Page 5 of 70 FirstFirst ... 23456781555 ... LastLast
Results 81 to 100 of 1382

Thread: Ce Gatim?

1. Back To Top | #81
    Quote Originally Posted by SteakHunter View Post
    Pana nu mancati placinta cu lucerna, clatite cu cartofi si d-astea, nu aveti voie sa mai vorbiti de bucatarie
    Acelasi lucru l-as putea spune despre invartita, placinte poale-n brau si pasca cu ciocolata. Ultima din ele nu stiu daca-i specifica moldoveneasca, dar stiu ca destui fac in moldova, aici in vest nu prea a auzit nimeni de asa ceva. Si pur si simplu e raiul pe pamant pasca aia, nu exista nici un produs in comert care sa egaleze ciocolata aia pura din mijloc

Iar sarmalele nu sunt neaparat foarte grase. Si sunt si mai mari, alea din foi de varza, alea mici sunt din vitza de vie. Iar slanina in ele nu se pune, cel mult parca se pune niste soric in exterior cat fierb ca sa dea gust.

2. Back To Top | #82
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Ahahahah, ce a zis ninanina asta este un exemplu perfect de prostie care te duce sigur la un Darwin Award.
    Soacra-mea e moldoveanca get-beget si face sarmale fara carne grasa, maica-mea e ardeleanca si pune ceva slaninuta prin ele.Ciudat, nu?Daca le faci cu ciuperci sau piept de curcan nu le pui slanina.Ce-i drept, le prefer pe cele ale mamei, cat pumnul si invelite in varza.
    England, frumoasa reteta, o voi incerca.Eu n-am mancat asa ceva in Ardeal.Cele mai frumoase amintiri din vacante sunt duminicile cu masa afara sub vie si farfuriile pline de supa galbena de pasare si un strat de patrunjel proaspat si verde.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

3. Back To Top | #83
    Un qormeh sabzi ca la iranieni nu a mancat neam de neamul vostru!

Mai lasati la o parte disputele de 2 lei intre sarmale (care sunt venite de la turci, btw, in caz ca vreti sa gustati originalul), si incercati sa vedeti mai departe de "discutiile" contra intre cele doua grade in plus, sau minus la temperatura de fierbere a unor sarmale!

Come on, people, get over yourselves, si hai sa trecem peste apucaturile balcanice.

Sariti cu idei de mancare, nu cu certuri.
    Americans have no capacity for abstract thought, and make bad coffee.

4. Back To Top | #84
    La ora asta nu pot veni cu idei noi, mi-am facut datoria pe ziua de azi:ardei umpluţi, borş de raţă.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

5. Back To Top | #85
    simple problem, nu radeti ca abia tatonez terenul din jurul aragazului.
    as avea nevoie de o reteta ca lumea pentru supa de cartofi (preferabil cum se face in ardeal). pe unde m-am uitat am dat doar de retete in care intra bors sau alte ingrediente care o fac acra... un fel de ciorba... ceea ce mi se pare abominabil.

stiu, i should just ask grandma (legendary.. enough said), insa trebuie sa-mi fac curaj ca sa infrunt avalansa de felicitari si mirari parintesti pe care o va atrage demersul.

asadar, please help.

6. Back To Top | #86
    Stiam eu o reteta de supa de cartofi cu suc de rosii si tarhon (ca in Ardeal), dar trebuie sa o intreb pe maica-mea, sa fiu sigur ca nu spun prostii!

Daca mai ai rabdare pana maine, se rezolva.

7. Back To Top | #87
    sure. doar nu crezi ca ma apuc noaptea de o asemenea aventura. thanx!

bulionul ala o acreste insa..

8. Back To Top | #88
    Nu e bulion, e suc de rosii (de preferat d'ala facut in casa), daca nu, atunci orice cu gust de rosii, dar sa nu aiba consistenta unui bulion. Trebuie sa fie lichid, nu ca o pasta, si e folosit pentru a adauga aroma aia de rosie in supa, nu sa o copleseasca, si mai incolo sa fermenteze.

Daca nu pui suc de rosii, tarhonul o sa dea o tenta un pic ciudata la supa, soooo, vrei nu vrei, e necesara rosia.

9. Back To Top | #89
    guud.. i like technical talk. as intreba ce e ala tarhon dar mi-e rusine, asa ca ma duc la google.

10. Back To Top | #90
    Ai reusit sa descoperi ce e tarhonul?

Sper numai sa reusesti sa dai de el prin pietele de prin Bucuresti (sau ma rog, actuala locatie).

Merge si la plic (d'ala la care se vinde piperul negru macinat), dar e de preferat daca gasesti pe cineva in piata de la care sa cumperi o legatura. Are ceva mai multa aroma asa.

Plus ca atunci cand o sa-l tai ca pe patrunjel inainte de a-l baga in supa, o sa fie un deliciu aroma pe care o sa o dea planta aia. (cel putin mie, imi aduce aminte mereu de casa, mirosul ala).

11. Back To Top | #91
    Quote Originally Posted by Lord Raptor View Post
    Un qormeh sabzi ca la iranieni nu a mancat neam de neamul vostru!

Lord Raptor am mancat eu probabil, de fapt nu e saptamana sa nu-mi aduca sormea chestii facute de ei. Chiar ieri am mancat un fel de paste fainoase cu carne tocata, dar habar n-am cum ii zice, oricum foarte gustoase. Sau la fel mai au specialitati multe cu orez si carne tocata.

12. Back To Top | #92
    lr
    of course i did. ceea ce spui despre piete e mai aproape de adevar decat iti dai seama. one step at a time though.

13. Back To Top | #93
    Quote Originally Posted by raz View Post
    Lord Raptor am mancat eu probabil, de fapt nu e saptamana sa nu-mi aduca sormea chestii facute de ei. Chiar ieri am mancat un fel de paste fainoase cu carne tocata, dar habar n-am cum ii zice, oricum foarte gustoase. Sau la fel mai au specialitati multe cu orez si carne tocata.
    Qormeh Sabzi e un soi de ghiveci cu carne de vita, sau oaie. (eu am experimentat in principal varianta cu oaie).

Are un gust specific, si oarecum greu de regasit in bucataria romaneasca (in general, in toate celelalte bucatarii, de fapt), si mie unul mi-a placut. Au ei niste plante si ingrediente foarte simpatice, care o fac sa aiba un gust aparte. Prietena, e mare fabricanta de asa ceva, mai ales cand reuseste sa dea de toate ingredientele, la un imigrant iranian, din suburbiile Paris-ului, care ii pastreaza numai chestii faine.

Plus ca ea e si draguta, are trecere la batranul respectiv, si are parte de "top quality stuff, class A shit".

14. Back To Top | #94
    Quote Originally Posted by ild12 View Post
    simple problem, nu radeti ca abia tatonez terenul din jurul aragazului.
    as avea nevoie de o reteta ca lumea pentru supa de cartofi (preferabil cum se face in ardeal). pe unde m-am uitat am dat doar de retete in care intra bors sau alte ingrediente care o fac acra... un fel de ciorba... ceea ce mi se pare abominabil.
    Ciorba ardeleneasca de care zici nu prea o gasesti prin restaurante, singurul care sa respecte reteta originala e Thalia (langa Tineretului spre Timpuru Noi, pe stanga). E singura unde am gasit si tarhon proaspat.

Nu e cu suc de rosii chiar deloc, aia e alta mancare de peste (supa de rosii din pulpa de rosii cu orez si morcovi subtiri).

15. Back To Top | #95
    Banned
    Quote Originally Posted by ild12 View Post
    guud.. i like technical talk. as intreba ce e ala tarhon dar mi-e rusine, asa ca ma duc la google.
    Tarhonul e extraordinar pentru bagat in ciorba de fasole boabe, dar nu in forma proaspata, ci cel conservat in otet. Care otet e extraordinar in ciorba de burta in cantitati mici, pentru ca pastreaza mult din aroma tarhonului

Iti aduc eu un borcan de contrabanda, daca vrei

Note to self: pus anunt pe publicitate

16. Back To Top | #96
    Am mancat la un restaurant in drum spre munte asa ceva si de atunci tot ma gandesc la ea : http://www.e-retete.ro/retete/ciorba-in-paine
    Nu e nici o fata pe aici care sa imi faca si mie asa ceva?

17. Back To Top | #97
    Banned
    E ciorba de fasole boabe de care vorbesc, tarhonul e vizibil deasupra, daca nu ma inseala privirea . Sincer, nu mi se pare mare jmecherie sa fie in paine. Instead, cauta paine cu cartofi buna, cu aia se potriveste cel mai bine, si mananc-o standard. La mega image au niste chestii mici care se apropie oarecum ca gust de o paine cu cartofi bine facuta.

Bine, ramane problema pregatitului ciorbei

18. Back To Top | #98
    Oki, sa trecem la fapte!

Dupa ce am intrebat-o pe maica-mea, am reusit sa aflu cum face ea (si are suc de rosii in compozitie, stimate Extra3OO).

Dai morcovi, patrunjel, telina o ceapa mijlocie, prin razatoarea cu gauri mari, le calesti vreo 5 minute in ulei, si apoi peste toata asta, pui apa calduta (cam cat vrei sa-ti iasa ciorba la final). Atunci cand s-a fiert zarzavatul, pui in toata zeama asta cartofii taiati cubulete, si o lingurita de sare.

Fierbi toata chestia vreo 15 - 20 de minute pana cand se inmoaie cartofii, fara sa se zdrobeasca, si inainte sa fie aproape in totalitate fierti, adaugi sucul de rosii. Sucul de rosii o sa-i dea o mica tenta mai acida, si nu o lasa sa aibe numai gustul dulceag al legumelor, amestecat cu un pic de sare de la inceput.

Tot mai spre sfarsit, adaugi cate un pic de patrunjel, telina, leustean, si tarhon (ingredientul minune).

De papat, o maninci fie asa cum e, fie cu o lingura de smantana adaugata in fiecare farfurie.

Well this is it!

19. Back To Top | #99
    Registered User PigBrother's Avatar
    Offtopic: ninanina, radeam de faza cu furatul geamurilor si mutatul in albie.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

20. Back To Top | #100
    sh, daca e de contrabanda... cine n-ar vrea?

lr, chiar pare ceva ce as putea face. lipsa acriturii masive e deja un stimulent mare sa incerc. o singura dilema. cata supa poate iesi daca pui apa in vasul unde ai calit zarzavatul? nu-l calesti intr-o... tigaie?
    Last edited by ild12; 10-08-2008 at 14:12.

1.  
Page 5 of 70 FirstFirst ... 23456781555 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks