View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
880. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

218 24.77%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.25%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.68%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.14%
  • i seek alternate transportation

151 17.16%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 2 of 91 FirstFirst 123451252 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1819

Thread: Ratb

1. Back To Top | #21
    the Friendly Ghost CASP3®'s Avatar
    Mi se pare stupid ca pensionarii au abonamente gratuite care se elibereaza pe o perioada mai mare de timp ( 3-6-12 luni, nu sunt sigur) in timp ce elevii si studentii trebuie sa isi faca abonament lunar.
    aici sunt si eu perfect de acord...elevii ar trebui sa aiba un abonament care sa tina din septembrie pana in iunie ... in vara sa-si scoata doar lunar...nici cu pensionarii nu prea sunt de acord sa aiba atatia free ... tot timpul sunt in RATB (unii chiar cu treaba - piata etc, dar majoritatea se plictisec acasa) si mai fac si scandal..au pretentii sa li se dea scaunele, sa nu fie impinsi etc ... si stim cu totii care e situatia acum...

de foarte multe ori aleg sa merg pe jos pentru ca pot ajunge mai rapid sau pentru ca nu pute a transpiratie si un e un aer insuportabil de cald...

am fost prins de mai multe ori, insa amendat o singura data...de scapat am scapat facandu-ma ca imi caut abonamentul, si apoi m-au lasat (eram la capat)
    In LinuX We TrUsT
    There's no problem so large it can't be solved by killing the user off, deleting their files, posting their private emails on public newsgroups or sending a nasty email to their boss - BOFH™

2. Back To Top | #22
    FuZzMaster Kek's Avatar
    Inainte aveam abonament pe toate liniile, ca pana la liceu schimbam 2 mijloace. Insa de cand m-am transferat ajung la liceu in 5 minute pe jos asa ca... Oricum am fost prins o data singur => 200k pe loc si alta data cu un amic=>250k amandoi pe loc. Asta mai demult, acuma imi iau bilet si campez taxatoru' .In ultimu' timp iau mai mult expresu' si dau 10k la sofer.

3. Back To Top | #23
    MaX's Avatar
    hehe cred ca tot liceul am folosit ratbul free.....eram chiar bun la chestia asta, la un momendat, recunoastem masinile de pe traseul pe care mergeam si aveam bilet pregatit..binenteles gata perforat.....

acum merg foarte rar cu ratbul....dar daca e sa merg tot nu imi iau bilet, sunt baiat descurcaret si norocos pe deasupra....

nu ma asteptam la atata lume corecta, presupun ca va convine confortul si punctualitatea ratbului....
    Free space

4. Back To Top | #24
    gospodar RE|XX's Avatar
    Originally posted by MaX
    hehe cred ca tot liceul am folosit ratbul free.....eram chiar bun la chestia asta, la un momendat, recunoastem masinile de pe traseul pe care mergeam si aveam bilet pregatit..binenteles gata perforat.....

acum merg foarte rar cu ratbul....dar daca e sa merg tot nu imi iau bilet, sunt baiat descurcaret si norocos pe deasupra....

esti un ADEVARAT...te rugam fii capitanul nostru!!

5. Back To Top | #25
    Mi se pare deplasata atitudinea celor care merg des, nu au abonament sau bilet si mai fac si gat ca autobuzele sunt full si putine. Pai de unde bani pentru alte autobuze fratilor daca unii isi inchipuie ca ratb ie moka. Iar cei care afirma ca nu platesc tocmai din cauza conditiilor precare sa se abtina.
    Geology rocks

6. Back To Top | #26
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    C3rE eu zic sa te abtii tu. Sunt absolut sigur ca banii de bilete merg la "fondul pentru autobuze noi si frumoase mult mai incapatoare si la standarde occidentale cu controlori corecti si uameni curati" sau la fondul "ghisee pentru toti". Lol. Te asigur ca 90 % din oameni care se urca in autobuz platesc ori bilet ori abonament. Asta e un fapt confirmat statistic de mine observand cati sunt dati jos cand vin controlorii. Adica maxim 2-3 dintr-un autobuz full. Unde sunt banii? In plus chiar nu vad de unde si pana unde ar trebui sa imi fie jena ca ma raportez la un standard, in calitatea mea de contribuabil (eu am totusi bilet aproape intotdeauna) si ca cer contravaloarea biletului. Serviciile in Rom suck big time.
    Mishu... eu stiu ca tu esti ma sportiv asa... dar eu nu am NICI un chef sa ma scol cu 2 ore mai devreme ca sa merg pe jos cei 3 km pana la primul chiosc cu bilete in dimineata unui examen. Iar daca eram in Paris sau in Londra te asigur ca gaseam kktul ala de chiosc in statie.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

7. Back To Top | #27
    Registered User Mishu05's Avatar
    Roadkill.[TDR] ai dreptate la treaba cu 90% au bilet..unde dracu s-or duce banii?
    La cat de dese sunt statiile nu ar putea sa fie chiosc in fiecare statie, asta e problema de cateva sute de m intre statii.
    Tarzy: de 2-3 ori an nu mi se pare aiurea,eu ma refer la 5-6 bilete pe care sa le ai la tine asa..in general nu sa ai colectie de sute de bilete pe care sa le cumperi in prima saptamana din ianuarie.
    Doctor Bonez, cred ca nu m-ai inteles.EU afirmam ca daca distantele sunt scurte-> pe jos repejor-repejor.
    daca distantele sunt mari sau foarte mari: iei metroul si ajungi tot la distante scurte pe care le faci rapid.
    exemplul cel mai naspa in situatia asta in bucuresti ar fi: dr taberei -colentina.aici intr-adevar e chinu' mare.

METROU RULEZ
    At my signal, unleash hell !

Vand miere naturala produsa de albinele mele:
    http://forum.computergames.ro/45-div...-naturala.html
    Livrare gratuita in Bucuresti.

8. Back To Top | #28
    Banned dandu's Avatar
    eu am la mine vro 1-2 bilete ... daca apare vrun controlor compostez biletu imediat si gata .... se mai intampla sa ma vada si sa faca figuri dar cum sa mai zis "e important sa nu te caci pe tine"

MaX cred ca e cea mai buna idee ce faceai tu.....

cred ca imi iau cateva bilete imi scriu pe ele nr de imatriculare de la fiecare autobuz (nu folosesc f multe linii) si totul sa rezolvat ... asta merge daca astia nu schima autobuzele de pe o linie pe alta f des

9. Back To Top | #29
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Roadkill, biletul in Frantza e 1,20 Euro/calatorie. Probabil ca daca ai plati atat, ai avea si conditii mai bune. Pana atunci, nu baga scuze cu "conditiile sunt proaste, asa ca nu tre' sa cumpar bilet". Daca folosesti, platesti. Tu ai vrea sa fii platit ca un occidental, dar sunt sigur ca nu te straduiesti sa fii la fel de productiv.

Nimeni nu va obliga sa folositi transportul in comun. Exista taximetre, exista masini proprii, exista biciclete, trotinete, patine cu rotile. Si, daca vreti ceva gratuit, mergeti pe jos. Atata vreme cat platiti foarte putin (sau deloc) pentru serviciile prestate, nu va mai plangeti. Cat platesti, atata ai. Urasc gandirea romanilor: ciupeala, sa fie moca, smechereala. S-a gandit cineva ca, daca am fi cinstiti, poate am fi mai departe? Asta e Romania

Asociatia pentru Combaterea Sedentarismului
    Made of ticky-tacky.

10. Back To Top | #30
    Banned
    Originally posted by March_Hare
    Roadkill, biletul in Frantza e 1,20 Euro/calatorie. Probabil ca daca ai plati atat, ai avea si conditii mai bune.
    Poate precizezi si salariul mediu net in Franta? Sa ne facem si noi o parere.

March Hare, am senzatia ca nu stii cam care sunt manevrele facute prin Romania de tot felul de regii autonome, gen Distrigaz, Radet, Ratb, Renel si puii mei, care or mai fi. Nu ai auzit probabil de salariile directorilor si nici nu ai vazut noile sedii ale respectivelor regii. Sau chiar la asta te refereai cand vorbeai de ciupeala?

Urasti gandirea romanilor? Esti roman, deci iti urasti propria gandire. Succes in continuare. Sau poate generalizarea este ceva gresit?

11. Back To Top | #31
    Registered User Silviu Mihaila's Avatar
    Originally posted by Capitanu Picard
    Poate precizezi si salariul mediu net in Franta? Sa ne facem si noi o parere.

March Hare, am senzatia ca nu stii cam care sunt manevrele facute prin Romania de tot felul de regii autonome, gen Distrigaz, Radet, Ratb, Renel si puii mei, care or mai fi. Nu ai auzit probabil de salariile directorilor si nici nu ai vazut noile sedii ale respectivelor regii. Sau chiar la asta te refereai cand vorbeai de ciupeala?

Urasti gandirea romanilor? Esti roman, deci iti urasti propria gandire. Succes in continuare. Sau poate generalizarea este ceva gresit?
    Ideea era ca pretul platit este in principiu direct proportional cu serviciul oferit si calitatea acestuia.
    Just little old me

12. Back To Top | #32
    Capitane, cunosc ce manevre se fac in regiile autonome, asta insa nu o pot opri eu, ci cei de la putere (pe care nu numai eu ii aleg). Daca ar fi dupa mine, pe directorii de regii care fac smenuri i-as pune sa fie violati anal cu o bata de baseball. Da' nu e dupa mine.

Pe urma, nu ma simt reprezentativ pentru Romania si pentru romani, decat in mica masura (imi dau cu parerea pe un forum, in loc sa pun mana pe pusca si sa dau jos vreo 2-3 politicieni). La gandire, atitudine fatza de munca, bun simt, norme morale si cinste sunt diferit. De asta urasc atitudinea generala a romanului (sunt mult prea multi cu asa atitudine).

In ceea ce priveste salariul mediu din Franta, tin sa-ti amintesc faptul ca Romania nu prea are producatori de tramvaie/troleibuze/autobuze. Cel putin nu de calitate. Asa ca ar trebui sa importe. Importuri care s-ar face pe euroi. Ori, ca sa poti sa faci asta, ai nevoie de bani. Bani pe care sa-i iei de la clienti. Acu' te intreb: ai da 40.000 pe o calatorie cu un mijloc de transport in comun daca ar fi la standarde occidentale?

Nu te mai plange, pune mana pe sapa si munceste
    Made of ticky-tacky.

13. Back To Top | #33
    gospodar RE|XX's Avatar
    e hilara diferenta de voturi intre optiunile 1 si 2....daca le cititi atent vedeti ca spun acelasi lucru...

14. Back To Top | #34
    Registered User
    Roadkill, biletul in Frantza e 1,20 Euro/calatorie. Probabil ca daca ai plati atat, ai avea si conditii mai bune. Pana atunci, nu baga scuze cu "conditiile sunt proaste, asa ca nu tre' sa cumpar bilet". Daca folosesti, platesti. Tu ai vrea sa fii platit ca un occidental, dar sunt sigur ca nu te straduiesti sa fii la fel de productiv.

Nimeni nu va obliga sa folositi transportul in comun. Exista taximetre, exista masini proprii, exista biciclete, trotinete, patine cu rotile. Si, daca vreti ceva gratuit, mergeti pe jos. Atata vreme cat platiti foarte putin (sau deloc) pentru serviciile prestate, nu va mai plangeti. Cat platesti, atata ai. Urasc gandirea romanilor: ciupeala, sa fie moca, smechereala. S-a gandit cineva ca, daca am fi cinstiti, poate am fi mai departe? Asta e Romania

Asociatia pentru Combaterea Sedentarismului
    in ro serviciul de transport public este sustinut de catre stat (justificat sau nu este alta pb.) ce ma doare pe mine este ca ptr acest serviciu nu primesc inapoi nici macar valoarea platita cash.
    sunt localitati in tzara unde serviciul de tp public este concurat de catre firme particulare (care nu primesc nici o subventie) la preturi aproximativ egale si conditii mai bune.

in tinerete ('98) am lucrat la RATB si am avut ocazia sa vad ca schema de personal este supraincarcata, investitiile in mijloace de transport se fac pe criterii politice, contractele cu furnizorii sunt de asemenea manarite, etc.

15. Back To Top | #35
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Roadkill, biletul in Frantza e 1,20 Euro/calatorie.
    Shhhhh... eu in Italia si in Germania am dat 5 euro si ma puteam plimba TOATA saptamana cu ORICE mijloc de transport si de cate ori vroiam. Asta ca fapt divers. Cu alte cuvinte cam 1 euro pe zi presupunand ca ma plimb 5 zile din 7 si doar dus nu si intors.
    Pana atunci, nu baga scuze cu "conditiile sunt proaste, asa ca nu tre' sa cumpar bilet". Daca folosesti, platesti.
    Cand am spus eu ca nu trebuie sa cumpar bilet? De fapt cred ca intr-un post anterior am precizat ca am bilet de cele mai multe ori pe care... il platesc. La fel si cei 90% despre care vorbeam. Dar conditiile tot proaste sunt. Nu e o scuza, e un fapt trist. Si voi generaliza din nou spunand ca serviciile SUCK. Cei care vand serviciile habar nu au sa isi onoreze o obligatie, nu vorbesc de a face ceva in plus.
    Tu ai vrea sa fii platit ca un occidental, dar sunt sigur ca nu te straduiesti sa fii la fel de productiv.
    Sigur... afirmatia ta este fondata, in tema si deosebit de fara legatura cu orice. Dar tinand cont ca ne cunoastem de atata amar de vreme sunt dispus sa inteleg cum stii tu adevarul despre mine.
    Cum adica mah? Stai un pic ca m-ai pierdut. Adica mai nou nu am voie sa ma plang atata timp cat biletul este 7000 sau ce? Trebuie sa astept sa mai creasca pretul ca sa ma plang? Biletul este exact cat trebuie sa fie la standardele salariilor din Romania NU este insa (nici in principiu nici practic) direct proportional cu calitatea serviciilor oferite. Daca tu ma convingi pe mine ca RATB nu are profit zilnic si ca se chinuie sa supravietuiasca, eu va fac cinste la toti de pe forum cu abonamente
    Pe de-alta parte eu nu "ciupesc" si nu "smecheresc". Cand nu apuc sa iau bilet din motive de distanta fata de ghiseu am oaresice teama in a ma urca in autobuz, ca sa nu zic mustrari de constiinta. Nu refuz sa imi iau bilet pt ca imi da mie burst-uri de adrenalina. Dar se intampla. Bun. Deci ma intreb retoric din nou, de unde si pana unde nu am eu dreptul sa ma plang de servicii? Nu asa evolueaza lucrurile ? Te mai asigur ca problema nu este smechereala si ciupeala, ca astea se practica si pe-afara... te asigur ca problema o reprezinta lipsa de respect pentru cel de langa tine. Nu mi se pare normal ca atunci cand cumpar de la un magazin ceva sa nu primesc punga. Si asta e MINIMUL.

Hop Along
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

16. Back To Top | #36
    Registered User cavver's Avatar
    Originally posted by Mishu05
    Am intotdeauna abonament si daca a expirat imi cumpar bilet pana la prima "reprezentanta" RATB sa imi fac unul nou.
    Mi se pare stupid ca pensionarii au abonamente gratuite care se elibereaza pe o perioada mai mare de timp ( 3-6-12 luni, nu sunt sigur) in timp ce elevii si studentii trebuie sa isi faca abonament lunar.
    Voi realizati cat de frumos IMPRUMUTAM noi statul in fiecare luna?
    Chiar daca banii se resitituie dupa 1-2 luni ca deh..e gratuit in acel interval statul roman se foloseste de acei bani ( si nu sunt putini) fara sa plateasca dobanda.
    Am fost "prins" o singura data de controlori, in liceu acum 6 ani.Am platit amenda si am jurat sa nu mai am probleme din astea niciodata: ori am abonament ori mor cu ei de gat.
    Anumiti controlori sunt sub orice critica , animale incaltate duhnind a bautura si cu un comportament care cere "ranga in mecla".
    Ma oftica la culme atitudinea celor care circula ilegal.Pana la noi ordine calatoriile cu RATB-ul nu sunt gratuite si cine nu plateste nu are nici un drept de a merge cu autobuzul.AM ZIS.
    Sper sa se construiasca cat mai multe linii de metrou si mai ales sa se SCOATA liniile de suprafatza care functioneaza pe deasupra liniilor de metrou.Ex: tramvaiul 34 circula de la gara de nord la dristor pe deasupra magistralei de metrou cu toate astea pe 34 e full mereu iar la metrou e super gol.Daca s-ar scoate 34 pe acel traseu ar fi mult mai multa lume la metrou, asa cum trebuie sa fie ca daia e mijloc rapid si eficient de transport.Dar deh..metroul e mai greu de "eludat" trebuie PLATIT.
    Misule - numai sarmanii bucuresteni imprumuta statul . Restul tarii doar plateste de proasta . Mai bine te-ai gandi ca statul te subventioneaza cu 50% din pretul aboonamentului .
    Haideti sa haidem

17. Back To Top | #37
    Registered User cavver's Avatar
    Originally posted by Roadkill.[TDR]
    Shhhhh... eu in Italia si in Germania am dat 5 euro si ma puteam plimba TOATA saptamana cu ORICE mijloc de transport si de cate ori vroiam. Asta ca fapt divers. Cu alte cuvinte cam 1 euro pe zi presupunand ca ma plimb 5 zile din 7 si doar dus nu si intors.

Hop Along
    Tota atata dai si in bucuresti ca sa te plimbi tot o saptamana
    Haideti sa haidem

18. Back To Top | #38
    Roadkill, nu ma refeream special la tine, s-a nimerit sa fii tu cel pe al carui nick mi-au cazut ochii . Imi cer scuze pentru faptul ca ti-am zis ca nu-ti iei bilet.

Insa: atunci cand nu simt ca banii pe care ii platesc nu au in contrapartida servicii de acelasi nivel (putin platesc, putin am, mult platesc, mult am), atunci nu folosesc. De aceea merg mai mult cu taxiul sau, atunci cand e posibil, merg pe jos. Si daca ar face asta mai multa lume (sa foloseasca mijloace de transport alternative), regiile ar fi nevoite sa restructureze si sa regandeasca totul.

Imi mai cer scuze si pentru afirmatia cealalta (partea cu salariul), voiam sa spun altceva, a iesit prost, mea culpa.

Ce voiam eu sa zic e ca nu trebuie sa te plangi de conditii comparand cu pretul biletului. Conditiile ar trebui sa fie mai bune, chiar daca ai pret de 7000, de 10000 sau de 100000 pe bilet. E clasica treaba cu: am dat X lei (putini) pe un anumit lucru si ala mi-a vandut o prostie. Pai da mai multi si atunci mergi si da-i in cap aluia cand iti vinde ciurucuri. E ca si faza cu Xnet-ul: toti se plang ca merge prost, nimeni nu se plange ca e moca. Da' poate sunt eu prea carcotash.

Omu' cu scuzele
    Made of ticky-tacky.

19. Back To Top | #39
    Originally posted by Roadkill.[TDR]
    Te asigur ca 90 % din oameni care se urca in autobuz platesc ori bilet ori abonament. Asta e un fapt confirmat statistic de mine observand cati sunt dati jos cand vin controlorii. Adica maxim 2-3 dintr-un autobuz full.
    eu am impresia ca tipii dupa ce gasesc 2-3 fara bilet dau "cancel search", nu de alta dar daca numarul contravenientilor il depaseste pe cel al controlorilor, situatia poate deveni nashpa pentru controlori. in cazul bun, fug jumate dintre aia fara bilet; in cazul rau, nu fuge nimeni dar bat toti la controlor(i). stii tu, proverbul cu mai mult decat poti duce...
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

20. Back To Top | #40
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Roadkill, biletul in Frantza e 1,20 Euro/calatorie.
    Nu-si are rostul comparatia dar daca tot a fost facuta atunci hai sa o terminam.
    Franta este o tara eminamente turistica (prima destinatie turistica de pe glob) iar biletul de 1,20 euro e pretz la sofer. O cartela de 10 calatorii costa 10 euro (deci deja 1 euro/calatoria, valabila 1 ora pe orice mijloc de transport) iar un abonament înseamna 1 euro/zi nelimitat. Iar elevii si studentii au reducere la 0,50 euro/zi nelimitat pe orice mijloc de transport. Si acum sa mai zic de ce autobuze au, de curatenie, aer conditionat, regularitate, punctualitate? Biletul de sofer de 1,20 euro e o metoda faina de a mulge turistii, dar pentru populatie pretul e mai mic, practic nesemnificativ raportat la cât câstiga într-o zi.

1.  
Page 2 of 91 FirstFirst 123451252 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks