Page 2 of 210 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 4183

Thread: Ce restaurante va plac?

1. Back To Top | #21
    Dupa parerea mea nu e cine stie ce mancarea de la "La Mama", mai mult numele de restaurant!
    We are nothing but the sum of our parts!

2. Back To Top | #22
    "la mama" n-are gust . doar cantitate .

dintre toate ciorbele , alea de la pui de urs sunt cele mai reusite . dar locatia e inconjurata de minoritari , camioane , studente , praf ..

in rest, "cordonul bleo" impresioneaza doar pe la receptii marriot , floreasca si alte nebunii .

iar ca atmosfera prefer cluburile .

3. Back To Top | #23
    eu mergand des la evenimente majore de lux din viata diverselor persoane nu am cum sa consider decat cel mult carciumi si birturi ce enumerati voi acolo

altfel, Crown Plazza de fapt si de drept numero uno pana acum la calitate (de departe, dar si la pret) plus aspectul de mancaruri super muncite si dichisite (cum sa-ti aduca friptura fara sa impleteasca muschiul de porc cu pieptul de pui in paishpe fire cu cabanos la mijloc si sa-l treaca prin 3 sosuri si 8 condimente diferite, apoi rulat in pane si decorat cu ciuperci prealabil prajite in unt ... cartofii pai se prajesc pe 4 parti si se trec fiecare individual prin praf de cascaval, apoi sunt inodati in jurul legumelor fierte si ornati cu linte, muguri de bambus samd )

ca experiente misto mai de pe lumea asta, am mai fost de curand la casa Trei Cocosi in herastrau unde s-a servit un aperitiv super misto, total exotic : pastrama de pui pe feliute de banana, sunca afumata impanata cu portocala, file de macrou si icre negre intre feliute de lamaie, pasta de branza in kiwi etc. interesant dar fff bun... pt mancaruri mai normale...romanesti intr-o vreme Golden Blitz-ul era intersant dar s-au cam stricat si ei de curand. Ca specific national, m-au impresionat Casa Romaneasca de pe Buc-Ploiesti la ornamente, asta apropo de cele mai tari decoruri (carutza agatata de tavan & stuff)

revenind la high-life, in rest, Marriot nu e deloc si in farfurie cum arata pe dinafara... Sofitelul e bunicel, A. Palace-ul se distinge prin servicii foarte bune, la fel ca si Clubul Diplomatiilor (situatie egalata si de un super restaurant fara nume, din cadrul unei unitatii militare, cioaca fiind total privata si nedeshisa publicului)...dar astea sunt toate locatii in care in mod normal nu prea ajungi cu prietena intr-o seara asa decat daca te apuca la modul "hai sa spargem 10 milioane intr-o ora, ce zici ?"

4. Back To Top | #24

Mie imi place Casa Doina. Am fost de vreo 3-4 ori; atmosfera placuta, caldura (am fost iarna) ...si mancarea vine repede.

5. Back To Top | #25
    Registered User mudpie's Avatar
    Nu stiam de Cafe de la Joie... Imi spune si mie cineva mai exact pe unde vine strada aceasta Ion Nistor, fosta Bibliotecii?
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

6. Back To Top | #26
    Registered User AIX's Avatar
    Quote Originally Posted by GunX
    altfel, Crown Plazza de fapt si de drept numero uno pana acum la calitate (de departe, dar si la pret)
    indeed, Crowne Plaza m-a impresionat [pozitiv] si pe mine; cat despre preturi - nu le-am vazut

7. Back To Top | #27
    Registered User Paragusul's Avatar
    Mudpie:
    Chiar la Universitate, iesi de la metrou spre BCR (diametral opus de Teatrul National) si e o straduta mica si intunecoasa care da in strada Doamnei (spre OSIM). Pe partea dreapta o sa vezi o intrare sper un demisol unde se afla locanta.
    Cu mii de pipe si purici,
    Paragusul

http://www.afterhours.ro

8. Back To Top | #28
    GunX, am mancat de cateva ori la Palace dar de fiecare data am mers cu o cunostiinta de-a lui Hadad (bucataru sef) asa ca a fost nemaipomenit. BTW.....trec mereu pe langa el si nu am curaj sa intru. Ma refer la Golden Falcon. Arata fff bine inauntru dar as vrea niste impresii.
    Signature failed to load.

9. Back To Top | #29
    Quote Originally Posted by De Beers
    dintre toate ciorbele , alea de la pui de urs sunt cele mai reusite . dar locatia e inconjurata de minoritari , camioane , studente , praf ..
    Mah eu am fost foarte dezamagit de pui de urs - daca vorbim de acelasi pui de urs - ala din grozavesti. Chiar si de ciorba. 5/10

In schimb va recomand cantina de la fac. de drept, medicina si impinge tava de langa biserica dintre Universiatate si Unirii. Preturi decente, mancaruri destul de insipide, dar ok, vorba astaora de la catavencu - ca la tata acasa.
    Preturi - cu 60-70k te saturi. 5/10

Feritiva de Ruby Thursday(or something) din Mall am vrut si eu sa manac niste Buffalo wings, proasta alegere. Eu fac mai misto acasa, chiar si fara sos au mai mult gust ca acolo. 3/10

"La mama" - era ok acum un an cand am fost. 8/10

Azuro - prin Drumul Taberi pizza 7/10, retul 6/10.

"La gogosarul" - era decent acum un an, s-a dus dracu acum. Undeva pe Titu Maiorescu, pe la mijlocul strazii. In schimb la vreo 50m e un restaurant micut foarte decent, nu ii retin numele.

Pe la Valea Ialomitei e o pizzarie care se lauda ca face pizza la vatra stie cineva ceva de el? Are specific american din cate am inteles. Or avea pizza, ANSI standard?http://www.clueless.com/jargon3.0.0/..._standard.html
    E urmatoarea mea tinta cand o sa am chef de pizza.

[offtopic]
    Constanta
    In schimb in Constanta daca dupa ora 02:00-03:00 nu mai aveti unde sa mancati va recomand "La scoica" (dar nu aia din mamaia) - ok, fauna si decorul lasa de dorit, dar poti manca decent. 6-8/10 Am uitat sa va spun dupa ora 02:30 nu puteti sa mai mancati pizza in nici un restaurant din Mamaia si Constanta in afara de ala de mai sus. Si am cautat. (Sunt doar cateva cu comanda pt. acasa)

Cel mai fitos restaurant - dar poate ca denumirea nu e cea mai buna - la care am fost se numeste "No name" un mic restaurant din Constanta undeva pe bulevardul Mamaia avea 5 mese, interior impecabil, curat si aranjat cu gust - nu foarte ostentativ. Am impresia ca am nimerit din greseala acolo, dand impresia de club si nu restaurant - asta era acum un an. Preturi sa iti arda buzunarul, dar ce gulas. Acolo am mancat cel mai bun gulas. 10/10

In timpul zilei puteti manca la "On plonge" din portul Tomis. Preturi decente, macare decenta, depinde daca nimeriti ziua buna a bucatrului sau aia proasta, in aia proasta au mancaruri decente. 7-9/10

2 Mai
    In 2 Mai exact cand cobori in centru din microbuz e un restaurant deschis de curand cu mancare excelenta.
    [/offtopic]
    Last edited by Atreus; 27-07-2004 at 14:06.
    ./make world -exclude all

10. Back To Top | #30
    1984 AxA's Avatar
    Daca e vorba de out-of-Bucharest atunci pot sa spun si eu ca cea mai buna mancare EVER am mancat-o intr-un local pe drumul Ploiesti-Valenii de Munte (relativ aproape de Valeni, se numea Taverna Romaneasca. Si atmosfera este incantatoare, iar mancarea... am transmis felicitari bucatarului, pe bune!
    Common sense is not so common after all.

11. Back To Top | #31
    In Brasov e Ceasu'Rau, unde coastele la gratar si salata de bureti sunt fantastice.
    Paragusul

12. Back To Top | #32
    1984 AxA's Avatar
    Subscriu, dar cu o completare, coastele la gratar de acolo trebuie musai cu must, cand e sezonul. E excelent, dar nu gasesti locuri decat cu rezervare. Tot in Brasov, o pizza foarte buna gasesti la "Pizza Hot". Recomandare: pizza alsaciana.

13. Back To Top | #33
    Ptiu drace, am uitat ca esti brasovean...
    Nu e neaparat cu rezervare, avum vara au o mare terasa, seara e problem cu mesele.
    Tot coaste bune in Brasov se mancau anul trecut la Four Roses, acum nu mai stiu cum e. Stii ceva de asta Axa?
    Paragusul

14. Back To Top | #34
    1984 AxA's Avatar
    Pai da, seara. Cand e mustul rosu. Nu prea gasesti loc.
    Nu stiu nimic de Four Roses...

15. Back To Top | #35
    Cooler's Master QD's Avatar
    Axa, lasa-ma cu pizza HOT pls. Tocmai am mancat sapt trecuta cand am fost la Chip.
    II intreb pe baieti de o pizzerie cu livrare -> pizz HOt. Am crezut ca e vb de pizza HUT LOL. Dau tel si-l iau pe ala la intrebari, d'aia, d'aia 'd'aia de l-am blocat saracu. Cand i-am mai zis ca vreau si cu blat subtire a dat in balbaiala. Il intreb de marime imi zice ca dupa gramaj .
    Comand 3 hot si una din aia suprema parca...am mancat paine+cascaval (nu mozzarela)+sunca+o tona de porumb! Aia a fost pizza. A si TOATE au venit netaiate!!! Cum dreaq sa livrezi pizza netaiata????
    Conclusion: one of the worst pizzas ever!
    No offesne.

In BUc mai sunt de vizitat: La dolce vita (excelent), Golden Blitz, Burebista Vanatoresc (macar sa le vedeti pe fetele de acolo ce balcoane au ca nu mai te intereseaza mancarea), Count Dracula (mancare ff buna, servicii f bune + show cu Dracula ) , Deutche Knaipe (zuper , absolut fantastisch!), mai e unu belgian pe langa Caro...si mai sunt da nu-mi vin acu in minte.
    ....

16. Back To Top | #36
    1984 AxA's Avatar
    Ce-i drept am mancat doar alsaciana acolo, care este deosebita. Mai ales cu mujdei de usturoi. Nu stiu cum e cu delivery, eu am mancat doar acolo, atmosfera excelenta.

17. Back To Top | #37
    Am fost la Picadilly aseara.
    Locuri la terasa ioc.
    Ne-am asezat la o masa din restaurant, si in juma' de ora ne-au gasit masa pe terasa. Am stat cam mult, ca era foarte aglomerat, dar mancarea a fost buna.
    Patru persoane, 800.000 dar fara ciorbe, un fel de mancare si sucuri, beri, fara vin.
    Terasa arata foarte bine, nu prea ai de ce te plange.
    Paragusul

18. Back To Top | #38
    Registered User Mitza's Avatar
    Quote Originally Posted by Paragusul
    Tot coaste bune in Brasov se mancau anul trecut la Four Roses, acum nu mai stiu cum e
    La Four Roses inca se mai mananca bine.

Ceasul Rau e mult prea aglomerat, in rest e cat se poate de OK (dar nu mai mult). Din pacate daca pici acolo in timpul rush-urilor de pe sosea, ai toate sansele sa-ti stea mancarea in gat de la cate claxoane o sa te asalteze.

Ramanand la Brasov: Bella Musica - suna a restaurant italian, dar nu e, pe patron il cheama Bella - specific mexican - mancare excelenta - preturi pe masura

Daca aveti drum prin Brasov, aventurati-va seara prin centrul vechi. S-au deschis in ultimul timp foarte multe restaurante, baruri si terase ascunse printre stradute. Au un farmec aparte tocmai pentru ca nu isi fac reclama si nu iti baga neoane in fata sa le vezi de la doi kilometri.

Pizza Hot e o pizzerie normala, nimic mai mult. Mai demult era excelenta Pizza El Greco, dar mai nou au revenit si ei la "normalitate".

In Bucuresti am fost si eu La Mama si in afara de aspectul curatel al restaurantului si portiile mari, nu e nimic de retinut. Ca si gust, mancarea e fada rau de tot... Nu inteleg, oamenii aia nu stiu sa puna condimente in ea?

...iar daca mergeti la mare, inarmati-va cu tone de rabdare. Cel putin in Vama Veche, dureaza cel putin 30 de minute pana sa dati comanda, oriunde ati merge. Lyana ramane insa de baza ca si calitate a mancarii.
    15. I will never employ any device with a digital countdown. If I find that such a device is absolutely unavoidable, I will set it to activate when the counter reaches 117 and the hero is just putting his plan into operation.
    The Top 100 Things I'd Do If I Ever Became An Evil Overlord

19. Back To Top | #39
    Registered User Mitza's Avatar
    A, da, acum am vazut postul de mai sus. Picadilly e excelent. De departe cel mai bun restaurant la care am mancat in Bucuresti.
    15. I will never employ any device with a digital countdown. If I find that such a device is absolutely unavoidable, I will set it to activate when the counter reaches 117 and the hero is just putting his plan into operation.
    The Top 100 Things I'd Do If I Ever Became An Evil Overlord

20. Back To Top | #40
    La "Picadilly" problemele sunt servirea în sine şi organizarea domnişoarelor care deservesc mesenii (gen una la o masă şi alta la cinci mese), mâncarea fiind ceva mai acătării decât la "La Mama", restaurant care nu se prea rupe în fineţuri culinare.

Cum mai stă treaba pe la "La Botte" (Str. Eminescu 29)? Ultima oară (acum un an) erau preţuri mari şi mâncare okeish, terasa aia fiind chiar mişto de vizitat seara. Sau la "Zexe" (Str. Eminescu 93)? Johnny, mai e cu taraf, alea alea? ;-)

1.  
Page 2 of 210 FirstFirst 123451252102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks