Page 1 of 32 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 626

Thread: The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute

1. Back To Top | #1
    Doctor Invincibilis Messire's Avatar

The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute

Gratie unei discutii inopinate cu o cunostinta pe marginea piperului corean si a continutului de capsaicina din diferitele specii de ardei iuti, am luat astazi act de scala Scoville. Acest "instrument" evalueaza iuteala unui ardei iute in functie de concentratia de capsaicina pe care o contine, intrebuintand drept unitate de masura "the number of Scoville heat units" (SHU).

Din link-urile: Scoville scale - Wikipedia, the free encyclopedia & The Scoville Heat Scale for Chilli Peppers and Hot Sauces from ChilliWorld. Compare relative heats all the way to Blair's 6 A.M. - pure capsaicin. putem observa ca iuteala unui ardei iute poate varia in intervalul 0 SHU - 1,001,304 SHU, ultima valoare fiind masurata in cazul ardeiului Naga-Bih Jolokia, realizand cel mai ridicat nivel de capsaicina existent in natura. In cazul produselor de sinteza, putem evalua spray-ul paralizant cu piper obisnuit la 2,000,000 SHU si spray-ul paralizant cu piper folosit de fortele de ordine la 5,300,000 SHU, valoarea superioara limita fiind de 16.000.000 SHU in cazul capsaicinei pure.

Intrucat sunt nerelevante valorile mai mari de 1,001,304 SHU, care nu pot fi atinse in natura este interesanta evaluarea celor mai cunoscute specii de ardei iuti. Astfel Habanero nu atinge decat 100,000 - 350,000 SHU, adica in cel mai bun caz doar o treime din valoarea maxima naturala. Surprinzator este si binecunoscutul Jalapeño evaluat la numai 2500 - 8000 SHU adica <1% din valoarea maxima sau ardeiul Cayenne cu 30.000 - 50.000 SHU.

Evident, banuiesc ca datele provin din evaluarea unor varietati de ardei pure.

Din constatarile personale nivelul mediu de toleranta al iutelii raportat la scala Scoville trebuie gasit undeva in jurul valorii de 20.000 SHU adica intre valoarea maxima pe care o poate atinge un Jalapeño si valoarea minima a ardeiului Cayenne, aproximativ 2% din valoarea maxima inregistrata in natura.

Fireste, tinand cont de enorma imprecizie a masuratorilor aceste cifre sunt mai mult decat discutabile. Torusi, raportandu-ne sumar la aceste valori medii, rezultatele sunt surprinzatoare.

Am aflat astazi de existenta unui local deschis in Sibiu cu numele de Hot Factory care comercializeaza orice produs (in principal din pui, dar nu stiu daca informatia este completa) sub 6 grade de iuteala. Ultimele doua grade sunt evaluate la 800.000 SHU si 1.500.000 SHU. Exista se pare si un hall of fame pentru persoanele care au consumat un meniu de gradul 5 sau 6 care cuprinde cate 10 locuri pentru fiecare categorie. Din cate am inteles se pare ca atunci cand 10 persoane vor fi consumat cate un meniu complet de gradul 6 vor aparea produse de gradul 7 evaluate la 3.000.000 SHU (adica mai iuti decat un spray paralizant cu piper obisnuit).
    Desigur capsaicina este solubila in lipide iar stabilimentul nu dispune de bauturi carbogazoase ci precumpanitor de iaurturi (iaurt, kefir, ayran etc.), ceea ce constituie totusi un avantaj.

Personal, voi incerca cu prima ocazie sa-mi fac drum spre aceasta Mecca a ardeiului iute. Totusi, as dori sa aflu impresii atat de la cei care au vizitat acest stabiliment cat si de la cei care o vor face inaintea mea.
    Last edited by Messire; 23-09-2009 at 00:59.

2. Back To Top | #2
    Registered User HotFactory's Avatar

Hot Factory Sibiu, Romania

In primul rand vreau sa iti spun ca ma bucur ca sunt persoane care sunt destul de informate pentru a duce o discutie inteligenta pe marginea senzatiilor pe care le ofera capsaicina.
    Cred ca sunt cea mai in masura persoana pentru a-ti raspunde la intrebarile sau nelamuririle referitoare la Hot Factory.
    In momentul de fata avem 6 grade de iute clasificate in mod simplu pe o scara de la A la F.
    Localul are spre vanzare numai bauturi carbogazoase sau plate, laptele, smantana, kefir etc. fiind oferite gratuit consumatorilor numai in cazul in care eu decid ca suferinta provocata de iute trebuie curmata. In general aceasta metoda de a sfarsi suferinta cuiva nu imi sta in caracter. Consider ca oaspetii noastrii sunt destul de maturi pentru asi cunoaste limitele. Oricum au optiunea de a gusta inainte orice grad de iute.
    Preparatele pe baza de pui sunt oferite pana la maxim gradul C adica 300.000 SHU pentru D,E si F adica 650.000; 800.000 si 1.500.000 SHU oferim preparate bogate in lipide, adica Currywurst sau Chili Con Carne. Acestea din urma se servesc doar la noi in Snack Point si nu la pachet.
    Sper ca prin acest raspuns sa fi lamurit unele aspecte referitoare la Hot Factory Sibiu.

Pentru alte informatii va stau cu placere la dispozitie.

Catalin Ene
    Hot Factory - Hottest food in town

3. Back To Top | #3
    Pe cand asa ceva si in Bucuresti?
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

4. Back To Top | #4
    Speram ca in curand!

5. Back To Top | #5
    Registered User Paragusul's Avatar
    @Messire: Un domn naga bih jolokia este in frigider, asteapta o degustare. Mi l-a adus un prieten din Londra (cu mari peripetii). Te bagi?

@Hotfactory: se stie ca in cazul "intoxicatiei cu capsaicina" nu este recomandata ingerarea de lichide, care pot produce raspandirea substantei active la nivelul intregii mucoase, generand deterioriari grave ale tesuturilor.
    Se recomanda miez de paine din cate stiu eu (asta daca mai poti inghiti) sau cel mult un iaurt foarte foarte gros si cat mai gras. Aveti alta opinie?
    Cu mii de pipe si purici,
    Paragusul

http://www.afterhours.ro

6. Back To Top | #6
    Registered User doma's Avatar
    Quote Originally Posted by Paragusul View Post
    Se recomanda miez de paine din cate stiu eu (asta daca mai poti inghiti)
    +1 la faza cu miez de paine....
    1. ARAD is not banat !
    2. ild nu ma bana, traiasca familia ta
    3. Trollin', trollin', trollin'/ Though the streams are swollen/ Keep them dogies trollin'/ Rawhide!

7. Back To Top | #7
    fii capitanul nostru ptz's Avatar
    grasule, cand dam o tura prin sibiu ? s-a incins taratza-n mine
    I order the club sandwich all the time, but I'm not even a member, man. I don't know how I get away with it.

8. Back To Top | #8
    One seed from a naga jolokia can produce sustained intense pain sensations in the mouth for up to 30 minutes before subsiding
    Paragus, e de la sine inteles ca vreau sa fiu in prima linie a degustatorilor. Oricand saptamana viitoare.

Ptz & oricare alt doritor, as propune sa plecam in pluton compact spre hot factory.

9. Back To Top | #9
    Perfect de acord cu iaurtul. Eu folosesc iaurt cat mai gras (3,6% grasimi) sau smantana. Oricum nu au existat cazuri grave pana acum. Ceva emotii am avut doar la Xtreme Chili Contest pe care l-am organizat in 28 august, unde finalistii au mancat la sfarsit 2.000.000 SHU, iar reactia lor a fost una pe masura.
    Nimeni nu mananca la Hot Factory prima oara cand intra acolo 1.500.000 SHU pentru ca nu ii dau. Astea sunt regulile. Cel mult poate gusta pe o scobitoare ceva de 1.000.000 SHU.
    In rest va astept sa mancam ceva iute cu adevarat!

Catalin Ene

PS In local avem poze cu clientii in timpul suferintei create de iute. Aveti ce vedea. Oricum sper ca in curand sa vedeti totul online pe www.hotfactory.ro

10. Back To Top | #10
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    aveti si un hall of fame ?Se comanda des meniul de 1.500.000 SHU ?
    sosul de tabasco cat ar avea pe scala ta Messire?

11. Back To Top | #11
    Care Tabasco? Cel rosu, obisnuit, e vax. Ma indoiesc ca are peste 4-5000.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

12. Back To Top | #12
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    nu e jucarie nici ala , l-am gasit in linkul pus de Messire: 30.000-50.000.vream sa compar cu ce am gustat pana acum ca sa-mi fac o idee ce inseamna 1500000.

------------
    LE : ba da , e jucarie ... era trecut ardeiul si nu sosul.Sosul era mai jos la 2,500 - 5,000.
    -----------

sosurile astea pot fi preparate cu multe specii de ardei care sunt mai putin iuti decat Naga Jolokia sau Red Savina,etc.Am citit ca se fac chiar si cu jalapeño, dar se pun mai multi( cu putina apa ,usturoi , ceapa , otet si sos de rosii ).E crima pe tex-mex-ul din spaghete sau in sosul pentru chiftele.De stins , cu vin sau paine, dar am impresica ca si cu sunca taraneasca ar merge.

Exista se pare si un hall of fame pentru persoanele care au consumat un meniu de gradul 5 sau 6 care cuprinde cate 10 locuri pentru fiecare categorie. Din cate am inteles se pare ca atunci cand 10 persoane vor fi consumat cate un meniu complet de gradul 6 vor aparea produse de gradul 7 evaluate la 3.000.000 SHU (adica mai iuti decat un spray paralizant cu piper obisnuit).
    acum am vazut.
    Last edited by meganic; 27-09-2009 at 04:12.

13. Back To Top | #13
    Hall of Fame este realizat pentru cine a consumat portii complete de categorie D (Tormented Soul - 650.000 SHU) , E (Sudden Death - 800.000 SHU) si F (Hearth Of Hell - 1.500.000 SHU). In functie de numarul de portii mancate de o persoana dintr-o anumita categorie de iute realizam clasamentul.
    Locuri libere mai sunt la E si F , asa ca va astept . Oricum categoria F este incercata doar de cei avizati, poate 1 data la 2 saptamani sa incerce cineva.
    Avem si noi Tabasco, il folosim ca apa de gura sa te clatesti dupa ce ai mancat ceva iute.

14. Back To Top | #14
    Registered User Taw's Avatar
    Mane, fara suparare, dar site-ul e extrem de prost facut, testat cu 3 browsere.
    N-am reusit sa vad nici o poza din Gallery, de ex.

15. Back To Top | #15
    Imi cer scuze pentru site, dar a fost facut de niste baieti care credeau ca se pot castiga bani si daca fac o porcarie. De 2 saptamani i-am rugat sa puna "site in constructie" si nici atat nu au fost in stare.
    Oricum in 3-4 saptamani sper sa vedeti un site Hot Factory care sa va placa, inclusiv un forum in care sa putem povesti lucruri mai mult sau mai putin picante...la propriu.
    Inca o data scuze...si putina rabdare.

Catalin Ene
    Hot Factory - Hottest food in Town

16. Back To Top | #16
    Am pregatit o serie de intrebari:

- hotfactory, care este recordul tau personal?
    - ce cantitate (mg) de capsaicina contine un meniu tip F?
    - ce tip de concentrat folositi pentru "aromatizarea" produselor (capsaicina pura?)?
    - este necesar un produs cu un nivel de iuteala care depaseste nivelul maxim realizat de natura? Desigur, naga-bih jolokia este un prag natural care odata depasit ingaduie parcurgerea (cu ajutorul concentratelor) unui interval de 15.000.000 SHU. Totusi, qui prodest?

17. Back To Top | #17
    Registered User Kidu's Avatar
    unde pot gasi Jalapeño in otet? intr o vreme au fost prin comert in borcane de 650 parca cu guler de plastic peste capac... nu mai gasesc de ceva timp.

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by Kidu View Post
    unde pot gasi Jalapeño in otet? intr o vreme au fost prin comert in borcane de 650 parca cu guler de plastic peste capac... nu mai gasesc de ceva timp.
    Exista un thread dedicat: http://forum.computergames.ro/124-cu.../page-188.html

19. Back To Top | #19
    Registered User Kidu's Avatar
    da, dar aici e threat de specialitate

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by Paragusul View Post
    Se recomanda miez de paine din cate stiu eu (asta daca mai poti inghiti) sau cel mult un iaurt foarte foarte gros si cat mai gras. Aveti alta opinie?

+1 , apa n-ajuta deloc. Multa paine , miezul! Pe la 8 am mancat ceva ardei a dracu de iute si imi facusem un fel de cilindru dintr-o franzela de radea taica-miu de mine ca sa ma angajez la facut tevi.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

1.  
Page 1 of 32 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks