Page 3 of 32 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 623

Thread: The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute

1. Back To Top | #41
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Messire View Post
    Adica este de 33 de ori mai putin iute decat un naga jolokia
    Cred ca alifiile astea ar trebui comparate cu ardeii iuti, jalapenos, piper coreean sau cu alte produse la care omul de rand are acces, nu cu substante care te omoara. Si din care probabil majoritatea oamenilor nu vor gusta niciodata.

BTW, cautand pe internet am gasit niste cetateni care vand seminte de ardei iuti (inclusiv naga jolokia) si nu sunt extrem de scumpe. Ma bate gandul sa iau si eu cateva si sa le plantez pentru placerea mea personala, dar produse mancabile, nu chestii peste 100k Scoville.

2. Back To Top | #42
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    ardeii iuti romanesti de care se gasesc pe toate drumurile proaspeti si la orice restaurant langa ciorba de bura si sarmale ? Cum se numeste soiul ?
    ok, sau daca nu stiti soiul, atunci macar unde se situeaza ei pe scala Scoville, cu ce alte soiuri sunt egali ?
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

3. Back To Top | #43
    Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Nelamurirea ta tine de o a doua imprecizie fundamentala a scalei Scoville, anume stabilirea unor varietati de capsicum pure.

Capsicum consists of approximately 20–27 species, five of which are domesticated: C. annuum, C. baccatum, C. chinense, C. frutescens, and C. pubescens.
    Desi doar 5 specii au intrat in uzul alimentar curent, trebuie tinut cont de faptul ca fiecare specie subintinde o serie de varietati (5n varietati; n = nr. de varietati dintr-o specie). Nu numai ca la nivelul continutului de capsaicina fiecare varietate este diferita de celelalte dar chiar si intr-o varietate data cantitatea de capsaicina este fixata doar in limitele unui interval destul de larg - cum se poate observa si din primul post, primul link - si poate varia de la un exemplar la altul (in limitele intervalului). Astfel, ardeiul cayenne si jalapeño desi sunt varietati de capsicum anuum, sunt evaluati diferit pe scala Scoville, cu o dispersie semnificativa a valorilor.

The effect of climate on the Scoville rating of naga jolokia peppers is dramatic. A 2005 Indian study that compared the percentage availability of capsaicin and dihydrocapsaicin in naga jolokia peppers grown in both Tezpur (Assam) and Gwalior (Madhya Pradesh) showed that the heat of the pepper is decreased by over 50% in Gwalior's more arid climate (similar temperatures but less humid, much lower rainfall)
    Iar aceasta stransa dependenta intre continutul de capsaicina si conditiile climaterice si pedologice de crestere este valabila pentru oricare alta specie sau varietate de ardei iute.

In sfarsit, Mir, trebuie sa identifici mai intai specia iar apoi varietatea . Banuiesc ca exista unele enciclopedii similare cu cele pe care le citeam in copilarie din care invatai cum sa recunosti copacii dupa frunze. Cred ca majoritatea ardeilor de pe piata noastra ating cel mult 1000 SHU - desi este posibil sa ma insel. Deocamdata nu iti pot raspunde la intrebare.

Cat priveste semintele, Ivan, daca ma pui in legatura cu un dealer serios iti raman recunoscator .

4. Back To Top | #44
    Valabil si pentru mine...am vazut si pe ebay multe varietati de ardei/seminte "genocid".
    Poate ne asociem la o comanda...eu ma bag oricand.

5. Back To Top | #45
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Messire View Post
    daca ma pui in legatura cu un dealer serios
    Serios n-am, in sensul ca nu i-am testat

Eu ma orientasem catre Hot chilli peppers seeds 50p, 2010 Growing Season Chilli Seeds In Stock si pe locul doi Nagaseeds.org, cu mentiunea ca primii au o gama mai variata. Plus ca la 2 pounds pentru 3*10 seminte nu dai faliment. Nu am cercetat inca daca livreaza in Romania si nici cat costa transportul, dar ma astept sa mearga.

6. Back To Top | #46
    Messire, merci frumos de raspuns !

Ivan, daca faci comanda de ceva de acest gen platesc si eu pt un minim de seminte, oricand la orice ora !
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

7. Back To Top | #47

Iuteli

Quote Originally Posted by manalunga View Post
    Valabil si pentru mine...am vazut si pe ebay multe varietati de ardei/seminte "genocid".
    Poate ne asociem la o comanda...eu ma bag oricand.
    salutare , vad ca toata lumea vorbeste aici de ,,fierbinteala "
    dar nu am vazut inca pe nimeni sa spuna de exemplu citi jalapenos maninca la o masa . Tabasco intradevar este apa de ploaie comparat cu altele . cum vi se pare Wasabi sau jerk pork ?
    si daca o dai in carbogazoase dupa una iute esti mincat . e mai bun un iaurt sau o smintina , stinge mai bine .
    aici citeva produse de specialitate
    Hot Sauce Super Store - HotSauceWorld.com
    Jerk Sauce, Rubs & Spices
    Hot Sauces
    Tony B.

8. Back To Top | #48
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Ma bucur ca gasesc persoane dispuse in a-si testa limitele terminatiilor nervoase.
    Pana acum cel mai cel sos care mi-a agresat papilele a fost Tabasco Habanero, iar ca si condiment a fost piperul coreean de la H.
    O ruda venita din US asta-vara mi-a adus o pleiada de sticlute cu hot-sauces, insa niciunul nu s-a ridicat la inaltimea Habanero. Fiecare dintre ele isi avea diverse calitati, insa Habanero e unic pe ansamblu.
    Ma intreb daca a fost realizat un sos pe baza piperului coreean - daca ma poate ajuta cineva cu o denumire in latina, n-am reusit sa aflu prea multe despre condimentul asta.
    Cat despre toleranta si dispozitia unui individ in a ingera si procesa produse iuti, variaza de la unul la altul si variaza in timp atunci cand incepi sa uzezi de ele.
    Persoana mentionata mai devreme are o sensibilitate scazuta la sosurile pe care mi le-a adus, si o invidiam pentru asta cu ani in urma.
    Mein Führer! I can walk!

9. Back To Top | #49
    ixtl, in mod curios nici eu nu am gasit prea multe informatii relevante despre piperul corean. Exceptand incadrarea sa in categoria ambigua "hot/red/green chilli peppers" il poti intalni in aceasta lista: GourmetSleuth - Chile Scoville Heat Scale. Pastrand proportiile, conform tabelului 1 ardeiul corean proaspat este evaluat la cel mult 100.000 SHU. Totusi nu figureaza printre ardeii uscati luati in considerare in tabelul 2, iar piperul corean este obtinut tocmai din ardei coreeni uscati.

Am cumparat de la piata un snop de ardei teribili. Habar nu am ce fel de incrucisari diabolice i-au adus la viata dar consumati la diferite meniuri mi-au lasat senzatia ca molfai pioneze.

Ivan, pai trebuie sa ne luam inima in dinti si sa facem o comanda.

*ixtl, pentru gochujang (pasta de ardei corean) citeste articolul: http://dolsotbibimbap.com/the-korean...thing-like-it/

10. Back To Top | #50
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Multam de informatii.
    In mod ciudat, cand citesc despre sau chiar doar cand ma gandesc la orice condiment iute pe care l-am incercat incerc o tentativa de raspuns fiziologic similara cu cea din momentul degustarii.
    Mai scap, doctore?
    Mein Führer! I can walk!

11. Back To Top | #51
    Incerc sa ma initiez in cadrul acestei societati: .

12. Back To Top | #52
    Quote Originally Posted by ixtl View Post
    In mod ciudat, cand citesc despre sau chiar doar cand ma gandesc la orice condiment iute pe care l-am incercat incerc o tentativa de raspuns fiziologic similara cu cea din momentul degustarii.
    Mie mi s-a facut pofta de ceva iute, doar citind acest thread. In ultimul timp, ca sa mananc mai putin sarat, mananc mai iute. Banuiesc ca de la ardeii iuti nu poti avea probleme de sanatate.

Are cineva idee unde pot gasi Tabasco? Am nevoie de el pentru un shot (Red Line). Merci!

13. Back To Top | #53
    Registered User Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by isarescu View Post
    Banuiesc ca de la ardeii iuti nu poti avea probleme de sanatate.
    S-o crezi matale.
    Stomacul, intestinul subtire, colonul, anusul, toate sunt afectate de iuteala.

Un prieten de-al meu lucreaza la o clinica specializata pe probleme anale, marea majoritatea a pacientilor cu hemoroizi mananca iute si foarte iute.

14. Back To Top | #54
    Eh, voi cita un raspuns de pe, horribile dictu, poopreport.com, la intrebarea inversa: consumul de capsaicina poate trata hemoroizii?

Dear Dave,

The substance that make peppers "hot" are called capsaicinoids. The primary one of these is capsaicin. Capsaicinoids make their presence known by setting off pain receptors in the mouth, causing the burning sensation, running noses and watery eyes.
    Since the capsaicinoids are broken down in the stomach long before reaching the small intestine, it is now believed that this is not a cause of stomach ulcers as once thought. And since they don't cause ulcers in the stomach, it is highly unlikely that they would have enough potency to "cauterize" a hemorrhoid even further down the line.
    This is not to say that spicy foods can't help reduce the symptoms of hemorrhoids though because one of the beneficial things about capsaicin is the anti-inflammatory/anti-coagulating effect that it produces.
    A hemorrhoid is simply an engorged vein that can contain clots. If enough capsaicinoids are consumed to obtain the abovementioned effects, then the swelling of the affected veins would be reduced, and the thinner blood would flow more freely, thus eliminating or at least reducing the pain of the hemorrhoid.
    Chestiunea nu este deloc clara. Aparent exista doua teze contrare: cea potrivit careia consumul de mancaruri iuti favorizeaza ulcerul si hemoroizii si cea care sustine ca mancarurile iuti ajuta de fapt la tratarea ulcerului si a hemoroizilor.

15. Back To Top | #55
    Avand in vedere usturimea ce insoteste procesul de output, tind sa dau crezare primei teze.

Ma rog, asta nu inseamna ca nu mananc iute.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

16. Back To Top | #56
    ATEU Doctorul's Avatar
    Are cineva idee unde pot gasi Tabasco? Am nevoie de el pentru un shot (Red Line). Merci!
    In Carrefour. Tabasco facut din jalapeno, 40ml ceva gen 12 lei.
    Daca-l pun in mancare e acceptabil, daca iau simplu asa, ma apuca tusea.

Si asta n-are decat 4500, nu?

17. Back To Top | #57
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Taw View Post
    S-o crezi matale.
    Stomacul, intestinul subtire, colonul, anusul, toate sunt afectate de iuteala.
    Nu gaesc linkul acum la repezeala, dar am citit de curand ca:
    -tarile cu consum ridicat de capsaicina (Mexic et al.) nu au o incidenta mai mare a ulcerului sau a bolilor conexe.
    -se pomenea de niste teste facute pe voluntari carora li s-au introduc in stomac cantitati semnificative de capsaicina, fara niciun efect vizibil.
    -tot acolo se pomenea (n-am gasit studii in acest sens, e doar anecdotal evidence) ca nici hemoroizii nu sunt afectati intrucat capsaicina e de mult dusa in momentul cand restul bolului alimentar ajunge la hemoroizi.

O sa caut si linkul laomomendat.

--edit--
    Pff, l-am gasit.

18. Back To Top | #58
    V-am prins, vrajitoarelor! mz's Avatar
    Mie mi s-a facut pofta de ceva iute, doar citind acest thread. In ultimul timp, ca sa mananc mai putin sarat, mananc mai iute. Banuiesc ca de la ardeii iuti nu poti avea probleme de sanatate.

Eu pana in prezent mi-am luat din Carrefour, Metro, Selgros, Primavara. Pentru consum, NU-ti recomand varianta verde cu jalapenos, are 50% din iuteala celui rosu, nu se merita.

19. Back To Top | #59
    clasic , iuteala favorizeaza aparitia hemoroizilor. iar comparatul meniul mexicanilor cu cel al altor oamenilor e cvasirelevant daca te gandesti ca ei au foarte mancaruri diferite si cu o traditie veche in asa ceva si in al doilea rand e foarte posibil sa aiba o rezistenta mai ridicata. (ca sa iti exemplific uite eschimosii care mananca grasime foarte multa si totusi nu au boli coronariene si alte afectiuni pe care un alt om le-ar avea daca ar consuma o fractiune din cat consuma ei)
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

20. Back To Top | #60
    In primul rand iti atrag atentia ca nu exista un consens nici macar la nivelul comunitatii stiintifice. In al doilea rand chestiunea este dificila deoarece nu concura doua teze simplu diferite ci doua teze contrare. Apoi admitand aceasta prima teza, pe care o sustii nejustificat: consumul de ardei iuti este una dintre cauzele aparitiei hemoroizilor, se impun o serie de clarificari: 1) Am cumparat recent ardei iuti care nu sunt iuti. Daca mananc timp de un an ,zilnic, ardei iuti cu continut neglijabil de capsaicina risc o pereche de hemoroizi? 2) Conform scalei Scoville, exista un threshold care atunci cand este depasit, consumul de ardei iuti cu un continut de capsaicina mai ridicat decat aceasta valoare de prag favorizeaza aparitia hemoroizilor? Altfel spus daca mananc zilnic jalapeños timp de un an riscul de aparitie al hemoroizilor ar fi nul, in vreme ce daca schimb jalapeños cu ardei cayenne, acest risc devine o fatalitate?
    3) ce inseamna consum de ardei iuti? zilnic - daca mananc ardei iuti zilnic risc hemoroizi?, saptamanal?, lunar? 4) dar daca mananc o data pe luna un naga jolokia, ce se va intampla peste 10 ani? etc. etc.

Apoi, socant este urmatorul aspect: sa admitem veracitatea afirmatiei: "multi pacienti romani care sufera de hemoroizi au dobandit aceasta afectiune din pricina consumului de alimente iuti". Dar pe piata romaneasca nu exista produse foarte iuti!!! Poate doar in vreo dugheana suspecta, oricum nu in mod curent, vei gasi fie un ardei fie un sos care sa depaseasca 100.000 SHU. Cum este posibil ca romanul de rand sa consume curent alimente iuti, care sa-l trimita dupa un timp oarecare la medic pentru tratarea hemoroizilor, in masura in care piata produselor foarte iuti este inexistenta in romania?

Este aberant.

Metabolismul unui eschimos este conditionat de conditiile sale de existenta. In Etiopia sunt sigur ca un eschimos, pastrand aceeasi dieta familiara lui din meleagurile de bastina, ar risca tot soiul de afectiuni cardio-vasculare, pricinuite tocmai de inadecvarea regimului alimentar la conditiile de mediu noi. Este o ineptie sa sustii ca, bunaoara mexicanii, ar fi dobandit un soi de imunitate ereditara la efectele capsaicinei.

In fine, exista multe alte aspecte neclare asupra carora nu voi insista.

Totusi, in lipsa unei sustineri teoretice si experimentale solide ma indoiesc ca trebuie sa lansam afirmatii categorice de tipul: "daca mananci iute faci cu necesitate hemoroizi" sau " consumul de alimente oricat de iuti nu aduce nicio vatamare rectului".

1.  
Page 3 of 32 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks