Page 1 of 210 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 4183

Thread: Ce restaurante va plac?

1. Back To Top | #1
    Registered User Paragusul's Avatar

Ce restaurante va plac?

IMHO, intr-un top al locantelor din Bucuresti se situeaza (nu neaparat in ordinea asta) din punct de vedere al mancarurilor:

Balthazar, Jaristea, Smart's, Silviu's, Burebista Pescaresc, Doi Cocosi, Sangria, Esperanto, Asami, Kiraly Csarda. Na ca s-au facut zece.
    Alte pareri?

Cu mii de pipe si purici,

Paragusul
    www.afterhours.ro

2. Back To Top | #2
    Registered User Mishulica's Avatar
    Si cand ma gandesc ca nu am mancat la nici unul din ele...

da si adrese
    htpc

3. Back To Top | #3
    Registered User IonutGhionea's Avatar
    Preferatul meu: Casa Universitarilor.
    I work for the Government. I'm a teacher.

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by Mishulica
    Si cand ma gandesc ca nu am mancat la nici unul din ele...

da si adrese
    Nici eu
    In afara de adrese, eu zic sa dai si ceva preturi asa informative , nu de mancaruri, ci ca idee, cat te costa o masa in general
    Intel I5 4690K, MB ASRock B85 PRO4, Kingston HyperX Blue Kit 2x4 GB, Asus Radeon R9 270X, 250GB Samsung Evo 850, HDD WD Blue 1TB, Thermaltake Smart SE 530W, Philips 21.5 FullHD
    Asus F3Sa - Core 2 Duo T7700, 15.4", 4GB RAM, HDD 160GB, Ati Radeon HD2600 512M, etc..

5. Back To Top | #5
    mie imi place ala japonez dar nu am bani sa intru
    "We must take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." Elie Wiesel

6. Back To Top | #6
    un topic cu adrese si eventual pareri/preturi estimative ar fi foarte binevenit. de multe ori si eu am chef sa ma duc la sfarsit de weekend intr-un restaurant bun dar din lipsa de informatii si recomandari m-am cam axat pe unul singur: Tiberius (intersectia vitan cu mihai bravu). imi plac pastele italienesti iar acolo sunt extraordinare. Preturile variaza intre 90k-130k ptr o portie dar sunt foarte generosi iar servirea este impecabila.

PS a mancat cineva la mama? stiu ca au mai multe prin bucuresti (unul pe delea veche la 15min de mine) si am auzit ca se mananca ieftin si bine. pareri pliz. i'm planning a trip there by friday.
    Signature failed to load.

7. Back To Top | #7
    Balthazar si Capsha
    We are nothing but the sum of our parts!

8. Back To Top | #8
    Moderator CBR's Avatar
    Fitze: 7/10 - Servicii si mancare buna, cam multe fitze...
    Cucina - Marriot: 10/10 - No comment...
    La Cocosatul: 8/10 - Cei mai buni mici din Bucuresti.
    Jaristea: 9/10 - Atmosfera super, la fel ca si mancarea.
    Becker Brau: 8/10 - Cea mai buna bere si mancare bavareza intr-o atmosera tipica.

9. Back To Top | #9
    s-a redechis capsha? era in renovare parca? cum e?

10. Back To Top | #10
    Becker Brau e fff misto sau era acum un an cand am fost ultima oara. ciolan rulz.

11. Back To Top | #11
    Registered User PigBrother's Avatar
    BeckerBRau s-a cam nasolit, cel putin sambata e plin de pustime si muzica de discoteca. Which sux. Badly. Mancarea e...cenusie, altceva nu pot sa zic. Dar ramane berea aia misto
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

12. Back To Top | #12
    dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    Pizzeria Capricciosa (Str. Ion Ionescu de la Brad 2) - cel mai bun restaurant italian din Bucuresti dupa parerea mea.
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

13. Back To Top | #13
    ...Siamo Noi Sopra Tutt1's Avatar
    Quote Originally Posted by IQz3r0
    PS a mancat cineva la mama? stiu ca au mai multe prin bucuresti (unul pe delea veche la 15min de mine) si am auzit ca se mananca ieftin si bine. pareri pliz. i'm planning a trip there by friday.
    la mama am mancat aseara, 2 persoane 500k. Imi place mancarea la ei, portia 80-100k, sticla de vin 150k, salata 40-70k, desert: clatite sau papanas. Eu cu greu am reusit sa duc o salata si o portie de mancare... portiile fiind f. mari.

Becker Brau mi se pare ok, mai ales ca e destul de multa "lume buna". Nu cred ca e bine sa mergi sa mananci acolo, pentru ca mai mult ca sigur nu merita raportul pret/calitate. Dar bautura e de baza. Sambata e de evitat... trebuie sa faci rezervare de luni si sa platesti intrarea, aglomeratie prea mare... la fel trebuiesc evitate si concertele (joia). In rest se merita, e locul meu preferat sa ma fac prastie, cu 200-250k.

Habar n-am de celelalte restaurante amintite mai sus, dar poate revin cu detalii despre pui de urs si shorley.
    2 cents

link mascat

14. Back To Top | #14
    Moderator
    Eu am mancat la Mama de pe Episcopiei, raportul calitate/ cantitate/ pret e foarte bun, recomandat pentru mese satioase, fara cine stie ce pretentii de rafinament. Am incercat si la ala din Orhideea dar cu rezultate cu totul dezamagitoare, nu se compara.
    Piccolo Mondo, undeva in zona 1 mai, restaurant frumos, terasa frumoasa, mancare buna, servire excelenta (discreti, dar nu apuci sa ramai cu paharul gol), preturi maricele, specific arab, narghilea.
    Si pentru cunoscatori: Catalin, pe Stirbei Voda .
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

15. Back To Top | #15
    Misulica:

Daca te uitai cu atentie la semnatura mea vedeai si adrese:
    www.afterhours.ro
    Si, valabil si pentru IQz3r0: pe site sunt restaurantele clasificate pe zone, specific, dupa alfabet etc.
    Nici eu nu am trecut pe la Capsa de cand s-a deschis, si s-a deschis de ceva vreme.

Paragusul

www.afterhours.ro

16. Back To Top | #16
    1984 AxA's Avatar
    Nu am mancat la niciunul din lista Paragsului - probabil sunt un pic peste bugetul meu. O singura oarecare exceptie o face Silviu's in sensul ca am mancat o data la fratele lui (geaman?): Basilicum. Spun fratele lui fiindca managerul celor doua restaurante este unul si acelasi, respectiv un coleg de-al meu de clasa din liceu Iar la Basilicum preturile erau mult peste bugetul meu

Mai intreba cineva de "La Mama" - mie mi se pare ok, mancare buna, servire buna preturi acceptabile. Am mancat in repetate randuri la toate cele 4 deschise in Bucuresti, si toate sunt ok.

Ah, acum imi aduc aminte ca am mancat de cateva ori si la Smart's - de pe lista de mai sus, unde intr-adevar mancarea este foarte buna, pe masura preturilor Desertul "para in vin" rulez acolo - ulterior am facut si acasa, am dezasamblat reteta
    Common sense is not so common after all.

17. Back To Top | #17
    Registered User bluesica's Avatar
    eu nu am treaba cu Bucuresti dar can am sa vin pe acolo macar am sa stiu unde sa mananc.
    Si in spirit de solidaritate va spun si eu cateva din Iasi:
    Manhatan (tudor)
    Camelot
    trei sarmale
    bolta rece
    A si sa nu uit la mine acasa face iubita niste mancaruri de pici
    colorblind

18. Back To Top | #18
    Registered User bluesica's Avatar
    a sa nu uit www.totodata.ro

ar fi foarte interesant daca ar posta fiecare din orasul din care este in eventualiatae ca ajungem pe acolo si ne loveste foamea
    colorblind

19. Back To Top | #19
    Looney Character Osy's Avatar
    Nu restaurant, ci bistro: Cafe de la Joie.

Un local micut, intim, semi-intuneric, lumanari pe masa, muzica buna (poti chiar sa ceri o melodie, sau un artist). Locul meu preferat pentru bere cu prietenii, mancarea e foarte buna. Preturile sunt decente.

Locatia: Nu stiu cum se numeste strada, insa e pe intrarea de langa muzeul de istorie de la universitate, la parterul (subsol) i-cafeului BlueZone. Exista si o chestie luminata afara care indica faptul ca exista acolo.

Program: 18:00 - 01:00 (pana la ultimul client, insa noi de obicei nu ne intindem peste ora aia)
    .: one liner™ :.

20. Back To Top | #20
    Cafe de la Joie rulez.
    Adresa este Ion Nistor 4, fosta Bibliotecii

Au o chestie tare buna in meniu: cascaval topit cu crutoane.
    Iti aduc la masa un mic ceaunel de tuci cu spirtiera dedesubt si doua seturi de tepuse cu care bagi crutoanele in cascavalul topit.
    Lasi unul sa se raseacasa si il mananci pe celaltalt si tot asa.
    Cu alte cuvinte te frigi doar cu primul.
    Garantat pentru o cina romanctica, daca fetei nu ii e frica de intuneric (iti cam bagi tepusa in ochi in localul respectiv.)

AXA: lol, dar eu la alea nu plateam , eram invitat.
    La smarts au o rata cu portocale si o friptura de vita cu dulceata de zmeura de iti ploua in gura.
    Si pastele sunt meseriase, dar acum vara nu prea e sezonul lor.
    Paragusul

http://www.afterhours.ro

1.  
Page 1 of 210 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks