View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
875. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

214 24.46%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.37%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.77%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.26%
  • i seek alternate transportation

150 17.14%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 5 of 91 FirstFirst ... 23456781555 ... LastLast
Results 81 to 100 of 1811

Thread: Ratb

1. Back To Top | #81
    Imi place mult sa calatoresc cu mijloacele de transport in comun,da.
    Atentie! Nu cu toate rablele si nici cu toata "fauna" umana actuala...
    La "fauna" nu se poate umbla momentan iar mijloacele de transport sunt mult mai bune acum fata de cum erau acum 10 ani si inca e loc de mai bine (curatenie, intretinere, un aer conditionat sau macar ventilator in "saunele" - vara evident - de autobuze ROCAR de SIMON sau troleibuze IKARUS, bune in rest)...
    Imi plac mijloacele de transport in comun, mai exact.

2. Back To Top | #82
    Quote Originally Posted by Bogotta
    What's the matter with u ? Am vazut multe pana acum, dar atata masochism mai rar ...

Subscriu,sunt oripilat numai cand ma gandesc la ele

Cand e aglomeratia aia de nu poti ajunge pana la usa, sau nici macar nu se poa' inchide usa, cum te mai simti tu bine? Sau esti unul dintre producatorii care se plimba cu ratb?
    Geology rocks

3. Back To Top | #83
    ...Siamo Noi Sopra Tutt1's Avatar
    bag picioarele in el de transport in comun, anul asta mi-au taiat niste tigani (da, antisemitism, so what?) o geaca de piele de 150$, pe care o aveam de 2 saptamani . Aveam geaca pe mana si tineam niste pungi in maini si gagica-mea a avut inspiratia sa-mi zica sa mergem 2 statii cu nu stiu ce bomba de autobuz, pana la metrou la titan. L-am simtit pe unu din spate cum umbla la geaca, si dupa ce i-am atras atentia de 2 ori (prima data s-a facut ca i-a picat rucsacul dupa mana si a doua oara m-a intrebat ca daca la prima e partul titan), a 3-a oara i-am dat un pumn... taman cand autobuzul a ajuns in statie si atunci am vazut ca mai erau 2 cu el (c-au coborat impreuna), in schimb ce-i din autobuz mi-au zis ca: "vezi ca te-au facut"... dar am simtit ca mobilul era tot in buzunar si am zis ca e ok (nu stiam insa ca imi taiase geaca in dreptul buzunarului si ca mobilul mai avea nitel si cadea). Asa ca de atunci evit sa circul cu ratb-ul, si atunci cand o fac... nu-mi iau bilet.
    Pe de alta parte, astazi in metrou am vazut un gagiu care cersea cu un sugar prins la piept (in hamuri d-alea in care se tin copii)... si tampitu nici n-a vazut ca copilului ii curge sange pe gura, si cand i-a atras cineva atentia, a sters copilul de sange cu maneca si a plecat mai departe... mai mai sa ma urc pe el si sa-l rup in bataie, nu stiu de ce draq m-am abtinut...
    2 cents

link mascat

4. Back To Top | #84
    un prieten imi povestea ca odata era in 102. omu' avea un inel de aur pe deget (a se citi ghiul), fara a face insa parte din categoria sociala "ghiulistilor". au venit doi tipi la el, l-au blocat la mantinela si au trecut la subiect: ni-l dai tu sau il luam noi cu tot cu deget? a preferat prima varianta
    pe mine m-au inconjurat odata vreo 5 tiganci in 331. stiam ce vor dar nu am renuntat la bunurile mele fara lupta. pe una am prins-o cu mana in rucsacul meu, pe alta cu mana in buzunar. am coborat la Romana cu un sentiment de victorie ca nu m-au facut. in statie dau un check: imi sutisera tigarile
    alta: in 105 la Grozavesti un pusti bagase mana pana la cot in poseta unei tipe. il vad, ma vede. ii zic printre dinti: ia mana! (precizez ca era singur si mai pirpiriu ca mine). se uita la mine ca boul, cu mana in poseta femeii. credea ca fac misto, pesemne. ia mana!, repet. scoate mana si pleaca spre coada autobuzului. toata faza s-a petrecut fara ca tipa in cauza sa simta ceva. nici in ziua de azi nu stie ca un fat-frumos, cu un profund spirit de sacrificiu, a salvat-o din ghearele fioroase ale unui hot de 1,50 m si 40 kg
    concluzie: I hate ratb

5. Back To Top | #85
    Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    Quote Originally Posted by March Hare
    Daremyth, nu m-am revoltat impotriva pensionarilor. Insa la noi pensia a ajuns asa pentru ca foarte multi salariati au preferat sa iasa la pensie in loc sa continue sa munceasca. Stiu pensionari de 54-55 de ani, ori la acea varsta cred ca iti poti permite sa mai muncesti cativa ani. Si nu inteleg ce ii indeamna spre pensie.

Am mare noroc ca nu locuiesc in Bucuresti
    Multi dintre cei care au iesit la pensie la 50 55 de ani au facut-o de frica somajului. Daca nu le plateai pensii le-ai fi platit ajutor de somaj sau ajutor social. S-au inchis multe fabrici si atunci cind ramii somer la 20 de ani nu e mare lucru, insa cind ramii somer la 50 de ani cine te mai angajeaza? Sau daca iti gasesti de munca iti gasesti la negru fara carte de munca, unde iar e rau ptr ca atunci cind faci virsta de pensionare o sa ai o pensie mica ptr ca nu ai ani de vechime in cartea de munca... si multe altele. Voi care traiti in Romania mai uitati-va si in jur. Nu judecati totul prin prisma ochelarilor de cal. Ca platiti impozite si sleahta pesede fura de rup din buget nu va oripilati, insa ca unul care a muncit 30 de ani si primeste o gluma de pensie, gata sariti cu gura.
    "Spirituality is just science we don't understand. Yet."

6. Back To Top | #86
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Sopra Tutt1
    Pe de alta parte, astazi in metrou am vazut un gagiu care cersea cu un sugar prins la piept (in hamuri d-alea in care se tin copii)... si tampitu nici n-a vazut ca copilului ii curge sange pe gura, si cand i-a atras cineva atentia, a sters copilul de sange cu maneca si a plecat mai departe... mai mai sa ma urc pe el si sa-l rup in bataie, nu stiu de ce draq m-am abtinut...
    O... nu trebuia sa scrii asta pe forum. Eu sunt sensibil la faze de genul asta si aproape mi s-a facut rau.
    O mare rugaminte, pentru toata lumea: NU dati vreodata vreun leu cuiva care cerseste cu un copil in brate. Asta e un fenomen care trebuie starpit.
    Poate sunt sensibil din cauza ca am si eu un copil, dar mi se rupe inima cand vad cate un suflet nevinovat atarnat in cârca unui barbar neispravit, pe care Sopra a gresit ca nu l-a stalcit in bataie.

7. Back To Top | #87
    Registered Boozer Comanche's Avatar
    Dupa mine ar fi mult mai simplu dac-ar pune un tramvai gen 41 pe mijlocul spatiului ala verde
    Da, hai sa eliminam si padurea Baneasa sa mai facem un parc de autobuze...

8. Back To Top | #88
    Banned aaroman's Avatar
    N-am mai urcat intr-un mijloc de transport in comun de ani de zile

9. Back To Top | #89
    Moderator
    Nici in lift?
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

10. Back To Top | #90
    Banned aaroman's Avatar
    Nope. Folosesc scarile cu incredere, ca nu mi-e lene sa urc cateva etaje daca-i cazu'. Exista o exceptie, totusi: scarile rulante din magazine, daca le incluzi in categoria "transport in comun" Err, si telescaune, telecabine, teleski, daca le incluzi si pe alea Eu ma refeream la autobuze/trolee/tramvaie/metrou/tren, si intamplator poti sa pui si liftul in categoria aia
    Last edited by aaroman; 29-10-2004 at 13:46.

11. Back To Top | #91
    Moderator
    Dar avionul?

12. Back To Top | #92
    Banned aaroman's Avatar
    Avionul personal intra in categoria "transport in comun"?
    Lasand gluma de o parte, se poate spune ca nu am zburat cu avionul (de-ala "transport in comun", sa fim intelesi asupra termenilor ) de ani de zile.

13. Back To Top | #93
    Moderator
    Dar cu vapoare sau alte ambarcatiuni?

14. Back To Top | #94
    Banned aaroman's Avatar
    Cu vaporul am fost ultima oara acum doi ani, deci e vorba de "ani de zile"
    Iahtul personal nu cred ca intra in categoria "transport in comun"
    Si nici alte mijloace de transport acvatice, in care au fost max doua persoane (eu & ea ).

15. Back To Top | #95
    Moderator
    Ah, te-ai dat cu hidrobicicleta

Cu Maxi Taxi nu ai mers?

16. Back To Top | #96
    Banned aaroman's Avatar
    De fapt nu-mi plac hidrobicicletele. Prefer sa vaslesc decat sa pedalez, pe apa, of course
    Cat despre maxi-taxi, se aplica regula vaporului

17. Back To Top | #97
    Moderator
    Ok, ma declar oarecum satisfacut (desi nu in totalitate) de acuretetea afirmatiei tale initiale si iti urez un weekend placut.

PS: Ai mers cumva recent in India cu masina? Poate ai fi umblat pe acolo pe spatele unor pachiderme impreuna cu alte persoane.

18. Back To Top | #98
    ...Siamo Noi Sopra Tutt1's Avatar
    Quote Originally Posted by Ivan
    pe care Sopra a gresit ca nu l-a stalcit in bataie.
    In cazul in care se mai iveste ocazia si nu e langa mine o tipa care e antiscandal si imi zice sa stau locului, promit sa-l duc cu forta la o statie de metrou care are sectie de politie (stiu de Unirii, Eroilor si Victoriei).
    2 cents

link mascat

19. Back To Top | #99
    way to go, sopra tutt1

20. Back To Top | #100
    Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Well...sa va explic cu fac eu...asta vara in timp ce circulam cu tranvaiul 34, plin de muncitorii patriei cu apa la bloc oprita pentru neplata, tremurand de greatza, brusc am observat ca am oprit la Dinamo. Pe geam vedeam magazinul FirstBike. M-am dat jos de urgenta si mi-am conttinuat drumul spre casa calare pe o bicicleta nou-noutza

De atunci ma deplasez astfel...nu am mai pus piciorul in RATB. Viteza medie de deplasare prin Bucuresti este de 25Km/h. Tranvaiul prin comparatie merge cu 30Km/h, opreste in fiecare statie, la fiecare stop. Bat tranvaiul de la distanta si chiar autobuzele de pe anumite linii...cu metroul inca nu am biruit...ala fuge cu 50-60 prin tunel.

Cand trebuie sa ma imbrac la costum apelez la taxi, care dealtfel e decontat de firma.

Avantaje: pe bicicleta, chiar daca sunt minus 20 de grade afara (si credeti-ma ca atata timp cat am aderenta la sol cu bicicleta nu voi renunta la ea) nu iei nici un pui de gripa...in autobuz sansele sunt 100%.

Bicicleta este cel mai economic mijloc de transpot cunoscut de umanitate (consumi 100 de calorii la 5Km...o masina se deplaseaza numai 85 de metri cu suta de calorii). Sa nu mai punem la socoteala ca daca ai o activitate sedentara, bicicleta te ajuta sa eviti shuncile si hemoroizii de la stat 12 ore pe zi pe scaun.

De la 1 August si pana acum am parcurs ~500 Km cu bicicleta si ma simt extraordinar de bine. Va sfatuiesc si pe voi sa incercati.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

1.  
Page 5 of 91 FirstFirst ... 23456781555 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks