Results 1 to 8 of 8

Thread: Inginer proiectant cu 5 ani experienta caut job :)

1. Back To Top | #1
    Registered User alah's Avatar

Inginer proiectant cu 5 ani experienta caut job :)

Inginer proiectant 5 ani experienta - Barbat, 27 ani - Inginer Auto (Facultatea Transporturi, Autovehicule Rutiere)

Lb. Engleza - avansat
    Lb. Franceza - intermediar

Cunostinte ridicate Ms Office, Catia V5, Catia V6, Autocad 2D, Autocad 3D, Ansys, GDG

Scopul topicului? Pentru ca este chiar greu sa-ti schimbi locul de munca in Bucuresti, pe o astfel de pozitie

Daca cineva poate sa ma recomande pe la o firma care cauta un astfel de profil, cred ca amandoi am avea de castigat (stiu ca de obicei se dau prime pt recomandari) Nu tin neaparat sa continui sa lucrez in proiectare, am scris doar ca ce am experienta.

Eu sunt o persoana serioasa, si nici nu am pretentii exagerate: evident ca se negociaza salariul in functie de job, dar in general de pe la 3000 lei net in mana ar fi ok (mai ales ca peste tot citesc ca inginerii proiectanti cu experienta au si 2000 euro salariu, eu in general ma multumesc cu ceea ce am spus)

Poate parea o gluma topicul si o astfel de dezbatere, dar eu chiar vorbesc serios Daca cineva poate fi de ajutor, as ramane recunoscator si probabil am avea de castigat amandoi.

Scrieti-mi va rog un mesaj la danmorosanu90@yahoo.com trimit acolo si CV-ul meu complet, in Lb Romana / Engleza / Franceza
    "For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."

2. Back To Top | #2
    Registered User cbacalov's Avatar
    Dacă afirmi că ești o persoană serioasă, fă și tu cum fac toți inginerii serioși, îți creezi un cont pe eJobs/BestJobs și aplici acolo, fără recomandări, fără prietenii și detalii inutile. Mai ales că acum ingineria mecanică a ajuns la un top inimaginabil. Peugeot caută pe rupte proiectanți, la fel și FM, și alții. Iar dacă nu vrei așa culmi, poți încerca și societăți mai mici, cu 3-4 ingineri ierarhic. Angajatorul mai degrabă se uită la devotamentul de care dai dovadă în căutarea unui job decât la prietenul/cunoștința care te-a recomandat. Succes
    This is my rifle! This is my gun! One is for fighting! One is for fun!

3. Back To Top | #3
    Fosta unui bun prieten de-al meu se angajase acum vreo 3 ani la Renault... undeva prin Pipera pe vreo 2800 ron cu vreo 2 luni inainte sa-si sustina licenta, din Poli de la electronica. Acelasi prieten a avut chirias ani de zile un inginer care facea naveta in fiecare zi la Titu, la centru ala "nou" al Daciei... si zicea ca nu-l deranjeaza la cat e platit. Mie greu sa cred ca ai rasfoit ofertele de pe site-urile de specialitate si chiar nu te-ai impiedicat in ceva interesant. Oricum, succes.

4. Back To Top | #4
    Comentatoru` shef Grim Reaper's Avatar
    Ai mesaj privat. Bafta!

5. Back To Top | #5
    Eu lucrez ca inginer proiectant tot in domeniul auto (deci firma prestatara pt Renault), iar lucrurile din pacate nu sunt nici pe departe atat de roz, din mai multe motive:

- salariul nu e deloc atat de mare pe cat se crede, de fapt "in mana" este de nici 2000 (e adevarat ca se dau si alte prime ce duce salariul spre 3000), asta cu experienta, iar ca debutant (dupa lunile de proba) esti in jur de 1500.

- firme concurente pe domeniu (proiectare auto) unde sa te duci sunt f putine de le numeri pe o mana, iar apoi intervine acordul lor de a nu-si fura angajatii; lucrul asta le permite sa nu fie nevoiti sa-si tina angajatii loiali marindu-le salariul

Din aceste motive caut sa-mi schimb un pic domeniul, si anume sa fac tot proiectare, dar nu neaparat in auto. Problema? De cateva saptamani aplic la mai toate job-urile de profil de pe ejobs/bestjobs si nu am fost chemat decat la un singur interviu Si nu sunt eu exceptia, vorbesc cu colegii mei si au fix aceeasi problema.
    Last edited by alah; 10-07-2017 at 22:36.
    "For me life is continuously being hungry. The meaning of life is not simply to exist, to survive, but to move ahead, to go up, to achieve, to conquer."

6. Back To Top | #6
    Sorry pt. off-topic dar pe bune, daca nici inginerii cu 5 ani de experienta nu pot spera la macar un 1200-1500 euro in Bucuresti, inseamna ca e clar ca doar IT-ul merita din punct de vedere al carierei in tara asta ...

7. Back To Top | #7
    Nick anterior: niggaru GabrieLL's Avatar
    Cat ma???? in domeniul asta, concurenta nu exista pe plan local , conceptori care sa invarta piesele in catia gasesti cateva zeci in fiecare an, ca mai toti fac catia in facultate, tcm, aeronave and so on.

drept urmare salariile sunt jos. Intrebarea mea ptr colegul care cauta job-uri este: de ce nu ai plecat la jlr acum 3 ani? Ca experienta aveai cat sa poti pleca...

P.s. presupun ca stii ca prin seriozitate poti trece renault si avansa cat de cat usor.
    It's not revenge, it's punishment!

8. Back To Top | #8
    N-am plecat la jlr pentru ca imi doresc sa raman in tara, aici in Bucuresti...

Problema e ca intr-adevar aici sunt foarte putine oportunitati pentru ingineri...

1.  

Bookmarks

Bookmarks