Page 4 of 70 FirstFirst 12345671454 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1382

Thread: Ce Gatim?

1. Back To Top | #61
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Sare pun tot timpu la spaghete/macaroane, ulei nu. O sa incerc sa pun si putin ulei data viitoare.
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

2. Back To Top | #62
    eu nu prea inteleg la ce foloseste. sarea e anti-lipire, uleiul probabil ajuta la altceva cand e pus in apa la paste sau orez, dar nu-mi dau seama la ce.

3. Back To Top | #63
    Cat Woman Didu's Avatar
    Quote Originally Posted by ninanina View Post
    Le arunci din oala in care au fiert intr-o sita si le clatesti cu apa rece.
    ... si le ungi cu putin unt si nu se mai lipesc
    ϟƘƦƖןןΣx

4. Back To Top | #64
    Am facut pana acum spaghete doar de doua ori.. de fiecare data dupa o vechitura de carte de bucate.
    La carte spunea.. apa + sare + o lingura de ulei pana se inmoaie.. dupa care scurse de apa [sub jet de apa rece]. Nu mi s-au lipit deloc.
    De la sare nu se lipesc, ea ajuta la chestia asta.. nu uleiul. Ala e pentru altceva.

5. Back To Top | #65
    Banned
    Da' care e farmecul daca nu se mai lipesc? Mi se pare naspa se la fugaresti prin farfurie, sa alunece peste tot. SI, oricum, bag branza calumea, se lipesc cu aia

Da, stiu ca asa se face, dar eu insist, ori de cate ori tine de mine, sa se lipeasca

6. Back To Top | #66
    Quote Originally Posted by Didu View Post
    ... si le ungi cu putin unt si nu se mai lipesc
    Daca nu le torturezi si cu o tocatura de vita bine amestecata cu rosii, usturoi, busuioc si ceva parmezan, degeaba .
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

7. Back To Top | #67
    Cat Woman Didu's Avatar
    Daca nu le torturezi si cu o tocatura de vita bine amestecata cu rosii, usturoi, busuioc si ceva parmezan, degeaba .
    yummy..nu'mi fa pofta!
    ϟƘƦƖןןΣx

8. Back To Top | #68
    Ce-am incercat zilele astea (e un fel de omleta):

- intai se coc in cuptor sau pe gratar legume: ardei gras, ceapa, rosii, eu am pus si brocoli
    - se pregateste o omleta normala - se bat oua, se condimenteaza si eventual se pun rosii/rosii decojite din conserva/suc de rosii in loc de rosiile de mai sus, branza/cascaval
    - se pun legumele coapte in omleta si se baga la cuptor

N-as fi zis, dar chiar are un gust destul de diferit de omleta clasica (pe care eu o fac tot cam cu aceeasi "umplutura") si din cauza legumelor coapte e f "aromata"

9. Back To Top | #69
    Quote Originally Posted by SteakHunter View Post
    Il astept pe stiller sa explice iar - in detaliu, de data asta - treaba cu sarmalele moldovenesti - aparent sunt suficient de proaste incat sa pice oamenii in extaz in fata conservelor Mandy . Adica ce observasem si eu.
    Nu ai mancat tu saramale moldovenesti in viata ta...te-as invita odata aici cand face maicamea niste sarmale, pasca de ciocolata, cozonaci, etc dar nu meriti

Referitor la inundatii, sunteti voi asa siguri ca acelasi sate au fost inundate de 2 ori pe an, mereu ? Sau voi aveti impresia cand auziti "inundatii in moldova, maramures" ca exact acelasi sat este inundat all over again ?

10. Back To Top | #70
    Banned
    Am mancat. De la mai multi. Mici si grase, uneori cu slanina, le mesteci si e mai mult varza/vitza. Lipsite de orice sens. La cat de grase sunt, n-as putea pune smantana pe ele fara sa fac indigestie precum sinistratii.

Nu se compara cu alea facute de un ardelean priceput,care sunt pline de carne macra, groase ca mana, si, totusi, perfect fierte. Le tai felii (si nu se dezintegreaza) si pui smantana pe ele -> rai culinar . Hell, am vazut moldovence care s-au declarat fane pe loc.

Ah, mi-ai facut pofta de sarmale ca la mama acasa . Ca sa nu mai povestesc de varza a la Cluj

11. Back To Top | #71
    -HaiSportivii- England's Avatar
    Quote Originally Posted by SteakHunter View Post
    Am mancat. De la mai multi. Mici si grase, uneori cu slanina, le mesteci si e mai mult varza/vitza. Lipsite de orice sens. La cat de grase sunt, n-as putea pune smantana pe ele fara sa fac indigestie precum sinistratii.

Nu se compara cu alea facute de un ardelean priceput,care sunt pline de carne macra, groase ca mana, si, totusi, perfect fierte. Le tai felii (si nu se dezintegreaza) si pui smantana pe ele -> rai culinar . Hell, am vazut moldovence care s-au declarat fane pe loc.

Ah, mi-ai facut pofta de sarmale ca la mama acasa . Ca sa nu mai povestesc de varza a la Cluj
    Tu sa inteleg ca esti ardelean, si moldovenii sunt mai prejos ca ardelenii?
    haisportivii

12. Back To Top | #72
    Banned
    Nu, mnu, nu neaparat, si nu in totalitate. Culinar si ... dpdv al construitului in zone neinundabile , sunt, totusi, evident si cu MULTE probe .

13. Back To Top | #73
    Asta e strict parerea ta.Eu am alta, imi place si, si.In ardeal imi place doar un fel de mancare(tochituri-le), iar in moldova, sarmalele sunt mortale.
    haisportivii

14. Back To Top | #74
    Banned
    Quote Originally Posted by England View Post
    iar in moldova, sarmalele sunt mortale.
    Fara spalaturi stomacale facute la timp, tot ce se poate

15. Back To Top | #75
    SH, inseamna ca ai mancat doar sarmale de la moldoveni care nu stiu sa gateasca.
    England, daca ai fi mancat branza cu mamaliga si jumari, straturi-straturi, nu-ti mai trebuia tochitura(care e moldoveneasca, nu ardeleneasca).
    La mine au evacuat preventiv un cartier dar, daca mai vin debite de nivelul asta , nu cred ca va face fata digul.Au mai fost cazuri in care statul a reconstruit case in zone neinundabile si le-au furat geamurile, usile si ce-au mai putut si si-au incropit case pe vechile locuri.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

16. Back To Top | #76
    SH, inseamna ca ai mancat doar sarmale de la moldoveni care nu stiu sa gateasca.
    England, daca ai fi mancat branza cu mamaliga si jumari, straturi-straturi, nu-ti mai trebuia tochitura(care e moldoveneasca, nu ardeleneasca).
    La mine au evacuat preventiv un cartier dar, daca mai vin debite de nivelul asta , nu cred ca va face fata digul.Au mai fost cazuri in care statul a reconstruit case in zone neinundabile si le-au furat geamurile, usile si ce-au mai putut si si-au incropit case pe vechile locuri.
    Tochitura ardeleneasca:- carnuri asortate(porc, pui, ficat de pui, carnati afumati, feliute de kaizer)- poti pune orice alte carnuri vrei, dar si ceva afumat
    - 2 cepe, 1 ardei gras, suc de rosii, sare, piper
    Carnea se taie cubulete si se inabuseste in ulei, se adauga ceapa si ardeiul tocate marunt, apoi se pune apa cat sa le acopere si se lasa la fiert. Se pune sucul de rosii, sarea, piperul si se lasa sa scada pe foc. Separat se face mamaliguta si oua ochiuri. Pe o farfurie se pune in mijloc mamaliguta cu un ou deasupra, de jur imprejur se pune tochitura, apoi se rade telemea peste si gata.
    haisportivii

17. Back To Top | #77
    Registered User PigBrother's Avatar
    Ahahahah, ce a zis ninanina asta este un exemplu perfect de prostie care te duce sigur la un Darwin Award.

SH, stim ca nu-ti plac moldovenii, dar sarmalele fara grasime in ele sunt egale cu zero. Daca am inteles bine, alea ardelenesti nu au, deci sunt egale si ele cu zero.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

18. Back To Top | #78
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Ahahahah, ce a zis ninanina asta este un exemplu perfect de prostie care te duce sigur la un Darwin Award.

SH, stim ca nu-ti plac moldovenii, dar sarmalele fara grasime in ele sunt egale cu zero. Daca am inteles bine, alea ardelenesti nu au, deci sunt egale si ele cu zero.
    Asa este, unde nu este putina grasime, nu exista savoare.
    haisportivii

19. Back To Top | #79
    Banned
    Nu-i vorba de putina grasime, e vorba ca aveau inclusiv slanina in ele. Le-as fi zis ca slanina se pune, maxim, peste ele, cand fierb, nu in amestec, dar...

Pana nu mancati placinta cu lucerna, clatite cu cartofi si d-astea, nu aveti voie sa mai vorbiti de bucatarie

Ninanina, de unde branza? De la Baltagul incoace, numai prin asta nu sunteti renumiti .

Ontopic: Aveti cartiere intregi inundabile? Incredibil, nu cred ca are Calarasiul (Dunare, alea alea) asa ceva, si ai tu, in Roman. Misto

20. Back To Top | #80
    Registered User PigBrother's Avatar
    Daca ai gasit slanina inauntru atunci in mod cert ai nimerit niste noobi. Mai incearca
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

1.  
Page 4 of 70 FirstFirst 12345671454 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks