View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
875. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

214 24.46%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.37%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.77%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.26%
  • i seek alternate transportation

150 17.14%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 3 of 91 FirstFirst 1234561353 ... LastLast
Results 41 to 60 of 1811

Thread: Ratb

1. Back To Top | #41
    Registered User
    [i]
    Ce voiam eu sa zic e ca nu trebuie sa te plangi de conditii comparand cu pretul biletului. Conditiile ar trebui sa fie mai bune, chiar daca ai pret de 7000, de 10000 sau de 100000 pe bilet. E clasica treaba cu: am dat X lei (putini) pe un anumit lucru si ala mi-a vandut o prostie. Pai da mai multi si atunci mergi si da-i in cap aluia cand iti vinde ciurucuri. E ca si faza cu Xnet-ul: toti se plang ca merge prost, nimeni nu se plange ca e moca. Da' poate sunt eu prea carcotash.

Omu' cu scuzele [/B]
    se pare ca nu prea vrei sa intelegi.

pb nu este neaparat (sau nu ar trebui sa fie) pretul mare sau mic al biletului ci faptul ca tu, cel care plateste, nu esti servit pentru simplu motiv ca pretul este mic (subventionat) sau gratuit. acel furnizor de servicii (RATB, Connex, Cantina saracilor) s-a angajat sa faca ceva la un anume pret (care de cele mai multe ori nu rezulta din concureta).
    legat de RATB - nimeni nu a cerut ca autobuzul sa aiba A/C, sa merga cu peste 50Km/h, sa opreasca in fata blocului, etc ci doar sa-ti asigure accesul la aceste servicii(numar suficient de curse, interval de circulatie rezonabil, statie, casa de bilete, siguranta, etc)
    legat de X-NET - nimeni nu vrea sa faca trafic de 100G/s, dar daca conexiunea se intrerupe de 5 ori in trei minute eu zic ca este o problema

2. Back To Top | #42
    Registered User Silviu Mihaila's Avatar
    Originally posted by Mi_
    Nu-si are rostul comparatia dar daca tot a fost facuta atunci hai sa o terminam.
    Franta este o tara eminamente turistica (prima destinatie turistica de pe glob) iar biletul de 1,20 euro e pretz la sofer. O cartela de 10 calatorii costa 10 euro (deci deja 1 euro/calatoria, valabila 1 ora pe orice mijloc de transport) iar un abonament înseamna 1 euro/zi nelimitat. Iar elevii si studentii au reducere la 0,50 euro/zi nelimitat pe orice mijloc de transport. Si acum sa mai zic de ce autobuze au, de curatenie, aer conditionat, regularitate, punctualitate? Biletul de sofer de 1,20 euro e o metoda faina de a mulge turistii, dar pentru populatie pretul e mai mic, practic nesemnificativ raportat la cât câstiga într-o zi.

Biletul nu e mai ieftin pentru a mulge turistii, ci pentru ca mai tot ce e cumparat in cantitati mari devine mai ieftin. Si crede-ma, turistii, nu cei in trecere, cumpara tot cartele de 10 calatorii. Abonamentul lunar pentru elevi este 20 euro, cel pentru studenti este de 24. Cel intreg costa cam 31. Nu ti se pare normal ca varianta cu abonamentele sa fie mai ieftina decat cea cu mersul zi de zi cu bilete?
    Just little old me

3. Back To Top | #43
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Originally posted by tarzy
    se pare ca nu prea vrei sa intelegi.

pb nu este neaparat (sau nu ar trebui sa fie) pretul mare sau mic al biletului ci faptul ca tu, cel care plateste, nu esti servit pentru simplu motiv ca pretul este mic (subventionat) sau gratuit. acel furnizor de servicii (RATB, Connex, Cantina saracilor) s-a angajat sa faca ceva la un anume pret (care de cele mai multe ori nu rezulta din concureta).
    legat de RATB - nimeni nu a cerut ca autobuzul sa aiba A/C, sa merga cu peste 50Km/h, sa opreasca in fata blocului, etc ci doar sa-ti asigure accesul la aceste servicii(numar suficient de curse, interval de circulatie rezonabil, statie, casa de bilete, siguranta, etc)
    legat de X-NET - nimeni nu vrea sa faca trafic de 100G/s, dar daca conexiunea se intrerupe de 5 ori in trei minute eu zic ca este o problema
    tarzy, cand o sa ne dam seama ca nimic din ce este ieftin (sau aproape nimic) nu este de calitate?

Pe urma, pretul este subventionat doar partial, iar bani nu sunt pentru investitii. Se cumpara tot felul de ciurucuri la mana a doua (tramvaie, autobuze) care sunt, totusi, mai bune decat cele care circula in momentul de fata.

Nu stiu cine a sustinut ca tu nu esti servit pentru ca pretul este mic. S-a sustinut ca esti servit de cat platesti. Iar pretul biletelor (din cate stiu eu) se discuta de catre alesii respectivului oras, nu se pune de catre cei de la regia de transport dupa propriile dorinte.

Cat despre Xnet: nu-ti place, ia fa-ti tu un abonament pentru care sa platesti si atunci poti sa faci si gat. Nu am vazut nicaieri ca Xnet sa se fi angajat sa nu iti sune niciodata ocupat sau sa-ti asigure cine stie ce conditii de navigare. Imi zici si mie care e treaba?

Mi_, pretul mai mic la cantitate mai mare e ceva care exista in orice tzara dezvoltata. Asa ca nu te mira. Mi se pare normal ca, atata vreme cat ii dai si bani in avans (la abonament), transportatorul sa-ti acorde niste facilitati.

Forrest Gump
    Made of ticky-tacky.

4. Back To Top | #44
    Registered User aeon's Avatar
    eu unul am abonament pe toate liniile intotdeauna dintr-un motiv foarte intemeiat: circul de minim 2 ori pe zi cu atobuz, tramvai sau toleu si este suficient sa ma prinda o singura data fara bilet si toata "agoniseala" de luna aceea s-a dus de rapa....si probabilitatea e mare (am simtit-o pe pielea mea...) + ca trebuie sa fiu cu okii in 4, sa fiu apropae de usa , sa "nu am bani si acte la mine"....

asa dau banii inainte, si dorm linistit pe scaun de acasa la serviciu si invers (in eventualitatea in care o baba afurisita nu pune okii pe scaunul meu.... )
    #aeon#

5. Back To Top | #45
    Registered User
    cand cumpar abonametul la connex in brosurica frumos colorata (si in reclame la fel) se spune ca am internet gratuit, eu prin asta inteleg ca AM INTERNET (nu vreau sa zbarniei, sau covor rosu) vreu doar sa mearga constant - ce se itampla in realitate stii si tu foarte bine.

acelasi lucru si cu RATB-ul, cand cumpar bilet (abonament, etc) vreau sa stiu ca in intervalul orar (5.30-23.00) sa pot utiliza serviciile RATB, fara sa ma inghesui prea mult, fara sa astept 1/2 - 1h in statie, fara sa asist la spectacole jenante cand angajati RATB smotocesc vre-un batranel care a uitat abonamentul acasa, fara ca soferii sa opreasca in mijlocul strazii ca sa povesteasca ultimele noutati (probabil telenovele), fara sa ma murdaresc de ulei, unsoare&staff, fara sa puta ca'n garaj, si de ce nu sa stiu ca
    nu o sa fiu controlat (probabil dupa bilet) fara sa stiu.

daca o sa mergem pe ideea ca "las-o asa ca tot e ieftin (moca)" o sa vina timpul cand o sa primeste palme peste bot si ptr servicii platite gras.

6. Back To Top | #46
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Originally posted by Silviu Mihaila
    Biletul nu e mai ieftin pentru a mulge turistii, ci pentru ca mai tot ce e cumparat in cantitati mari devine mai ieftin. Si crede-ma, turistii, nu cei in trecere, cumpara tot cartele de 10 calatorii. Abonamentul lunar pentru elevi este 20 euro, cel pentru studenti este de 24. Cel intreg costa cam 31. Nu ti se pare normal ca varianta cu abonamentele sa fie mai ieftina decat cea cu mersul zi de zi cu bilete?
    De acord cu tine, ce e cumparat în cantitati mari devine ieftin, si la fel de bine sunt mulsi si turistii care pentru doua saptamâni nu încheie abonament pe o luna sau pe un an. Doi iepuri dintr-un foc. Apoi despre preturi, vad ca difera de la oras la oras, la mine abonamentul lunar pentru studenti si elevi e 15 euro pe luna (de fapt se plateste anual în rate 185 euro), si asta e nelimitat pe toate liniile.

Eu nu ma miram ca-s mai mici preturile la abonamente, ma miram doar ca vesticii, printr-o productivitate crescuta, reusesc sa mentina un pret mai mult decât decent, sa ofere un serviciu decent, si sa-si asigure si salarii de 10-15 ori mai mari ca ale noastre, la tarife doar de 2-3 ori mai mari.

7. Back To Top | #47
    Registered User Silviu Mihaila's Avatar
    Cu mulsul turistilor chestia e foarte relativa. In principiu abonamentele pe termen mai lung (gen o luna) sunt facute pentru salariati, pentru cei care calatoresc zilnic, nu pentru turisti. Pentru acestia exista abonamentele de 10 calatorii, pentru 7 zile, etc.
    Cat despre productivitate este o discutie total diferita. Gandeste-te ca depinde si de infrastructura si de investitiile initiale. Cand auzi ca numai pentru cateva linii de tramvai au fost cheltuiti 100-200 milioane de euro se cam schimba treaba.
    Just little old me

8. Back To Top | #48
    Registered User MasterC's Avatar
    porblema e urmatoarea la mine...eu nu am cumparat un bilet in viata mea(pe cuvant...)doar cand eram cu tataimiu ii luam lui...iar eu nu imi luam...e un porverb romanesc care spune asa:Nu dati bani pe prosti,luati petarde la copii!!! Sper ca s-a inteles la ce ma refeream...Si nu mie frica de concrtol ca daca ar fi sa platesc amenda nu as iesi in pierdere...la cat am mers eu fara bilet yo nimika toata o amneda mica
    Iar de cate ori m-am intalnit cu controloru' mia spus sa cobor la prima...si kiar acolo trebuia sa coboa asa ca...sper sa nu fiu inm postiura de a da bani pe bilet ca mias strica traditia...asa ca Hay ROmania...!!!

9. Back To Top | #49
    Nick anterior: nimeni Bogdan's Avatar

Cool

Am avut de cateva ori abonament si la fel de putine ori bilet, chiar daca am biletu' in buzunar mi-e lene sa taxez, nu stiu de ce.
    Am patit sa urce niste controlori, era aglomeratie mare in masina si nu prea puteai sa te misti, asa ca stateam pe scara, au urcat 2 indivizi, cu legitimatii and shit, cei drept e ca, erau cam burtosi
    Am crezut ca o sa primesc o amenda, chiar umblam prin buzunar sa vad ce bani am dar nu a fost asa, respectivii mi-au cerut sa le fac loc, sa poata intra in masina, m-am conformat, le-am facut loc... ei au intrat si au inceput sa ceara biletu' la diverse persoane, am mers asa inca 2 statii... si am coborat

Acum vreo 2 luni, la fel... numai ca de data asta stateam pe scaun si mai eram cu cineva, dezbateam niste probleme legate de internet
    La o statie... ne trezim ca urca doi tipi si o tipa, masina era destul de goala... tipa vine la noi si ne intreaba daca avem bilet, evident nu aveam... nici bilet nici abonament.
    A stat putin sa se gandeasca, eu in timpul asta imi faceam un plan cum sa fug din ghearele controlorilor
    Tipa s-a intors spre noi si ne-a zis ca nu ie nimic, dar trebuie sa coboram la statia urmatoare, coincidenta a fost ca noi chiar trebuia sa coboram la statia urmatoare, asa ca nu a fost nici o problema
    tokyo.plastic.+

10. Back To Top | #50
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Originally posted by cavver
    Tota atata dai si in bucuresti ca sa te plimbi tot o saptamana
    Pai asta ziceam si eu. Doar calitatea difera.
    March Hare... no problem.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

11. Back To Top | #51
    Mda, pe abonamentul meu de elev scrie ca 50% suporta RATB-ul si 50% ministerul invatamantului. Eu de cand imi cumpar abonament(cred ca sunt vreo 3 ani) nu am primit NICIODATA banii aia inapoi. Se pare ca trebuie sa ii cer la scoala, scoala sa ceara la minister, ministerul sa trimita banii... totusi la cati elevi sunt in Bucuresti si cati folosesc abonamente, intre 60k si 125k cat tre sa plateasca ministerul de abonament, se strang ceva bani... in buzunarul cui intra?????
    is thiiiis my voice?

12. Back To Top | #52
    buf... eu nu mi-am mai primit banii aia de la minister de prin clasa a VI-a (si atunci i-am primit doar timp de 3-4 luni or smth... au fost cele mai fericite momente de viata mea ).
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

13. Back To Top | #53
    Originally posted by Roadkill.[TDR]
    Mda... Eu nu am avut in viata mea abonament. Circul cam de 2-3 ori pe sapt cu mijloacele de transport in comun dar anul trecut circulam de 6 ori cel putin. Bilet iau cand apuc, cand am bani marunti, cand am de unde si cand nu mi-e lene. In restul situatiilor sunt in ilegalitate.
    Pai nu prea ai precizat ca ai bilet in majoritatea cazurilor.

Sunt de acord ca RATB-ul e execrabil, asta nu inseamna ca atitudinea ta e corecta.
    Geology rocks

14. Back To Top | #54
    Am si eu o intrebare. Am citit de la un cap la altul threadul, chiar am vrut sa dau reply candva insa m-am abtinut si am sters.

Daca se va moderniza parcul auto + tramvaie noi + prelungire program vanzare bilete = credeti ca se va ajunge la un procent de 80% a celora care isi cumpara bilet/abonament ?? Chestia cu 90% nu prea o cred, poate doar la 7-8 dimineata cand pleaca lumea la munca si au abonament majoritatea.

Ganditi-va la liniile preorasenesti, la liniile "industriale". Eu nu cred ca cineva care merge din Voluntari la Faur/Republica are abonament sau macar bilet. Vb de aceasta linie pentru ca este in apropierea mea si stiu cam ce fel de persoane urca zilnic in aceste mijloace de transport (genul de oameni care poarta ciorapi albi si papuci).

In primul rand e vorba de un minim de civilizare/tie. Este, sa zicem, datoria morala a noastra sa cumparam bilet/abonament, chiar daca banii rezultati nu se "recircula", nu se reinvestesc in imbunatatirea conditiilor de transport. Si oricum, in Bucuresti, in halul in care se circula, cu aprox 1 milion masini zilnic in trafic, nu se poate respecta un orar strict. De aceea masinile vin cum vin, cateodata stai juma de ora si apar 2 autobuze. Pe langa asta mai pica si curentul si astepti la troleu sau tramvai de imbatranesti de ciuda ...
    Sunt o multime de factori ce se angreneaza in transportul public. De aceea nimeni nu poate garanta, cel putin in Bucuresti, ca respectivul mijloc de transport va veni la o anumita ora. Nici macar la trenuri sau avioane acest lucru nu e 100% respectat.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

15. Back To Top | #55
    Harvester of Sorrow [stryder]'s Avatar
    prea multa lume cu prea mult timp liber la dispozitie pe forumul asta...

eu zic sa nu va mai agitati atat...cumparati-va bilet sau abonament, mi se pare cea mai buna idee..ca serviciile nu sunt la standarde europene pt cat se plateste pt un bilet sau abonament nu stiu cat de relevant e..nu au fost si nici nu or sa fie conditii ca cele din afara f mult timp de acum incolo....poate ca niciodata ...

Welcome to Romania,land of the lost...
    the blood makes us human, makes us more than human, makes us human no more.

16. Back To Top | #56
    In primul rand: nu mi se pare ca ar fi prea scump ratb-ul. Un abonament pe toate liniile e 300k (nu stiu exact, n-am mai mers de vreo 2 ani cu transportul in comun), deci la jumate e 150k. Pe luna. 5 pachete de tigari sau 5 beri. O adevarata avere.

Al doilea rand: aglomeratia. Asta se datoreaza si aglomeratiei generale din bucuresti. Bucurestiul are o infrastructura infecta rau. NU SE POT evita intarzierile si ambuteiajele.

Apoi, nimeni nu obliga pe nimeni sa mearga cu ratb-ul. Exista biciclete, exista scutere, exista chiar si masini personale (aici e mai restrictiv, trebuie sa ai 18 ani). Depinde numai de cat de departe trebuie sa mergi. Exista taxiuri, exista maxi-taxi, metrou, etc.

Eu zic ca ar fi bine sa se ajunga la concluzia ca se merge cu ratb-ul pentru ca e ieftin. Poti merge cu taxi-ul si scapi de probleme. Dar... costa.

Oricum, pana una alta, sunt multumit ca de 2 ani am scapat de tiganii si taranii din transportul in comun. Automobilul rulz
    JDM trio.

17. Back To Top | #57
    Nick anterior: Daedalus Marius_FTU's Avatar
    Eu pe timpul scolii am abonament mereu si la ratb si la metrou pentru ca nu renteaza cu bilet. In general circul moca in autobuz/tramvai/troleu insa nu pe portiunile unde stiu sigur ca sunt controlori. Daca faci probabilitatea cat platesti la o amenda, iti dai seama ca nu dadeai atat pe bilete luate o luna intreaga zi de zi.

18. Back To Top | #58
    On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Originally posted by C3rE
    Pai nu prea ai precizat ca ai bilet in majoritatea cazurilor.
    Am precizat asta ulterior. Am mai spus si o repet ca nu este o mandrie pentru mine sa pot circula fara bilet sau vreun act de bravura sa evit controlorul.
    In alta ordine de idei nu mi se pare ca o fraza de gen "de ce va plangeti mah, doar sunteti in Romania..." se mai potriveste. Sper sa nu dau impresia unui aer condescendent spunand ca ar cam trebui sa ne ridicam standardele.
    Last edited by Roadkill; 01-07-2003 at 23:53.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

19. Back To Top | #59
    gospodar RE|XX's Avatar
    Originally posted by Rezare
    In primul rand: nu mi se pare ca ar fi prea scump ratb-ul. Un abonament pe toate liniile e 300k (nu stiu exact, n-am mai mers de vreo 2 ani cu transportul in comun), deci la jumate e 150k. Pe luna. 5 pachete de tigari sau 5 beri. O adevarata avere.
    E 125 pe jumate.Daca te gandesti ca ai da zilnic 28 mii/bilete sa mergi la facultate,mi se pare pomana.

20. Back To Top | #60
    GIS/CAD LS's Avatar
    nu am avut niciodata ghinionul asta. si sper sa nici nu-l am. oricum, faza e ca toata viata am incercat sa fiu corect, mi-a fost teama sa nu calc aiurea, asa ca mi-am luat bilet. ah, o singura data in 27 de ani am mers cu nasu.. si chiar daca eram cu o gramada de prieteni, tot ma intrebam daca ne prinde.. "ce ne face"?
    xyz

1.  
Page 3 of 91 FirstFirst 1234561353 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks