Page 2 of 69 FirstFirst 123451252 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1378

Thread: Ce Gatim?

1. Back To Top | #21

2. Back To Top | #22
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Quote Originally Posted by TheCrusher View Post
    Da ea este.
    Vuplitza...

--------------------

In rest, voi ce mai gatiti?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Ce Gatim?-vulpitza.jpg  
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

3. Back To Top | #23
    Pervs R me TheCrusher's Avatar
    Pai eu am facut un ostropel de pui acum cateva zile dar nu pre m-am atins de el, cu regimul and shiet ... dar lumea a zis ca a iesit bun.

Oricum se pare ca o sa raman si eu singur zilele astea acasa, deci sa vad ce gatesc.Vreau ceva cu pui.

Daca nu ... pap o savarina si imi ajunge toata ziua.

4. Back To Top | #24
    gizăs, you are really a freak!
    clapyourhands;
    }

5. Back To Top | #25
    ce draguti sunteti baietilor cand vorbiti despre gatit
    eu prefer mancarea chinezeasca
    daca vreti ceva super rapid si bun,poftiti: orez fiert scurs amestecat cu cascaval afumat ras si cu putin ulei de masline si suc de lamaie
    peste in folie la cuptor
    cartofi la cuptor cu sare piper cimbru rosii taiate marunt usturoi

6. Back To Top | #26
    Da..am observat si eu ca fetele de la servici s-au umezit instant cand le-am zis ca am facut o budinca din asta la cuptor...deja faceam planuri cum sa facem sa "coacem " ceva in weekend...
    Ca tot ma intreba cineva pe aci...i fkin love UPC....

7. Back To Top | #27
    retete for dummies aici - http://www.cookingforengineers.com/

na una cu pui - multa sare (1 kil si ceva), un pui, sarea se amesteca cu oo si cu un pic de faina si cu ceva lamaie rasa si cu ceva frunze de aroma, se imbraca puiul sa nu ii fie frig (inainte sa i se taie virfurile aripilor) si se tine in cuptor vreo...nu mai stiu cit, ceva de genul o ora si jumate. iese asta, dupa ce il penetrezi cu dalta si ciocanul si ai trezit vecinii din somnul de frumusete:

Ce Gatim?-cupui.jpg
    [Sparkky] anybody alive?
    [Tigga] nope, the zombie apocalypse came. you would have thought we'd all be ready for it, given it's a fairly common game type
    [Tigga] but no, we all got zombiefied
    [Tigga] you're the only one left, apart from the dude who will sell you guns

8. Back To Top | #28
    Foarte tare.Nu se impregneaza sarea prae mult incat sa-i strice gustul cumva?

9. Back To Top | #29
    Am spaghete, am sunca, am parmezan, am smantana, am ciuperci, am oua, am un usturoi...ma pun sa fac spaghete carbonara.
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Cascaval nu am, deci parmezanul il pun la sfarsit peste ele?
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    ok...am terminat, am mancat... sunt full. Au iesit interesant, dar nu prea au fost carbonara. Probabil am pus prea putina smantana, n-am avut decat 250g sau 300g, si sunca era campofrio dinala de sanvici deci nu prea era sunca sau muschiuletz.

Oricum ideea e ca n-am reusit sa dau gustul acela clasic de carbonara... dar a fost bun si hranitor, si pica mai bine decat spaghete cu carne tocata.
    Last edited by PET; 07-09-2007 at 17:10. Reason: Automerged Doublepost
    clapyourhands;
    }

10. Back To Top | #30
    Cat Woman Didu's Avatar
    baga poza
    oricum gustul a fost super
    ϟƘƦƖןןΣx

11. Back To Top | #31
    pur si simplu graS big_bum's Avatar
    Eu mi-as face o mica fripturica de pui. Daca nu niste ciftelute sau niste mici.

garnitura: cartofi prajiti/la cuptor/copti

Muraturi: Gogosar/castrevete

Femeile sunt ca Linuxul. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
    Nexus 5 kernel
    Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

12. Back To Top | #32
    rapid si gustos: paine prajita cu almette si ardei gras, cu un strat mic de usturoi aplicat pe paine. asta e solutia express

13. Back To Top | #33
    Quote Originally Posted by Didu View Post
    baga poza
    oricum gustul a fost super
    N-am poza ca am mancat deja tot.
    clapyourhands;
    }

14. Back To Top | #34
    dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    Varza Calita cu Costita Afumata

Reteta trimisa de Alina

Timp preparare: 1 h

Ingrediente:

- 2 verze mari
    - 5-6 rosii
    - ulei masline (sau ulei normal ) o cana
    - costita afumata( cateva bucatele )
    - sare, piper.
    - sare de lamaie sau suc de lamaie (helas)

Mod de preparare:

Se curata varza de frunzele de deasupra. Se spala si se taie marunt. Ai nevoie de un castron mare. Se freaca varza cu putina sare si putina sare de lamaie sau suc de lamaie. Separat de taie bucatele rosiile. Intr-o oala se toarna uleiul de masline (sau normal), se lasa sa se incinga si se toarna rosiile taiate. Dupa ce acestea s-au inmuiat se adauga varza (aveti nevoie de o oala mare).

Se ameseca bine rosiile cu uleiul si varza dupa care se lasa varza sa se caleasca. Amestecati din cand in cand sa nu se lipeasca de oala. Se adauga 2-3 cani de apa, un praf de piper sau boabe (dupa preferinta). Se potriveste dupa gust (de sarat si acru). Dupa ce varza s-a calit se taie costita afumata care se pune deasupra verzei in oala si se baga la cuptor. Se tine la cuptor pana se rumeneste varza deasupra. Cam 30 de min sau si mai mult (dupa preferinta). Pofta buna!

http://www.utilecopii.ro/retete/Varz...afumata-73.asp

yummy...am luat si niste carnat proaspeti afumati cu niste oaie prin ei...
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

15. Back To Top | #35
    Mie nu-mi place varza calita. E asa...grea. Ragai 2 zile de la ea.
    clapyourhands;
    }

16. Back To Top | #36
    Quote Originally Posted by hoitu1983 View Post
    Da..am observat si eu ca fetele de la servici s-au umezit instant cand le-am zis ca am facut o budinca din asta la cuptor...deja faceam planuri cum sa facem sa "coacem " ceva in weekend...
    Eu nu stiu sa fac decat cartofi prajiti si carne de orice fel la gratar, insa am observat la randul meu ca pe multe fete din ziua de azi le incanta sa aiba de-a face cu tipi care stiu sa gateasca. Cu siguranta ne indreptam spre matriarhat
    Victory or nothing

17. Back To Top | #37
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Sa-ti dau o reteta de-a mea de cand eram student. Mai fac si acum dar mai rar. Sotia gateste bine.
    1 conserva ton, 1 punga paste spiralate, 1 borcanel de sos tartar, 1 cutie/borcan porumb, 200 g cascaval, 200 grame masline, 2 linguri de unt.
    Fierbi pastele 10-15 minute. Se iau de pe foc. Se pun cele 2 linguri de unt peste paste. Se toarna conserva de ton. Se asezoneaza cu un pic de delikat sau sare, depinde de gusturi. Se pun 2-3 linguri de sos tartar, se amesteca. Se rade cascavalul peste mancare. Se pune porumb jumatate din cutie sau mai mult, depinde de fiecare. Se amesteca din nou, se adauga maslinele si se rade din nou cascaval deasupra.
    Se serveste cald. Aceasta mancare este pentru 4 persoane sau 2, depinde de gabarit.
    Pofta buna.
    Ai sa te lingi pe degete.

18. Back To Top | #38
    dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    Quote Originally Posted by PET View Post
    Mie nu-mi place varza calita. E asa...grea. Ragai 2 zile de la ea.
    Recunosc ca e mai "grea" dar merge de minune cu un carnat afumat si e o mancare care te tine 2-3 zile...daca stai solo tb sa te inveti sa gatesti pt mai multe zile...crede-ma... pe sandwichuri si uscaturi rezisti maxim un an.....

alta reteta:

Intr-o tava termorezistenta se pun: foarte putin ulei, copanele de pui (date cu sare, piper), bere neagra cat sa fie aproape acoperite si un pumn, doi de stafide. Se da la cuptorul incins in prealabil.
    Delicios si...caramelizat!

eu pun piept de pui in loc de copanele, unt in loc de ulei si niste ardei iute si iese super - daca am chef de trebaluit bag si niste ceapa caramelizata peste (asta se face cu ceapa taiata marunt calita si niste zahar deasupra)plus un strop de worcesteshire si iese o mancarica de moare lumea...

daca tot stai singur nu ocoli ciupercile...dintr-un kg de ciuperci cu ceapa si rosii scoti o tocanita de exceptie care are avantajul de a nu contine carne dar are toate proteinele ei...cauta tocana de ciuperci cu google si gasesti retete destule...
    Last edited by s.i.m.p.l.u.; 14-09-2007 at 20:52.
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

19. Back To Top | #39
    Quote Originally Posted by PET View Post
    Am spaghete, am sunca, am parmezan, am smantana, am ciuperci, am oua, am un usturoi...ma pun sa fac spaghete carbonara.
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Cascaval nu am, deci parmezanul il pun la sfarsit peste ele?
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    ok...am terminat, am mancat... sunt full. Au iesit interesant, dar nu prea au fost carbonara. Probabil am pus prea putina smantana, n-am avut decat 250g sau 300g, si sunca era campofrio dinala de sanvici deci nu prea era sunca sau muschiuletz.

Oricum ideea e ca n-am reusit sa dau gustul acela clasic de carbonara... dar a fost bun si hranitor, si pica mai bine decat spaghete cu carne tocata.
    Frate...asculta un bucatar serios...Nu mai pune nici ciuperci, si nici usturoi in carbonara.reteta e simpla: Fierbi pastele separat.Cand sunt aproape gata, tai niste costita in forma de paralelipied (dreptunghi dinala 3D), o arunci intr-o oala cam la dimensiunea celei in care ai fiert pastele sau un pic mai mica, si le lasi sa se rumeneasca(costita e de preferat suncii pentru ca are materie grasa care se topeste si nu se arde ci doar se rumeneste).Adaugi smantana lichida (200-250ml sunt suficienti) - daca nu folosesti smantana lichida UHT(parca dorna facea la cutii de carton asemanatoare celor de lapte, dar cu un pret marisor), smantana obisnuita o sa se branzeasca in 20 de secunde, si ai stricat tot dichisul -si cand se infierbanta adaugi pastele fierte si scurse de apa, amestecand in permanenta.Continui sa le amesteci vreo 30 de secunde(ca sa nu iti ramana carnea la fund, ci sa se amestece cu pastele), dupa care le iei de pe foc si adaugi 1-2 galbenusuri de ou timp in care amesteci pana se omogenizeaza galbenusul cu smantana, intarind-o usor.NU pui galbenusurile cat oala e pe foc deoarece vei obtine paste cu oua prajite. NU UITA sa arunci albusurile!!
    Odata ajuns in faza asta poti sa rastorni capodopera in farfurii si adaugi dupa gust parmezan si pe deasupra (destul de mult) piper (de unde si denumirea - Carbonara). Se servesc cu un vin rosu tarisor (bordeaux, cotes du rhone, etc)
    Sa ai pohta!
    Marc Barbu, fotograf.

20. Back To Top | #40
    Banned
    Dupa mine, cu telemea de oaie (nu aia din Carrefour, nu gasesti nimic bun pe acolo), d-aia sarata, tinuta peste iarna , ~tare si unsuroasa, ies cele mai bune macaroane.

Parmezan what?

1.  
Page 2 of 69 FirstFirst 123451252 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks