View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
880. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

218 24.77%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.25%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.68%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.14%
  • i seek alternate transportation

151 17.16%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 4 of 91 FirstFirst 12345671454 ... LastLast
Results 61 to 80 of 1819

Thread: Ratb

1. Back To Top | #61
    Registered User
    Misulica... ai tu bucurii la metroul ala ... zici ca e rezolvarea tuturor... in primul rand nu se mai pot construi linii noi. In al doilea rand, mai sint unii claustrofobi, sau care pur si simplu nu agreeaza plimbatul pe sub pamant, stai cu ochii ca prostu in bezna... Nu zic ca nu e bun, dar sper ca stii ce inghesuiala e dimineata sau pe la 4-5 dupaamiaza, cand nu ai loc sa respiri. Si de faptul ca pute a pipi de te doare capul...

"ca din salariile noastre au ei pensii. " > Assasin, esti sigur de ce spui ? Adica eu te inteleg si sint de acord cu tine ca babele alea artagoase sint o adevarata pacoste, dar ... totusi.

"tin sa-ti amintesc faptul ca Romania nu prea are producatori de tramvaie/troleibuze/autobuze. Cel putin nu de calitate. Asa ca ar trebui sa importe. " > ZAAAU ? Bai dar ce priceput esti matale, bobocule.. ca un om mare. Ba chiar si economie stii... Le ai, bravos ! Acuma, ca sa fiu sincer, unde nu stiu, nu-mi dau cu parerea, sau daca imi dau cu parerea, spun: parerea mea; tu in schimb spui..: argumentul meu. Esti pe langa, amice.
    There are no stupid questions .... only stupid answers

2. Back To Top | #62
    Administrator Assassin's Avatar
    Da Cain, din salariile noastre au ei pensii.

Azi am stat in statia de tramvai juma' de ora pana sa vina 34 si era o caldura de-a dreptu' sufocanta. Pai nu iti vine sa ii bati pe aia care iti zic sa mergi 11 statii pe jos?

Wet©
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

3. Back To Top | #63
    Professional drinker March Hare's Avatar
    Originally posted by Cain
    "tin sa-ti amintesc faptul ca Romania nu prea are producatori de tramvaie/troleibuze/autobuze. Cel putin nu de calitate. Asa ca ar trebui sa importe. " > ZAAAU ? Bai dar ce priceput esti matale, bobocule.. ca un om mare. Ba chiar si economie stii... Le ai, bravos ! Acuma, ca sa fiu sincer, unde nu stiu, nu-mi dau cu parerea, sau daca imi dau cu parerea, spun: parerea mea; tu in schimb spui..: argumentul meu. Esti pe langa, amice.
    Si cand credeam si eu ca nu se mai poate de caldura, iaca se poate. Vine cineva (ihim, de Cain vorbesc) cu o gramada de cunostinte de economie (btw, da, cunosc economie, sunt nevoit, e domeniul meu) si zice el, si adauga, si argumenteaza, si da-i si lupta, ca el cu familia lui de la pashopt... da' sa nu divagam.

Amice (ce frumos suna, in ton caragialesc), iti recomand sa studiezi matale fabricile care produc autobuze la noi. Sau troleibuze. Sau tramvaie. Te-ai uitat vreodata la cele produse in Romania si la cele produse in afara? Sau ai sarit asa, pen' ca esti nationalist si tre' sa iti aperi tara cu pretul vietii? Ori nu stii ce inseamna calitate. Ca, deh, suntem in Romania, nu in Germania.

Amice (inca odata), ia si mai citeste ziare, mai informeaza-te (de la sursa chiar) si pe urma vorbeste. Si daca nu stii ce vorbesti, taci. Nimeni nu te pune sa-ti dai cu parerea atunci cand nu stii. Si nu prea vad ca stii.

Imi Rocar lucrurile-n roaba

PS: cat despre pensii, poti fi sigur ca banii respectivi vin din buzunarul tau si al meu. Sau poate nu esti angajat? Sau poate nu cunosti economie? Sau poate esti pe langa, da' vrei tu neaparat sa arati ce tare esti in subtilitati de cartier. Intai afla de unde vin banii pentru pensii si apoi vorbeste. Ca incep sa ma infior.
    Made of ticky-tacky.

4. Back To Top | #64
    Genie Daremyth's Avatar

off topic

Intrucat discutia a divagat la pensii si pensionari...
    1. Ce daca din salariile noastre au ei pensii? Nu ma pricep la economie, dar stiu ca si in alte tari (Franta) se practica acelasi sistem. Noi, la randul nostru, o sa avem pensii din salariile generatiilor urmatoare. Sau, pentru ca asta se va intampla "mult mai tarziu" nu conteaza...
    2. Poate vi se par prea mari pensiile respective :/ Bunica mea, spre exemplu, are 1 milion pe luna
    3. Sunt de acord ca exista foarte multi cetateni in varsta supernesimtiti (asta e o boala care nu prea tine de etate...), insa, nu cred ca sunt atat de multi nebuni care sa se plimbe cu RATB-ul doar pentru ca le este mai ieftin sau gratis. Marea majoritate au si ei treburile lor: se duc la doctor, se duc sa vada de nepoti, sa alerge pentru diferite acte etc.

Nu imi place rautatea gratuita.
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

5. Back To Top | #65
    Genie Daremyth's Avatar
    P.S. On topic:

Circul foarte mult, poate mult mai mult si pe mai multe linii decat majoritatea forumistilor, cu RATB-ul. Evident, conditiile sunt departe de a fi ideale, insa, comparativ cu situatia de dinainte de 1989, cand imi amintesc cu groaza in ce inghesuiala si in ce autobuze prapadite trebuia sa ma urc pentru a merge la liceu, mult superioare.
    Evident, exista linii superaglomerate, sau se mai intampla tot felul de ambuteiaje care fac sa astepti o gramada la cate un tramvai... insa... trebuie sa nu uitam ca si populatia Bucurestiului este in continua crestere, orasul este din ce in ce mai plin, traficul din ce in ce mai incarcat.
    Si eu platesc 250.000 lunar abonamentul (pe toate liniile), nu spun ca e putin, insa, comparativ cu alte preturi - e acceptabil.
    Ceea ce ma deranjeaza pe mine insa foare rau in mijloacele de transport in comun sunt cersetorii (99% tigani) care mai si canta Astora le-as interzice accesul in tramvaie (ca vad ca pe alea le prefera).
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

6. Back To Top | #66
    Registered User
    Zici ca lucrezi in economie, e domeniu tau, mda? Si tu nu stii ce impozite ai pe salariu ? Cum se cheama si unde se duc ? Bai, si pensionarul ala a platit cu varf si indesat banii pe care ii ia acum ! Sau mai bine zis pe care nu ii ia.
    Ziare citesc. Multe. Exclus RomaniaMare. Nope, nu sint nationalist "cu pretul vietii", ci doar unul modest. Dar tu nu stii o treaba , ca Rocar, ala pe care il rostesti in scarba, poate face autobuze de calitate superioara. Si nu numai Rocar. Faptul ca sint cumparate din afara... sint manevre la nivel superior, tine de spaga, nu de calitate.

"nu iti vine sa ii bati pe aia care iti zic sa mergi 11 statii pe jos?" > BADA !

7. Back To Top | #67
    Administrator Assassin's Avatar
    Originally posted by Cain
    Zici ca lucrezi in economie, e domeniu tau, mda? Si tu nu stii ce impozite ai pe salariu ? Cum se cheama si unde se duc ? Bai, si pensionarul ala a platit cu varf si indesat banii pe care ii ia acum ! Sau mai bine zis pe care nu ii ia.
    Pensionaru' ala e platit din salariu' meu. Din salariu' lui au fost platiti pensionarii de dinaintea lui.

Ye©
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

8. Back To Top | #68
    Registered User
    OK.

De fapt partea proasta cu nefericitii astia de la ratb e ca au niste servicii execrabile. Chiar si la banii aia .. "putini" pe care ii incaseaza.

9. Back To Top | #69
    Cain, am vaga impresie (din nou) ca nu stii despre ce vorbesti. Fondul de pensii nu e un fel de banca unde viitorul pensionar strange banul si, cand termina cu munca, ii ridica putin cate putin. Din fondul de pensii strans intr-un an se platesc pensiile corespunzatoare anului respectiv. Nu pensiile peste 10 ani.

Despre Rocar: bine ai spus ca "poate face autobuze de calitate superioara". N-am negat chestia asta, am spus doar ca "nu se fabrica". Si Dacia poate produce autoturisme de calitate. Si totusi nu o face. Nu inca. Cat despre spaga, ai dreptate, insa eu am zis ca "ar trebui" importate autobuze pentru a avea calitate la nivel occidental. Nici macar asta nu se face, Rocarul castiga licitatii pentru ca are preturi ceva mai mici. Dar nu cred ca poti compara Rocarul cu Volvo (sau cine fabrica autobuze de calitate superioara).

Daremyth, nu m-am revoltat impotriva pensionarilor. Insa la noi pensia a ajuns asa pentru ca foarte multi salariati au preferat sa iasa la pensie in loc sa continue sa munceasca. Stiu pensionari de 54-55 de ani, ori la acea varsta cred ca iti poti permite sa mai muncesti cativa ani. Si nu inteleg ce ii indeamna spre pensie.

Am mare noroc ca nu locuiesc in Bucuresti
    Made of ticky-tacky.

10. Back To Top | #70
    Bursucul vesel Salgado88's Avatar
    Da' unde?
    Frustrated football fanatic

The thruth is out there.

11. Back To Top | #71
    Registered User Mishu05's Avatar
    Cand am zis eu ca tre sa mergi 11 statii pe jos? Nene, pe caldura daca nu vine tramvaiul va recomand sa mergeti TOATA lungimea liniei pe jos.Va luati o apa minerala si ...da-i inainte..
    Aaaa...si oricum nu puteti sa ma bateti ca voi vreti sa ma prindeti cu un tramvai super plin si eu merg pe jos :P :P :P
    Cain, se mai pot construi linii de metrou, in Dr Taberei e un proiect mare deja facut practic cartierul ala e prea mare si trebuie metrou.
    At my signal, unleash hell !

Vand miere naturala produsa de albinele mele:
    http://forum.computergames.ro/45-div...-naturala.html
    Livrare gratuita in Bucuresti.

12. Back To Top | #72
    am io o vorba ... una si cu una fac doua

pai sa o luam pe rand. autobuze de calitate se fac la noi. daca va uitati la noile autobuze "Rocar de Simon" care impanzesc orasul o sa vedeti ca sunt excelente ca ........... calitate (din cauza cacacaca sunt punctele alea). singura chestie care e ... e ca pentru intretinerea lor nu se cheltuieste un ban. banii care vin din incasarea abonamentelor, biletelor si amenzilor ... se duc frumos in buzunare la directorii de regie si alte alea.
    iar cu pensionarii, mai lasati-i ...au muncit, e adevarat, dar au muncit multi pe salarii f.mari si acum isi iau o pensie de 2-3 poate chiar 4 salarii. nu ii mai plangeti atat.

este o vorba englezeasca : "we'll think how we'll cross the bridge when we'll come to it !" asta e valabil pentru toti cei care muncesc acum .. si care o sa se pensioneze peste 5-10-15 ani la 54 sau 60 de ani ...
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

13. Back To Top | #73
    Registered User
    Originally posted by Mishu05
    Cain, se mai pot construi linii de metrou, in Dr Taberei e un proiect mare deja facut practic cartierul ala e prea mare si trebuie metrou.
    Man, se poate construi, se pot face si zgarie nori, treaba e .. costul Nu crd ca metrorex va investi atata... dar nu se stie niciodata.

"Cain, am vaga impresie (din nou) ca nu stii despre ce vorbesti" > Ba ce te arunci omule... Esti unu dintre cei multi care stii tot, despre tot...

"iar cu pensionarii, mai lasati-i ...au muncit, e adevarat, dar au muncit multi pe salarii f.mari si acum isi iau o pensie de 2-3 poate chiar 4 salarii. nu ii mai plangeti atat." > Hahahaaa,, omule, tu chiar crezi ce spui ? CATI sint prietene in situatia asta ?

14. Back To Top | #74
    Prietene, stiu sigur ce spun. Am zis multi pentru ca asa e. Nu am zis majoritatea, am zis doar multi. Baga aici cei care au lucrat pana acum la ratb, cei care au lucrat in armata, cei care au lucrat pe la diferite ministere ... si o sa ai destul de multi. Nu foarte, dar multi

Iar cu metroul, de vreo 10 ani se vorbeste de o linie de centura, una dr.Taberei - Colentina ... samd.

15. Back To Top | #75
    Cain, nu stiu totul despre tot, insa in chestiunea asta ma pricep. Ti-am mai spus, se pare ca nu ma crezi, da' tre' sa stiu, asta mi-e meseria. Cat despre tine, am vazut in ce fel percepi tu ideea de fond de pensie, de asta am spus ca "am impresia" (nu ca sunt sigur) ca nu stii ce spui.

Pensionaru' Turmentat
    Made of ticky-tacky.

16. Back To Top | #76
    Registered User
    Mda, chestia asta cu vorbitul si proiectatul de linii de metrou, a ajuns subiect de basm, se transmite pe cale orala de la bunici la nepoti Mie mi-a placut la nebunie balamucul facut pe tronsonul Dristor-Policolor; sapat, acoperit, sapat, acoperit, finalizat acoperirea, dat drumu la tramvai, sapat, oprit... acum sint la stadiul de gaura ... in pamant. Sper sa nu mai acopere pana nu finalizeaza, devine o chestie jenanta rau de tot...

PS. Trebuie sa-i cert pe ai mei parinti ca nu au intrat si ei macar la ratb, daca nu in armata...

17. Back To Top | #77
    R3sp3kT Oka's Avatar
    Acum fro 2-3 ani de zile cand spargeam noptzile in sali de calculatoare cu CS, Diablo 2 shi tot ce se putea, veneam dis de dimineatza acasa, dupa ce se terminasera pachetele, impreuna cu un prieten de la un Icafe din centru unde statusem fro 20-25 de ore. Am luat un autobuz pe la 8-9 dimineatza. Ne durea capul ingrozitor pe amandoi, dar noroc ca am prins loc pe 2 scaune unul langa altul, caci alfel leshinam pe acolo de oboseala. Asta de langa mine se tot plangea ca ii ie rau shi ii vine sa vomite de la cate cole, swepsuri, chipsuri, stiksuri, shi cafele bausem shi mancasem. Pana la urma am pus capatzinile pe scaunele din fatza amandoi shi visam la paturile de acasa shi la perna rece shi moale.
    Dupa circa 5 min ma bate cineva pe umar shi aud o voce in ceatza : "Biletele sau abonamentul la control !". Ridic capul de plumb de pe speteaza scaunului, cu 2 ochi roshii injectatzi, parul valvoi in cap, camasha pe afara din pantaloni, parca eram un aurolak, shi incerc sa disting fara nici o shansa silueta incetzoshata a unui om shi raspund gajait dupa ce mi-am dat sema ca nu am scroll de teleport "N-am".
    Prietenul de langa mine nici macar nu s-a deranjat sa ridice capul se uite care e treaba, cred ca nici nu shi-a dat seama.
    Silueta zice "Pai shi ce facem atunci?" Eu raspund sek "Nu stiu !" dupa care pun capul la loc pe speteaza scaunului din fatza shi visez ca ii dau un 4-6 in cap fara zoom, dar al draqu nu murise asha ca scot ITH Bow-ul shi ii dau o ghidata cu poison care l-a linishtit. Cred ca au plecat ca nu ne-au mai deranjat. Dupa trei statzi prietenul meu in convalescentza a vomitat de la zgaltziturile mashinii. Am coborat. Am mers pe jos pana acasa. De vreo jumatate de an am abonament in fiecare luna. Cu 2 zile inainte sa incep sa imi fac abonamente am luat prima amenda. Nu am vrut sa ii dau shpaga ca ma inerva fatza lui shi faptul ca facea pe durul cu mine deci mi se rupea in paishpe', dar nici nu am vrut sa ma dau jos. I-am dat buletinul ca ma stresa deja. Me = Bou. Ma rog nu era vb. de 200k ci de drumul pana nu shtiu unde sa platesc amenda.
    Luatzi-va fratzilor carnet shi mashina care putetzi fie si o Dacie amarata. Cu aer conditzionat

18. Back To Top | #78
    degeaba te agiti Cain ... pensionarii ratb au pensii mari ... aprox 6-7 milioane. daca ai fost sofer si ai avut n'shpe mii de sporuri, ai avut un salariu de 10-11 milioane ... ai si pensie mare. iar in armata sa stii ca nu vorbeam de soldatzi si de tablagii ca ajtia e cu miile . vorbeam de un colonel, maior. .. una alta ... care au acum 8 milioane lejer si ii doare in pix de transportul in comun ca au masini personale (e drept, cielo) si fro' 2-3 apartamente in bucuresti si vreo casuta la munte.

19. Back To Top | #79
    Am citit post-urile anterioare si o sa ma leg si eu de unele idei:
    *In primul rand am preferat intotdeauna sa-mi iau abonament RATB pe toate liniile, inclusiv preorasenesti, din 3 motive: 1.Imi place mult sa calatoresc cu mijloacele de transport in comun, 2.Ma urc linistit in orice autobuz,troleibuz,tramvai, fara sa-mi fac griji de bilet, controlori, pseudo-controlori (cocalari cu legitimatii false) si 3.Desi costa ceva banuti, totusi e pomana curata comparativ cu cat ma folosesc eu de el.
    *Cineva spunea ca ar vrea suspendarea liniilor de suprafata care circula pe deasupra metroului. Nu sunt de acord cu asta din 3 motive: 1.Ar presupune sa-mi iau cartela/abonament si pe metrou, investitie pe care nu-mi convine s-o fac atata timp cat pot ajunge in acelasi loc si pe la suprafata, desi dureaza mai mult, dar am deja abonametul RATB (poate daca ar lansa mult trambitatul abonament universal RATB-METROREX m-as mai gandi...), 2. Metroul nu acopera decat cateva directii si 3. Statiile de metrou sunt suficient de departate si intre ele si fata de unele puncte unde am eu nevoie sa ajung incat nu-mi convine nici sa fac kilometraj aiurea (cand ma grabesc) pana/de la metrou, nici sa schimb 2 metrouri si n-spe RATB-uri... Acu', mai nou, cica vor sa indeseasca statiile de metrou, adica sa mai puna unele intermediare, dar nu stiu nici cand si apoi daca se apuca de gaurit strazi, sa vezi belea de transport de suprafata ce-o sa fie...
    *O alta chestie care ma seaca e prosta gandire in unele zone a retelei RATB. Eu stau in Militari, pe la Apusului, si cu toate ca trec pe acolo 61,62,136,137,236,336, mai mereu sunt "blindate", pline pana la refuz, iar circulatia pe Maniu e curata belea. Dupa mine ar fi mult mai simplu dac-ar pune un tramvai gen 41 pe mijlocul spatiului ala verde si ar suspenda liniile de autobuz si troleibuz si s-ar rezolva mai multe: transportul in comun ar fi mult mai rapid iar prin disparitia autobuzelor si troleibuzelor s-ar mai fliuidiza un pic si circulatia pe Maniu.
    *O alta treba care mi se pare naspa este existenta maxi-taxi-urilor pe aceleasi trasee cu ale RATB... si sa te tii depasiri, claxonari, sicane, vezi 555-ul de Carrefour. E o tampenie. Ar trebui sa se dea licente exclusive pe anumite linii. Maxi-taxi sa circule pe trasee care difera cu cel putin 50% fata de un traseu preexistent.
    *O capitala care se vrea europeana nu are linii de noapte!!! Nici macar metroul nu circula noaptea!!! Pana si-n Brasov au linii de noapte si Bucurestiul n-are.
    *Legat de calitatea mijloacelor de transport: fara doar si poate s-a imbunatatit,eu imi aduc aminte ca prin '95 inca mai erau tramvaie d-alea galbene, mai vechi decat TATRA alea de pe 35, erau troleibuze pe liniile 87/97 cu burduful gaurit sau chiar lipsa, de inghetai iarna... Ceva-ceva s-a facut. Sunt si faze amuzante: in Constanta s-a apucat nea primaru' ala sa ia niste autobuze ecologice fainute care i-au dat pe spate pe multi, dar acum, dupa cativa ani, cand se pare ca s-au uzat filtrele alea sau ce-or avea ele pentru a retine/filtra impuritatile, n-au mai luat altele iar acum "minunile" alea de autobuze sunt niste fumigene pe roti...

20. Back To Top | #80
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Quote Originally Posted by whitewolfcata
    Imi place mult sa calatoresc cu mijloacele de transport in comun
    What's the matter with u ? Am vazut multe pana acum, dar atata masochism mai rar ...
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

1.  
Page 4 of 91 FirstFirst 12345671454 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks