Page 1 of 70 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1382

Thread: Ce Gatim?

1. Back To Top | #1
    Infectious Grooves PET's Avatar

Question Ce Gatim?

Cred ca peste 1 luna si ceva o sa raman singur acasa pentru o lunga perioada de timp, si ma gandeam, ce naiba o sa mai imi gatesc?

Cartofi prajiti e banalitate deja. Carnea stiu sa mi-o prajesc. Mai imi cumparam piept de pui pe care stiu sa-l fac cat de cat, mai imi faceam spaghete cu carne tocata dar m-am saturat si de aia. Intr-o zi mi-am facut si o saorma si a iesit bestial...

Ei, ce mai putem gati?

Sunt interesat sa stiu cum se face sosu de la spaghetele carbonara. Pe net n-am gasit informatii prea folositoare.
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

2. Back To Top | #2
    Registered User sldr's Avatar
    sos alb + ciuperci + pezmet + ce iti mai vine in cap si are culoarea alba
    . si de la capat

3. Back To Top | #3
    Nick anterior: VUX Mitzone's Avatar
    eu am deja 2 zile de cand sunt solo acasa (mai am vreo 2 sapt) si mancarea este pe undeva pe la 50% ramasa. Nu stiu ce-o sa ma fac. Sincer chiar nu mai vreau cartofi, oua, snitele. Cred ca m-as descurca la niste spaghete. Mai are cineva idei? Ceva simplu si hranitor. Sunt si io si bro in casa, da' nu cred ca o scoatem de-o ciorba amandoi + ca nu sta nimeni s-o faca. Pt urm zile o sa comand pizza cred, sa mai trag de ciorba aia ca e buna.
    "Augh! You are even uglier than I had thought possible! Can't you see you are making me sick? Please, foul creature, turn your head, or better yet, put a sack over it. Never mind, i have adjusted my display so it is dim enough to be tolerable. In answer to your question, our response is simple. We VUX do not share this range of motionand it appears as though your neck is brokenand you are a jabbering corpse. Ugh!"
    Mitza.ro@Gmail.com

4. Back To Top | #4
    Registered User bogrado's Avatar
    Quote Originally Posted by PET View Post
    Sunt interesat sa stiu cum se face sosu de la spaghetele carbonara. Pe net n-am gasit informatii prea folositoare.
    Iti trebuie asa :
    - usturoi o capatana
    - muschi file cat mai afumat 400 grame
    - doua conserve de ciuperci (sau proaspete)
    - 800 grame smantana
    - o rotita de cascaval
    - 2-3 oua

Pui in cratita in care faci sosul 3-4 linguri de ulei in care calesti usturoiul taiat.
    Inainte sa se arda pui muschiul file, iar dupa ce se rumeneste un pic pui ciupercile.Le lasi cam 10 minute dupa care pui smantana si cascavalul care il razi pentru a se topi mai repede.Lasi sosul sa se lege 5-10 minute si amesteci sa nu se lipeasca.Potrivesti cu sare si piper.Opresti focul.

Separat in acest timp ai fiert pastele, le scurgi si le pui in cratita cu sosul, iar peste ele cele 2-3 oua.Amesteci bine pastele cu sosul si cu ouale.

Neaparat se servesc cu parmezan pe deasupra.

5. Back To Top | #5
    Registered User metal_heart's Avatar
    orez+legume+piept de pui

orez de la Uncle Ben's boiled in bag (de obicei intr-o cutie sunt patru pungute a cate 125g sau patru pungute a cate 75 grame - ti le recomand pe cele de 4x75g pt ca le poti face pe toate odata)

o punga de 400-450-500g amestec mexican congelat

un piept de pui dezosat la caserola

condimente CURRY (galeo, kamis, kotanyi)

fierbi orezul, iar in alta cratita calesti pieptul de pui taiat bucatele mici. cand este calit, pui amestecul mexican si le mai calesti un pic, pana cand sunt ok. iei orezul fiert si il pui peste amestecul mexican si pieptul de pui. amesteci. condimentezi dupa gust.

pofta buna!
    ....te abtii, te abtii, si cand nu mai rezisti, dai buzna!!!

6. Back To Top | #6
    Cat Woman Didu's Avatar
    las ca te ajut eu mie imi plac spaghetele milaneze cel mai mult si nu trebuie decat:
    -500 g spaghete,
    -200 g ciuperci conserve,
    -200 g sunca presata,
    -100 g cascaval,
    -500 g sos tomat,
    -100 g margarina
    Spaghetele se pun la fiert in apa clocotita cu sare dupa care se lasa sa se raceasca(nu mult) in apa rece. Se taie marunt sunca si ciupercile si se lasa sa se rumeneasca in tigaie unde se adauga untul, apoi sosul de rosii si siropul de la ciuperci care le da un gust mai bun. Ca sa fie si mai bune folosesti ingredientul de la Knorr pentru Spaghete Milaneze. Se lasa la rumenit pana se capata o pasta groasa si se adauga peste spaghete. Se servesc cu cascaval ras.
    Pofta buna!
    ϟƘƦƖןןΣx

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by Didu View Post
    las ca te ajut eu mie imi plac spaghetele milaneze cel mai mult si nu trebuie decat:
    -500 g spaghete,
    -200 g ciuperci conserve,
    -200 g sunca presata,
    -100 g cascaval,
    -500 g sos tomat,
    -100 g margarina
    Spaghetele se pun la fiert in apa clocotita cu sare dupa care se lasa sa se raceasca(nu mult) in apa rece. Se taie marunt sunca si ciupercile si se lasa sa se rumeneasca in tigaie unde se adauga untul, apoi sosul de rosii si siropul de la ciuperci care le da un gust mai bun. Ca sa fie si mai bune folosesti ingredientul de la Knorr pentru Spaghete Milaneze. Se lasa la rumenit pana se capata o pasta groasa si se adauga peste spaghete. Se servesc cu cascaval ras.
    Pofta buna!
    Degaba ma ajuti daca nu stii sa gatesti.
    clapyourhands;
    }

8. Back To Top | #8
    Registered User bogrado's Avatar
    Ti-as recomanda sa inlocuiesti margarina cu untul sau cu uleiul de masline si cascavalul ras cu parmezan.Gustul va fi mult mai bun.

9. Back To Top | #9
    Banned
    Si untul nu e atat de toxic ca margarina, alt plus

10. Back To Top | #10
    GIS/CAD LS's Avatar
    macaroane cu branza: yummy
    xyz

11. Back To Top | #11
    Registered User MagicB's Avatar
    Quote Originally Posted by PET View Post
    Cred ca peste 1 luna si ceva o sa raman singur acasa pentru o lunga perioada de timp, si ma gandeam, ce naiba o sa mai imi gatesc?

Cartofi prajiti e banalitate deja. Carnea stiu sa mi-o prajesc. Mai imi cumparam piept de pui pe care stiu sa-l fac cat de cat, mai imi faceam spaghete cu carne tocata dar m-am saturat si de aia. Intr-o zi mi-am facut si o saorma si a iesit bestial...

Ei, ce mai putem gati?

Mergi si mananci la una din cantinele de care ti-am zis mai demult.
    In rest... macaroane cu branza dulce, peste la gratar si ... invata sa faci supa
    "putin dar temeinic"

C.F. Gauss

12. Back To Top | #12
    1:72 AdyAero's Avatar
    Mamaliga cu branza si smatanat si ochiuri. Pare banal?

Faci o mamaliga mai moale. Amesteci bine cu branza sarata (maturata de vaca sau branza feta) si obtii o pasta omogena, branza daca e feta se topeste si ii da un gust deosebit). Peste asterni un strat groscior de smantana grasa (min 15% grasime).
    Pui 2 ochiuri la prajit in untura sau ulei in care s-au prajit carnati/friptura pe care le faci moi. Untura e farmecul pentru ca le da un gust deosebit. Oualelelele le pui peste mamaliga cu branza si smantana si cu un cutit foarte ascutit le tai fasii astfel incat galbenusul ala sa se scurga si sa se amstece putin cu smantana. Eu rup o farfurie din asta si dupa numai am pofta de altceva

13. Back To Top | #13

14. Back To Top | #14
    Ar fi fost bun si un poll: Stiti sa gatiti?
    As vrea sa imi fac singur o saorma la un moment dat
    Victory or nothing

15. Back To Top | #15
    Pentru PET, spaghete carbonara - cum le fac eu.
    pentru sos ai nevoie de smantana LaDorna pentru ca aia e subtire si merge cel mai bine pt sos. Torni si tu 2 cutiute mici de smantana intr-un castron, spargi 2 oua si pui numai galbenusurile, sare si piper dupa gust. Eu pun destul de mult. Prajesti putin bucatelele de kaizer sau bacon (ce preferi) in ulei, apoi pui spaghetele fierte in tigaie peste carnita, le mai agiti si p-alea f putin pe foc, si apoi torni sosul. Si lasi cam 5 minute sa se ingroase cat de cat sosul.
    Mie imi plac la nebunie, pofta buna.

16. Back To Top | #16
    Nimeni nu foloseste bucatele de pui calite la tigaie pt carbonara si alte spaghete..in loc de sunca?
    PS:Vulpea gateste rulz.Acum incerc o reteta.Cartea e a ta mariko?

Iar tu PET...incearca si tu niste "clatite" cand esti singur acasa...si mai lasa aragazul.:P

17. Back To Top | #17
    Ce carte? nicio carte, eu folosesc site-ul vulpitzei de cate ori am nevoie
    is thiiiis my voice?

18. Back To Top | #18
    Leather SM's Avatar
    e siteul tipei cu userul Vulpitsa de pe forum ?

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by .indie. View Post
    e siteul tipei cu userul Vulpitsa de pe forum ?
    Fosta prietena a lu assassin?
    clapyourhands;
    }

20. Back To Top | #20
    Pervs R me TheCrusher's Avatar
    Da ea este.

1.  
Page 1 of 70 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks