Thread Introduction
La http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:286:0001:0894:EN:PDF se gaseste nomenclatorul tarifar aplicat de tarile Uniunii Europene. Acolo ar trebui sa existe informatii despre marimea taxei vamale care se aplica asupra oricarui produs pe care il aduceti in Romania din afara Uniunii.

Nomenclatorul se modifica periodic (un search pe site-ul respectiv vă va duce rapid la ultima lui varianta) insa schimbari radicale nu apar chiar des.
Page 5 of 74 FirstFirst ... 23456781555 ... LastLast
Results 81 to 100 of 1478

Thread: Taxe Vamale

1. Back To Top | #81
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Au mai fost discutii pe teme asemanatoare. Exista un catalog dupa care se ia autoritatea vamala. La respectiva valoare vei plati TVA si (eventualele) taxe vamale si accize. Cel mai bine e sa te interesezi la vama, ei iti pot spune exact la ce sume sa te astepti.

Si nu, nu cred ca are importanta faptul ca e cadou. Oricum, cred ca poti rezolva toata problema cu o hartiuta bine plasata in buzunarul vamesului.
    Made of ticky-tacky.

2. Back To Top | #82
    Banned RvsS's Avatar
    Intai 19%-tva si apoi 42%-accize. Se aplica fie la valoarea de pe Invoice la colet, fie, daca se considera ca aceasta este subestimata, se aplica valoarea de catalog a postei.(care nu stiu cat e exact).

3. Back To Top | #83

Taxe vamale electronice

M-am saturat de dat search-uri legate de acest subiect pe tot felu' de forumuri , nu gasesc nimic relevant Am mai citit si cum ca s-ar fi scos accizele...
    Vreau sa aduc un subwoofer auto din US si ma intereseaza cat mai scot eu din buzunar cand ajunge coletul aici , taxe+accize+TVA+ce mai e .... Il voi cumpara nou de la un magazin , deci banuiesc ca vine cu factura , nu va fi nevoie de catalog vamal sau alta evaluare ...

Cat % voi mai cotiza ?

Multumesc anticipat nenilor

4. Back To Top | #84
    TVA 19% + inca ce ?

5. Back To Top | #85
    punisher PYRO!'s Avatar
    Salut...scuze ca ma bag si io ..dar am o intrebare similara. Eu o sa plec in US peste o luna si vreau sa aduc cate ceva (pt mine,.. nu fac comert)...si nu cantitati industriale...2 kestii mici: sa zicem o camera foto sau video si un mp3 player, si o kestie mai mare: laptop sau TFT. Kestiile mici fiind oarecum comune o sa zic ca sunt ale mele din bunici si le-am avut si la plecare....dar pt kestia mare o sa tb sa platesc ceva.? Anu trecut am adus din Anglia un DVD player primit cadou si la aeroport mi-au zis ca daca am bonul de la el e ok daca nu trebuia platit nu stiu cat...in fine am avut bulan ca nu aveam bonu dar nici un am platit nimic avand mecla de om cinstit.
    E valabila aceasi kestie (cu bonu de cumparare)?
    Respect to the men in the ice cream van!

6. Back To Top | #86
    laptop trece de sine, iti zic din experienta
    in schimb de TV nu stiu ce sa zic...
    Viva la Romanistan!!!

7. Back To Top | #87
    Chiar nu stie nimeni cum treci de vama? Nu ati cumparat nimic de afara? Daca declari de ex ca ai un cd player auto trebuie sa platesti taxe la el?

8. Back To Top | #88
    Eu am fost si in grecia in vacanta cu tot felu de chestii si m-am intors si cu mai multe chestii si n-am declarat nimic nici nu m-au controlat, probabil ca se iau si dupa mecla. Eventual le zici ca-i obiectul tau etc, daca il iei din afara il scoti si tu din cutie imprastii toate firele/cablurile/manualul in toate bagajele sa nu para nou.
    Am prieten in US care mi-a adus si aparat foto digital, si alte chestii, in germania la fel o prietena mi-a adus xboxul (ditamai cutia de 5 kile , camera video, etc... fara probleme.
    Dar doar cel din US venea cu avionul , si stiu ca si-a carat si computerul de cateva ori dus intors (era student acolo) si nu a avut probleme (doar i-au pierdut bagajul de cateva ori :P )

9. Back To Top | #89

10. Back To Top | #90
    Where is my master? Ronin's Avatar
    La LCD au sa te vamuiasca, cu laptopul nu e problema, e al tau l-ai avut la plecare, camera video sau foto povesti nu se uita, ti-am zis cel mai nashpa o sa fie cu LCD-ul ala, daca incape in bagajul de mana si ai ceva pe deasupra, uiti de cutie si alte porcarii nici nu o sa il caute, ce aveti acolo?, acte si cu asta basta, depinde cat de calm si stapan pe situatie esti.
    May the fun be with u!

11. Back To Top | #91
    Registered User sniperu's Avatar

Vama - intrebare

No , dragii mosului , vreau sa-mi iau un lcd&digitizor (ecranu adica ) de ipaq 4150 . Si tre sa il aduc din strainezia (la alegere intre usa si tw , preferabil usa, ca stiu engleza mai bine ). Intrebarea mea este cam cat ar putea sa fie vama la piesa asta (costa cam 160$) si ce alte probleme ar putea sa apara . Io am mai avut tangenta cu importurile , dar in general totul s-a rezolvat prin pile ,deci formele legale nu prea le cunosc .

12. Back To Top | #92
    Registered User planoru's Avatar

Taxe vamale si cum poate sa-mi trimita cineva din US, o memorie

Salut!
    Vreau sa stiu si eu care sunt taxele vamale pt. a primi din US un modul de memorie. Mai exact, am acolo un prieten care o sa-mi trimita o memorie(un modul). Eu m-am gandit ca prin UPS ar fi cel mai bine(daca cineva stie o metoda mai ieftina pote-mi spune si mie). Ideea e ca nu am mai facut asa ceva si nu stiu care sunt taxele, sau daca puteti sa-mi dati un link actualizat.
    Multumesc.
    Last edited by planoru; 03-05-2005 at 04:17.

13. Back To Top | #93
    Registered User S7E6E's Avatar
    sa scoata toate stickurile de pe memorie si o declari de 16MB
    nu te costa nimic

14. Back To Top | #94
    Registered User sniperu's Avatar
    Sa ti-o bage in niste ziare si sa ti-o trimita asa . Si sa contribui si tu cu ceva la tanti care se uita in pachet , sa ti-o incadreze la hartzoage .

15. Back To Top | #95
    Registered User planoru's Avatar
    Multumesc pt. sfaturi(ar fi amuzante, probabil, daca nu m-ar enerva chestia asta asa tare) si scuze pt. ca am deschis un nou topic, dar am cautat vreo 3 ore pe net, aseara si n-am inteles nimic. Ideea e ca memoria e una folosita si vine gratis( omul mi-o da mie ca nu mai are ce face cu ea, iar eu la randul meu vreau sa o dau unui prieten). Si nu as vrea sa dau pe transport mai mult de 500k.
    Asa ca daca cineva care a mai facut traba asta, sau intamplator e in tema cu problema, il rog sa-mi spuna si mie cum sa fac. Timpul nu e o problema, ci banii.
    Multumesc!

16. Back To Top | #96
    Registered User silviuss's Avatar

in sfarsit ceva relevant...

Salut...eu intr-o saptamana trebuie sa plec in Danemarca...cu trenul, si aceeasi problema o avea/am si eu...eu acum am un laptop nou, si eventual un aparat foto...digital in curand....si va trebui sa ies cu ele din tzara...la laptop am factura etc...etc...tre sa le iau cu mine? ..sau cum...tre sa iau actele aparatelor...??? care e procedura mai exact?..aparatul pe gat si laptopul pe picoare si le declar ca fiind personale...? nu am mai iesit din tzara pana acum cu aparatura...soo ..mersi oricum de indicatii daca vor fi!

Silviu
    Using: CPU: QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2400 MHz; MB: Asus P5KC; Chipset:Intel Bearlake P35; System Memory: 2048 MB; Video: NVIDIA GeForce 9800 GTX+ (1Gb); Monitor: LG L226W; Audio:Creative Audigy SE Sound Card; Storage:SAMSUNG HD403LJ; Optical Drive:LITE-ON DVDRW LH-18A1H; O.S.:Genuine Microsoft Windows XP Home Edition; Logitech Cordless Desktop LX 710 Laser

17. Back To Top | #97
    Banned RvsS's Avatar
    Laptop - ca sa declari ca e al tau din Romania si ai plecat cu el trebuie declarat la vama cand pleci si teoretic ti se elibereaza o adeverinta care atesta acest fapt si prin care dovedesti ca e al tau cand te intorci. La camera foto la fel.

18. Back To Top | #98
    rvss are dreptate. daca nu te cauta, nu te cauta. da dac te cauta, nu tine sa zici cas luate din romania etc. tre musai adeverinta. si nu uitati ca electronicele se vind in state au alte coduri/tipuri deict in europa. baietii de l avama nu sint asa fraieri. tre sasi scoata si ei deo piine + cei 10-15000eur spaga pe care au dato casaocupe postu ala. mai mult, unii vor incerca s ate fraieresca ei pe tine. acu vreo doi ani unui amic i sa spus ca are de platit 400EUR vama pt o camera foto "pt ca e cu LCD".

19. Back To Top | #99
    Registered User silviuss's Avatar
    deci trebuie neaparat declarate...si trebe sa-mi elibereze neaparat adeverintza aia ca aparatele sunt din romania si sunt proprietatea mea...daca aia nu fac asta e ceva suspect. Ok mersi mult...

O Zi buna!

400 de euro pt o camera foto cu lcd? si tipul ce a facut? ca asta era tzeapa pe fatza...
    Using: CPU: QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600 @ 2400 MHz; MB: Asus P5KC; Chipset:Intel Bearlake P35; System Memory: 2048 MB; Video: NVIDIA GeForce 9800 GTX+ (1Gb); Monitor: LG L226W; Audio:Creative Audigy SE Sound Card; Storage:SAMSUNG HD403LJ; Optical Drive:LITE-ON DVDRW LH-18A1H; O.S.:Genuine Microsoft Windows XP Home Edition; Logitech Cordless Desktop LX 710 Laser

20. Back To Top | #100
    a dat 50EUR spaga, care la data aia era cam cit ar fi trebuit sa dea vama pt o camera ca aia (am aflat noi dupe).

1.  
Page 5 of 74 FirstFirst ... 23456781555 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks