Page 2 of 424 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 8464

Thread: Unde gasim...

1. Back To Top | #21
    Moderator Ivan's Avatar
    axelg, esti in eroare
    Puzzle-urile se lipesc cu o solutie speciala. In caz ca e mai mic sau egal cu 500 de piese se lipeste "de sine statator", daca e mai mare se pune pe un carton si se lipeste. Eu am un Ravensburger de 1500 de piese si iti spun din experienta.
    Evident, solutia cu pricina (facuta chiar de Ravensburger) nu se gaseste in Romania pentru ca nu se importa. Mie mi-a adus-o un prieten din Germania. Cand am sunat la importator mi s-a spus sa incerc cu o solutie de aracet cu apa, dar n-am avut curaj. Solutia aia intra printre piese si le lipeste intre ele, dar in acelasi timp le da putin luciu pe fata.
    M-am gandit si eu la autocolant, dar m-am abtinut instinctiv. Daca la tine merge spune-mi si mie.
    (Daca nu ai un puzzle imens ma uit pe acasa sa vad daca mai am solutie)

2. Back To Top | #22
    Moderator
    Ivan, eu, mai naiv, am lipit unul de 500 de piese (http://www.artquotes.net/masters/van...lowers1888.jpg) cu aracet pe o coala tare, dar rezultatul a fost total dizgratios, foaia a facut galme si aracetul, in ciuda grijii mele, a mai iesit pe ici pe colo printre piese. La momentul respectiv insa nu am avut alta solutie, eram disperat sa il fixez cumva cat mai repede fiindca era a treia oara cand il faceam (l-am faramat de doua ori complet din greseala) si fondul galben e infernal. Intre timp l-am dus la inramat si acum arata bine, nu se mai vad galmele. Tipul de la inramare a zis ca exista un fel de hartie speciala autocolanta (chiar pe ambele fete) pe care as putea sa il lipesc cu mai mult succes.

Momentan am unul de 1000 de piese (http://www.tarnowskiegory.strefa.pl/...aclawicami.jpg) pe hold pentru ca trebuie sa imi revin din nervi dupa ce l-am "spart" si pe asta (facusem cam 20%, conturul, cerul si inca diverse chestii) si nu am salvat de la dezastru decat cateva "cioburi", insa cand il termin vreau sa il lipesc misto. Doar ca trebuie sa gasesc ceva autocolant de cumparat si adus acasa, ca la cat de bleg par sa fiu nu risc sa il transport prin oras.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

3. Back To Top | #23
    Moderator Ivan's Avatar
    OMG. Tu pesemne iti inchipui ca autocolantu' il primesti fara protectie, cu lipiciu' expus?
    Da-mi cateva zile sa imi amintesc sa caut acasa solutia aia. Sincer nu imi amintesc daca mai am, pentru ca era intr-un recipient mic si nu tin minte daca l-am folosit pe tot sau nu.
    Atentie: nu se foloseste cum crezi tu. Nu se da pe "fundul" pieselor, ci pe fata.
    Nici mie nu mi-a iesit cum vroiam, dar e acceptabil.
    Asta e, daca se permite sa ma laud:
    http://www.ravensburger.de/portal/im...al_q/16211.jpg

4. Back To Top | #24
    Moderator
    Nu imi inchipuiam ca vine cu lipiciul expus, stai linistit
    Aracetul folosit de mine era din asta ordinar, alb ca pasta de dinti, nu prea puteam sa il dau pe fata pieselor. Si eu caut un model ca asta al tau cu un numar rezonabil de piese, dar pana acum am vazut doar in Carrefour unul de 12.000 de bucatele, si nu ma simt nici pe departe suficient de antrenat Daca o sa incerc solutia cu hartia lipicioasa o sa te anunt de rezultat, in principiu nu prea are ce sa mearga prost, numai sa gasesc de cumparat.

5. Back To Top | #25
    Registered User tzek1's Avatar
    pai nu stiu de ce va complicati:
    faci puzzle-ul pe un carton. cand e gata, pui un alt carton peste puzzle, sa fie sandwich: carton-puzzle-carton.
    intorci tot sandwichul , astfel incat dosul puzzle-ului sa fie acum spre exterior.
    iei folia autocolanta, o lipesti pe spatele puzzle-ului (iti trebuie 4 maini ptr asta...), apesi bine peste tot sa se lipeasca uniform si gata.
    btw, nu am facut niciodata un puzzle dar ma gandesc ca asta ar fi cea mai simpla solutie.

cum am zis, cel mai usor de gasit folie autocolanta ar fi la mag de decoratiuni. aia vand folie cu imitatie din lemn, latime 50 sau 100 cm, depinde, si lungime cativa metri. folii unicolore se gasesc numai la distribuitori (EDP-eastern data print sau eastern digital print printre altii...or fi si in buc) sau la orice firma de design care are plotter.
    Support bacteria - they're the only culture some people have

6. Back To Top | #26
    Moderator
    Mersi, o sa caut
    Exact asa cum ai zis tu ma gandeam si eu sa procedez.

7. Back To Top | #27
    Moderator Ivan's Avatar
    In Carrefour am vazut nenumarate modele intre 1500 si 3000 de piese. Destul de putin totusi cu desen onorabil pe ele. IMHO ce depaseste 3k de piese este inuman. Pentru 1500 de piese am dezafectat toata sufrageria pentru o saptamana si l-am trimis pe ala micu la bunici. Aia de la Ravensburger spuneau ca pentru puzzle-ul de 18k (~2*3m) i-ar trebui unui pasionat aproximativ un an. Si probabil un hangar. Pana acum* n-au primit feedback de la nimeni care sa fi dus la bun sfarsit asa ceva. Daca numarul de piese creste liniar, dificultatea creste exponential.

_________
    *acum = momentul la care ma uitasem eu pe site, acum ceva vreme.

8. Back To Top | #28
    Registered User teryro's Avatar
    eu am facut unul de 2000 de piese cu prietena, si la sfarsit am aplicat metoda 'sandvich'...am pus o alta masa cu picioarele in sus peste puzzle, si am intors mesele....pe spate le-am lipit cu scotch si le-am pus 2 sureclele 9cum sunt cele de la harti0 si sta zuper...oricum deja mam plictisit de el....
    Which is worse: not knowing or ignorance?
    I don't know and I don't care.

9. Back To Top | #29
    Quote Originally Posted by Baracuda
    Mai caut si un car kit pe bluetooth pentru nokia 7610
    Bluetooth car kit gasesti la Germanos (cel putin am vazut la cel din plaza, la aprox. 7mil pentru orice tel.)
    Os iusti meditabitur sapientiam, et lingua eius loquetur iudicium. Beatus vir qui suffert tentationem, quoniam cum probatus fuerit, accipiet coronam vitae. Kyrie, ignis divine, eleison. Oh quam sancta...Quam serena...Quam benigna...Quam amoena...Oh castitatis Lilium.

10. Back To Top | #30
    @axelg
    la metro gasesti si de 500. eu am acasa 4 pe care le tot schimb cu prietenii. nu miam pus nicodata problema sa le lipesc, ca mi se pare ca sharmu e sa le faci nu sa le pastrezi. da cu autocolant ma indoiesc ca merge. io am pus mult autocolant acasa, si pot sa spun ca aapar forte de intindere care ar putea sa strimbe poza. tot ideea cu aracet mi se pare mai demna. eventual aracet foarte subtire, intins pe un carton gros ca cel de la cutiile de amabalaj sau chiar pe un placaj subtire. sau poate sa folosesti o solutie diluata de lipici special pt tapet?

11. Back To Top | #31
    Banned PatricianuS's Avatar

Ajutati-ma sa rezolv problema

Daca aveti vreo problema cu ceva ( nu stiti unde se afla ceva sau cineva unde locuiti, nu stiti cat e pretul la un produs, cum e vremea, cand se va intampla ceva, orice) intrati aici si forumistii care pot sa va ajute o sa va ajute cu sfaturi, retete sau indrumari.

12. Back To Top | #32
    Registered User xiu's Avatar
    Da am eu o problema....cand eram mai mica existau un fel de ciocolatele numite AfterEight ( aveau pe ambalaj nu ceas mare parca) care inauntru aveau menta. Si parca ambalajul era negru cu albastru. Erau ffff bune dar nu am mai vazut. A mai vazut careva asa ceva pe undeva?
    No soup for you!

13. Back To Top | #33
    Registered User metal_heart's Avatar
    Quote Originally Posted by xiu
    Da am eu o problema....cand eram mai mica existau un fel de ciocolatele numite AfterEight ( aveau pe ambalaj nu ceas mare parca) care inauntru aveau menta. Si parca ambalajul era negru cu albastru. Erau ffff bune dar nu am mai vazut. A mai vazut careva asa ceva pe undeva?
    Incearca in Gima. Dar sunt destul de scumpute.

14. Back To Top | #34
    Registered User xiu's Avatar
    multumesc metal_heart ....o sa ma duc sa spionez ....hmmm...define "scump" oricum dau oricat pentru ca mi-e foarte pofta de asa ceva......eu oriunde m-am uitat nu am vazut....de fapt am vazut odata parca dar parca eram in transa atunci, nu stiu de ce nu am cumparat si dupa aceea nu mai stiam unde le-am vazut.
    No soup for you!

15. Back To Top | #35
    Registered User bogrado's Avatar
    Am vazut After Eight la o benzinarie Agip sau Shell, nu mai stiu exact.

16. Back To Top | #36
    Registered User metal_heart's Avatar
    Quote Originally Posted by xiu
    multumesc metal_heart ....o sa ma duc sa spionez ....hmmm...define "scump" oricum dau oricat pentru ca mi-e foarte pofta de asa ceva......eu oriunde m-am uitat nu am vazut....de fapt am vazut odata parca dar parca eram in transa atunci, nu stiu de ce nu am cumparat si dupa aceea nu mai stiam unde le-am vazut.
    cam 110.000 200g.....dar nu stiu daca mai au. Eu am vazut mai demult un pic, cam pe la inceputul lui Februarie...

17. Back To Top | #37
    Ce stiti despre deodorantul AXE AZTEC? A disparut asa... dintr-o data. Mama, ce m-am ofticat!

18. Back To Top | #38
    Quote Originally Posted by PatricianuS
    Daca aveti vreo problema cu ceva ( nu stiti unde se afla ceva sau cineva unde locuiti, nu stiti cat e pretul la un produs, cum e vremea, cand se va intampla ceva, orice) intrati aici si forumistii care pot sa va ajute o sa va ajute cu sfaturi, retete sau indrumari.

xiu: AfterEight gasesti cam la orice supermarket mai acatarii... sau cel putin eu am vazut intr-o gramada de magazine. Sunt relativ ieftine, nu mai stiu exact pretul, dar oricum nu te duce sa le cumperi de la OMV, SHELL sau AGIP decat daca esti in sevraj
    ivan: cumpara-ti alti ochelari, ii pui pe nas, te plimbi prin casa, in maxim juma de ora ii gasesti si pe cei vechi. vei avea doua perechi de ochelari, porc imperialist.

PatriciAnus - am o problema... nu gasesc destule threaduri pe care sa fac offtopic. crezi ca ma poti ajuta?
    master of dudes.

19. Back To Top | #39
    Am nevoie de niste articolashe micutze, dragutze si interesante pe care sa le prezint la ora de engleza...Mie mi-e cam lene sa caut

20. Back To Top | #40
    Quote Originally Posted by Ivan
    Excelenta idee. Voi parea si mai intelectual decat pana acum.

Va multumesc dragi forumisti ca m-ati ajutat sa rezolv problema. Cand am fost sa imi fac cea de-a doua pereche mi s-a spus ca n-am nevoie de ochelari. Si ca nici n-avusesem ochelari vreodata, si ca de fapt asta e motivul pentru care nu-i gaseam.

Alta problema: am chelie.
    bine, ai chelie. asta e o stare de fapt, ne bucuram pentru tine. poate vrei sa pui si intrebarea la care vrei raspuns...
    master of dudes.

1.  
Page 2 of 424 FirstFirst 123451252102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks