Page 6 of 32 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast
Results 101 to 120 of 626

Thread: The Scoville scale & Apoteoza ardeiului iute

1. Back To Top | #101
    Doctor Invincibilis Messire's Avatar
    Banuiesc ca te referi la: The Chilli Pepper Company - 10 Minute Burn Review | The ChileFoundry

Keep up the good work!

2. Back To Top | #102
    Quote Originally Posted by foarteiute View Post
    Salutare. Sunt proprietarul siteului www.foarteiute.ro si ma bucur sa vad ca sunt persoane "pasionate" de iute si foarteiute.
    Nu vreau sa-ti stric business-ul, dar de unde preturile astea imense la SD products?

I mean... aveti preturi de 2-3 ori mai mari ca la ei, shipping-ul SD(UK) > buc e sub 3 lire pentru 250gr, nu vad nici o scuza. Da, tre' sa vina si profitu ala de undeva, dar come on..

3. Back To Top | #103
    cam cate unitati ziceti ca au pe scara Scoville crispy strips de la kfc ?

4. Back To Top | #104
    Registered User foarteiute's Avatar
    Da VLADUZ, ai dreptate. Preturile sunt destul de mari fata de producator. Si iti zic si de unde.

1. Sunt considerate produse alimentare si au regim special, deci platesc si taxe speciale. (nu ma refer la un simplu plic de seminte).
    2. Costurile de transport prin Royal Mail sunt de 10 lire intre 500-1000 grame.
    3. Am exclusivitate pe Romania de la acesti distribuitori, deci imi permit sa am un adaos ceva mai mare.
    4. Sunt produse unice (cel putin pentru moment) in Romania, deci ..iar imi permit sa merg cu un adaos ceva mai mare.

Si ca un exemplu: un sos de 6 lire la ei pe site, la mine este 59 ron, deci cam 12 lire. Sosul este intr-o sticla de 100ml, greutate totala fiind de vreo 220 gr. Taxa de produse alimentare / acest produs este undeva la vreo 7 ron. Daca faci un calcul, vei vedea ca nu este chiar asa de mare adaosul.

Totusi, sunt la inceput cu aceasta afacere si inca nu pot sa eficientizez costurile de achizitie/transport/taxe, pentru simplu fapt ca nu imi permit inca sa fac un stoc aici. De aici si termenul de livrare oarecum mare (7-10 zile lucratoare). Cand voi putea face acest stoc, te asigur ca vor scadea si preturile substantial, iar termenul de livrare va fi mult mai mic (probabil de 1 zi la produsele din stoc).

Sper ca am fost destul de explicit.

---------- Post added at 17:05 ---------- Previous post was at 17:04 ----------

Quote Originally Posted by Ray View Post
    cam cate unitati ziceti ca au pe scara Scoville crispy strips de la kfc ?
    Heheh...probabil undeva intre 1000 si 2000. Cum spunea HotFactory..alea sunt ca sa te racoresti dupa un Habanero sau Jolokia

---------- Post added at 17:06 ---------- Previous post was at 17:05 ----------

Quote Originally Posted by Messire View Post
    Banuiesc ca te referi la: The Chilli Pepper Company - 10 Minute Burn Review | The ChileFoundry

Keep up the good work!
    Da, la acel sos ma refer. Am vazut live pe cineva mancand si crede-ma ca nu suporta comparatie.
    Va anunt cand il aduc.
    Last edited by foarteiute; 01-06-2010 at 18:02.

5. Back To Top | #105
    Ai dreptate. Preturile sunt destul de mari fata de producator. Si iti zic si de unde.

1. Sunt considerate produse alimentare si au regim special, deci platesc si taxe speciale. (nu ma refer la un simplu plic de seminte).
    2. Costurile de transport prin Royal Mail sunt de 10 lire intre 500-1000 grame.
    3. Am exclusivitate pe Romania de la acesti distribuitori, deci imi permit sa am un adaos ceva mai mare.
    4. Sunt produse unice (cel putin pentru moment) in Romania, deci ..iar imi permit sa merg cu un adaos ceva mai mare.

Si ca un exemplu: un sos de 6 lire la ei pe site, la mine este 59 ron, deci cam 12 lire. Sosul este intr-o sticla de 100ml, greutate totala fiind de vreo 220 gr. Taxa de produse alimentare / acest produs este undeva la vreo 7 ron. Daca faci un calcul, vei vedea ca nu este chiar asa de mare adaosul.

Totusi, sunt la inceput cu aceasta afacere si inca nu pot sa eficientizez costurile de achizitie/transport/taxe, pentru simplu fapt ca nu imi permit inca sa fac un stoc aici. De aici si termenul de livrare oarecum mare (7-10 zile lucratoare). Cand voi putea face acest stoc, te asigur ca vor scadea si preturile substantial, iar termenul de livrare va fi mult mai mic (probabil de 1 zi la produsele din stoc).

Sper ca am fost destul de explicit.
    Ok, iti dau si eu un exemplu de o comanda, care poate e destul de comuna:

3 x Dried Bhut Jolokia (10g)
    1 x Extreme Bhut Jolokia Sauce (100ml)

La ei:
    13.5 gpb produsele
    ~2.8 gpb shipping
    total 80 RON

La tine:
    Total transport (cu TVA): 10,00 RON
    Total (cu TVA): 186,00 RON

Mai mult decat dublu. Si aveti livrare 7-10 zile, care e aproape la fel ca livrarea lor.

Eu n-am contestat exclusivitatea sau cat iti permiti tu sa adaugi adaos, ci doar procentul de adaos. Ca potential consumator al serviciilor tale, nu ma simt atras de oferta ta.

Don't get me wrong..., nu incerc sa te defaimez si nici sa te atac, n-am nici un motiv, doar ca sunteti prea scumpi si nu vad ce avantaje oferiti.

6. Back To Top | #106
    Nici nu ma gandesc ca incerci sa ma ataci sau altceva. Pur si simplu discutam.

Eu te contrazic in primul rand cu transportul pe care il estimezi gresit.
    Pentru acea comanda, costul de livrare este undeva in jur de 6-7 lire.

In al doilea rand, diferenta este ca eu pot comanda de la ei, iar tu nu. Iar asta conteaza.

Iar cu adaosul, e ca si cum ti-ai pune problema de ce dai la un chiosc 5-6 Ron pe o sticla de CocaCola la 2l, cand la fabrica costa 3,5Ron

7. Back To Top | #107
    Nici nu ma gandesc ca incerci sa ma ataci sau altceva. Pur si simplu discutam.

Eu te contrazic in primul rand cu transportul pe care il estimezi gresit.
    Pentru acea comanda, costul de livrare este undeva in jur de 6-7 lire.

In al doilea rand, diferenta este ca eu pot comanda de la ei, iar tu nu. Iar asta conteaza.

Iar cu adaosul, e ca si cum ti-ai pune problema de ce dai la un chiosc 5-6 Ron pe o sticla de CocaCola la 2l, cand la fabrica costa 3,5Ron

Nu am dat date estimate, ci reale. Pot comanda de la ei, am o comanda recenta, cu exact produsele si costurile alea.
    Get your facts straight.

PS: nu ai voie cu link extern in semnatura, mai bine il schimbi.

8. Back To Top | #108
    Faptul ca ai exclusivitate pe un produs, ar trebui sa insemne ca il poti aduce la un pret mai mic, nu mai mare si sa castigi prin volum. Avind exclusivitate inseamna poti cumpara cantitati mai mari, cu preturi mai mici. Transportul va fi de asemenea mai mic, pentru ca ai "combined shipping".

Asta e problema cu importatorii romani: in loc sa aiba adaos mic si sa castige prin volum, prefera sa puna adaosuri enorme si sa-i "prinda" doar pe cei care nu au auzit de Ebay. Am patit de curand asa cu o camera video. Pe E-bay costa 900ron (cu tot cu transport), in Romania costa 1500ron. Daca diferenta era de o suta-doua, o luam de aici. Dar 600 mi se pare enorm.

Oricum, felicitari pentru site! O idee originala.

On topic: am inceput sa mananc fara sare. Oricind am nevoie sa-mi "condimentez" mancarea, mananc cite un ardei iute

9. Back To Top | #109
    Intr-adevar, cand ai volum iti permiti preturi mult mai mici. Acest site este lansat de cca 2 luni si momentan nu se poate pune problema de volum.
    Mai exact, pentru moment testez piata si fac reclama site-ului.
    Cu siguranta, ca dupa aceasta perioada si cand voi vedea ca numarul de comenzi creste considerabil si este oarecum constant, preturile vor scadea si ele.

Cred totusi ca ne-am abatut de la subiect. Nu cred ca intereseaza pe cineva cum imi gandesc afacerile eu sau altul. Si la fel, nu cred ca cineva i-a intrebat pe cei de la SD de ce vand 10 seminte de Bhut Jolokia cu 5 lire, cand pe ebay gasesti 30 de seminte la 3$.

10. Back To Top | #110
    Registered User Kidu's Avatar
    foarteiute, intereseaza-te un pic cum e cu comertul online, magazinul tau nu prea respecta nimic din legislatia in vigoare.

11. Back To Top | #111
    Daca ai ceva de spus legat de site, vreo sugestie, nemultumire..orice, cred ca cel mai bine ar fi sa mi le spui in particular sau folosind adresa de email de pe site. Cred ca subiectul acestui thread este cu totul altul.
    Nu am intrat aici ca sa-mi fac reclama in vreun fel, de altfel nu eu am fost cel care a postat linkul catre siteul meu. Pur si simplu am intrat ca sa discut despre ardei iuti.

Multumesc pentru intelegere.

12. Back To Top | #112
    Cel mai iute ardei din lume a fost pana de curand Bhut Jolokia (nu Naga Jolokia sau altceva) si avea 1,041,427 SHU, crescut 100% natural (nu in sere, nu cu fertilizatoare, nu cu ingrasaminte) si masurat cand fructul atinge 30 zile in planta (atunci atinge maximum de iutime - dupa acest timp incepe sa se usuce).
    Anul acesta, pe 1 aprilie (nu este pacaleala), acest Bhut Jolokia a fost detronat de Infinity cu 1,067,286 SHU. A primit acest nume datorita arsurii "never-ending" pe care o provoaca si care nu poate fi combatuta nici cu lapte.
    Au tot fost discutii referitoare la cum se calculeaza cate SHU are un ardei. Poti sa ne spui si noua cum se calculeaza, pentru ca am vazut ca esti destul de bine pus in tema.

13. Back To Top | #113
    Cum se procedează: explicat foarte simplist, se extrage o soluţie din ardeiul respectiv şi se diluează cu o cantitate egală de apă, de atâtea ori până ce iuţeala nu se mai simte. Numărul de diluări este denumit unităţi Scoville.
    În ultimii ani, iuţeala ardeilor este determinata de HPLC (high-performance liquid chromatography). Rezultatele obţinute cu aceasta metodă se pot corela aproximativ cu unităţile Scoville; 15 unitati Scoville sunt egale cu 1 ppm (părţi per milion) de capsaicină si alţi capsaicinoizi. Acestea sunt substanţele „responsabile” cu iuţeala ardeilor.

14. Back To Top | #114
    Moderator Ivan's Avatar
    Cred ca se dilueaza cu alcool, capsaicina nu este solubila in apa.

Eu sunt curios daca se masoara un singur exemplar pentru a determina iuteala "speciei" sau se face o medie pe un numar reprezentativ. Daca se masoara pe unul singur as vrea sa stiu care este media pentru Bhut Jolokia, nu varful.

15. Back To Top | #115
    Sa presupunem ca e asa cum spui tu. Stim cu toti ca iuteala, durerea, usturimea etc. o resimtim fiecare in alt mod. De exemplu: daca luam un ardei si il taiem longitudinal in doua jumatati egale si mancam amandoi odata este foarte posibil ca pe mine sa ma usture 15 min iar pe tine 17 min. Deci scara asta este orientativa si nu e foarte concludenta.

IVAN cred ca se poate realiza cu apa. Nu se face o dilutie ci o emulsie. Capsaicina este un ulei. Uleiul cu apa in prezenta usturoiului sau a oului se transforma intr-o emulsie (maioneza).
    Last edited by Andrei J; 03-06-2010 at 09:48.

16. Back To Top | #116
    Ffs, in primul post se afla toate linkurile necesare, lenesilor.

In Scoville's method, an alcohol extract of the capsaicin oil from a measured amount of dried pepper is added incrementally to a sugar/water solution until the "heat" is just detectable to a panel of (usually five) tasters; the degree of dilution gives its measure on the Scoville scale. Thus a sweet pepper or a bell pepper, containing no capsaicin at all, has a Scoville rating of zero, meaning no heat detectable, even undiluted. Conversely, the hottest chilis, such as habaneros, have a rating of 200,000 or more, indicating that their extract must be diluted over 200,000 times before the capsaicin presence is undetectable. The greatest weakness of the Scoville Organoleptic Test is its imprecision, because it relies on human subjectivity. Tasters taste only one sample per session.
    Am primit pe email catalogul online al celor de la Hot factory. Exista si un site al magazinului HF, la limita functionalitatii (chili-shop.ro). Observ ca in cursul ultimei jumatati de an s-a constituit o piata destul de bine articulata pentru ardei & sosuri iuti/foarte iuti/diabolic de iuti/letale. In curand vom asista si la o intensificare a concurentei, evident, in beneficiul nostru.

Ii sfatuiesc pe cei de la Hot factory sa acorde mai multa atentie promovarii online. Au o oferta de sosuri notabila (cateva zeci de sortimente, extrem de ingenioase) dar site-ul este la pamant.
    Last edited by Messire; 03-06-2010 at 10:09.

17. Back To Top | #117
    "Evident ca nu se foloseste apa"

"...incrementally to a sugar/water solution..."

18. Back To Top | #118
    Da, dar este vorba de extractul alcoolic de capsaicina care se solubilizeaza in apa.

19. Back To Top | #119
    ""Nivelul de iute" se masoara dupa o metoda inventata de Wilbur Scoville in 1912. Unitatea de masura SHU (Scoville Heat Units) a devenit intre timp standard industrial. La inceput SHU se determina dupa cate parti de apa cu zahar este nevoie pentru a dilua o mostra de ardei iute pana cand nu se mai poate detecta iuteala. Un ardei cu 0 SHU nu este iute."

20. Back To Top | #120
    Moderator Ivan's Avatar
    Am primit si eu pdf-ul lui Messire cu sosurile de la Hot Factory. O gama incredibil de bogata, sosuri pentru toate gusturile, de la apa de gura la "deseuri toxice" de 3M SHU.
    Prezentarea este in schimb oribila, nu am vazut in viata mea pdf mai urat (ei, am vazut poate in documentele scanate si trimise pe email de functionari la stat).

Probabil o sa-mi aleg un sos cu habaneros la vreo 2-300K SHU pentru a proba calitatea.

1.  
Page 6 of 32 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks