View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
879. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

217 24.69%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.27%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.70%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.16%
  • i seek alternate transportation

151 17.18%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 1 of 91 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1819

Thread: Ratb

1. Back To Top | #1
    the Friendly Ghost CASP3®'s Avatar

Ratb

Sunt curios sa vad cata lume este corecta in ceea ce priveste 'public transportation' si are tot timpul bilet/abonament la el/ea...

btw, pot posta si cei care au scapat de amenzi, precizand si cum au reusit asta
    In LinuX We TrUsT
    There's no problem so large it can't be solved by killing the user off, deleting their files, posting their private emails on public newsgroups or sending a nasty email to their boss - BOFH™

2. Back To Top | #2
    Eu am de obicei abonament. Daca expira incerc sa nu uit sa imi fac altul si pana reusesc sa fac asta imi cumpar bilet. Nu de alta, dar de fiecare data cand nu am bilet si sunt constienta de asta apare un controlor... asta este.. legile lui murphy...
    is thiiiis my voice?

3. Back To Top | #3
    Sincer, nu mai suport de multa vreme"atmosfera" din transportul in comun de suprafata, asa ca "i seek alternate transportation"
    iar daca nu si nu, cel mult metroul. dar mai bine bicicleta, automobilul sau pe jos.

Dar am votat altceva, comporatamentul meu inainte de "de multa vreme"
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #4
    eu de vreo 5-6 ani am tot timpul abonament. ca si mariko, sunt destul de ghinionist, asa ca prefer sa nu ma risc. totusi, cand nu am si mi-e lene sa ma opresc la posta, iau toate abonamentele (le pastrez de prin '98 incoace) si le pun amestecate intr-un buzunar din portofel. daca apare vreunu, ii dau teancu' si ii spun sa-l caute. sau daca sunt sadic, le scap pe jos... inca nu am fost pus in situatia asta si nici n-as vrea, e 1 shot weapon.

apropo de alternate transportation, au aparut niste mini autobuze, foarte dragute, care circula exact pe traseul meu (linia 581 le zice) si cu 10.000 ajung la destinatie mult mai rpd si mai comod (scaunele sunt moi). cele de care zic eu au traseul maxi-taxi-ului 515, adica piata resita - piata victoriei. cool thingies. si mai ieftine decat mai sus amintitele maxi taxiuri, care sunt mici, inghesuite si costa 15k/calatorie.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

5. Back To Top | #5
    Leather SM's Avatar
    atmosfera din autobuze&tramvaie e din ce in ce mai crepusculara

6. Back To Top | #6
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Mda... Eu nu am avut in viata mea abonament. Circul cam de 2-3 ori pe sapt cu mijloacele de transport in comun dar anul trecut circulam de 6 ori cel putin. Bilet iau cand apuc, cand am bani marunti, cand am de unde si cand nu mi-e lene. In restul situatiilor sunt in ilegalitate. Anul trecut am mers de "n" ori cu autobuzul pe linii gen 368, 168, 226 etc si nu am vazut timp de 1 an NICI UN CONTROLOR.
    Acum de cand am redus frecventa au inceput sa apara si mi s-a intamplat "bucuria" de 2 ori. Prima data m-au dat jos pe mine, pe o tipa si niste straini, hippie-like. Au fost ticalosi rau cu ei, caci dupa cum cred ca isi poate imagina oricine nu aveau de unde sa stie (fiind prima lor zi in Bucuresti) ce e ala bilet de autobuz si isi luasera cartele de expres. Unul dintre controlori, mai tupeist si se pare mai doct in ale limbilor de circulatie internationala a inceput sa explice ca pe el nu il intereseaza ca ei nu stiu. Dupa care cu un vadit sentiment de vinovatie a zis ca accepta si in dolari contravaloarea sumei de 800.000 lei. Eu zambeam trist. Un mosulet din statie a inceput sa se agite de sub umbrela ca e o porcarie cu strainii astia si ca e nepermis sa se afle intr-o tara si sa nu stie cum vine treaba. Un alt mosulet si un tanar s-au bagat si ei in discutie sustinand ca e jenant sa le ceri sa stie cum e cu biletele unor nou-veniti si ca si daca ar fii vrut sa gaseasca un loc de unde sa le cumpere nu ar fii reusit, pentru ca -stim cu totii- vanzatoarele de bilete au program intre 8 si 15 cu pauza de masa intre 12 si 14. Era 18. Argumente de bun simt. Miscat de vorbele frumoase controlorul a spus ca intelege si ca este dispus sa reduca suma la 600.000. Eu continuam sa zambesc tamp si incepusem sa rasfoiesc monezile de 500 din buzunar. Mai retras, controlorul cel poliglot se apucase sa explice cum e cu plata. Aia au zis ca nu au atat de mult in lei si nici atat de putin in dolari. Incepuse sa ploua mai tare si se adunase lume... lucru care stanjenea bratul lung al legii sa se desfasoare.
    Atunci unul din cei 2 gardieni ai dreptatii se intoarce ranjind spre mine si da sa ma legitimeze. Numai ca eu nu aveam asa ceva la mine. "nu-i nimic, mergem la sectie" zice el ranjind mai aprig. Eu nu le am cu mita, spaga si alte asemenea facilitati dar mi se trezise instinctul de supravietuire. Asa ca l-am intrebat daca nu se poate rezolva si altfel. Controlorul se blocase ranjind. Intr-un abur de alcool de proasta calitate aud ca pot plati amenda pe loc. 500.000. Ii zic "am 50.000". Era si o tipa langa asa ca se intoarce spre ea... "poate puteti dumneavoastra sa completati pana la 500k". Ea ii intinde 200.000 si ii zice "asta e tot ce am". Si acum vine partea corecta a lucrurilor. Tipul ia cei 50 k de la mine si 100k de la tipa dupa care ii restituie ei 50k. Pentru o clipa m-am gandit ca primesc si chitanta. Si am plecat... In departare se auzea cum unul dintre controlori inca incerca cu o engleza ciudata sa ii explice strainului ca accepta si Benjamin. Am avut un oaresice sentiment de vina ca i-am lasat acolo... ca nu am avut cum sa ii ajut... Asta ar fii UN aspect.
    Celalalt s-a petrecut acum cateva saptamani si este "alternativa". "-Aveti bilet?" I-am zis ca nu. Zice... aveti act de identitate? "-Da am". "-Nu vreti sa coboram?" zice ea... Am zis ca nu. Mi-a scris chitanta. M-am dus si am platit 200k cateva ore mai tarziu. Ata ete.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

7. Back To Top | #7
    Originally posted by Roadkill.[TDR]
    Dupa care cu un vadit sentiment de vinovatie a zis ca accepta si in dolari contravaloarea sumei de 800.000 lei.
    :fuckoff:
    Originally posted by Roadkill.[TDR]
    Un mosulet din statie a inceput sa se agite de sub umbrela ca e o porcarie cu strainii astia si ca e nepermis sa se afle intr-o tara si sa nu stie cum vine treaba.

una peste alta, ambele categorii de oameni ar trebui batute cu nuiaua peste partile moi. cu tot respectul pentru oamenii in varsta, unii sunt de-a dreptul insuportabili si au niste idei de........hrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.........nu mai continuu ca ma enervez. sunt sigur ca stiti la ce ma refer.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry

8. Back To Top | #8
    gospodar RE|XX's Avatar
    Hmmm....sunt o groaza de povestioare cu controlori...ideea de baza cand te prind fara bilet e sa nu te caci pe tine....
    Daca vad ca nu te intimideaza si nici nu te prind cu vreun act/ban la tine te lasa in pace...adica te dau jos...
    Inainte sa te urci in autobuz/tramvai/troleu sa iti pitesti cat mai bine banii/portofelul sau sa le dai unui prieten cu abonament sa ti le tina...
    Eu in general am abonament,dar cand uit sa il innoiesc imi bag banii printre foile din mapa....portofelul il tin in buzunar ca sa arat ca e gol...

9. Back To Top | #9
    Registered User Mishu05's Avatar

Angry

Am intotdeauna abonament si daca a expirat imi cumpar bilet pana la prima "reprezentanta" RATB sa imi fac unul nou.
    Mi se pare stupid ca pensionarii au abonamente gratuite care se elibereaza pe o perioada mai mare de timp ( 3-6-12 luni, nu sunt sigur) in timp ce elevii si studentii trebuie sa isi faca abonament lunar.
    Voi realizati cat de frumos IMPRUMUTAM noi statul in fiecare luna?
    Chiar daca banii se resitituie dupa 1-2 luni ca deh..e gratuit in acel interval statul roman se foloseste de acei bani ( si nu sunt putini) fara sa plateasca dobanda.
    Am fost "prins" o singura data de controlori, in liceu acum 6 ani.Am platit amenda si am jurat sa nu mai am probleme din astea niciodata: ori am abonament ori mor cu ei de gat.
    Anumiti controlori sunt sub orice critica , animale incaltate duhnind a bautura si cu un comportament care cere "ranga in mecla".
    Ma oftica la culme atitudinea celor care circula ilegal.Pana la noi ordine calatoriile cu RATB-ul nu sunt gratuite si cine nu plateste nu are nici un drept de a merge cu autobuzul.AM ZIS.
    Sper sa se construiasca cat mai multe linii de metrou si mai ales sa se SCOATA liniile de suprafatza care functioneaza pe deasupra liniilor de metrou.Ex: tramvaiul 34 circula de la gara de nord la dristor pe deasupra magistralei de metrou cu toate astea pe 34 e full mereu iar la metrou e super gol.Daca s-ar scoate 34 pe acel traseu ar fi mult mai multa lume la metrou, asa cum trebuie sa fie ca daia e mijloc rapid si eficient de transport.Dar deh..metroul e mai greu de "eludat" trebuie PLATIT.
    At my signal, unleash hell !

Vand miere naturala produsa de albinele mele:
    http://forum.computergames.ro/45-div...-naturala.html
    Livrare gratuita in Bucuresti.

10. Back To Top | #10
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Hai nu lua aerul asta de "legea e mai presus de orice", "moral este asa" in conditiile in care RATB nu iti face intrarea in legalitate o sarcina usoara. Da... poate ca in Romana sau la Eroilor a gasi un bilet nu e o problema dar enumar n statii in care poti sa te postezi cu cortul in fata ghiseului ca nu ai sanse sa il prinzi deschis. Asta daca exista ghiseu at all. Acum ce sa fac? Sa merg 3 km pe jos sau cu taxiul pana la primul ghiseu unde gasesc ca sa imi iau bilet si sa ma mai urc o statie? Ca sa nu mai vorbesc ca platesc 7000 de lei ca sa ma inghesui cu restul nefericitelor sardele in confort 0... Dar aici cred ca deja cer prea mult.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

11. Back To Top | #11
    Genie Daremyth's Avatar
    Varianta 2. Circul foarte mult pe o gramada de linii si imi este avantajos abonamentul.
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

12. Back To Top | #12
    Da, cred ca ar fi bine sa mergi 3 km pe jos.In mod normal dureaza maxim 25-30 minute si ai avea timp sa reflectezi cum e cu "platesti-ai" "nu platesti si folosesti ceva -> accepta riscul si nu te mira cand vin controlorii". Despre sardele numai cuvinte de lauda.. . Daca m-as putea intalni cu cei care planifica orarul RATB ( numarul de vehicole pe fiecare ruta) ar iesi o discutie interesanta ( linia 282 sau 336 cum vi se pare? ). Eu raman la parerea mea ca fara o retea solida de metrou in urmatorii 10-15 ani Bucurestiul va fi practic paralizat de trafic.Ganditi-va numai la blvd Elisabeta care e plin de trolee si autobuze+ masini .
    Totusi eu nu inteleg comoditatea asta cu " de ce sa merg pe jos" .Da dom'le mergi pe jos ce e asa mare lucru? Orasul asta are maxim 20km diametru. Zi-mi te rog o combinatie de 2 puncte foarte departate intre care nu ai putea sa mergi pe jos si nu gasesti "biletarie" pe o raza de 1-2 km..3-4-5 statii de autobuz nu mi se par o tragedie .Daca erai la Paris sau Londra ce faceai?
    Cred ca luai metroul.VREAU METROOOOUU.
    Sorry daca am suparat pe cei comozi..

13. Back To Top | #13
    Registered User
    de 4 ani nu mai folosesc serviciile RATB decat ocazional, iar atunci daca gasesc casa de bilete cumpar, daca nu incerc de la sofer iar daca nici ala nu are (de 2 ani nu au mai avut) merg pe blat.

problema aglomeratiei in vehicule RATB va fi rezolvata doar prin apartitia mijloacelor alternative de transport public (metro-tramvai suspendat) etc. marirea numarului de autobuze conventionale nu este o solutie viabila, deja aglomeratia pe strazi faca ca de multe ori, daca te grabesti sa mergi cu metroul decat cu masina personala.

14. Back To Top | #14
    Administrator Assassin's Avatar
    Originally posted by Mishu05
    Da, cred ca ar fi bine sa mergi 3 km pe jos.In mod normal dureaza maxim 25-30 minute si ai avea timp sa reflectezi cum e cu "platesti-ai" "nu platesti si folosesti ceva -> accepta riscul si nu te mira cand vin controlorii".
    Adica daca am de mers undeva, ziua in amiaza-mare, pe caldurile asta, intr-o zona in care nu este metrou si nu am bani de taxi sau de metrou, tre' sa nu ma sui in tramvai? Ce vina am io ca in weekend casele de bilete sunt inchise sau ca in zilele lucratoare sunt deschise pana la 18? Adica atunci cand plec de la lucru la 22.30 seara sa o iau pe jos?
    Si daca e sa te iau altfel, toata lumea, indiferent ca isi plateste biletu' sau nu, contribuie cu bani, intr-un fel sau altu', ca statu' sa suporte reducerile de abonament ale pensionarilor. Cat despre aglomeratia din tramvaiu' 34, am zis aici de nesimtirea "celor_mai_in_varsta_si_mai_intelepti_ca_noi". Sa stea drq acasa ca d-aia se plimba cu tramvaiu' ca au reducere sau ca e gratis si sa ne lase pe noi astia care muncim sa ne ducem la lucru in conditii civilizate, ca din salariile noastre au ei pensii.
    Pana la lucru tre' sa ma sui in 34 si 104, abonamentu' ma costa 180k pe luna. As putea sa ma duc si cu metrou' + 104, insa m-ar costa dublu, ceea ce nu imi convine.

Hua©
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

15. Back To Top | #15
    Registered User
    hai mai Killar, ca la ora 22.30 nu prea vezi picior de pensionar prin autobuz, de fapt nu prea vezi autobuz.

una din solutii ptr limitarea aglomeratiei ar mai fi, lucru care a mai fost discutat, acordarea abonamentelor gratuite (subventionate) ptr anumite categorii sociale doar pentru anumite intervale orare, astfel incat sa lase loc liber clasei muncitoare.

16. Back To Top | #16
    Recomand sa va cumparati mai multe bilete "just in case"
    Sunt de acord ca exista situatii in care TREBUIE sa pleci si daca nu gasesti bilet e normal sa te urci fara bilet.Problema e ca treaba asta a ajuns o obisnuinta.Da, sunt subventionate din banii contribuabililor dar treaba asta se intampla in orice stat din lume.
    Deci cumparati-va bilete fratilor daca nu vreti abonamente pentru ca traim in Bucuresti si inevitabil ajungem sa folosim RATB-ul.

17. Back To Top | #17
    Zi-mi te rog o combinatie de 2 puncte foarte departate intre care nu ai putea sa mergi pe jos [...]
    cred ca faci o confuzie. majoritatea celor care se plang nu se duc la plimbare, ci chiar au treaba si se grabesc. chestia cu mersul pe jos pe distante "foarte indepartate" nu cred ca este tocmai idealul lor in viata.

si, apropo, nu cred ca este normal ca eu sa alerg dupa ratb sa le dau banii (i.e. sa merg nu stiu cate statii pe jos pana la un chiosc deschis, sa stau la coada la abonamente, sa ma duc la chioscuri de bilete numai intre anumite intervale etc.), ci ar trebui ei sa-mi asigure toate conditiile ca, daca vreau sa le dau bani, sa o fac cat mai repede si mai comod. daca ma ia vreodata vreun controlor ca de ce nu am bilet cand eu m-am urcat intr-o statie unde nu exista chiosc de bilete sau e inchis, mor cu ei de gat.
    Nashpa...

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Recomand sa va cumparati mai multe bilete "just in case"
    Sunt de acord ca exista situatii in care TREBUIE sa pleci si daca nu gasesti bilet e normal sa te urci fara bilet.Problema e ca treaba asta a ajuns o obisnuinta.Da, sunt subventionate din banii contribuabililor dar treaba asta se intampla in orice stat din lume.
    Deci cumparati-va bilete fratilor daca nu vreti abonamente pentru ca traim in Bucuresti si inevitabil ajungem sa folosim RATB-ul.
    pai daca "investesti" bani in bilete "just in case" ai toate sansele sa iei tzeapa, ptr ca RATB-ul modifica de cel putin 2-3 ori pe an pretul la bilete, iar perioada de gratie (cand poti schimba biletul vechi cu unul nou) nu prea depaseste 15 zile, iar "scumpirea" este anuntata cu cel mult o saptamana inainte (iar asta o stii daca ai timp sa urmaresti stirile). sigur pretul a 3-4 bilete nu este un capat de tzara dar de ce sa arunci banii aiurea?!?!

19. Back To Top | #19
    Marca Inregistrata Sandman's Avatar
    Imi place sa merg pe jos, asa ca folosesc ratb doar pt distante mai mari.
    The problem with the world is stupidity. I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

20. Back To Top | #20
    Daca ati merge cate 4 persoane ar fi mai ieftin taxiul
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  
Page 1 of 91 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks