Page 6 of 70 FirstFirst ... 34567891656 ... LastLast
Results 101 to 120 of 1382

Thread: Ce Gatim?

1. Back To Top | #101
    Nu, il calesti in oala in care vei face supa.
    Si peste aia, adaugi apa apoi. Daca faci calirea intr-o tigaie, murdaresti doua vase, si nu are rost, mai ales ca o parte din sucurile, si toate aromele pe care le trage uleiul din zarzavatul ala s-ar pierde, atunci cand ai vrea sa faci transferul dintr-o tigaie, intr-o oala mai mare.

Sooo, calesti de la inceput intr-o oala mare.
    Americans have no capacity for abstract thought, and make bad coffee.

2. Back To Top | #102
    Quote Originally Posted by Lord Raptor View Post
    Dupa ce am intrebat-o pe maica-mea, am reusit sa aflu cum face ea (si are suc de rosii in compozitie, stimate Extra3OO).
    Maica'mea e din Baia Mare asa ca stiu direct de la sursa. Am intrebat-o si eu mai demult exact asta, de aceea mi-am permis sa ma bag in discutie.

Ciorba cu tarhon de care zicea Ild12 este ciorba de "picioici" (sau ceva in genul asta), are doar cartofi si legume, are carne de porc si nu are suc de rosii. E galbena ca ciorba de burta sau cea radauteanca, sunt din aceeasi categorie. Tarhonul se pune la urma, smantana se pune cu cateva minute inainte de a fi gata.

Supa de rosii cu orez de care zic eu are intradevar suc de rosii insa doar asa, adaugat in final pentru aroma. Orezul si pulpele se fierb destul de mult impreuna, de la inceput, la foc mic. Morcovii dulci se adauga pe la jumatate pentru ca sunt mici si sunt gata repede. Daca ar dura mai mult si-ar pierde aroma si ar fi prea moi. NU are cartofi, nu are ardei sau alte legume si nici tarhon/patrunjel ca nu merge. Smantana tot la final.

Variante evident ca mai sunt insa nu poti amesteca conceptele (cartofi cu tarhon vs rosii cu orez) ca nu iese nimic. De exemplu, tie iti suna bine cartofi fierti cu orez?

3. Back To Top | #103
    E galbena ca ciorba de burta sau cea radauteanca, sunt din aceeasi categorie. Tarhonul se pune la urma, smantana se pune cu cateva minute inainte de a fi gata.
    ai o reteta?

am facut versiunea sugerata de lr si a iesit foarte buna (dupa standardele mele ). e adevarat, nu-i supa de cartofi pe care o stiu eu insa, repet, e foarte buna.

4. Back To Top | #104
    Nu dau nimic!

Poate peste un timp o sa-mi fac un restaurant.

5. Back To Top | #105

6. Back To Top | #106

7. Back To Top | #107
    O Iubesc pe Linunuta neophitus's Avatar
    In seara asta mancarica de ardei si salata de vinete, daca am timp de copt. In caz contrar fac un greek salad (ardei, rosii, feta, halloumi, masline, ulei de masline) cu lipii fierbinti si gata cu foamea dupa doar 15 minute de gatit.
    http://www.videojug.com/film/how-to-make-greek-salad
    Raiul este cel mai exclusivist club (TM neophitus)
    (4960X/Asus>RampageIVBlackEdition+GTXTitan)EKWB/64GB2400Mhz/Corsair(D900+AX1500i+K60+M60)/Logitech(G29+G940+Z906)
    (4790K/R9-295X2)/Asus(HeroVII+EOMKiiMUSES+Phoebus+GX850+RTAC87U)/Corsair(D900+SP2500+32GB2400Mhz+HX850)/3*DellU2312HM

8. Back To Top | #108
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by ild12 View Post
    ai o reteta?

am facut versiunea sugerata de lr si a iesit foarte buna (dupa standardele mele ). e adevarat, nu-i supa de cartofi pe care o stiu eu insa, repet, e foarte buna.
    am eu!

faci o supa normala cu putina carne de vita. -> atentie..fara porcaria de bors, care vad ca se foloseste in orice pe aici prin sud.

cand e aproape gata trebuie sa ii faci o "dresatura". nu arunci direct o smantana in ea... se va strica mult prea repede, si in plus, nu ar eo compozitie omogena.

pot sa iti zic cum o facea cel putin bunica-mea : ameste 2-3 linguri (depinde de oala/cantitate) de faina alba cu putina apa, si la sf smantana. dresatura asta o pui in ciorba si mai dai un clocot.

la sf, adaugi putin tarhon, murat si sinut la rece (frigider/camara - temperatura optima)

in general nu mai gasesti asa un tarhon prea de calitate. ori e prea tare, ori e tinut in otet. .ori ori .... bunica-mea il punea cu apa si sare la murat si avea tot anul

in bucuresti puteti manca o astfel de supa in varianta ei originala, daca nu ma insel vis a vis de valea regilor : se numeste bistro. tipul care are restaurantul e din tg mures.

are tot acolo cel mai bun gulash din bucuresti. nu sunt 100% de ciorba de cartori, dar aia de fasoale e asa cum tb sa fie (desi nu e si cu sos de rosii asa cum o facea bunica-mea)
    damn, I miss her

ciorba asta de cartofi (apropo, nu e supa, e CIORBA) -> era preferata mea si am facut de multe ori in studentie cu un prieten din sighisoara. in 10 min o oala cu 10 portii era golita
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

9. Back To Top | #109
    will try, thanx. s-ar putea ca smecheria sa fie chestia aia cu faina adaugata.

10. Back To Top | #110
    Quote Originally Posted by Lord Raptor View Post
    Nu, il calesti in oala in care vei face supa.
    Si peste aia, adaugi apa apoi. Daca faci calirea intr-o tigaie, murdaresti doua vase, si nu are rost, mai ales ca o parte din sucurile, si toate aromele pe care le trage uleiul din zarzavatul ala s-ar pierde, atunci cand ai vrea sa faci transferul dintr-o tigaie, intr-o oala mai mare.

Sooo, calesti de la inceput intr-o oala mare.
    da-mi voie sa te contrazic. exista motive clare pentru care se calesc anumite legume separat, si anumite legume se pun doar la urma.

nu vreau sa detaliez din mai multe motive
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Quote Originally Posted by ild12 View Post
    will try, thanx. s-ar putea ca smecheria sa fie chestia aia cu faina adaugata.
    oricum iti trebuie ceva antrenament pana sa iti iasa la consistenta corecta. dar ....ca la orice ...trebuie sa exersezi
    eu am stat mult pt langa bunica-mea cand gatea, si asa am invatat ..furat. ea gatea pentru nunti de multe ori cu inca o gashka de tantii de prin sat

cand o sa am putin chef am sa detaliez reteta mea speciala : ciorba de fasole cu ciolan afumat. (nu din aia care gasesti "la mama" ..cgrill sau la alte restaurante care se lauda cu asa ceva, si mor de ras/plans cand vad ca toate au bors in ele...hahahah)
    Last edited by klaxhu; 14-08-2008 at 15:12. Reason: Automerged Doublepost

11. Back To Top | #111
    mai, ai zice ca suntem pe threadul despre secretele masoneriei nu despre niste mancare. unul nu vrea sa spuna, altul nu vrea sa detalieze... si toata lumea cica are si motive.

12. Back To Top | #112
    motivul meu e lesne de inteles : leneaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.
    imi place daca fac un lucru sa il fac klumea. si imi e lene sa dau telefoane sa aflu fiecare ingredinet si etc. in mare.. cam cum scriam mai sus.

deh ..e vara..e cald..e lene ...

13. Back To Top | #113
    ild12, ti-am dat suficiente detalii, o minte iscusita ca a ta ar trebui sa stie deja raspunsul in cazul in care ai fi vrut cu adevarat. Nu de alta insa daca puneam toti pasii in ordine alfabetica tare imi e ca unii cititori s-ar fi simtit jigniti. :P

klaxu: In pasajul de langa bnr nu au ciorba ardeleneasca chiar atat de buna. Si nici gulas. In fine, e doar parerea mea.

14. Back To Top | #114
    Nu de alta insa daca puneam toti pasii in ordine alfabetica tare imi e ca unii cititori s-ar fi simtit jigniti.
    daca ai fi citit threadul, ai fi vazut ca nu ar trebui sa te ingrijoreze asta.

15. Back To Top | #115
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Ma tenteaza sa-mi fac o ciorba de burta, dar e greu. Nu?

De fapt ... ce e mai simplu? Gulaş sau Ciorba de Burtă?

-------------------
    Later Edit:

DUpa ce am tot citit niste retete Ciorba de Burta pare insane. Pe siteul Vulpitei pare simplu ... Am mai citit in alte retete ca se pun "picoare de vita" sau oase. Are ceva daca nu pun?

Din cate am inteles asta e procesul (citesc acum dintr-o carte):

1. Se spala bine bine burta
    2. Se adauga burta intr-o oala cu 4L de apa clocotita si se fierbe jumate de ora
    3. Se inlocuieste apa si se lasa sa fiarba 3-4 ore cu sare la un foc moale
    4. Se adauga toate legumele si se fierb bine (legume insemnand: morcov taiat marun, un gogosar cubulete, ceapa?)

Aici e partea mai complicata:

?. Tot pe aici se adauga si smantana cu usturoi. N-am inteles prea bine exact ce se face si cum.
    5. Se strecoara zeama si se adauga burta taiata felii subtiri. (Cum se strecoara zeama?)
    6. Se bate un galbenus in castronul in care se serveste ciorba turnand putin cate putin zeama fierbinte (asta ce inseamna?)
    7. Se acreste cu otet dupa gust

--------------------

Asa pare simplu...
    Last edited by PET; 15-08-2008 at 07:55.
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

16. Back To Top | #116
    Quote Originally Posted by PET View Post
    Ma tenteaza sa-mi fac o ciorba de burta, dar e greu. Nu?
    Nu e greu, insa dureaza destul de mult.Burta gata taiata si congelata nu are acelasi gust cu cea proaspata.Chiar si pe la raioanele cu carne din supermarket am gasit burta proaspata.Mai adaugi si cateva oase de vita cu maduva(ia-le gata taiate) si le pui impreuna la fiert, la foc mic dupa ce incepe sa clocoteasca.O bucata de burta de 1,5-2 kg si cateva oase le pun intr-o oala de 10 litri, sa-mi ramana destula supa la final, fara sa fiu obligata sa mai pun apa pe parcurs.Cat timp fierbe adaugi si legume intregi:ceapa, morcov, patrunjel radacina sau pastarnac.Dupa ce te saturi de asteptat(4-5 ore, depinde de burta, e fiarta cand se desprinde cu usurinta in firisoare, nu mai e cauciucata), scoti burta din oala, o lasi sa se raceasca si o tai sub forma de taitei, cam de 1 cm latime.Eventual in alta oala pui taiteii de burta si zeama de la fiert(legumele intregi puse la fiert nu le transferi).
    De aici retetele difera, in functie de gust.Unii completeaza cu morcov ras fin(nu e obligatoriu).Ce nu trebuie sa lipseasca e sarea, o capatana de usturoi, zdrobit bine pana e aproape pasta si din care pui atat cat iti place tie, otetul si smantana(cu cat mai multe procente de grasime, altfel e un fel de iaurt).Eu frec un galbenus cu smantana, adaug otet si dreg ciorba la urma, dupa ce sting focul.Intr-un final arunc si o mana de patrunjel proaspat, taiat marunt. De pe masa sa nu-ti lipseasca pentru completare(pentru cel ce vrea mai mult chin) otetul,smantana,sarea si piperul, restul de usturoi si ardeiul iute.
    Daca vrei sa mananci doar tu, nu stiu daca merita efortul(nu poti face cantitati foarte mici).Daca chemi si prietenii, ia si o lada de bere, sa nu va plictisiti pana e gata.

PET, daca nu pui oase, nu e la fel de gustoasa, consistenta e data de acestea.Pentru nr.6, ala se numeste dres, eu includ si smantana in operatiunea asta si un pic de otet, apoi subtiere.Si nu o fac in farfurie ci pentru toata oala.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

17. Back To Top | #117
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Dar ce inseamna dres? Un fel de sos pe care il bagi in ciorba la final?

Stiu ca maica-mea a lasat odata in ciorba morcovul ras. Mie nu-mi place. Mie imi place ciorba sa arate ca si o supa cu burta... la care mai adaug putina smantana si un ardei iute.

Apropo. Dupa alea 4-5 ore de fierbere. Pescuiesc burta + legumele. Burta o tai asa cum trebe si cu legumele ce fac? Apoi burta o adaug inapoi in acea "supa"?
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

18. Back To Top | #118
    Banned
    Cu o capatana de usturoi si otet optional o sa iasa o... varza. Tot spilul la ciorba de burta e mult usturoi (2-3 capatani la 10l) si otet in cantitate decenta (aici tre' sa intrebt) si de buna calitate. Oasele sunt irelevante, mie mi se pare ca strica un pic gustul, si ... o mancare cu carne si smantana e consistenta by default

19. Back To Top | #119
    Legumele le arunci, nu ai ce face cu ele, au dat doar gust.Ar fi bine sa folosesti alta oala in care sa pui burta taiata si zeama.Daca nu, scoate legumele si tranteste inapoi taiteii de burta.SH, mai mult de o capatana eu nu pun, fiecare isi adauga la masa mujdei in fuctie de cat il tine stomacul.In privinta oaselor, fiecare face cum vrea, eu am mancat ambele variante si o prefer pe cea cu oase.Otetul nu e optional, e la "ce nu trebuie sa lipseasca".Nu pot s-o fac atat de otetita cat vrea barbatu-meu, ca n-as mai pune gura pe ea.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

20. Back To Top | #120
    Quote Originally Posted by Extra3OO View Post
    ild12, ti-am dat suficiente detalii, o minte iscusita ca a ta ar trebui sa stie deja raspunsul in cazul in care ai fi vrut cu adevarat. Nu de alta insa daca puneam toti pasii in ordine alfabetica tare imi e ca unii cititori s-ar fi simtit jigniti. :P

klaxu: In pasajul de langa bnr nu au ciorba ardeleneasca chiar atat de buna. Si nici gulas. In fine, e doar parerea mea.
    da, e doar parerea ta.

1.  
Page 6 of 70 FirstFirst ... 34567891656 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks