Thread Introduction
La http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:286:0001:0894:EN:PDF se gaseste nomenclatorul tarifar aplicat de tarile Uniunii Europene. Acolo ar trebui sa existe informatii despre marimea taxei vamale care se aplica asupra oricarui produs pe care il aduceti in Romania din afara Uniunii.

Nomenclatorul se modifica periodic (un search pe site-ul respectiv vă va duce rapid la ultima lui varianta) insa schimbari radicale nu apar chiar des.
Page 1 of 74 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1468

Thread: Taxe Vamale

1. Back To Top | #1
    Senior Heretic Vially's Avatar
    Bucharest, Romania, Europe, Earth, Milky Way...

Taxe Vamale

De vreo 3 saptamani nu mai am placa video. Am reusit sa fac rost de ceva bani, dar nu aduce nimeni ceea ce vreau eu in Ro, sau o face la un pret aproape dublu, asha ca m-am gandit sa-mi cumpar una din afara, cu un CC valabil si legal (!). Stie cineva ce costuri implica chestia asta in afara de transport ? Ma refer la taxe vamale, taxe pe cutie pe scaun pe abtibild si ce a mai inventat !$#@$ de guvern

2. Back To Top | #2
    Where is my master? Ronin's Avatar
    E posibil sa ma insel eu dar parca erau scoase taxele vamale la componente.
    May the fun be with u!

3. Back To Top | #3
    Banned
    sigur, si garantia ti-o asigura tot afara???

4. Back To Top | #4
    Tales from the Crypt Vulpitza's Avatar
    Cel mai bine ar fi sa gaseshti pe cineva care pleaca afara sa-ti aduca. Chestia cu CC-urile nu e garantata. Majoritatea siteurilor nu mai trimit in Ro. Poti sa le trimitzi si mama copiilor a cardului ca tot degeaba. Daca ai noroc sa gaseshti vreun site da-le mail si intreaba. Chiar nu shtiu daca e vama la componente, iar daca e poate sa-ti treaca cadou pe pachet si ai scapat de problema. Inca ceva ... ori DHL ori posta romana-trimitere rapida, in nici un caz FEDEX ca o blestemi ...
    Dupa mine potopul!!!

5. Back To Top | #5
    Eu am mai vorbit cu cineva care mi-a spus ca totusi se platesc taxele vamale la asa ceva, si chiar 40%. Cat despre garantie, am sanse de 1 la suta sa ard o placa video, daca nu ma joc cu ea.

6. Back To Top | #6
    Registered User SCViper's Avatar
    1% e enorm mai Vially
    Skilled and Creative Viper...

7. Back To Top | #7
    Mah nu ma lua peste picior ca te impiedici... Credeam ca e o tema de interes general dar m-am inselat.

8. Back To Top | #8
    ca tot e topic de taxe vamale

am gasit shi io pe cineva care sa-mi cumpere boxe logitech z560 in us shi sa mi le trimita ... buba e ca nu shtiu cat sunt taxele sa vad daca merita ...

pliz elp ... or smth
    You'll never walk alone

9. Back To Top | #9
    Registered User razvi's Avatar
    Scump, nene, au vrut sa ia o gramada de bani pentru citeva kile de jucarii . Dar daca vorbesti cu citeva zile inainte cu tanti de la posta (preferabil prin EMS), iesi mai ieftin . Ma rog, nu stiu cum este daca le treci cu masina/deltaplanul peste granita...
    ... brrrrrrrraaaaainzzzzzzz ..

10. Back To Top | #10
    Tales from the Crypt Vulpitza's Avatar
    Grrrrrrrr
    unu nu s-ar duce la poshta sa intrebe...
    EvilChelu spune-i sa scrie "ghift" si nu o sa plateshti nici o taxa.. decat cea de ridicare. Ia si tu o carte de telefon cu suna la poshta romana la trimiteri expres. Nu shtiu exact cum se cheama.
    Cine primea din afara expres le ridica de undeva la Berzei... e pe acolo si o cladire a RATB-ului.
    Iar la DHL imposibil sa nu gasitzi un numar de telefon.
    Dar deh de ce sa nu vina informatziile singure, nu?!
    Dupa mine potopul!!!

11. Back To Top | #11
    tanti cu par ... ... io azi pe la 22:30 seara am gasit omu, shi n-am avut timp sa intreb lumea ...

oricum, sar'na pt ze extra info
    You'll never walk alone

12. Back To Top | #12
    cookie powered _nameless's Avatar

Question taxe import

Poate sa-mi spuna cineva care a mai facut asa ceva care sunt taxele ce trebuie platite la aducerea jucariilor electronice in tara si cum pot fi ele micsorate? Este vorba in cazul de fata de un sistem de boxe ce va fi adus de la fratii nostri cu distributor Klipsch - ungurii.
    Per total e mai ieftin daca e luata de o persoana fizica sau de una juridica? E vreo diferenta de taxe vamale daca ma duc si o aduc cu trenul (e mai ieftin decat shipping-ul pana aici)? Daca o primesc prin UPS sau ceva similar (eventual cu valoarea un "pic" modificata), mai e controlata la vama (cu vamesii nostri risc sa-mi ajunga un sistem 3.05 in loc de 4.1)?

13. Back To Top | #13

Arrow *bump*

nobody?

14. Back To Top | #14
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Din cate stiu eu, o persoana fizica are dreptul sa aduca in tara marfuri in valoare de 100 de euro (sau dolari, nu mai stiu exact) pentru care nu este obligata sa plateasca taxe vamale. E posibil, insa, sa trebuiasca sa plateasca TVA.
    Da, chiar daca iti sunt trimise prin UPS sau alt sistem postal, trebuie facuta vama.
    In cazul unei persoane juridice, avantajul este ca poti sa-ti deduci TVA-ul pe care il platesti la vamuirea marfurilor.
    Deocamdata nu stiu nici eu foarte multe, insa daca vrei ma interesez.
    Made of ticky-tacky.

15. Back To Top | #15

Unhappy nasol

E vorba de niste jucarii de vreo 400 de euro$. Oare la UPS cine descide pachetul - vamesii sau oamenii lor?

16. Back To Top | #16
    Professional drinker March Hare's Avatar
    In momentul in care primesti pachetul din strainatate, trebuie sa treaca prin vama. Si vama il deschide. Cei de la UPS nu au dreptul sa-ti umble prin colete. De altfel, nici un serviciu de posta si expediere nu are dreptul sa deschida coletul tau personal.
    Made of ticky-tacky.

17. Back To Top | #17

Lightbulb hmmm

Danke. Ai idee si cum calculeaza pretul daca nu exista factura?

18. Back To Top | #18
    Where is my master? Ronin's Avatar
    Cei care iti trimit boxele declara la UPS, DHL sau alt serviciu de curierat rapid ce este in colet si valoarea, cei de la vama nu deschid pachetul insa poti fi taxat la valoarea declarata conform grilei. Daca coletul vine de la o persoana fizica din afara poti sa scapi de taxa vamala, cum ai spus nu exista factura de insotire a marfii deci nu poate sa te taxeze vama deoarece nu stie daca tu ai cumparat ceva si introduci in tara. Sfatul meu e sa vorbesti cu un reprezentant UPS si are sa iti explice el mai bine cum sta treaba.
    May the fun be with u!

19. Back To Top | #19
    Senior Jedi Oby One's Avatar
    iti recomand un site www.dsclex.ro unde poti cere astefl de advice-uri gartuit si poti afla o groaza de chestii juridice si legislative

miauu
    A Jedi's strength flows from the force

20. Back To Top | #20

danke

Mulþam' de adresa Oby One - au raspuns foarte rapid - si asta intr-o zi de sambata. Concluzia este ca exista o gramada de legislatie si baietii de la vama le cam incadreaza cum vor. O sa incerc la un comisionar vamal sa vad ce zice cineva de meserie.

1.  
Page 1 of 74 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks