capitol parca era facut de alta echipa. in rest e un joc care nu are personalitate, ca si dungeon siege, din simplul motiv ca era facut pentru dummies.
    [Sparkky] anybody alive?
    [Tigga] nope, the zombie apocalypse came. you would have thought we'd all be ready for it, given it's a fairly common game type
    [Tigga] but no, we all got zombiefied
    [Tigga] you're the only one left, apart from the dude who will sell you guns

18. Back To Top | #18
    Registered User KLAMATH's Avatar
    Ok deci jocu' suje. Atunci ce cauta "thumb up" in titlul topicului ?! Ne bucuram ca se anunta aparitia inca unei mediocritati care nu va face decit sa umfle buzunarele burtosilor cu cravata de la Atari ? Yaay...let's rejoice .
    Ai dreptate Karg cu d&d. Tocmai d-asta sper ca Dragon Age o sa fie super joc chiar daca nu e d&d. Deja faptul ca un RPG e D&D nu mai garanteaza calitatea. 2 din cele mai cunoscute companii (Bioware si Bethseda) care dezv RPGuri lucreaza la joace non d&d. Sint curios totusi cine lucreaza la BG3. Sa fie Troika oare ?
    Kain refused the sacrifice.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by Karg
    bg2 nu e legat de d&d. really. daca scoti d&d'ul si pui modelul "tactic" din fallout, tot un joc super ramine. daca scoti d&d'ul si pui modelul "tactic" dar pe ture din diablo2, tot un joc mare ramine. stati si cujetati putin. ce faze v'au ramas in cap? sint legate de d&d - de cit 1d12 damage de mare are arma nu-stiu-care si de ce sistem de lupte si sequencing'n'shit? eu as zice ca nu, as zice ca tine mult prea mult de univers, de locatii, de puzzle'uri, de "FAZE" care s'au intimplat.
    Despre setting-ul AD&D vorbeam, nu neaparat de cum e implementat sistemul de lupta, desi cand vorbim de AD&D, nu poti sa le separi. Asa vine licenta, cu toate elementele la pachet. Daca ii iei lui BG Forgotten Realms-ul, The Sword Coast, Amn, etc, nu mai ramaine nimic din universul lui. Ia-i si intriga, plot-ul, bazat pe Time of Troubles, cand zeii umblau printre muritori, si a cazut si povestea. Plus referirile la planuri existentiale multiple (apar mai mult in BG2) cand Forgotten Realms meets Planescape. Totul se leaga si se intrepatrunde. Fara ele BG nu ar mai fi nimic.

Si am mai spus ca universul AD&D vine si cu un pret: sistemul bazat pe zaruri, regulile stricte, care se schimba in functie de editie... parca acum a ajuns la a 3-a ? nu mai stiu. Eu pana acum n-am intalnit jocuri care sa fie in univers AD&D fara sa aibe arme care lovesc cu "1d8" si nici jocuri care sa foloseasca astfel de reguli fara licenta. Alea fara folosesc ceva simplu si eficient, cum face fallout si altele: damage 10-20.

Deci nu poti sa ai una fara alta. Iar NWN va fi la fel.
    Referitor la eroul etern si epic care salveaza lumea, Torment a fost un joc tot AD&D, si totusi a avut cea mai interesanta intriga din cate au fost vreodata, si n-a avut nimic de-aface cu salvatul lumii. Universul AD&D nu restrictioneaza si nu ingradeste accesul la imaginatie, cei limitati sunt producatorii.

btw, Klamath, "thumb-up"-ul este pentru ca NWN2 nu mai este dezvoltat de echipa originala ci printre altii de fosti componenti Black Isle. Eu zic ca potentialul ca 2-ul sa iasa mai bun e mult mai mare.

20. Back To Top | #20
    Just another nut Xiboy's Avatar
    Ce m-a dezamagit pe mine intradevar la NWN a fost liniaritatea: Am trecut de primul capitol, bine, a fost oarecum ok, am ajuns la al doilea am observat ca seamana aproape la perfectie cu 1, l-am suportat si pe acela, cand am ajuns la 3 deja mi-am bagat picioru, sa nu mai vb de expansionuri. La caracter creation rules, e foarte diversificat, mm story ok, dar lniaritate totala, si in comparatie cu alte RPG varietatea armelor este mica, de vraji nu ma pland, dar totusi.
    Fear: Our greatest weakness, our biggest strength. The only difference between men is how they use it.

1.  
Page 1 of 35 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks