View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
880. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

218 24.77%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.25%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.68%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.14%
  • i seek alternate transportation

151 17.16%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 6 of 91 FirstFirst ... 34567891656 ... LastLast
Results 101 to 120 of 1819

Thread: Ratb

1. Back To Top | #101
    Banned aaroman's Avatar
    Way to go, jaxx! Din pacate eu la capitolul bicicleta accept (pentru mine, nu pentru altii ) ori bicicleta de camera , ori mountainbike in decorul adecvat (adika in nici un caz prin orase ). Nu de alta, dar e periculos sa mergi prin orasele patriei cu bicicleta, asa ca nu exista numai avantaje...

2. Back To Top | #102
    Registered User Crociffixio's Avatar
    In liceu nu am avut abonament si nici bilet...incepusem sa ii invatam pe controlori cum se imbraca si ce fete au...asa ca imediat cum ii observam in transport, la prima statie saream jos, cu tot cu lume etc...nici acum nu folosesc asa ceva, pentru ca rar mai umblu cu asa ceva...masina face totu ...

3. Back To Top | #103
    Fyl's Avatar
    cind ramin fara bilete daca gasesc de cumparat in statie cumpar, daca nu, asta e, am mai luat si amenzi

4. Back To Top | #104
    broke Flat's Avatar
    Eu într-o vreme (acum vreo 10 ani) strângeam "seturi" de bilete pt. ca mergeam în general pe aceeasi linie (41) atunci erau mai putine vagoane pe traseu decât astazi.. fiecare tramvai/troleibuz/autobuz are un numar propriu gen 7923 pe care-l notam pe spatele biletului cu creionul dupa ce coboram.. la urcare verificam daca am în set (bineînteles stateau în ordine crescatoare) numarul respectiv.. practic faceam setul pe întreg parcul alocat liniei 41 în 2 sapt. maxim 3..

problema cea mare a devenit însa INFLATIA ca scumpeau astia biletele la fiecare luna.. plus ca mai puteau exista si alte probleme gen schimbatul parcului de tramvaie (le modernizau sau pur si simplu le schimbau).. sau era posibilitatea (rara ce-i drept) de a schimba astia modelele de la taxatoare..

acum presupun ca merge chestia asta pe linii ciudate ca de ex. 106 unde sunt doar 2 autobuze
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

5. Back To Top | #105
    Moderator CBR's Avatar
    Nu prea merg cu RATB de fel. Si atunci cand merg nu imi iau bilet.

Taxi

6. Back To Top | #106

Ţinând cont că umblu destul de mult, am întotdeauna abonament valabil şi nu am probleme. Şi pot să zic că m-am întâlnit destul de des cu nenea controlorii, cam de vreo 15 ori anul acesta, din câte îmi amintesc.

7. Back To Top | #107
    Quote Originally Posted by Jaxx
    Avantaje: pe bicicleta, chiar daca sunt minus 20 de grade afara (si credeti-ma ca atata timp cat am aderenta la sol cu bicicleta nu voi renunta la ea) nu iei nici un pui de gripa...in autobuz sansele sunt 100%.

Bicicleta este cel mai economic mijloc de transpot cunoscut de umanitate (consumi 100 de calorii la 5Km...o masina se deplaseaza numai 85 de metri cu suta de calorii). Sa nu mai punem la socoteala ca daca ai o activitate sedentara, bicicleta te ajuta sa eviti shuncile si hemoroizii de la stat 12 ore pe zi pe scaun.

De la 1 August si pana acum am parcurs ~500 Km cu bicicleta si ma simt extraordinar de bine. Va sfatuiesc si pe voi sa incercati.
    Way to Go! Ar trebui sa-ti ia cat mai multi exemplul! [pacat ca romanul obisnuit e prea comod]

On topic: am avut abonament itb/ratb de la 10 ani aproape fara intrerupere.
    Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
    -- H.G. Wells

8. Back To Top | #108
    broke Flat's Avatar
    Bicicleta nu e o solutie în Bucuresti decât pe distante relativ scurte. Daca ai nevoie sa tai orasul în doua e nasol pt. ca ajungi transpirat la destinatie, plin de praf si noroi, cu plamânii plini de gaze de esapament, asta daca ajungi ca poate oricând sa dea un camion sau un taximetrist peste tine.
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

9. Back To Top | #109
    Registered User Zeeker!'s Avatar
    Jaxx cat timp ti-a luat sa te obisnuiesti cu mersul pe bicicleta-febra musculara la 20km pe zi- si ce faci cand ajungi undeva transpirat?

10. Back To Top | #110
    Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Una la mana...nu am auzit de biciclisti calcati de masini in Bucuresti...poate doar tampitii care schimba directia de mers fara sa se asigure. Eu mi-am facut o mobilitate la gat incredibila...mereu ma uit in spate daca vreau sa fac ceva si niciodata nu merg la aspiratie cu camioane sau autobuze (desi rezistenta aerului ma omoara cateodata).

Febra musculara mi-a trecut cam in 7 zile de la primul contact cu bicicleta, de atunci nu mai am probleme.

Transpiratia apare la temeperaturi mai mari de 25 de grade si nu prea ai cum sa scapi de ea...transpiri si cand mergi pe jos prin caldura, dar cu bicicleta. Daca vreau sa nu transpir, micsorez viteza de deplasare la 20 Km/ora in loc de 25...in oras nu se simte diferenta asta...oricum mergi de 3 ori mai repede ca un pieton. Si mai tine si de antrenament...dupa 500 de Km deja organismul e antrenat...nu mai transpiri ca porcul si chiar daca transpiri te ususci repede cand te-ai oprit.

By the way...in Olanda, poti vedea oameni la costum mergand dimineata la servici pe bicicleta. Nu stiu de ce romanul e asa de rusinat de bicicleta. Multi pufnesc din nas cand ma vad ca folosesc bicicleta si nu masina. Si mai mult decat atat...acolo sunt parcaje de biciclete. Te duci la parcaj, pui ochii pe o bicicleta, bagi o anumita suma (in monede) se dezleaga bicicleta, o iei, te duci unde ai treaba si cand ai terminat o parchezi in urmatorul parcaj care iti iese in cale. Normal ca la noi nu e viabila treaba asta, dar asa ca sa va scuipati in san merita sa mentionez acest aspect
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

11. Back To Top | #111
    Cred ca bicicleta e un mod super cool si eficient de a te deplasa prin oras

Jaxx tu ai semicursiera sau mountainbike?Ah da si cum faci cu parcarea

12. Back To Top | #112
    Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Eu am un MTB...Cursiera nu merita pentru deplasarile prin oras...e sensibila la gropi si linii de tranvai iar din cauza rotilor foarte inguste daca nu casti ochii bine si agati roata prin vreo groapa sau linie de tranvai imediat te trezesti pe jos. Cu parcarea procedez asa: am cumparat un super cablu cu cifru, gros cat degetul, care are un suport special de prindere pe cadru (deci nu exista riscul sa nu il am la mine). Cand merg la vreo banca, magazin, etc, leg bicicleta in asa fel incat sa o am in vedere tot timpul. Unde e posibil o bag in cladiri si o leg de ceva. Practic nu am lasat bicicleta niciodata nesupravegheata...mie mi-e tare frica de hoti...mai ales ca prima mi-a furat-o din garaj.

Am vazut oameni care scot saua cand lasa bicicleta mai mult timp nesupravegheata...daca ai o bicicleta foarte scumpa poate ar trebui sa te gandesti si la aspectul asta.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

13. Back To Top | #113
    Harvester of Sorrow [stryder]'s Avatar
    abia astept sa-mi cumpar masina...m-am saturat pana peste cap de mersul pe jos si de ratbul aglomerat, plin de aurolaci si babe infecte...
    the blood makes us human, makes us more than human, makes us human no more.

14. Back To Top | #114
    Nu am o bicicleta scumpa, ci un mountainbike foarte vechi cu cadru de inox,foarte greu 2 etaje pe scari si ma incetineste foarte mult.A fost placut cand era nou si ma duceam peste tot cu el, acum s-a cam distrus si pentru ca nu l-am luat de la FirstBike tipii nu il primesc la reparat.Ma gandeam sa cumpar o bicicleta noua ca sa am mai multa libertate de miscare, mai ales ca nu am carnet de conducere

15. Back To Top | #115
    R3sp3kT Oka's Avatar
    noroc ca fac 5 minute de mers pe jos pana la servici ^^

16. Back To Top | #116
    Quote Originally Posted by [stryder]
    abia astept sa-mi cumpar masina...m-am saturat pana peste cap de mersul pe jos si de ratbul aglomerat, plin de aurolaci si babe infecte...
    Sper sa nu ai treaba vreodata in centru sau pe magheru/mihai bravu/victoriei/dr taberei si alea locuri asemanatoare in timpul zilei.. ai sa innebunesti.. cat despre parcat, nici nu incep...
    Unde mai pui ca intre luna mai si azi numarul de masini a crescut considerabil..

Concluzia.. mai bine bicicleta ca Jaxx..
    is thiiiis my voice?

17. Back To Top | #117
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Lasa-l pe stryder! Viseaza si omul ca o sa fie bine .... Ce , noi nu visam ?
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

18. Back To Top | #118

Off topic

Quote Originally Posted by Jaxx
    Am vazut oameni care scot saua cand lasa bicicleta mai mult timp nesupravegheata...daca ai o bicicleta foarte scumpa poate ar trebui sa te gandesti si la aspectul asta.
    Ha, ha, isn't that cute!... Ca idee, o bicicleta foarte scumpa nu se lasa nesupravegheata. Eu am o bicicleta special pentru cumparaturi/deplasari, pe care pot sa o las legata de un stalp. Pentru deplasat prin Bucuresti nu-ti trebuie bike scump, ba chiar e contraindicat!
    Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
    -- H.G. Wells

19. Back To Top | #119
    Administrator Assassin's Avatar
    Odiseea blatistilor
    http://www.evz.ro/topstory/?news_id=189154

Topul scuzelor pe RATB. Folclorul de autobuz este deosebit de picant. Daca ar fi sa facem un top al celor mai des intilnite scuze pentru cei prinsi fara bilet, ar conduce detasat „m-am urcat la aceasta statie”, „sint somer”, „vin de la spital”, „m-a dat nevasta afara din casa”, iar unii sint chiar amenintatori: „Stii cine sint eu? Miine te dau afara de la serviciu”. „Ii cer odata unui cetatean biletul si acesta incepe sa-mi spuna confidential ca nu are bilet pentru ca nevasta l-a inselat cu cel mai bun prieten si apoi a fugit de acasa cu televizorul”, spune Alexe George. Altii au insa un tupeu deosebit. „Mi s-a intimplat sa intilnesc tipi care-mi aratau ca au bani pentru a plati amenda si apoi, ca sa ma sfideze, au rupt hirtiile de 100.000 de lei si le-au bagat in buzunar”, declara Alexe George. „Unul insa a depasit orice inchipuire. Si-a rupt buletinul ca sa nu se legitimeze”.
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

20. Back To Top | #120
    eu am vazut cu ochii mei cum un tip care nu avea bilet i-a cerut controlorului legitimatia si i-a aruncat-o pe geam!!! Ce putea ala sa mai facA?
    We are nothing but the sum of our parts!

1.  
Page 6 of 91 FirstFirst ... 34567891656 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks