brat [Help] Nu imi merg filmele pe PSP
Results 1 to 18 of 18

Thread: Nu imi merg filmele pe PSP

Registered User

Nu imi merg filmele pe PSP

OK, eterna intrebare - how do I play mp4 files on my PSP ! Am citit sute de tutoriale, sute de FAQs - si tot nu m-am descurcat. Am PSP-2000 - cu 5.51 version. Am luat clipul MP4 - copiat la MP_ROOT\100MNV01 - cu numele M4VD5800.MP4 (cu caps) - nu merge. La alt PSP merge. "unsupported file format"; DAR !! Am luat fisierul Mp4 - l-am convertit la MP4 (stiu ca suna ciudat, am urmarit un tutorial de pe engadget, vreo 40min am stat)- l-am copiat la MP_ROOT\100MNV01 - cu un nume M4VD5800.MP4 (caps binenteles) - si filmul merge. Custom Firmware 5.50-gen-D sau oricare altul nu merge. Imi da "corrupt file". Am incercat alte custom firmware mods, niciunu nu merge. Am incercat sa le pun in root\video , sa le pun in PSP\Video, sa le schimb numele, cu poza, fara poza, cu numele N.... , fara caps, cu caps, schimb directoare, tone tone de tutoriale etc. Cine e mai... experimentat decat mine, PLS HELP

Registered User manabk's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    psp video express parca ti le copia el (le si converteste). eu asa am facut.

Xbox360 Arcade +120 GB Games: BioShock, GoW, Top Spin 2, Stuntman Ignition, Naruto: Rise Of A Ninja, Assassin`s Creed, Mirror`s Edge, GTA IV, The Orange Box, GoW 2, Prince of Persia, TimeShift, Lost Planet, Burnout Paradise, Brütal Legend, Psychonauts, Battlefield Bad Company, Assassin's Creed 2, Metro 2033, FarCry 2, Battlefield Bad Company 2
    <<

PSP 2004 Piano Black 5.50 GEN-D3 4 GB

PS2 Slim Black + Swap Magic Coder 3.8

Registered User flowrent's Avatar
    Chiar daca extensia este MP4 codecul si bitrate-ul pot fi diferite de ceea ce suporta PSP-ul . $ony nu se grabesc insa cu update-urile . Eu folosesc Avidemux si convertesc filmul in MP4 cu subtitrarea direct pe imagine , dureaza cam 40 minute .

addl $12, %esp Micul cadiu's Avatar
    flowrent are dreptate, si foloseste aceeasi metoda ca mine. Avidemux are setari auto de psp, merg by default daca nu esti genul care sa experimenteze cu codecuri si bitrates (se poate mai bine decat auto acela, dar si dureaza mai mult)

Registered User
    @manabk - sunt pe Mac OS X - nu ca ar fi problema convertitul, problema este : de ce sa convertesc un fisier MP4 in altul MP4. Nu vad sensul. Fisierul e convertit si merge pe alte PSPuri. @flowrent si daca as avea un fisier convertit de tine, merge la tine, merge la vecinu, nu merge la mine - care ar fi problema? Eu am o tona de filme cu sub inclusa, facute special de cunoscatori pentru PSP. @lich0x2b nu e problema fisierul, am vreo 10Gb numai de filme luate din torente Ro, cu subtitrare cu tot. Problema e ca iau fisierul X c subtitrare cu tot - MP4, Xbitrate, X rezolutie (mai sunt si unele QVGA), X sunet - unde toate Xurile sunt compatibile cu PSP - si cu PSPurile altor persoane... Cineva mi-a zis ca o fi stricat PSPul, doar ca, merge perfect. Chiar sa dau o fuga pana in bucuresti la suport Sony sau ceva de genu sa le bat la usa ca nu imi merge pirateria, nu e ceva.... Sunt disperat, eu tocmai pentru asta l-am luat, sa vad un film + joc + ceva muzica la drum PS - ma tot refer la un fisier, sunt mai multe, facute speciale pentru PSP stiti voi...

Va trebui sa intelegi un lucru: extensia la fisierele video este numai un CONTAINER! Un avi spre exemplu poate avea in jur de 20-30 de codecuri (formate de comprimare) diferite. PSP accepta un anume format video si audio. Ce vrei tu sa faci este ca si cum ai lua un .jpg, l-ai redenumi in .mp4 si te-ai astepta sa mearga. Nu e asa simplu...
    Si nu este nici o problema ca esti pe Mac, poti rula Avidemux si acolo, asa cum fac si eu
    Edit dupa o citire mai atenta a reply-ului tau: Daca intr-adevar filmele merg la alte persoane pe PSP, atunci exista mica posibilitate sa aiba ceva PSP-ul tau. Intreaba cei carora le merge un film ce firmware au. Si zi ce ai tu desigur
    Quote Originally Posted by ovidel46 View Post
    @manabk - sunt pe Mac OS X - nu ca ar fi problema convertitul, problema este : de ce sa convertesc un fisier MP4 in altul MP4. Nu vad sensul. Fisierul e convertit si merge pe alte PSPuri. @flowrent si daca as avea un fisier convertit de tine, merge la tine, merge la vecinu, nu merge la mine - care ar fi problema? Eu am o tona de filme cu sub inclusa, facute special de cunoscatori pentru PSP. @lich0x2b nu e problema fisierul, am vreo 10Gb numai de filme luate din torente Ro, cu subtitrare cu tot. Problema e ca iau fisierul X c subtitrare cu tot - MP4, Xbitrate, X rezolutie (mai sunt si unele QVGA), X sunet - unde toate Xurile sunt compatibile cu PSP - si cu PSPurile altor persoane... Cineva mi-a zis ca o fi stricat PSPul, doar ca, merge perfect. Chiar sa dau o fuga pana in bucuresti la suport Sony sau ceva de genu sa le bat la usa ca nu imi merge pirateria, nu e ceva.... Sunt disperat, eu tocmai pentru asta l-am luat, sa vad un film + joc + ceva muzica la drum PS - ma tot refer la un fisier, sunt mai multe, facute speciale pentru PSP stiti voi...

Registered User
    @lich0x2b Daca convertesc merge, e clar. Nici nu se pune problema asta. Stiu ca sunt mai multe tipuri de codecuri si encoding si tot. Problema este ca, fisierele sunt facute bine. Si nu le citeste. Uite faca vrei, iti trimit un exemplu pe private - transfer.ro - fisier luat normal , torrent normal - sa imi zici daca tie iti merge... Mie nu... PS: orice torent PSP-movie , PSP-clip, fie el din Ro fie el din afara, fie el encodat de un tip din Romania, fie facut de un rus, mie tot nu imi merge. Am citit undeva ca mai era cineva care are PSP si orice film encodat X264 nu ii merge. In rest formatul normal MPEG-4 merge. (exact ca si la mine)

Ok astept link-ul (sa nu aiba sute de mega pentru ca nu ma tine teava la ora asta). Eu am luat fisiere gata convertite de pe torrenti si au mers...
    Quote Originally Posted by ovidel46 View Post
    @lich0x2b Daca convertesc merge, e clar. Nici nu se pune problema asta. Stiu ca sunt mai multe tipuri de codecuri si encoding si tot. Problema este ca, fisierele sunt facute bine. Si nu le citeste. Uite faca vrei, iti trimit un exemplu pe private - transfer.ro - fisier luat normal , torrent normal - sa imi zici daca tie iti merge... Mie nu... PS: orice torent PSP-movie , PSP-clip, fie el din Ro fie el din afara, fie el encodat de un tip din Romania, fie facut de un rus, mie tot nu imi merge. Am citit undeva ca mai era cineva care are PSP si orice film encodat X264 nu ii merge. In rest formatul normal MPEG-4 merge. (exact ca si la mine)

Registered User manabk's Avatar
    eu ziceam ca am folosit programul ala pt a le transfera. face el fisierele si totul. ale mele sunt MP_ROOT\100MNV01\M4V20003.mp4 de exemplu. daca ajuta la ceva..

Xbox360 Arcade +120 GB Games: BioShock, GoW, Top Spin 2, Stuntman Ignition, Naruto: Rise Of A Ninja, Assassin`s Creed, Mirror`s Edge, GTA IV, The Orange Box, GoW 2, Prince of Persia, TimeShift, Lost Planet, Burnout Paradise, Brütal Legend, Psychonauts, Battlefield Bad Company, Assassin's Creed 2, Metro 2033, FarCry 2, Battlefield Bad Company 2
    <<

PSP 2004 Piano Black 5.50 GEN-D3 4 GB

PS2 Slim Black + Swap Magic Coder 3.8

Registered User
    sent... Altcineva ? Are idee de ce nu imi merge X264 pe PSP ? Ce pot face sa repar acest lucru ?

---------- Post added at 22:51 ---------- Previous post was at 22:47 ----------

@manabk - MP_ROOT\100MNV01\M4V20003.mp4 este si la mine... bine e MP4 - cu caps - zicea cineva ca ar conta (weird). Nu stiu, ar fi aiurea daca modul cum transferi este cel care imi pune mie bete in roate... Chiar aiurea, copy/paste - mai prost decat XXX software - transfer. Ma indoiesc ca asta este problema, modul in care transfer. Fisierul il vede, numai ca da "unsupported data"

Fisierul trimis de tine nu imi merge nici mie. Va trebui sa intrebi oamenii la care ai zis ca merge filmul ce fac ei mai "special". As fi curios sa aflu si eu raspunsul la aceasta chestiune.

Registered User
    sa te uiti cu un VirtualDub sau alt program care poate sa iti arate cum a fost encodat fisierul. Vei vedea ca e OK (cel putin asa l-am vazut eu). Ca el sunt toate fisierele de pe net : "PSP movie" , mp4 - X264.

---------- Post added at 23:35 ---------- Previous post was at 03:42 ----------

SO ? alte opinii ?

Registered User
    Nu stiu daca sunt eu pe langa subiect,dar eu am luat de aici 5 filme DOWNLOAD FREE MP4 MOVIES care mi`au mers foarte bine.Calitate foarte buna.

PS:Nu am consola modata.(2004)

Registered User
    @Lixxa hai ca incerc si de la tine....desi... problema ramane aceeasi, support X264, dar de fapt nu merge X264...

Registered User
    Eu in prima zi in care am avut PSP`ul (experienta 0)am intrat pe net sa imi caut filme.Le`am bagat in folderu lor acolo si aia a fost.

Registered User
    @Lixxa si mie imi merg acele filme, numai ca trebuie sa le schimb denumirea,..but no biggie there..
    still niciun raspuns la intrebarea mea...

Registered User
    Pai eu nu am inteles care e intrebarea ta.
    Daca ti`a mers filmul,ce vrei mai mult?

Registered User
    @Lixxa - nu merge X264... in teorie trebuie sa mearga, la altii merge...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post