Thread Introduction
La http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:286:0001:0894:EN:PDF se gaseste nomenclatorul tarifar aplicat de tarile Uniunii Europene. Acolo ar trebui sa existe informatii despre marimea taxei vamale care se aplica asupra oricarui produs pe care il aduceti in Romania din afara Uniunii.

Nomenclatorul se modifica periodic (un search pe site-ul respectiv vă va duce rapid la ultima lui varianta) insa schimbari radicale nu apar chiar des.
Page 4 of 74 FirstFirst 12345671454 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1478

Thread: Taxe Vamale

1. Back To Top | #61
    se reduc taxele vamale atat la importul cat si la exportul(reducem si noi si ei mai mult ei!) de produse agricole si la unele de origine animala. la alte categorii nu am auzit de reduceri daramite de eliminari...

2. Back To Top | #62
    Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar
    Gata...lamurit... Nu la TOATE PRODUSELE...ci doar LA MASINI cum a zis Silviu Mihaila.
    Sry ca v-am creat sperante desarte
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

3. Back To Top | #63
    Nick anterior: EvilGod gogusrl's Avatar
    deci potzi sa aduci si masini sh fara sa platesti taxe vamale ?

4. Back To Top | #64
    1984 AxA's Avatar
    Tu lucrezi cumva la ziare de scandal? Pai ia citeste mataluta titlul threadului, si apoi ce ai scris in primul post...
    Common sense is not so common after all.

5. Back To Top | #65
    Pai stati fratilor ca nu exista taxe vamale la masinile SH aduse din UE si fabricate in UE. Tot ce se plateste este tva-ul + accizele la diferite tipuri de motoare.

6. Back To Top | #66
    Cooler's Master QD's Avatar
    Bai baieti alea sunt ACCIZE nu taxe vamale...GEEZ!!! Cum sa renunte statu la accize, el de unde mai castiga bani????
    Auzi, taxe vamale la produse din Europa...LOL!

Ce ziceti voi acolo sunt accize puse pe masinile SH ca sa incurajeze prod autohtona sau sa va oblige sa luati masini noi.
    Nici un fel de produs care intra din UE in ro NU are taxe vamale. La fel si pt produsele din ro in UE.
    ....

7. Back To Top | #67
    Gameaholic Wiggins's Avatar
    Quote Originally Posted by QuickDeath
    Nici un fel de produs care intra din UE in ro NU are taxe vamale. La fel si pt produsele din ro in UE.
    Io a trebuit sa ma cert juma de ora la ridicarea unui pad Func de la posta ca ala voia sa-mi ia vama.
    There is no place like 127.0.0.1

8. Back To Top | #68
    Quote Originally Posted by Wiggins
    Ete na nu exista, de unde ai scos-o raz98?
    Tot ce platesti la o masina adusa din afara sa zicem un VW, este tva-ul calculat la o valoare prestabilita in functie de anul masinii + accizele (daca e cazul, de exemplu la motoare pe benzina sub 1800 accizele sunt 0 din cate tin minte).

Plus ca nu prea cred ca statul roman sa renunte la accizele care sunt destul de mari cel putin la diesel, pentru ca altfel nu si-ar mai luat romanul capodopera natioanala LOGAN si si-ar lua masini mai serioase SH.

9. Back To Top | #69
    Era venit din UE? Poate vroai sa-ti ia tva la el.
    ....

10. Back To Top | #70
    Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar
    "Nici un fel de produs care intra din UE in ro NU are taxe vamale. La fel si pt produsele din ro in UE."
    Ete kkt... atunci de ce nu ne luam toti componente pt PC din afara si luam tot din romania? :roll:
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

11. Back To Top | #71
    oricum nu sunt taxe vamale la componente de pc !!!
    si te invit sa gasesti componente de pc made in ue - remember China, TW, Malayesia, Philippines ....
    Parerea mea!

12. Back To Top | #72
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Bunurile care au certificat de origine ce atesta ca sunt fabricate in UE nu au taxe vamale, insa trebuie platite TVA si acciza, in cazul in care aceasta se aplica. Insa asta era valabil de ceva vreme.
    Made of ticky-tacky.

13. Back To Top | #73
    Quote Originally Posted by The Dark Knight
    "Nici un fel de produs care intra din UE in ro NU are taxe vamale. La fel si pt produsele din ro in UE."
    Ete kkt... atunci de ce nu ne luam toti componente pt PC din afara si luam tot din romania? :roll:
    Pls, daca nu cunosti NU te baga mai ales vorbind asa. Plus ca esti incoerent, - atunci de ce nu ne luam toti componente pt PC din afara si luam tot din romania? - GEEEZ! Ai o logica beton!

Intamplator lucrez in domeniu si stiu despre ce vorbesc. Orice mf care intra/pleaca dinUE/inUE este insotita de un certificat care sa-i ateste originea europeana, se numeste EUR1.
    Pt o factura mai mica de 6000€ este de ajuns o declaratie pe factura externa pe responsabilitatea exportatorilui care atesta acest lucru.
    Toate acestea se fac pt a se dovedi provenienta europeana astfel incat bunurile sa fie scutite de taxe vamale.
    ....

14. Back To Top | #74
    Nici un fel de produs care intra din UE in ro NU are taxe vamale. La fel si pt produsele din ro in UE
    glumesti probabil..
    daca lucrezi in domeniu e cu atat mai grav
    avem la ora actuala instituite taxe vamale asupra aproape oricaror produse(sunt si exceptii) venite din ue si ne-ar place sa le pastram la un nivel mai mic si dupa ce ne integram(sigur.. asta ne-ar place noua ca ei n-o sa accepte). oricum.. pana intram nu se pune problema sa le eliminam.
    cunosti notiunea de concesii asimetrice? inseamna ca ei ne impun taxe vamale mai mici decat cele pe care sunt de acord sa le impunem produselor importate de la ei. asta ca sa nu ne invadeze piata si sa se prabuseasca productia interna pe de o parte iar pe de alta parte ca sa ne lase si pe noi sa scoatem nasul pe piata lor.

15. Back To Top | #75
    Repet, nu sunt taxe vamale, sunt accize sau alte taxe cu cine stie ce denumiri, dar nu taxe vamale.
    Vezi ca faci confuzii! Ce spui tu acolo eventual este aplicabil cu SUA (clauza natiunii favorizate - dar nu sunt sigur), etc, dar nu UE.
    Daca un produs care vine din UE nu are certificarea de provenienta e normal sa suporta taxe vamale, chiar daca este importat din Austria, de ex. Altfel NU sunt aceste taxe. Clar.

Ca sa-ti mai explic: integrarea europeana presupune 4 capitole mari care trebuie negociate si care sunt in vigoare in UE: libertatea de circulatie a capitalurilor, serviciilor, marfurilor si fortei de munca.
    Primele trei sunt deja negociate, parafate, incheiate si de ro. A mai ramas ultimu, d'aia stau toti la cozi la ambasade pt vize de munca.
    Cand RO are acord semnat cu UE de libera circulatia a marfurilor cum vii tu si spui ca sunt taxe vamale???!!! Pai sa vrea italianu sa exporte in ro si i se puna o taxa vamala (Atentie, nu acciza) ca a doua zi presupusa noastra aderare din 2007 va fi dusa pe apa sambetei.
    ....

16. Back To Top | #76
    Aveti amandoi (partial) dreptate: cea mai mare parte a produselor avand dovada de provenienta din UE sunt scutite de taxe vamale (si de comision vamal). O mica parte, pe baza dovezii de provenienta, au taxe vamale reduse. Sunt si cazuri cand se impune temporar o conditie de salvgardare, pentru a proteja producatorii interni, caz in care sunt aplicate (repet, temporar) taxe vamale pentru acele produse.

Pe de alta parte, accizele si TVA sunt platite indiferent de provenienta produselor importate.
    Made of ticky-tacky.

17. Back To Top | #77
    Exceptii exista de la orice regula oriunde. Procentul e f mic si nu in domeniile care ne intereseaza pe noi, as putea spune ca-l putem neglija.
    March Hare are dreptate, se poate intampla ce zice el.
    La fel, daca vine ild12 si spune ca pt 1 luna a fost ceva taxa vamala la importul de carne de porc (de oriunde) ca venea in tara mai ieftina decat o produc romanii nu-l contrazic. Dar cu ce-l ajuta pe dark knight sau pe mine sau pe ild12 chestia asta nu stiu....
    Aici cred ca ne referim la alte produse gen: masini, pc-uri etc care NU au taxe vamale.

Oricum orice eventuala taxa vamala pusa de ro la produse UE este in prealabil aprobata de UE.

Evidenta treaba cu accizele si tva-ul.

ild12 nu lucrez la vama romana si nici nu sunt comisionar vamal. Fac export. Din ce am invatat in fac si din practica de zi cu zi am enuntat cele de mai sus. Mai mult nu am ce sa-ti spun, n-am de gand sa intru in polemica cu tine desi m-ai jignit gratuit.
    ....

18. Back To Top | #78
    quick si march... va rog sa-mi dati link unde sa spuna clar ca noi am eliminat taxele vamale in relatiile cu ue si ei au facut la fel. ma indoiesc profund ca e asa. asta se va intampla doar dupa ce ne vom fi integrat(piata libera!). lipsa taxelor e exceptia si nu invers.
    la o cautare rapida se poate gasiti care ne sunt contingentele negociate recent pentru tot felul de carnuri si produse agricole. contingentele alea(n-o spun neaparat pentru voi care probabil stiti ci pentru cei ce nu-s familiarizati cu domeniul) sunt limitari la importul din ue pe care le-am impus noi si deasemenea limitari impuse de ei la ceea ce sunt dispusi sa primeasca de la noi. cu alte cuvinte.. bariere netarifare.. ei bine unde sunt astfel de bariere nu se poate vorbi de comert liber. nici nu e normal sa avem comert liber cu ue cat timp nu suntem integrati si am avea mai mult de pierdut din asta.

orice eventuala taxa vamala pusa de ro la produse UE este in prealabil aprobata de UE
    corect spus e "negociata" sigur ca asa e.

n-am de gand sa intru in polemica cu tine desi m-ai jignit gratuit.
    te rog sa precizezi care e jignirea si voi fi dispus sa-mi cer scuze pentru ea chiar si daca ai perceput gresit ceva din ce-am spus. intentia mea n-a fost nici un moment de a jigni ci de a-ti potoli avantul. care avant sunt sigur c-o sa-l regasesti citind interventia ta in thread si postul imediat urmator.

19. Back To Top | #79
    Of, mai ild12, nu cred ca pot sa-ti dau link spre Tariful vamal de import al Romaniei, fie si numai pentru ca sunt 2 volume groase. Oricum, am intrebat pe un nene care cu asta se ocupa (comisionariat in vama) si mi-a spus clar ca sunt mult mai multe produse care nu au taxe vamale decat cele care au taxe vamale reduse. Asta daca au dovada de origine UE. Oricum, eu n-am spus ca avem comert liber cu UE, ci doar ca majoritatea produselor originare din Uniune sunt scutite de taxe vamale, iar multe dintre celelalte au taxe vamale reduse.
    Made of ticky-tacky.

20. Back To Top | #80
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar

Taxe vamale

Daca cineva, persoana fizica, imi trimite un lcd de 19" pachet, tot pe persoana fizica, ca si cadou, ce taxe trebuie sa platesc?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

1.  
Page 4 of 74 FirstFirst 12345671454 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks