View Poll Results: Cand vine vorba de RATB ...

Voters
880. You may not vote on this poll
  • am intotdeauna un abonament valabil si/sau un bilet la mine

218 24.77%
  • de obicei am abonament, insa se intampla sa-mi si lipseasca sau sa-mi fie expirat de cateva zile...in acest caz imi iau un bilet

187 21.25%
  • nu-mi fac abonament niciodata ... am intotdeauna un bilet la mine si daca vad controlorii il compostez

138 15.68%
  • nu am nici abonament si nici nu-mi cumpar bilet ... daca e platesc amenda

186 21.14%
  • i seek alternate transportation

151 17.16%
Thread Introduction
Referitor la carduri:

-daca ai abonament pe card NU TREBUIE sa validezi de fiecare data (este insa recomandat sa validezi pentru statisticile ratb)
-daca ai bilete pe card TREBUIE sa validezi de fiecare data
Page 91 of 91 FirstFirst ... 418188899091
Results 1,801 to 1,819 of 1819

Thread: Ratb

1. Back To Top | #1801
    E exclusiv nexus ?

2. Back To Top | #1802
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Exlusiv pentru telefoanele care au NFC, controlorii au galaxy nexus ca asta erau ieftine pe atunci (vreo 3000 lei).

3. Back To Top | #1803
    Se pare ca s-a rezolvat (somewhat).

A sunat azi la RATB si i-au zis ca la ei in sistem apare ca l-a validat la 7:50 si ca a fost controlata la 8:30 (deci au si ora exacta, pentru cine mai pateste d-astea).
    A zis de asemenea ca la conrol a aparut ca fiind nevalidat, dar nu a stiut sa-i zica de ce, presupune ca nu s-a updatat in sistem (desi 40 de minute, wtf, daca urca controlu la 2 minute dupa tine?).
    A sfauit-o ca data viitoare sa il mai puna o data dupa ce l-a validat ca sa-i confirme (dar si asta e stupid pentru ca daca in sistem apare ca validat... atunci e validat), si a zis ca nu apare nicio amenda in sistemul lor pentru ca nu i-a luat buletinul, informatii, etc.

Acu' ce sa zic, sper sa nu vina nimic ca sa fie iar probleme, nu stiu ce s-a intamplat, posibil sa se intample si pe viitor, nu a validat inainte de capatul liniei ca sa fie asta problema, pana mea.
    Oricum e absurd, ca si controlor, sa ii pui cardul pe aparatul din autobuz si sa scrie "VALIDAT" si tu sa insisti sa plateasca amenda. Dar ma rog.
    Cyanide & Happiness!

4. Back To Top | #1804
    Quote Originally Posted by cartus View Post
    Are cineva programul prin care verifica controlorii cardurile pe Nexus?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    Cardul e unul NFC cu chip Infineon Mifare Classic 1kB.
    Mai departe, trebuie scanate in diverse conditii ca sa se vada ce câmpuri se modifica.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

5. Back To Top | #1805
    Sunt criptate.
    JDM trio.

6. Back To Top | #1806
    [RO] cartus's Avatar
    Nu vreau sa îl sparg. Ma interesează sa citesc cardul sa vad cat mai am pe el, când nu e in zona un cititor ratb.

7. Back To Top | #1807
    Pai asta zic, sunt criptate, nu ai cum sa citesti ce e pe ele fara cheile ratb. Nu cred ca iti va da nimeni aplicatia tocmai din acest motiv (contine cheile).
    JDM trio.

8. Back To Top | #1808
    Registered User rex's Avatar
    cardurile sunt criptate folosind o cheie. cheia aceea poate fi sparta, dar oricum nu ai sti ce campuri sa citesti sau cum sa interpretezi informatia de acolo.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

9. Back To Top | #1809
    Daca nu stii ce e acolo, e cam complicat sa faci brute force si sa spargi cheia. Anyway, divagam.
    JDM trio.

10. Back To Top | #1810
    Registered User DasModell's Avatar
    Mai bine folosesti site-ul online.ratb.ro si te inregistrezi acolo cu acel card .
    vei putea vedea oricand "sold-ul" cu un browser .. direct pe telefon

Quote Originally Posted by cartus View Post
    Nu vreau sa îl sparg. Ma interesează sa citesc cardul sa vad cat mai am pe el, când nu e in zona un cititor ratb.

Originally said by Murphy the Bear
    Girls and Frogs reserve the right to change their minds – often.
    RIP Marco Simoncelli
    PC Garage Discount 1% SIDY4276

11. Back To Top | #1811
    broke Flat's Avatar
    directorul RATB ne spune sa circulam mai putin cu RATB
    "Daca este putin populat autobuzul, caldura este mai usor de suportat. Aici este problema."

Urmeaza luni de foc in Capitala. Seful RATB propune sa mergem cu autobuzul pe rand: "Caldura este mai usor de suportat"
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

12. Back To Top | #1812
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    A reincarcat cineva cardul online? ca vad ca au bagat recent functia asta.
    RATB Online
    Let's not start sucking each other's dicks quite yet.

13. Back To Top | #1813

14. Back To Top | #1814
    Registered User rex's Avatar
    informatia cu privire la abonament trebuie sa ajunga pe card. cum la o incarcare online nu poti sa scrii nimic pe card, informatia este trimisa prin intermediul validatoarelor.
    dar sincer la cate ghisee ratb exista in bucuresti nu vad de ce ai face o incarcare online. daca sa zicem ca uiti sa incarci abonamentul, poti sa pui 10-20 lei pe portofel electronic si platesti calatoriile pana ajungi la un ghiseu.

daca faci prelungirea abonamentului in ultima zi de valabilitate si a doua zi te prinde controlorul, risti sa iti iei amenda ptr ca nu ai valabilitatea noului abonament inca scrisa pe cardul tau.
    incarcarea online e facuta doart ca sa dea bine ca mai au inca un serviciu de secol XXI.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

15. Back To Top | #1815
    broke Flat's Avatar
    pentru ca in secolul internetului, vehiculele RATB nu sunt conectate la vreun server. ele stocheaza informatiile offline, in validatoare si fac download/upload seara cand ajung la garaj
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

16. Back To Top | #1816
    pai ideea e ca (probabil) vor sa scape de ghisee. ce m-ar enerva (eu nu sta in bucuresti), e ca nu poti sa cumperi online dimineata, pentru ca doar dupa ora 24 o sa fie update-ul, ceea ce imi pare un sistem idiot.

posibil sa vorbesc prostii, dar de ce nu merge centralizat ? activezi abonamentul pe 1 luna pe cartela xxxxxxxx, cand se verifica se interogheaza serverul despre statusul cartelei xxxxxxx, nu cartela in sine, asa ca nu mai ai nevoie sa validezi cartela la un cititor.

17. Back To Top | #1817
    nu cred ca validatoarele sunt conectate tot timpul la un server. mai degraba au un modul wifi si se conecteaza atunci cand sunt in depou.
    Ignore list: Stagirioritic

18. Back To Top | #1818
    Quote Originally Posted by omul_maimutza View Post
    A reincarcat cineva cardul online? ca vad ca au bagat recent functia asta.
    RATB Online
    Cum adica recent?
    De 3 ani de zile imi incarc cardul online.
    Intreba cineva mai jos de ce fac asta. Din lipsa ori de timp, ori uit, ori mi-e scarba de angajatii de acolo care vorbesc ca mortii, nu intelegi nimic, vorbesc prin speaker.
    Mi se pare mult mai comod sa pun 20lei pe card in caz ca am nevoie.
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

19. Back To Top | #1819
    Da, dar eu am avut probleme ca a durat 2-3 saptamani de cand am incarcat pana s-a activat, desi il incercam o data la cateva zile la cate un aparat, degeaba. Le-am dat si mailuri si, evident, niciun reply. Bine ca au suport online.
    Ah, si s-a intamplat la 2 carduri, nu doar la al meu, deci acu mi-e cam sila sa mai incerc.
    Cyanide & Happiness!

1.  
Page 91 of 91 FirstFirst ... 418188899091

Bookmarks

Bookmarks