Thread Introduction
La http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:286:0001:0894:EN:PDF se gaseste nomenclatorul tarifar aplicat de tarile Uniunii Europene. Acolo ar trebui sa existe informatii despre marimea taxei vamale care se aplica asupra oricarui produs pe care il aduceti in Romania din afara Uniunii.

Nomenclatorul se modifica periodic (un search pe site-ul respectiv vă va duce rapid la ultima lui varianta) insa schimbari radicale nu apar chiar des.
Page 6 of 74 FirstFirst ... 34567891656 ... LastLast
Results 101 to 120 of 1468

Thread: Taxe Vamale

1. Back To Top | #101
    B(.)(.)by Trapped Gizăs's Avatar
    Quote Originally Posted by shakalu2003
    laptop trece de sine, iti zic din experienta
    in schimb de TV nu stiu ce sa zic...
    Iar eu din proprie experienta iti spun ca laptop nedeclarat la plecarea din tara (ghiseul pe stanga din aeroport, dupa controlul bagajului de mana) nu trece inapoi, daca te controleaza. Daca nu, bagi si 20 cu tine.
    The greatest trick the Devil ever pulled out was democracy.

2. Back To Top | #102
    Quote Originally Posted by silviuss
    Salut...eu intr-o saptamana trebuie sa plec in Danemarca...cu trenul, si aceeasi problema o avea/am si eu...eu acum am un laptop nou, si eventual un aparat foto...digital in curand....si va trebui sa ies cu ele din tzara...la laptop am factura etc...etc...tre sa le iau cu mine? ..sau cum...tre sa iau actele aparatelor...??? care e procedura mai exact?..aparatul pe gat si laptopul pe picoare si le declar ca fiind personale...? nu am mai iesit din tzara pana acum cu aparatura...soo ..mersi oricum de indicatii daca vor fi!

Silviu
    ori iti dau adeverinta ori il ascunzi cand intrii in tara in sacosa de mana sau undeva ca nu prea controleaza la tren
    la avion ii doare fix in ... de lapul tau,poate sa fie si nou
    eu am cumparat din afara unul si cand am venit la noi nici nu le-a pasat de el..iar din cate am inteles s-a scos vama la el (in cazul ca ai doar 1)
    Last edited by F1SpecialFX; 12-08-2005 at 23:18.
    Z&

3. Back To Top | #103

Taxe vamale

Cine stie deca se platesc taxe vamale pe ce imi trimite un prieten? Imi trimite un antiradar si nu stiu daca atunci cand ma duc sa il iau tre sa mai platesc vama sau ceva? Sau daca eu cumpar ceva de pe net si imi trimite el in tara, mie imi vine banuiesc ca la posta si de acolo trebuie sa il ridic eu, la posta se face vama???

4. Back To Top | #104
    Da, se deschide pachetul şi trebuie să plăteşti vamă pentru ce e în el.
    is thiiiis my voice?

5. Back To Top | #105
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Un amic din US of A mi's trimis la un moment dat prin posta o multime de componente 'recuperate' pentru niste terti. Le'a declarat ca Books, si erau impachetate ca atare.
    M'am trezit intr'o zi cu o stiva de vreun metru de pachete cu books in sufragerie. Cred ca m'a boscorodit postasul o luna de zile... N'am platit nici un sfantz.
    Dar, o luna mai tarziu a mai trimis 2 asemenea books, 2 HDDuri de vreo 10 G. Pentru care am primit aviz si m'am dus la o posta cu punct vamal, cea de care tin... Indivizii le'au desfacut, au vazut ce e inauntru, mi'au zis ca pt. componente PC nu exista taxe vamale, se plateste doar TVA. Care TVA e conform listelor lor valorice. Care liste valorice dadeau pt. un hard de 10 G o valoare mai mare decat unul de 120G nou (ca tot aparusera pe piata). TVA'ul echivalent se aduna pe undeva pe la pretul unui hard de 40G second. Asa ca le'am zis ura si la gara!
    Cele 2 carti s'au intors inapoi in curtea Unchiului Sam, si au sosit pe plaiurile mioritice intr'o valiza.

Just my 2c.
    Mein Führer! I can walk!

6. Back To Top | #106
    Registered User Mendex's Avatar
    dar e legal sa primesti un antiradar, sa nu ai altfel de probleme....
    Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

7. Back To Top | #107
    Registered User
    Tot ce vine prin posta sau DHL se vamuieste in conformitate cu legislatia...sau nu! depinde cum te descurci cu personalul de acolo.
    Comertul cu detectoare de radar e legal insa detinerea nu numai utilizare unui astfel de dispozitiv in automobilul ce circula pe drumurile publice e ilegala si se pedepseste contraventional si se confisca.

8. Back To Top | #108
    Quote Originally Posted by florica
    Tot ce vine prin posta sau DHL se vamuieste in conformitate cu legislatia...sau nu! depinde cum te descurci cu personalul de acolo.
    Comertul cu detectoare de radar e legal insa detinerea nu numai utilizare unui astfel de dispozitiv in automobilul ce circula pe drumurile publice e ilegala si se pedepseste contraventional si se confisca.
    De cand, eu stiam ca in iunie parca se votase legea si este legal acum? sau ma insel.

9. Back To Top | #109
    Registered User
    Care e faza cu platitul taxelor pentru cadouri ?? 2 situatii:

Mi-am comandat niste tricouri din US, $75. Tipii de acolo au fost dragutzi si le-au bifat ca "gift" si au declarat valoare $70. La posta a deschis pachetul, a vazut chitanta, $75, mi-a zis ca e peste 45 euro si trebuie platite taxe (erau 3, una l-a deschis si parea neinteresata, a zis "e o comanda de haine, 75 de dolari", a doua scria intr-un catastif, amandoua se pregateau sa-mi dea sa semnez si sa plec si s-a trezit a treia ca e valoarea mai mare ). A calculat acolo, 30% taxe vamale pentru imbracaminte si 19% TVA. Adica $40 taxe ! Interesant ca platesti 30% din valoarea de $75 dar TVA 19% din valoarea cu taxe vamale, nu tot din $75 . Am vrut sa vad daca vor ceva, le-am zis ca am doar 300 mii, mi-au zis ca nu e nici o problema, sigileaza pachetul si cand am 1,2 mil sa vin sa-l iau. N-a contat nici ca e cadou, au zis ca daca are factura.. Am platit, am luat tricourile, in final a meritat ca sunt foarte marfa tricourile. Exagerat totusi sa platesc mai mult de 50% taxe.

A doua situatie: peste cateva zile o sa primesc un cadou de Craciun de la cineva, nu stiu ce o sa contina. N-o sa aiba chitanta, evident. O sa ma puna si la ala sa platesc taxe ? Este aberant, din moment ce e cadou !

Oricum, dincolo de inconvenientele cauzate mie, de apreciat corectitudinea, chiar daca putin exagerata, a angajatelor. Dupa mine a venit cineva care vroia sa trimita o bluza in Europa si a intrebat daca poate sa o puna in plic. I s-a zis ca ar fi fost de preferat o cutie dar merge si asa insa ar trebui sa stie ca il costa 600.000 (o timpenie cu taxa fixa 500.000 si pentru fiecare kg nu stiu cat). Evident ca omul s-a facut verde la fatza si a intrebat daca nu-l poate trimite ca plic cu timbru. I-a zis ca nu se poate, ca ala nu mai e plic, asa bombat. Omul a crezut-o. Rau a facut Nu intreaba nimeni la ghiseul de timbre
    Those of you who think they know everything are very annoying to those of us who do.

10. Back To Top | #110
    Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar

Taxe vamale?Cum se calculeaza?

Am primit ieri un colet din germania, ce continea role. Cand le-am ridicat de la posta, era si un nenea vames p-acolo care a cerut ca respectivul colet sa se desfaca, si odata cu intrarea facturii din colet in raza sa vizuala a izbucnit in bucurie.
    Avea o lista cu obiecte si taxele vamale aferente, si respectivele role intrau la 24%.
    Cum a calculat el (pretul rolelor era 147E + 20E transportul):

167 x 24/100 = 40.08
    (40.08 + 167) x 19/100 = 39.xx
    39.xx + 40.08 = 79.xx

Astfel, la coletul de 167E eu plateam 79E taxe vamale.
    Explicatia lui a fost ca cei 19% sunt TVA-ul. Deci, practic, pretului coletului in care se adauga si transportul i se adauga taxele vamale dupa care se ia TVA din suma asta si se adauga la taxele vamale. Is it just me or does that seem like bullshit?
    Are dreptate omul, sau incerca sa ma fure pe fata?

In cazul(IMO extrem de probabil) in care omul incerca sa isi faca niste bani in plus, ce pot sa fac in afara de a ma duce acolo si a-i face un mare scandal? Politie, OPC, what?
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

11. Back To Top | #111
    Ti-a dat chitanta pe banii pe care i-ai platit?
    Cei 20E pentru transport nu ar fi trebuit inclusi in pretul rolelor.Transportul nu e un bun (ceva de folosinta, de uz personal) , deci nu ar fi trebuit taxat.

12. Back To Top | #112
    n-am platit nici un ban, am zis ca vin alta data.
    Ma intereseaza mai mult partea cu TVA-ul peste taxele vamele...ca acolo ma omoara

13. Back To Top | #113
    se pare ca da:
    http://www.customs.ro/vami/Main?cate...smallCategId=7

curios mi se pare faptul ca eu am comandat un parfum pe net din anglia, iar la posta romana(biroul vamal) nu mi-au cerut decat 1.5 RON iar valoarea coletului depasea 120RON.

14. Back To Top | #114
    gospodar RE|XX's Avatar
    mai bine ii dai lui spaga 20 de euro si ai scapat

15. Back To Top | #115
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Din cate mai stiu eu, la persoane fizice se calculeaza taxe vamale la valoarea de catalog a bunului, nu se ia in seama factura. Valoare de catalog inseamna o valoare prestabilita de lege. Cel mai bine e sa te duci la un comisionar vamal si sa rogi acolo pe cineva amabil sa te lamureasca.

Modul de calcul e corect, costul transportului se include in valoarea la care se aplica taxa vamala, iar TVA se aplica la total (valoare produs + transport + taxa vamala).
    Made of ticky-tacky.

16. Back To Top | #116
    dupa care la tva se adauga si taxa vamala?

17. Back To Top | #117
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Da, datoria vamala e compusa din taxa vamala, TVA, comision vamal (cand e cazul) si accize (din nou, cand este cazul), calculate nu in ordinea asta. Daca mai este si altceva, eu nu mai retin.
    Made of ticky-tacky.

18. Back To Top | #118

Taxe vamale pentru cumparaturi sosite cu FedEx sau UPS

Salut,

As vrea sa cumpar articole de imbracaminte de pe un site din strainatate. Site-ul respectiv acorda reduceri deloc de neglijat in cazul in care check-out-ul depaseste suma de ~ $400. Problema pe care mi-o pun, este sa nu cumva sa am probleme la sosirea coletului in tara datorita sumei si/sau cantitatii de produse (care vor fi in jur de 15-20 si probabil sub 10kg), pentur ca nu prea imi convine sa platesc in plus cine stie cat pentru ca oricum transportul este destul.

Stie cineva cum as putea face sa nu platesc prea mult la sosirea coletului ? Orice sugestie sau idee este binevenita, inclusiv din partea persoanelor care cunosc mai indeaproape problema sau activitatea interna a firmelor de curierat.

Sunt multe variante la care as putea sa recurg, dar nici una nu este prea placuta, ori din cauza alergaturii, ori din cauza costurilor suplimentare mari, ori ambele, asa ca sunt foarte deschis la orice idee; deci am unele solutii dar ma gandesc ca poate vine cineva cu o idee mai buna. Articolele respective le iau pentru un cadou, nu pentru vanzare sau profit.

Nu sunt sigur, dar se pare ca nu pot trimite Worldwide Express decat prin cele doua firme de curierat amintite, dupa ce ma lamuresc, o sa-i intreb ce si cum. Este posibil sa se poate si altfel, adica posta normala, dar nu stiu exact inca. Cred ca exista sanse sa fie declarata o valoare mai mica din partea lor dar trebuie sa stiu ce sa le cer exact.

Care din cele doua ar fi de preferat FedEx sau UPS ?

Multumesc anticipat pentru orice idee care m-ar ajuta si chiar si pentru cele care nu-mi vor fi de folos

PS: Uitam... fac cinste !

19. Back To Top | #119
    Nick anterior: IcXvS
    din cate am cercetat eu, usps ar fi totusi cel mai avantajos...daca se poate spune asa (!!)
    cu vama nu stiu exact..poate e cineva mai avizat pe aici...cred ca este cam la latitutinea agentului vamal.....ultima oara cand am fost cam asa s-au desfasurat lucrurile....nu mi-a zis nimic (!!)
    dau si eu o bere pt cei cu sfaturi utile anyway

20. Back To Top | #120

1.  
Page 6 of 74 FirstFirst ... 34567891656 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks