Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 55

Thread: Recomandare ochelari de vedere + lentile aferente!

1. Back To Top | #21
    Registered User Kidu's Avatar
    tocmai am prapadit intr un accident ochelarii, si m am intors la optiplaza, rame police si lentile Essilor de -4.5 din cele foarte subtiri, au dus la 1600 ron dupa 10% discount.

chestia cu heliomat e discutabila, port de 14 ani lentile de acest gen si nu constat nici un fel de sensibilitate la lumina puternica, soare+zapada, etc.

2. Back To Top | #22
    Registered User AIX's Avatar
    Discount?

3. Back To Top | #23
    Registered User bebe_unik's Avatar
    si la optiblu au discount
    eu cel putin la prima pereche am avut 6%
    la a doua era 10% si mai departe nu le stiu pe de rost

4. Back To Top | #24
    Ma intrebam daca aniverseaza ceva - sau ce alte motive de discount au - sper sa nu aflu ca au doar ptr. cine intreaba

5. Back To Top | #25
    Registered User bebe_unik's Avatar
    ala de la optiblu e pt a te face sa te intorci tot la ei
    mai au si alte promotii care sa atraga pe acolo prin magazine de obicei, dar nu e cine stie ce de capul lor
    ceva de genul...la doua perechi de ochelari ai o rama gratis, dar rama se alege dintr-o colectie unde nu o sa gasesti ceva care sa iti placa

6. Back To Top | #26

detalii

vreau sami comand niste lentile din sua si vreau sa stiu e vreo diferenta intre astea doua ? nu le prea am cu engleza

1.
    Sunsensors® - [Gray] Hi-Index 1.56 Plastic
    Up to 20% Thinner than Standard Plastic Lenses. Sunsensors® Lenses Change to Tinted Dark Sunglass Lenses in just Seconds while under the Suns Harmful UV Rays. Sunsensors® stay a bit darker than Transitions® Lenses indoors.
    UV Protection / Scratch Guard / Tinting Included
    Price: $79.00 USD
    2.
    Transitions® Next Gen 6 - [Gray] Hi-Index 1.56
    Up to 20% Thinner than Standard Plastic Lenses. Transitions Lenses Change to Tinted Dark Sunglass Lenses in just Seconds while under the Suns Harmful UV Rays
    UV Protection / Scratch Guard / Tinting Included
    Price: $192.00 USD
    https://www.go-optic.com/cart/addlens.asp

7. Back To Top | #27
    Excelenta initiativa cu acest topic, 10q 10q very much . Port si eu ochelari de ceva timp si pana acum am avut parte numai de porcarii, rame dupa care umblam de nebun sa gasesc ceva care sa mi se potriveasca pe fatzau si sa-mi placa, si lentile care sa nu se zgarie dupa prima saptamana de folosire (absolut normala). Chiar si in prezent port niste ochelari de 2 lei din cauza parintilor, care considera ca sa dai mai mult de 300 ron pe ochelari este o nebunie curata (dap, sunt inca intretinut de ei).
    Am o intrebare, cei care au purtata/icna mai porta acest tip de lentile (Essilor) pot sa-i confirme durabilitatea, scratch-free-ul ? Sin inca ceva, vad ca recomandati ramele din titan, cele flexibile, mi-am luat si eu o data si dupa o zi de folosire a trebuit sa-i returnez, la dioptria mea vedeam super prost in extremitatile ramei tocmai din cauza flexibilitatii, nu stiu voi cum puteti sa le purtati. In fine, rame mai frumoase si finute ziceti ca gasesc in Optiplaza,right?

8. Back To Top | #28
    Sunsensors® stay a bit darker than Transitions® Lenses indoors - adica primele raman ceva mai intunecate decat celelalte atunci cand nu esti in aer liber. Justifica asta diferenta destul de mare de pret?

@Skazzy - am lentilele (Essilor) de aprox. 5 luni si nu am avut vreo problema cu ele, nu a aparut nici o zgarietura; le sterg in fiecare zi cu o laveta de microfibra si ceva solutie speciala de sters ochelarii (probabil apa cu sapun) - si cateodata cu servetele de sters lentilele. Cat despre ramele de titan flex - chiar nu inteleg ce te-a deranjat.
    Last edited by AIX; 27-07-2008 at 10:28.

9. Back To Top | #29
    Quote Originally Posted by AIX View Post
    @Skazzy - am lentilele (Essilor) de aprox. 5 luni si nu am avut vreo problema cu ele, nu a aparut nici o zgarietura; le sterg in fiecare zi cu o laveta de microfibra si ceva solutie speciala de sters ochelarii (probabil apa cu sapun) - si cateodata cu servetele de sters lentilele. Cat despre ramele de titan flex - chiar nu inteleg ce te-a deranjat.
    ok, sa fac rost de bani si stiu exact ce am sa-mi iau acum. cat despre intrebare, poate sunt eu mai special, nu zic ca nu or fi bune, insa eu unul nu le-am putut suporta pe ochi, aveam aceeasi senzatie ca atunci cand am purtat pentru prima oara ochelarii...aveam o perspectiva a vederii de parca mergeam pe Marte, vedeam bombat totul din cauza ramelor mult prea curbate...

10. Back To Top | #30
    Registered User slimdog's Avatar
    pot sa va fac eu rost de lentile...aceleasi pe care le gasiti la Optinova,Eba,Optiplaza etc...dar la preturi muuult mai mici
    ......

11. Back To Top | #31
    [RO] cartus's Avatar
    detaliaza... niste poze ar fi ok

12. Back To Top | #32
    Quote Originally Posted by AIX View Post
    Mi-am comandat si eu la Optiplaza, rame Silhoutte (titan flex) & Essilor Crizal Alize - 1140 RON. Cam mult, sper ca de pe astea sa nu mai sara vopseaua ca innebunesc.
    Dupa doar 6 luni a sarit lacul (sau ce chestie au pe ei..) de pe unul dintre brate, pe o portiune de aprox. 1 cm, acolo unde mai atinge si pielea (aproape de ureche, chiar inainte de protectia de plastic); probabil asta este inceputul sfarsitului. Ar trebui sa merg cu ei la garantie? Vad ca si pe celalat brat, in aceeasi zona, au aparut niste "incretituri". Ma asteptam sa reziste mai bine, la cat costa.

13. Back To Top | #33
    Niste rame interesante si la preturi ok gasesti aici Rame de Ochelari
    le poti proba si comanda pe site.

14. Back To Top | #34
    Registered User dark_mind's Avatar
    Eu pana acum am avut rame Jaguar sau dovedit foarte bune si rezistente
    Prevederea inseamna putere

15. Back To Top | #35

!!! Atentie !!! spuneti si la alti colegi sau prieteni sa nu se intepe.

---------- Post added at 02:09 ---------- Previous post was at 02:04 ----------

Oameni buni, fugiti de firma KRIPTAL OPTIK condusa de o familie de tigani tupeisti , hoti si care nu ofera garantie la nimic. Sa nu cumparati ochelari de la ei ca nu garanteza ramele ci numai lentilele si asta limitat deoarece daca rama cedeaza lentilele nu mai merg puse pe alta rama. Nu respecta nimic si tiganca batrana si mirositoare are o gura de mahala cand le ceri sa raspunda pentru produsele vandute de ei. Vor numai bani dar fara responsabilitate . Bosorogul , patronul batran imi spune ca ce raspundere vreau daca traim in Romania si ca asa suntem toti….adica cu alte cuvinte imi recunostea "basinosul batran" ca si el da tepe si ca e si el jegos asa cum vede el toata Romania. Auziti vorba la el cand vine vorba de falsurile pe care le vinde “ ce va credeti in Germania? Aici e Romania !” . Auzi pensionarul nesuferit ce tupeu de tigan pe el sa-mi spuna ca pot sa ma duc unde vreu sa-l reclam ca nu are frica de nimeni si el nu garanteza nimic. Parerea mea personala e ca-l conduce transpirata aia obeza ( sa vedeti ce pute a transpiratie de la 1 metru) de nevastasa si nu misca in fata ei. Un fatalau! Fugiti de aceasta firma si anuntati rudele care poarta ochelari sa nu se duca la Kriptal Optik din Dr. Taberei sau cel de la Bucur Obor sau oriunde ar fi acesti sarlatani. Daca ati citit aceasta reclamatie va rog sa discutati si sa-i atentionati pe alti purtatori de ochelari sau prieteni sa se fereasca de acesti hoti ( foamea-n gat). Nu dau garantie dar nu spun asta . Au rame contrafacute, false dar nu raspund pentru ele si exprimarea marelui patron “hodorogul “ . Deci….. FUGITI, FUGITI , FUGITI de acesti excroci ce se dau afaceristi si te paseaza de la unul la altul cand le reclami ceva fara sa-ti spuna ca sunt familie. Pacat de fiul lor ca-l invata si pe ala parsivenia din ei si stilul de a fura clientul. Na va faceti ochelari la ei. Si nu lasati rudele si prietenii sa mearga la hotii astia si sa vedeti ce se oftica atunci cand le ceri factura sau bon pe produse. Rusineeee!!!!! Asa sa-i ajute Dumnezeu.

16. Back To Top | #36
    Buna ziua,
    Am fost la un control oftalmologic si mi sa recomandat sa port ochelari, am o dioptrie de +0.75 si +1.00.
    Sunt din Timisoara si as dori sa stiu unde ati fost sa va faceti ochelari si daca ati fost multumiti de servicile oferite si sa imi recomandati si mie, pentru ca am fost la o optica "de cartier" si nu am plecat foarte multumit. In primu rand pentru ca nu mi-a dat deloc detalii despre stratul antireflex si de ce este bine sa il aibe lentila, etc. (am mai citit eu pe net una alta), in al doilea rand nu ma ajutat deloc sa imi aleg rama, nu mi-a recomandat nici una si nu mi-a specificat care este pentru distanta, aproape sau cele pentru lentile speciale progresive, m-am uitat degeaba ca oricum nu am stiut ce sa imi aleg. Astept recomandarile voastre. Multumesc.

17. Back To Top | #37
    Buna,
    Eu iti recomand Optica Vista din Timisoara, unde poti sa iti faci si un control amanuntit la ochii nu doar la acel aparat unde iti arata ce diotrie ai fara sa masoare tensiunea intraoculara,fundul de ochii si asa mai departe.Acolo este centru de oftalmologie unde se fac si operatii si cat timp astepti la consultatie poti sa iti alegi si sa vorbesti cu reprezenatul de acolo,care iti poate da foarte multe detalii. Pana atunci poti sa intri pe Magazin online pentru lentile de contact medicale, accesorii lentile de contact, rame ochelari, ochelari de soare, suplimente si medicamente. Cele mai bune preturi pentru lentile de contact. unde poti sa te uiti la rame si sa iti formezi o idee.

---------- Post added at 09:28 ---------- Previous post was at 09:25 ----------

Nu eu am scris "Magazin online pentru lentile de contact medicale..." eu am pus doar numele site-ului si asa a aparut.

18. Back To Top | #38
    Pentrul lentile ("sticla") mergi pe HOYA sau Essilor .

19. Back To Top | #39
    Mersi mult, am rezolvat cu ochelarii,am fost la vista in timisoara si sunt multumit deocamdata, astept sa primesc ochelarii acuma. Am ales un model de la polaroid cu lentile de la Essilor. Aceasta este rama aleasa. Rame ochelari - Polaroid Q8064C | Optica Vista

20. Back To Top | #40
    Draguta rama si pret foarte bun; initial am crezut ca e de titan, la cat e de subtire.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks