Page 5 of 32 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 623

Thread: The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute

1. Back To Top | #81
    Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Quote Originally Posted by Andrei J View Post
    In alta ordine de idei, de mult timp vroiam sa intreb pe cineva treaba asta: Oameni buni cum va simtiti dimineata la baie dupa ce mancati un ardei de 1.000.000 SHU?
    Asta incercam sa aflam. Deocamdata vorbim moderat si mancam ardei insuficient de iuti.

2. Back To Top | #82
    Keep walking mache's Avatar
    Am testat de curand (inclusiv aseara) unul dintre cele mai bune sosuri chilli. Pentru entuziasti : The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iuteSriracha sauce. Pot spune ca este criminal pus pe un snitel sau pe o chiftea (nu mai mult de 1 lingurita rasa la un snitel de ~200gr daca vreti sa mai simtiti si gustul carnii)
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

3. Back To Top | #83
    Registered User Kidu's Avatar
    fi amabil, zi-ne si de unde l ai luat.

---------- Post added at 01:00 ---------- Previous post was at 00:57 ----------

.... Eu dupa ce halesc 3-4 ardei iuti sau TABASCO , a doua zi cand ma duc la baie trebuie sa ma pregatesc moral.
    Ciudat, nu are nici un efect de gen Tabasco asupra mea, la fel nici bucataria indiana, la care curge apa siroaie pe mine cand mananc, dar mersul la wc e normal. Reactii de gen le am la pasta de ardei iute, sau ardei pisat.

4. Back To Top | #84
    Keep walking mache's Avatar
    Kidu - cred ca din Dragonul rosu... o sa ma interesez (credeam ca se gaseste ceva mai usor )

La o prima cautare am gasit aici. Dar cred ca este prea scump si nu stiu nimic de acel magazin.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

5. Back To Top | #85
    Eu am acasa TABASCO adus din America. Sticla arata la fel numai ca lichidul din recipient (nu pot sa-i spun sos) e mult mai inchis la culoare fata de asta pe care il gasim in magazine la noi si mult, mult mai iute. Daca iti pui 3-4 picaturi in lingurita te ustura pana ajunge sa ti se faca rau. Prima data cand am gustat in 1999 am fugit in baie si m-am certat rau de tot cu W.C.-ul. Nu stiam ca e atat de picant si pana sa ma avertizeze taica-miu halisem o jumatate de lingurita (cam 6-7 picaturi).

6. Back To Top | #86
    Am impresia ca-s mai multe feluri de Tabasco rosu. Inainte faceam ploaie pe pizza si n-aveam treaba, acum am luat o sticla din care daca pun mai mult de 2-3 picaturi transpir de ma ia naiba pana termin de mancat.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

7. Back To Top | #87
    Pai sunt multe tipuri de TABASCO. Daca intri pe site-ul lor oficial ai sa vezi ca sunt o gramada. http://www.tabasco.com/tabasco_tent/...auce/index.cfm

8. Back To Top | #88
    Gata, m-am prins acum -- pe sticla noua scrie Habarnero:
    Quote Originally Posted by Wikipedia
    The original red variety of Tabasco pepper sauce measures 2,500-5,000 SCU on the Scoville scale. The habanero sauce is considerably hotter, rating 7,000-8,000 Scoville units.
    Damn, trebuie sa ma antrenez serios, daca ma iau transpiratiile la 8k...
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

9. Back To Top | #89
    He he he !!! Gandeste-te cum o fi sa te duci la Sibiu si sa bagi in tine mancare de 1,5 mil SHU

10. Back To Top | #90
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Quote Originally Posted by Kidu View Post
    Ciudat, nu are nici un efect de gen Tabasco asupra mea, la fel nici bucataria indiana, la care curge apa siroaie pe mine cand mananc, dar mersul la wc e normal. Reactii de gen le am la pasta de ardei iute, sau ardei pisat.
    As indrazni sa afirm ca e variabil si ca depinde de o multitudine de factori incepand cu sensibilitatea mucoasei si terminand cu modul in care se realizeaza digestia (incet sau rapid, absorbtie/secretie crescuta sau scazuta a anumitor subtante, difuzie, solubilizare, ce altceva mai contine bolul alimentar etc).
    Desi anatomic vorbind suntem toti (aproape) la fel, fiziologic functionam destul de diferit. Exista persoane cu predispozitie la patologii digestive, pe fond de stres sau alte etiologii dubioase si sensibilitati genetic mostenite si exista persoane ca mine care pot manca si pietre (knock on wood).
    M-ati facut deosebit de curios, motiv pentru care am sa ma reped in oras zilele astea sa caut indian spices, ceva cat mai sus pe scara Scoville.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

11. Back To Top | #91
    Quote Originally Posted by Roadkill View Post
    M-ati facut deosebit de curios, motiv pentru care am sa ma reped in oras zilele astea sa caut indian spices, ceva cat mai sus pe scara Scoville.
    Cu ce te-am facut curios? Vrei sa vezi cat de tare transpiri cand mananci ceva foarte picant sau vrei sa vezi cat de tare poti strange colacul de la toaleta?

12. Back To Top | #92
    Made of star stuff ixtl's Avatar
    Pai sunt multe tipuri de TABASCO. Daca intri pe site-ul lor oficial ai sa vezi ca sunt o gramada. Pepper Sauces | TABASCO
    Cel mai crunt e Habanero.
    Tabasco Classic e prin comparatie o limonada acrisoara.
    Nici Louisiana Gold, nici Texas Pete si nici Tapatio nu se apropie de Tabasco Habanero. Close, but no cigar.
    Am avut ocazia sa incerc si un mustar cu Habanero, e delicios pe prajeli.

L.E. Doar cat am citit discutia de pe o pagina si am scris postul asta m-am umplut de ape pe figura. E grav, doctore?
    Last edited by ixtl; 26-05-2010 at 16:09.
    Mein Führer! I can walk!

13. Back To Top | #93
    Quote Originally Posted by mache View Post
    Am testat de curand (inclusiv aseara) unul dintre cele mai bune sosuri chilli. Pentru entuziasti : The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iuteSriracha sauce. Pot spune ca este criminal pus pe un snitel sau pe o chiftea (nu mai mult de 1 lingurita rasa la un snitel de ~200gr daca vreti sa mai simtiti si gustul carnii)
    Abia acum am deschis link-ul si mi-am dat seama ca am gustat si eu Sriracha. Un coleg indian avea o sticla (adusa direct de la sursa) si ne puneam din greu pe pizza. Gustul este absolut demential!

+1 ixtl
    Nashpa...

14. Back To Top | #94
    V-am prins, vrajitoarelor! mz's Avatar
    De unde ati cumparat Tabasco Habanero? Ca eu am prins doar din cel rosu clasic sau cel verde Jalapeno care e pilaf. Louisiana Gold am cumparat acum ceva vreme, cand nu mai gaseam Tabasco.

15. Back To Top | #95
    "Yeah... well... you know... that's just like... your opinion man."

16. Back To Top | #96
    Probabil ca este cea mai pretioasa contributie la acest thread. Good job!

17. Back To Top | #97
    Am comandat de cateva ori de acolo. Iti vin produsele cam in 8-10 zile lucratoare..cu plata ramburs.
    Va recomand sosurile de Bhut Jolokia si ardei uscati Bhut Jolokia...doar pentru cei cu antrenament
    Am vorbit cu cei de acolo si imi voi cumpara si o planta imediat ce le vor da fructele.

18. Back To Top | #98
    Registered User foarteiute's Avatar
    Salutare. Sunt proprietarul siteului www.foarteiute.ro si ma bucur sa vad ca sunt persoane "pasionate" de iute si foarteiute. Personal, eu ii numesc masochisti , dar fiecare cu ale lui.

Am citit pe-aici si ceva exagerari, gen " a mancat 2,000,000 Scoville". Cu tot respectul pentru cei din Sibiu, dar sper ca nu ati pus 2 ardei de 1 milion Scoville si ati adunat iutimea Iar mancare de 1,500,000 Scoville...iar nu prea aveti de unde.
    Cel mai iute ardei din lume a fost pana de curand Bhut Jolokia (nu Naga Jolokia sau altceva) si avea 1,041,427 SHU, crescut 100% natural (nu in sere, nu cu fertilizatoare, nu cu ingrasaminte) si masurat cand fructul atinge 30 zile in planta (atunci atinge maximum de iutime - dupa acest timp incepe sa se usuce).
    Anul acesta, pe 1 aprilie (nu este pacaleala), acest Bhut Jolokia a fost detronat de Infinity cu 1,067,286 SHU. A primit acest nume datorita arsurii "never-ending" pe care o provoaca si care nu poate fi combatuta nici cu lapte.

Asadar, daca nu vorbiti despre mancare condimentata cu esenta de capsaicina, atunci exagerati.
    Atentie, vorbesc strict de lucruri naturale (ardei).

Legat de siteul www.foarteiute.ro, lucram cu ferme din 4 tari specializate in cresterea ardeilor iuti. Produsele sunt naturale 100% si nu discutam despre hibrizi, cu exceptia unui experiment numit Apache F1 hibrid.
    Asadar toate semintele ce le avem la vanzare sunt provenite doar din ardei uscati natural.
    Sosurile, pastele, prafurile, ciocolata sunt la fel 100% naturale, fara niciun conservant sau alte chimicale.

Pentru cei care simt nevoia sa experimenteze lucruri intr-adevar iuti, cum spune mai sus un client de-al meu probabil, va invit sa incercati sosul de Bhut Jolokia si ardeii uscati Bhut Jolokia.

Personal cred ca peste 300,000 de Scoville omul nu este capabil sa simta diferenta, sa zicem diferenta dintre 500,000 SHU si 1,000,000 SHU.

De asemeni puteti incerca si Habanero (nu Jalapeno Habanero care nu exista omologat) sosuri sau ardei iuti, care spre deosebire de Bhut Jolokia care este "sec" ca si gust, acestia au o aroma aparte.

Sper sa nu mi se considere postul ca fiind reclama. Cred ca este destul de on-topic si voi incerca sa raspund la ce stiu legat de acest subiect..iute

Bafta si montati manere la WC.
    Last edited by foarteiute; 01-06-2010 at 12:06.

19. Back To Top | #99
    foarteiute, ai avut o initiativa excelenta.

Cred ca hotfactory intrebuinteaza un extract de capsaicina pe care il dozeaza de asa maniera incat felurile de mancare sa fie omologabile categoriei de iuteala precizata, iuteala fiind omogena. Este cat se poate de simplu in masura in care dispui de un extract evaluat la +5.000.000 SHU (blair, etc.).

Dar limita de iuteala realizata in natura este, aparent, cea atinsa recent de Infinity.

Deocamdata am o singura intrebare: cum se face ca iuteala sosului Naga de pe site variaza intre 300.000 - 500.000 SHU in masura in care bhut jolokia este evaluat la cca. 1.000.000 SHU?

P.S. Jeleurile acelea iuti arata formidabil.

20. Back To Top | #100
    Registered User foarteiute's Avatar
    Am pus si eu aceasta intrebare producatorilor, iar raspunsul a fost unul destul de complex. Adica ei spun ca culeg toate fructele odata (unii dintre ei cresc chiar si 10000 de plante dintr-un soi). Fructele nu se dezvolta simultan, astfel ca unele ating milionul de SHU, iar altele trecute sau nedezvoltate complet au mai putin. Un alt factor este timpul cat sosul sta imbuteliat. Cu cat sta mai mult, cu atat iutimea scade.
    In plus, capsaicina din acesti ardei folositi in sos este diluata si de celelalte ingrediente: ardei gras, otet de cidru, suc proaspat de lamaie, sare.

Oricum, sper ca luna aceasta sa reusesc sa aduc cel mai iute sos din lume. Este un concentrat din ardei Bhut Jolokia si ..nimic mai mult
    La fel, 100% natural si se numeste "10 min burning". Astfel, timp de 10 minute...nu prea ai ce face nici cu iaurt, paine sau lapte

1.  
Page 5 of 32 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks