Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Executare silita...

1. Back To Top | #1
    Registered User moguai's Avatar

Executare silita...

Salutare,
    Sper ca am postat unde trebuie. Am nevoie de un raspuns de la un avocat/jurist/executor eventual.
    Pe scurt, intrebarea e: pot fi executat silit fara hotarare judecatoareasca?
    Este vorba de o datorie catre cosmote, preluata de o firma din asta de recuperare creante care acum mi'au transmit ca prin executor judecatoresc isi vor recupera datoria prin diverse metode, explicau ei acolo in scrisoare care.
    Cum se procedeaza in cazul asta? Eu sunt aproape convins ca fara o decizie irevocabila de la un judecator nu ti se pot lua bani din cont, de ex.

Multumesc anticipat.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

2. Back To Top | #2
    Registered User niq86's Avatar
    intreaba pe avocat.net

despre ce suma e vorba?
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

3. Back To Top | #3
    642 ron deocamdata (cu penalitati). Incerc si acolo, ms.

4. Back To Top | #4
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Poti fi executat silit si fara ordin judecatoresc. Acum nu sunt sigur ce scrie in contractul pe care l-ai avut cu Cosmote.
    Vezi ca datoria se prescrie, parca in 3 ani.
    L.E. Detaliat, care sunt sumele?
    In instanta, daca se ajunge acolo, cel mult vei plati facturile neachitate si penalitati mult mai mici decat ce solicita ei (sunt abuzive dobanzile lor)

5. Back To Top | #5
    Am citit si eu asta cu tipurile de contracte care sunt executorii. Insa din ce am gasit pe net, cele de credit la banci sunt asa, nu si cele de telefonie mobila. Din pacate nu mai am contractul, sunt la limita aia de 3 ani, inca nu s'au implinit. Si eu stiu ca prescrierea se fave dupa 3 ani de la data emiterii ultimei facturi daca nu au intreprins demersuri legale de recuperare a datoriei... adica una din doua: dat in judecata sau mers la executor daca contractul e de tipul asta.
    Deci in principiu cam asta e dilema: contractul meu cu cosmote e de tip executor sau nu...corect?

6. Back To Top | #6
    Dap. Si nu cred ca e.

7. Back To Top | #7
    Banuiesc ca sunt metode de intimidare...mi'au si atasat un exemplu de document pregatit pentru a fi trimis spre executor, o sa'i fac o poza si o urc aici,poate va dati si voi cu parerea.
    In principiu, eu nu am o problema sa platesc atata timp cat ma vor obliga legal, nu prin fraiereli din astea ieftine.

8. Back To Top | #8
    Au diverse metode de prosteala si da, joaca la intimidare. Cei mai putin educati, pun botul ocazional. In tinerete am dat doo tzepe la firmele de telefonie mobila (deh, varsta ) si o data am si platit niste bani, adicatelea m-au fraierit. Si de aia le-am mai dat o tzapa, hehe.
    Insa, mare atentie. Daca intr-adevar se pun pe treaba, obtin ce vor. Am impresia ca in principiu se indreapta spre cei cu datorii mai mari si la restul, random.

9. Back To Top | #9
    De acord...daca legal sunt obligat sa platesc, voi plati, nici o problema, cu tot cu penalitati, cheltuieli de judecata, etc. Imi asum riscul asta tocmai ca suma nu e atat de mare si nu stiu cat merita efortul lor de a incepe o actiune la tribunal..

10. Back To Top | #10
    Daca se ajunge acolo, de platit vei avea doar facturi restante+ niste penalitati (nu cat cer ei, pentru ca alea sunt asimilate dobanzii si nu pot fi mai mari de 50% pe an, pe cand la ei e de 1% pe zi, parca). In fine, bottom line, nu cred ca ar trebui sa iti faci prea multe griji.

11. Back To Top | #11
    Registered User sasu22's Avatar
    fi serios, ce executare silita pt 600 lei ? iti ia plasma din casa si se c**a pe ea! nu are ce sa iti faca stai linistit, cel mai rau caz iti va opri din salariu daca lucrezi. si eu am o datorie de 300 lei la romtelecom de acum 4 ani , nci azi nu am platit-o dar nici ei nu au mai zis nimic ! romtelecom = cosmote. nu te panica pt 600 lei nu se obosesc ei sa te "execute" sau sa plateasca un avocat, e mai mare deranjul
    si pe mine m-au "amenintat" cu hartii ieftine cu care m-am sters in dos...
    Copyright © 2013-SasNet™ Inc.- All right reserved to the homepage
    -Se pare ca userii de pe CG nu mai raspund la PM daca nu le convine ceva,trist-

12. Back To Top | #12
    Registered User oache4u's Avatar
    Nu ai nimic pe numele tau..nu au ce sa ia de banii aia, in schimb pot sati puna oprire pe salariu si poti vorbi la firma sa iti dea 3 sferturi din salariu in mana si restu pe card..mai citeste contractu care lai semnat cu ei..

Sent from my LT26i using Tapatalk 2

13. Back To Top | #13
    Eh, nu e vorba de "luat" din casa. Ca probabil cel mai simplu e sa ti ia banii din cont/salariul.
    Nedumerirea mea era daca pot face asta fara sa ma dea nai intai in judecata si sa castige...

14. Back To Top | #14
    uploadeaza documentul primit de la ei- este un fel de somatie?

sent from my Moto

15. Back To Top | #15
    Asa arata:

Attached Thumbnails Attached Thumbnails Executare silita...-uploadfromtaptalk1382270262025.jpg  

16. Back To Top | #16
    Este o cerere a creditorului(firma de recuperare) catre organul de executare. Insa am vazut ca nu este datata si semnatata

Referitor la punerea in executare direct fara judecata trrb citit contractul incheiat intre tine si furnizorul de servicii.

Daca tibse va pune poprire la angajator/ conturi suma poprita va fi mai mare ca cea inscrisa in cererea atasata.va include si cheltuielile de executare- in ultima modificare de lege executorul si le stabileste independent.

Stiu ca in ultimul timp contractele societatilor de telefonie mobila au fost modificate a.i sa elimine anumite riscuri

sent from my Moto

17. Back To Top | #17
    Din ce am citit pe un model de contract pe site ul cosmote, nu am regasit nicaieri ca el e si cu titlu executoriu... eu tot cred ca e cacialma, bluf etc. Oricum i'as suna inapoi sa'i intreb prin ce cale legala au de de gand sa excute datoria...

18. Back To Top | #18
    "Nu este si cu titlu executoriu"

sent from my Moto

---------- Post added at 16:10 ---------- Previous post was at 16:08 ----------

Poate fi el titlu executoriu

sent from my Moto

19. Back To Top | #19
    http://www.cosmote.ro/ro/media/Terme...ii_de_Date.pdf
    ma indoiesc ca e
    uite un alt contract in care se spune clar ca e, insa e pt persoana juridica, din ce inteleg eu:
    http://www.iparomania.ro/content/fkc...01-10_2013.pdf

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Nu iti bate capu cu asta.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks