Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 119

Thread: Iesiri cu iz cultural - recomandari punctuale

1. Back To Top | #1

Iesiri cu iz cultural - recomandari punctuale

Evenimente la muzee sau expozitii, festivaluri cu teme interesante, evenimente muzicale deosebite, alte forme de petrecere a catorva ore intr-un mod care poate fi apropiat conceptual de cultura, fara ca aceasta din urma sa roseasca jenata.

Asta inseamna ca festivalurile berii sau "pomenile electorale" nu-si vor gasi locul aici. Nici ultimul concert cu manele de pe litoral.

Accentuez ideea de a prezenta evenimente, nu institutii. Nu ajuta acestui thread daca ne spui ca "la Antipa sunt destule de vazut, recomand mai ales aripa de vest". Ne intereseaza atunci cand la Antipa se intampla ceva. Vine timp de o saptamana... o expozitie de balauri. Am vrea sa stim nu in lunea de dupa ce s-a terminat, ci cat mai din timp, ca sa putem sa vedem si noi scuipatoarele de flacari. Sunt sigur ca e clar conceptul.

Ideea este realizarea unei colectii, chiar minimale, a evenimentelor de acest tip, desfasurtate in toata tara, pentru ca doritorii sa poata alege ceea ce li se pare interesant si se afla in proximitatea lor.
    Last edited by ild12; 19-05-2008 at 15:03.

2. Back To Top | #2
    Leather SM's Avatar
    Quote Originally Posted by ild12 View Post
    stie cineva daca exista vreo baza de date care centralizeaza informatiile de tipul acesta (cand sunt zile speciale legate de muzee prin diferite orase ale tarii, sau ce expozitii se mai intampla prin tara, sau chiar ce festivaluri interesante sunt)? Hmm, treaba asta cred ca ar merita un thread separat. Evenimente de acest tip la care se poate iesi cu familia/prietenii, intr-un weekend. Cred ca nu exista saptamana in care sa nu se intample ceva prin tara, si de multe ori e simplu sa te urci in masina si sa mergi la o treaba din asta, daca nu e departe.
    Pai pentru bucuresti ai asa
    www.feeder.ro
    www.alternativ.ro
    www.metropotam.ro
    (te abonezi la feedurile RSS, eu folosesc FeedReader de exemplu si sunt la zi cu evenimentele )

si pe hartie ai
    TimeOut Bucuresti (e o publicatie saptamanala, costa 3 lei)
    24Fun
    Sapteseri
    (astea 2 sunt free)

Tot ce am zis mai sus au si eventuri din tara, dar nu sunt focalizate pe astea.
    Last edited by ild12; 19-05-2008 at 15:04.

3. Back To Top | #3
    da, acelea sunt ok, insa nu acopera chiar tot ce aveam in minte. de exemplu evenimente precum festivalul sarmalelor, de la praid. o nebunie culinara, de care am aflat absolut intamplator intr-un an, si unde civilizatia a fost la ea acasa iar buna dispozitie a facut reteta unei zile excelente. sunt atatea festivaluri absolut necunoscute (sau ma rog, absolut nepromovate) pentru majoritatea lumii, unde poti experimenta obiceiuri interesante, poti vedea oameni frumosi, poti petrece niste ore foarte ok. habar nu aveam de exemplu ca exista un festival precum cel al... cepei. si mai sunt o gramada despre care doar banuiesc ca exista. daca te gandesti numai la multimea de mestesuguri care trebuie sa aiba sarbatori ale lor.

ma mira ca nu exista (eu nu am gasit) un centralizator cat de cat bine pus la punct al acestor evenimente. pe asa ceva se poate face chiar turism (de exemplu germania exceleaza la acest capitol).

nu orice reuniune populara inseamna bataie pe trei mici sau un festival al berii. sunt locuri unde oamenii nu vin sa se indoape (ok, nici mancarea sau formele de entertainment nu sunt gratis ) ci sa aiba o experienta sociala (daca nu chiar culturala in toate cazurile) interesanta.

4. Back To Top | #4
    Leather SM's Avatar
    Chestii din astea mai `speciale` le gasesti cred prin presa locala, daca nu chiar si centrala (daca sunt festivaluri mai importante)

Dar un centralizator nu stiu, ar fi super sa existe unul. Unul simplu, in gen calendar, web 2.0 based, usor si rapid de utilizat.

5. Back To Top | #5
    Registered User sldr's Avatar
    pai, poate cum spuneai si tu mai sus, ar fi interesant de deschis o noua sectiune a forumului, daca nu stand-alone, atunci macar in cadrul alteia, o sectiune dedicata unor astfel de evenimente

mi se pare o idee buna, mai ales ca, trebuie sa recunoastem, nu sunt foarte mediatizate...

eu unul, am aflat de noaptea muzeelor sambata dimineata, de pe un poster de dimensiuni infime, gen A4, in timp ce participam la o lansare de revista...

acuma nu neg, poate a fost reclama la TV, doar ca nu ma uit la TV, iar la radio, caci radio ascult, nu am auzit nimic...

si in general, cred ca exista destul de multa lume, care nu are timp sa citeasca ziare, sa urmareasca TV sau sa asculte radio doar ca sa afle ce se mai intampla din acest punct de vedere...

una peste alta, mi se pare o idee buna
    . si de la capat

6. Back To Top | #6
    mutat aici discutia de la muzee.

7. Back To Top | #7
    Nick anterior: niggaru GabrieLL's Avatar
    pentru utilizatorii de Mac exista lansarea unui volum de carte ce raspunde la aproapte toate intrebarile legate de MacOSX. 5 iunie la targul de carte orele 18.

p.s. nu o luati ca reclama. e doar primul voulm pare-mi-se de acest gen pentru MacOSX de la noi
    It's not revenge, it's punishment!

8. Back To Top | #8
    Galeria 115, pe Mihai Eminescu, acum este o expozitie de grafica exceptionala a artistei AYA KATO : http://www.115.ro/
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

9. Back To Top | #9
    http://www.infoarte.ro
    De exemplu:

{
    Cinci scurtmetraje premiate la NexT

Vineri, 23 mai 2008, de la ora 19.00, la Seara de film de la Institutul Cultural Roman (Bucuresti, Aleea Alexandru 38) vor fi prezentate cinci scurtmetraje premiate in acest an la Festivalul International de Scurt si Mediu Metraj NexT: Cleaning Lady's Dreams (Belgia, 2007), Madame Tutli-Putli (Canada, 2007), Polska Road Movie (Germania, 2007), Tokyo Jim (Marea Britanie, 2007) si Stefan (Romania, 2007).

Trofeul Festivalului, Premiul pentru regie "Cristian Nemescu" si Premiul pentru coloana sonora "Andrei Toncu" au fost oferite de Institutul Cultural Roman.
    Proiectia este organizata de Institutul Cultural Roman, in colaborare cu Societatea Culturala "NexT", iar filmele vor fi prezentate de criticul Andrei Gorzo.
    }

______

Sau

{
    http://www.artline.ro

Sambata, 31 mai, de la ora 20,00, celebrul violonist maghiar Edvin Marton va sustine, la Sala Olimpia [Timisoara], un recital cu celebra sa vioara Stradivarius Gold. Evenimentul face parte din turneul pe care artistul il efectueaza in Romania intre 28 mai si 2 iunie. [...] Laureat al premiilor Vioara de Aur si Emmy 2006, Edvin Marton canta pe o vioara Stradivarius construita in 1698, instrument estimat astazi la circa 4 milioane de dolari. Vioara, pe care a cantat candva chiar Niccolo Paganini, apartine Bancii Elvetiei. Ca un amanunt de culoare, Edvin Marton va reprezenta Rusia, in acest an, la Eurovision, deoarece este foarte atasat de aceasta tara, in care a facut 8 ani de studii muzicale.
    }

Nu e exact ca si cum nu le-ai gasi, daca vrei sa le cauti de-a binelea.
    Last edited by stiller; 21-05-2008 at 01:07.

10. Back To Top | #10
    Eu as pune deasupra tuturor acest topic. Este mult mai util decat majoritatea.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

11. Back To Top | #11
    buna idee, l-am facut sticky. nu are el inca o masa critica, insa sa speram ca o va castiga curand.

12. Back To Top | #12
    Registered User Fuzz's Avatar
    Prima ediţie a unui festival de modă intitulat "Pasarela", care reuneşte creaţii ale designerilor români recunoscuţi la nivel internaţional, precum şi ale creatorilor din Franţa, se va desfăşura între 29 şi 31 mai, la Bucureşti.

link
    ...u biciz :shifty:

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Galeria 115, pe Mihai Eminescu, acum este o expozitie de grafica exceptionala a artistei AYA KATO : http://www.115.ro/
    de 1000 de ani incerc sa ajung acolo, are cineva idee cat mai tine?

ps: am citit in fuga intr-un ziar, la cineva in autobuz, despre o "chestie" cu papusi, din pacate nu am apucat sa vad nici un detaliu...

stie cineva ceva intamplator, despre... papusi?
    . si de la capat

14. Back To Top | #14
    Daca ziarul nu facea referire la un eveniment expirat, posibil sa fi fost vorba despre Papusile Vii de la Targoviste.

15. Back To Top | #15

23 mai - noaptea alba a galeriilor

Noaptea Alba a Galeriilor #2
    Vineri 23 mai/ 18h00- 04h00 Bucuresti
    noaptea-galeriilor.blogspot.com

Adoua editie a Noptii Albe a Galeriilor va avea loc vineri, 23 mai, in Bucuresti. La editia din 2008 participa 14 galerii in care vor expune / performa peste 70 de artisti. Pe langa expozitiile curente, galeriile propun si programe speciale cu performance-uri, concerte, workshop-uri, proiectii video.

In plus fata de anul trecut programul include trei spatii alternative / temporare dedicate artei contemporane, proaspat deschise in capitala. In contextul in care galerii importante dedicate artei contemporane au fost nevoite sa isi inchida portile (cum ar fi Galeria Noua sau HT003), in ultima perioada au aparut din ce in ce mai multe spatii independente care functioneaza pe o durata de timp limitata.

Patru dintre galerii vor avea vernisaje chiar in timpul Noptii albe: Galeria UNA cu expozitia Project Zagreb, Galeria Andreiana Mihail prezinta expozitia personala a artistului Ciprian Muresan; la Galeria Posibila se verniseaza expozitia Timpuri noi, in timp ce Roll-up Studio initiaza Actiunea Petarda.
    >>>>>>>>>>>>>>

GALERIA ANAID / str. Slobozia / nr. 34
    GALERIA ANDREIANA MIHAIL / str. Pandele Tarusanu / nr. 4bis
    GALERIA ATELIER 35 / str. Selari / nr. 13
    ATELIER ÎN TRANZITIE /spatiul de linga Libraria Mihai Eminescu / bd-ul Regina Elisabeta / nr.16
    GALERIA DIGITALA 115 / str. Mihai Eminescu / nr. 115
    GALERIA H'ART / str. Mihai Eminescu / nr. 105 -107
    GALERIA IVAN / str. Maria Rosetti / nr.52
    GALERIA KOLLECTOR / str Blanari / nr.21
    GALERIA 26 // OTA / str. Dr. Staicovici / nr. 26
    GALERIA POSIBILA / str. Popa Petre / nr.6
    ROLL-UP STUDIO PETARTA/ str. Mircea Vulcanescu / nr.2-4
    SALONUL DE MAI @ Cool Cat / str. Gabroveni nr.13
    GALERIA SUB_CARTURESTI / str. Pictor Verona / nr. 13
    UNAgaleria / str. G-ral Budisteanu / nr. 10

Un proiect finantat de: AFCN.
    Organizator: ASOCIATIA COLLAGE CITY. ARTA. ARHITECTURA
    Parteneri: Peggy Production, MNAC
    Parteneri media: REPUBLIK, CMYK, 24FUN
    noaptea-galeriilor.blogspot.com

Vezi attachment.

16. Back To Top | #16
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    ma abonez
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

17. Back To Top | #17
    V-am prins, vrajitoarelor! mz's Avatar
    Urmariti site-ul ANTREC (Asociatia Nationala pentru Turism Rural si Ecoologic).
    http://www.antrec.ro/ro-noutate-324-...trec-2008.html

Calendarul Manifestarilor ANTREC 2008
    Manifestari ANTREC 2008

10 Mai: Intacatul Mieilor – Sarbatoarea Oieritului, Varlaam/Gura Teghii, Buzau

28-29 Iunie: Festivalul “Masuratul Laptelui”, Bran, Brasov

26 – 27 Iulie: Festivalul Secerisului, Ampoita, Alba

Iulie: Targul de Vara, Moieciu, Brasov

Iulie: Drumul Muntelui, Chiojdu/Vintila Voda, Buzau

15 – 17 August: Festivalul Pastravului, Ciocanesti, Suceava

29 - 31 August: Festivalul Placintelor, Hemeiua, Bacau

13/14 Septembrie: Cel mai mare Bulz din Lume, Turia, Covasna

Septembrie: Festivalul Sarmalelor, Praid, Harghita

Septembrie: Festivalul Tamaioasei, Pietroasele, Buzau

3 Octombrie: Sarbatoarea Pensiunilor din Neamt, Neamt

16-19 Octombrie: Mozaic Gastronomic European, Caras

24-28 Octombrie: Festivalul Vinului, Focsani, Vrancea

15 Octombrie: Festivalul Carnatilor de Plescoi, Berca, Buzau

Noiembrie: Ravasitul Oilor, Festivalul Branzeturilor si Pastramei, Bran, Brasov

1 Decembrie: Casuta cu Pridvor editia a II-a, Sarata Monteoru, Buzau

Datele vor fi reconfirmate, in cazul in care pot interveni evenimente neprevazute. Data exacta a organizarii unor evenimente va fi anuntata ulterior.

18. Back To Top | #18

19. Back To Top | #19
    Registered User Fuzz's Avatar
    Foarte tare chiar, 10x. Btw, 2 leizi 2 go 2 galleries
    ...u biciz :shifty:

20. Back To Top | #20
    am fost eu np...

pentru inceput, trebuie sa spun ca am abordat 9 galerii din 14, iar pentru majoritatea dintre ele Noaptea Alba s-a terminat pe la 1-2 poate chiar mai devreme, deci, dezamagire...

si ca sa incep cu inceputul:

1) Grigorescu - str. mihai eminescu
    2 camarute, tablourile erau formate din diverse peisaje la care s-au adaugat diverse alte poze decupate, in general cu personalitati politice ale anilor 90 (eg ceasca + wife, constantinescu, ilici petre roman), foarte caraghioase ipostazele, am apreciat foarte mult umorul unora dar si tristetea care mai inpungea si ea din cand in cand; una peste alta mi-a facut placere, o expozitie reusita

2) galeria 115 - arta digitala - AYA KATO - str. mihai eminescu
    in sfarsit am ajuns si aici, nu prea stiu ce sa comentez in legatura cu tablourile, am observat ca gagica are surse de inspiratie din foarte multe culturi non-orientale, spre exemplu ideogii si chiar personaje egiptene dar si multe altele; placut impresionat, pentru mine a fost ceva nou; si mi-a facut de asemenea placere sa asist la tineri artisti care isi etalau talentele la desen pe diverse board-uri (daca asa se numesc), in photoshop, unii dintre ei chiar foarte talentati as putea adauga, evident in acceptiunea mea

3) Galeria Posibila - str. popa petre
    am ajuns pe acolo la orele 1 si era inchis, asa ca nu sunt prea multe de spus

4) Galeria Ivan - str. maria rosetti
    toata galeria consta in 4 5 tablouase expuse intr-o camaruta de 2 pe 2 metrii, cam trista situatia, ce a fost mai trist e ca acele tablouri, sau opere, constau in diverse imagini, daca le pot numi asa, create cu ajutorul unor obiecte gen: pioneze, bete de chibrit, ate, hartiute etc.; partea mai trista e ca si eu faceam la lucru manual in clasele 1 2 3, ba chiar si in perioada de prescolar faceam felicitari de 1 8 martie cu muuuult mai reusite... in concluzie slab;

5) Salonul de Mai - str. maria rosetti
    inchis si aici, dezamagire

6) Atelier in tranzitie - chiar langa libraria Eminescu de pe bd. elisabeta
    ai bine, asta a fost o expozitie cat de cat mai consistenta, am vazut chiar chestii foarte interesante acolo, printre care as vrea sa enumar:
    - o serie de vreo 30-40 de poze, facute cu o camera de supraveghere undeva intr-o intersectie din anglia; fiecare poza avea cate un mic sau mare citat, spusele unor oameni mai mult sau mai putin cunoscuti, toate in legatura cu sistemele de supraveghere de pe strazi, mi s-a parut foarte interesanta ideea, am citit tot (10 minute), merita
    - tablouri, pe jumatate om pe jumatate peisaje din natura, care peisaje completeaza persoana din tablou, iarasi misto ideea, iar pentru mine ceva nou;
    - autoportrete realizate din stampile, nu ceva nou neaparat dar interesant etc.

peste toate astea "tronau" ritmuri de drum, house, whatever, destul de zgomotos dar erau mixaje live din partea unor amatori, placut totusi, nu m-a deranjat cu nimic, ba chiar completau aerul expozitiei;
    printre altele au fost si proiectii pe acolo, dar nu le-am prins

7) RollUp studio Petarta - vis-a-vis de club a
    niste spoieli inrudite cu graffittiul aruncate pe peretii unei camere in care urlau multi decibeli, foarte foarte multi, aceeasi poveste ca la pct.ul anterior
    5 minute a durat vizita

8) Galeria atelier 35 - langa suburbia
    doua camarute, cateva tablouri mari gen picasso si vreo 2 3 modele din lut (cred) pictate in acelasi stil; era pe terminate povestea;

9) Galeria Sub_Carturesti - sub carturesti (cred)
    ... cred pt ca nu am gasit-o sau mai precis nu era absolut nici un fel de animatie in zona, deci... inchis si aici...

cam atat despre noaptea alba de aseara, multe lucruri interesante, dar si foarte multe de umplutura

foarte mult tineret, noile generatii as putea spune, care apreciaza un alt fel de arta, si as mai adauga ca le cam sunt dedicate aceste expozitii pe care le-am vizitat...

una peste alta, o seara reusita, am vazut si bune si rele, sper sa mai am placerea sa particip la astfel de evenimente, unele galerii le voi revizita pe lumina, asta e cert.

sldr:P
    . si de la capat

1.  
Page 1 of 6 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks