Thread Introduction
La http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:286:0001:0894:EN:PDF se gaseste nomenclatorul tarifar aplicat de tarile Uniunii Europene. Acolo ar trebui sa existe informatii despre marimea taxei vamale care se aplica asupra oricarui produs pe care il aduceti in Romania din afara Uniunii.

Nomenclatorul se modifica periodic (un search pe site-ul respectiv vă va duce rapid la ultima lui varianta) insa schimbari radicale nu apar chiar des.
Page 74 of 74 FirstFirst ... 246471727374
Results 1,461 to 1,468 of 1468

Thread: Taxe Vamale

1. Back To Top | #1461
    salut, vreau si eu sa comand 4x30ml parfumuri de la un nene de pe basenotes. costa cam 150$ cu tot cu transport, vine din US, el persoana fizica eu tot persoana fizica, o sa platesc prin paypal. stie cineva ce valoare trebuie sa declare el ? sau daca poate sa declare orice valoare si sa fie gift? o sa ajunga la vama si o sa platesc tva + taxe vamale ? de la 50ml in sus

2. Back To Top | #1462
    Salut oameni, am si eu nevoie de ajutor. Am luat un filtru audio cu casti din china cu dhl, castile acum s-au defectat si de acolo imi trimit altele la garantie. Vreau sa le primesc cu dhl si nu inteleg nimic de la dhl despre valoarea coletului si nevoia platii taxelor vamale sau comisionul dhl. Un angajat mi-s spus ca trebuie sa export produsul defect,sa le prezint dovada de export, altul ca trebuie doar sa arat dovada ca am platit o data taxe pt colet , hartie/dovada ca este garantie si nici unul de la dhl nu stie exact. Iar dhl are si o taxa de 105ron ca sa iti plateasca din cont taxele si am inteles ca trebuie sa declar o valoare mai mare, sa o dovedesc si eventual sa platesc si taxa lor daca aleg sa imi vireze ei banii, asta pentru ca nu export obiectul defect (ceea ce iarasi e o mizerie). La dhl "aparent" nu stie nimeni cat timp ma forteaza sa fac export (ceea ce costa vel putin 100$) pentru ceva ce nu trebuie exportat.
    Stie cieva ceva mai clar ? Mersi

Deci nu vreau sa platesc taxe pentru ceva ce au fost platite deja , nici sa alerg dupa birocratie sa le platesc singur (imaginare cum ar fi), pentru care oricum nu am dovada platii, nici sa platesc comision inutil de 105 ron la dhl ca sa intermedieze ei taxele fictive dar nici sa imi fie confiscat in vama. Nu vreau ems pentru ca e mai scump, dublu ca timp iar vamesii de acolo sunt si mai ciufuti.

Sunt doar niste casti audio normale over ear in aspect, care au niste proprietati speciale, custom made , ce nu pot veni decat din china de la producatorul kitului, de neinlocuit pe plan local.
    Last edited by catau1911; 27-06-2017 at 18:09.

3. Back To Top | #1463
    Registered User
    Quote Originally Posted by Kidu View Post
    - da, vama poate solicita dovada platii.
    - da, poate sa nu fie de acord cu "print screen" ul de la paypal si vrea sa vada extrasul de cont aferent tranzactiei.
    Mie mi-au zis ca trebuie neaparat ceva printat, dar ca nu accepta printscreen Paypal, factura trimisa pe email sau extras de cont. Doar printscreen facut paginii produsului cumparat (nu-i intereseaza cand a fost facut printscreen-ul respectiv, pretul poate sa nu fie cel de pe factura sau colet, dar trebuie sa contina si poza produsului).

S-a schimbat ceva sau au alte reguli astia din Craiova?

4. Back To Top | #1464
    Quote Originally Posted by Cos2k View Post
    Mie mi-au zis ca trebuie neaparat ceva printat, dar ca nu accepta printscreen Paypal, factura trimisa pe email sau extras de cont. Doar printscreen facut paginii produsului cumparat (nu-i intereseaza cand a fost facut printscreen-ul respectiv, pretul poate sa nu fie cel de pe factura sau colet, dar trebuie sa contina si poza produsului).

S-a schimbat ceva sau au alte reguli astia din Craiova?
    Nimic nou,tot printscreen-ul respectiv,unde se vede produsul....e și un "exemplu" lipit pe ușă.

5. Back To Top | #1465
    salut, vreau sa comand si eu 3 ceasuri (22 de dolari in total) de pe gearbest, dar nu stiu daca trebuie sa platesc si TVA pentru ele, ajung la posta de cartier sau la vama?

6. Back To Top | #1466
    Registered User
    Depinde ce valoare declara cei care le trimit. Daca declara valoarea reala o sa ajunga la vama si platesti TVA. Daca aia le trimit de la Gearbest.eu nu platesti nimic.

7. Back To Top | #1467
    buna! daca am comandat ceva, am platit si am dat retur, ce se intampla? returul il plateste expeditorul?

8. Back To Top | #1468
    Registered User Kidu's Avatar
    Quote Originally Posted by alinaeu View Post
    buna! daca am comandat ceva, am platit si am dat retur, ce se intampla? returul il plateste expeditorul?
    ai citit termeni si conditii? cu aia incepi inainte de orice.

1.  
Page 74 of 74 FirstFirst ... 246471727374

Bookmarks

Bookmarks