Page 2 of 32 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 626

Thread: The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute

1. Back To Top | #21
    La intrebarile lui "Messire" astept eu raspunsul...

2. Back To Top | #22
    Pinguis quod tumidus
    Gentlemen, I approve this thread.

Cateva lamuriri sunt totusi necesare:

1. Cand vorbim de un produs bine plasat pe scara Scoville si nu Skoville (cum eronat scrie pe site-ul Hot Factory) banuiesc ca ne referim la un fel de mancare ce contine o anumita doza de substanta iute si nu care este iute in intreg volumul sau. Banuiesc corect ?
    2. De ce D,E si F nu se servesc la pachet ?

3. Back To Top | #23
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    banuiesc ca ne referim la un fel de mancare ce contine o anumita doza de substanta iute si nu care este iute in intreg volumul sau. Banuiesc corect ?
    Sa zicem ca vrei sa faci o scala cu 1g din fiecare substanta pe care vrei sa o probezi , relatia dintre iutimea si cantitatea de substanta(pentru toate 1g in cazul nostru) ii va determina pozitia in acea scala.Se tine cont de concentratia de capsaicina (capsaicina pe gram de substanta).capsaicina e pe primul loc pentru ca 1g de capsaicina e maxim , sosul (de )Tabasco e preparat in asa fel incat are o concentratie mai mica de capsaicina pe gram de substanta , deci o sa fie mai putin iute.

4. Back To Top | #24
    Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Quote Originally Posted by Adi[CG] View Post
    Gentlemen, I approve this thread.

Cateva lamuriri sunt totusi necesare:

1. Cand vorbim de un produs bine plasat pe scara scala Scoville si nu Skoville (cum eronat scrie pe site-ul Hot Factory) banuiesc ca ne referim la un fel de mancare ce contine o anumita doza de substanta iute si nu care este iute in intreg volumul sau. Banuiesc corect ?
    2. De ce D,E si F nu se servesc la pachet ?
    La intrebarea 2. raspunsul este simplu: raportat la scala Scoville un meniu de gradul F se afla la jumatatea intervalului ce desparte cel mai iute ardei din lume de sprayul paralizant obisnuit. Capsaicina pura este o substanta puternic iritanta. Administrarea unei doze mari se face numai sub supraveghere.

La intrebarea 1. banuiesc ca este vorba de un nivel de iuteala in intreg volumul felului respectiv. Altfel spus, pentru un meniu ipotetic evaluat la 1.000.000 SHU concentratia (kg/m3) de capsaicina din 250g produs trebuie sa fie egala cu concentratia de capsaicina dintr-un naga-bih jolokia.

5. Back To Top | #25
    Moderator Ivan's Avatar
    Ultima fraza -desi necesarmente adevarata- ma sperie.

PS + offtopic:
    Imi poate explica cineva motivul pentru care omenirea foloseste ardei iuti la mancare? De ce ai altera gustul mancarii astfel incat sa-ti provoci senzatii pana la urma neplacute*?

Cu siguranta e ceva dobandit si probabil se raspandeste ca si fumatul. Astea sunt concluziile pe care le-am tras dupa ce m-am uitat la cel mai la indemana subiect: eu. Cand eram mic imi era frica de ardei iuti (dupa o intamplare nefericita ), acum sunt dezamagit daca La Haleala n-au piper coreean sa-mi pun macar un strop peste saorma.
    Si din ce citesc pe aici deduc ca sunt undeva prin varful clopotului lui Gauss, exista destui forumisti care cer doua lingurite de piper din ala sau care vad consumul unei otravi ca naga-bih jolokia ca pe o degustare

Ma opresc aici pentru ca am senzatia ca asta este un subiect pentru un topic nou.

*Din cate stiu capsaicina actioneaza asupra receptorilor nervosi responsabili cu detectarea caldurii, de unde si senzatia de arsura si raspunsul organismului (incercarea de a elimina caldura prin transpiratie si radiatie)

6. Back To Top | #26
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Ultima fraza -desi necesarmente adevarata- ma sperie.

PS + offtopic:
    Imi poate explica cineva motivul pentru care omenirea foloseste ardei iuti la mancare? De ce ai altera gustul mancarii astfel incat sa-ti provoci senzatii pana la urma neplacute*?

Cu siguranta e ceva dobandit si probabil se raspandeste ca si fumatul. Astea sunt concluziile pe care le-am tras dupa ce m-am uitat la cel mai la indemana subiect: eu. Cand eram mic imi era frica de ardei iuti (dupa o intamplare nefericita ), acum sunt dezamagit daca La Haleala n-au piper coreean sa-mi pun macar un strop peste saorma.
    Si din ce citesc pe aici deduc ca sunt undeva prin varful clopotului lui Gauss, exista destui forumisti care cer doua lingurite de piper din ala sau care vad consumul unei otravi ca naga-bih jolokia ca pe o degustare

Ma opresc aici pentru ca am senzatia ca asta este un subiect pentru un topic nou.

*Din cate stiu capsaicina actioneaza asupra receptorilor nervosi responsabili cu detectarea caldurii, de unde si senzatia de arsura si raspunsul organismului (incercarea de a elimina caldura prin transpiratie si radiatie)
    It is common for people to experience pleasurable and even euphoriant effects from eating capsaicin-flavored foods. Folklore among self-described "pepperheads" attributes this to pain-stimulated release of endorphins, a different mechanism from the local receptor overload that makes capsaicin effective as a topical analgesic. In support of this theory, there is some evidence that the effect can be blocked by naloxone and other compounds that compete for receptor sites with endorphins and opiates
    Probabil ca este o forma de masochism.

7. Back To Top | #27
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Messire View Post
    Probabil ca este [...]
    Ei, in directia asta vreau sa avansez. Voi mai studia problema.

8. Back To Top | #28
    Pinguis quod tumidus
    La intrebarea 1. banuiesc ca este vorba de un nivel de iuteala in intreg volumul felului respectiv. Altfel spus, pentru un meniu ipotetic evaluat la 1.000.000 SHU concentratia (kg/m3) de capsaicina din 250g produs trebuie sa fie egala cu concentratia de capsaicina dintr-un naga-bih jolokia.
    Tot nu mi-e clar (doh, inginer). Adica e ca si cum ai manca o sălățică de naga-bih din astia sau ca si cum ai pune *un* naga-bih in cele 250g de carne si sos ?

Apropos de high-ul indus de ardeii iuti. Incercati odata urmatoarea chestie. Luati o muscatura dintr-un ardei potent fara altceva pe langa si plimbati-o nitel prin gura ca pe o caramea. Incercati sa va detasati de senzatia de iuteala si ascultati cu atentie. Daca se aude un soi de cor "Aleluia" ceresc venind de sus e ok, ăla e. Daca nu auzi nimic inseamna ca trebuie sa te lasi de sportul asta.

PS A citit careva Little Brother de Cory Doctorow ? Stiu ca e carte pentru adolescenti deci e gay sa fac referire la ea dar are cateva pasaje interesante in care "joaca" un spray cu capsaicina si apoi un fenomen cunoscut sub numele de "ring of fire"

PPS Nah, acum imi lipseste un pretext solid pentru a vizita Sibiul.

9. Back To Top | #29
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Ei, in directia asta vreau sa avansez. Voi mai studia problema.
    Ei, totusi moralmente cred ca este mai agreabil sa lacrimezi prabusit pe un gardulet cu o shaorma imposibila in mana (ma rog, mi s-a intamplat cu un falafel din tei acum vreo 5 ani, cand baietul de la servire mi-a trantit pe lipie o casoleta cu pasta de ardei iute - si era criminala) decat sa gasesti placere in schingiuirea propriului trup de catre o amazoana cu intentii echivoce.

---------- Post added at 09:43 ---------- Previous post was at 09:30 ----------

Quote Originally Posted by Adi[CG] View Post
    Tot nu mi-e clar (doh, inginer). Adica e ca si cum ai manca o sălățică de naga-bih din astia sau ca si cum ai pune *un* naga-bih in cele 250g de carne si sos ?
    In "x" grame naga jolokia --------------- exista "a" grame capsaicina
    In "y" grame meniu hot factory --------------- "b" grame capsaicina

x/y=a/b

Trebuie sa fie satisfacut acest raport de proportionalitate. Succesul stabilirii echilibrului tine in general de calcularea lui "b".

Este mai aproape de adevar varianta salatei de naga jolokia.

10. Back To Top | #30
    ok citisem ceva despre scara aceasta sper sa fiu corectat in caz de gresesc

unitatile acestea reprezentau de cate ori trebuia diluat materialul (adica ardeiul iute nu capsaicina pura) pana cand aceasta nu mai era perceputa ca fiind iute. Aceasta se efectua intr-o anumite unitate , g mg sau mai stiu eu ce , nu era pe un intreg ardei iute evident de ce.
    Scoville scale - Wikipedia, the free encyclopedia (nu a mers sa pun link)
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

11. Back To Top | #31
    Poet NOMANIC's Avatar
    Cum se numeste substanta aia de care e vorba ? Capsecain ?

Nici eu nu inteleg de ce ai vrea sa-ti faci rau intentionat, dar daca ziceti ca are si o parte placuta, un high ceva...atunci poate trebuie incercat
    Gândim! ...dar Gândul de noi e departe...
    Departe... uitat...incepe sa plânga.

12. Back To Top | #32
    Domnilor, ce ar fi sa cititi macar primul post dintr-un thread inainte sa postati aiurea?

P.S. Deceiving, si cum anume diluezi un ardei iute? Vorbim de ardei iuti clasici si nu suprarealisti sau dadaisti.

13. Back To Top | #33
    Se foloseste alcool pentru dizolvarea ardeiului iute in acesta, apoi alcoolul se diluleaza in apa cu zahar (ca nota informativa am facut un experiment asemanator cu concentratia amilazei pancreatice in urina folosind eprubete fiecare avand 1 ml de apa distilata in prima turnam 1ml urina amestecam turnam apoi 1 ml din prima solutie care acum are 1/2 ml apa distilata si 1/2 ml urina in a doua eprubeta amestecam si turnam peste a 3a care avea apoi 1/4 din concentratia primei eprubete tot repetam experimentul ajungand la concentratii de 1/8 1/16 etc probabil experimentul se desfasura intr-un mod similar)

De exemplu un ardei iute jalapeno are 4500 unitati pe scara Scoville , deoarece trebuie diluat de 4500 de ori pana isi pierde gustul picant in totalitate.

Cel mai iute ardei din lume se gaseste in Dorset undeva in anglia si se cheama Naga (btw inseamna sarpe in sanscrita :> ) asa un ardei masoara 923.000 unitati pe scara Scoville.
    Teoretic.... daca ai manca asa un ardei ti-ai incheia siesta la spital.

Probabil interesul asta pentru iuteala face parte din curiozitatea omului din a vedea cat poate sa isi impinga organismul (da suna a ceva mult mai periculos dar durerea e o ceva cat se poate de subiectiv !) fara sa ramana fara cap , o mana sau mai stiu eu ce

---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

aia ma-sii de browser nu pot da edit scuzati greselile am scris foarte rapid , credeam ca o sa-mi cada netul
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

14. Back To Top | #34
    Domnule, ardeiul iute nu este solubil in alcool; daca ardeiul iute ar fi solubil in alcool ar insemna ca daca lasi un ardei iute intr-un borcan cu alcool dupa un anumit timp ardeiul s-ar solubiliza complet, altfel spus ar disparea - cred ca este la indemana oricui sa verifice ca un ardei iute sade bine-merci intr-un borcan cu alcool. Toata discutia asta aberanta imi aminteste de comicul absurd al unora dintre nuvelele lui Bulgakov. Capsaicina continuta de ardei este solubila in alcool nu ardeiul in sine. Extractul de capsaicina se amesteca apoi cu apa si zahar etc. etc. dar vorbim in acest caz despre testul organoleptic al lui Scoville efectuat la 1912. Exista de asemenea si metoda cromatografica cu ajutorul careia pot fi obtinute rezultate mai precise. Totusi, in primul meu post am oferit doua linkuri suficiente. Repetarea unor lucruri existente in cele doua materiale sau in materialele conexe este in mod evident redundanta.

Apoi, for fuck`s sake, ce legatura are testul tau cu urina cu problemele discutate aici? Testul organoleptic al lui Scoville era un test subiectiv, deci implica o serie de subiecti care degustau probe in dilutii diferite ale amestecului de extract alcoolic de capsaicina, apa si zahar.

In fine, naga jolokia creste natural in anumite regiuni ale Indiei.

Teoretic, daca mananci un ardei naga jolokia nu ajungi in mod necesar la spital. Daca te-ai fi ostenit sa citesti prima pagina ai fi observat in centrul acestui thread localul hot factory din sibiu, unde un meniu de gradul 6 este evaluat la 1.500.000 SHU.

Cat priveste interesul pentru iuteala, exista persoane pentru care iuteala este un ingredient firesc, la fel cum pentru altele ar fi bunaoara oregano sau busuiocul. Este o chestiune de gust.

15. Back To Top | #35
    Capsaicina continuta de ardei este solubila in alcool nu ardeiul in sine.

Apoi, for fuck`s sake, ce legatura are testul tau cu urina cu problemele discutate aici? Testul organoleptic al lui Scoville era un test subiectiv, deci implica o serie de subiecti care degustau probe in dilutii diferite ale amestecului de extract alcoolic de capsaicina, apa si zahar.

In fine, naga jolokia creste natural in anumite regiuni ale Indiei.

Teoretic, daca mananci un ardei naga jolokia nu ajungi in mod necesar la spital. Daca te-ai fi ostenit sa citesti prima pagina ai fi observat in centrul acestui thread localul hot factory din sibiu, unde un meniu de gradul 6 este evaluat la 1.500.000 SHU.

Desigur...trebuia sa ma gandesc ca o sa creada cineva ca tot ardeiul se dizolva in alcool Si da nu se dizolva tot ardeiul iute ci doar capsaicina in alcool.

Cat despre testul subiectiv nu-l pot vedea decat subiectiv , avand in vedere ca si durerea este subiectiva , daca se face pe un numar cat mai ridicat de subiecti atunci se ajunge la un rezultat concludent. Altfel alea sunt doar numere.

Experimentul cu urina avea rostul de a arata o posibila metoda de a dilua solutia.

Nu vreau sa fac antireclama la Hot Factory mai ales ca si eu sunt un mare amator. cele 1,5 kk unitati care te-ar putea baga in spital sunt iarasi o medie SIGURA pentru marea majoritate. Daca 5% fac fata la cantitati mai mari nu poti generaliza deloc cred ca esti de-acord. Apoi iarasi nu stiu daca sunt mai mult decat 5-10% care sunt atat de dornici sa incerce ceva asa de picant.

16. Back To Top | #36
    Registered User HotFactory's Avatar
    1. Recordul meu personal este in jur de 1.000.000 unitati Scoville.
    2. Nu pot sa iti spun exact cate mg de capsaicina contine un meniu de tip F dar pot sa iti spun ca este iutele este compus din 3 extracte de plante iuti care insumeaza 1.500.000 SHU
    3. Fiecare produs alimentar se "asezoneaza" in functie de dorinta clientului cu diferite nivele de iute prin distilate din plante iuti.
    3. Gradele D, E si F nu se dau la pachet din simplul motiv ca traim intr-o tara in care iresponsabilitatea oamenilor si prostul gust dus la extrem sunt la tot pasul. De cateva ori pe zi vin personaje care vor asa ceva la pachet nu pentru a le consuma ei ci pentru a face o "gluma" unui prieten. Ganditi-va ca ar da unui animal sau unui copil sau sotiei asa ceva...doar pentru a se distra!

E greu sa descri in cuvinte senzatia produsa de mancrea iute dusa la extrem, trebuie incercat. Tot ce pot sa va spun este ca oaspetii nostri revin si incearca sa manance tot mai iute. Explicatia e simpla: in momentul in care consumi preparate iuti corpul tau incearca sa se protejeze eliminand un hormon numit endorfina - hormonul placerii. Acelasi hormon se elibereaza si in cazul consumului de alcool, de droguri, sexului etc. Deci explicatia este ca orce persoana se simte mai bine cu atat cat consuma mancaruri mai picante.

salutari
    Catalin Ene

17. Back To Top | #37
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

18. Back To Top | #38
    Nick anterior: H2H Moke's Avatar
    In Asia am incercat diverse arome si puteri de iute (in caz ca pot folosi exprimarea asta ). Nimic insuportabil, in sensul ca nu m-a nenorocit o zi intreaga, ba chiar f gustos si bine dozat cateodata.
    Insa, mai al dracu ca Habanero asta din poza de jos eu n-am intalnit! Am pus cateva picaturi, sa zicem juma' de lingurita, pe un T-Bone suculent si dupa 3 sau 4 imbucaturi reuseam cu greu sa-mi stapanesc lacrimile iar limba refuza sa articuleze un cuvant. Orice cuvant
    Abia dupa jumatate de ora am fost in stare sa aprind o tigara si sa beau o bere. M-a durut gura vreme de mai bine de o zi si fiecare bere imi provoca oarecare reintoarcere a iutelii in papile. Daca voi consumati delicatese de genul asta sau mai rele cu lingura ma declar infrant in capacitatea de intelegere, eu cred ca altceva in afara de iute nu as mai simti ))))
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute-dsc00139.jpg  

19. Back To Top | #39
    Mda, sosul respectiv pare evaluat la maximum 30.000 SHU. Adica este de 33 de ori mai putin iute decat un naga jolokia.

20. Back To Top | #40
    Am vazut la Burger king "angry week", asa ca am testat un angry whooper, cu ardei jalapeno....dar nu mi s-a parut prea picant, chiar daca nu sunt un consumator inflacarat de capsaicina

O alta intrebare, ce soi sunt ardeii iuti romanesti de care se gasesc pe toate drumurile proaspeti si la orice restaurant langa ciorba de bura si sarmale ? Cum se numeste soiul ?
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  
Page 2 of 32 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks