brat Niste informatii pentru ca vreau sa imi fac un credit de rate
Results 1 to 19 of 19

Thread: Niste informatii pentru ca vreau sa imi fac un credit de rate

Nr. 11 Teshawn's Avatar

Niste informatii pentru ca vreau sa imi fac un credit de rate

Vreau sa imi fac rate cum au aparut acum ''cu buletinul'' sau doar cu ''fluturasul de salariu'' ...as vrea sa posteze aici cei care au facut astfel de rate sa imi spuna ce fel de impedimente e posibil sa intalnesc in incercarea mea si ma exact daca trebuie vechime pe cartea de munca...VA multumesc mult de tot

Moderator
    DHB14 - 300 - Thread
    depinde banca, intreaba acolo si vei afla.

vechime de regula trebuie.
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

Nr. 11 Teshawn's Avatar
    La Domo:

CREDIT DOAR CU BULETINUL

Detalii:
    - Dobanda: 25%
    - Comision: 8,9%
    - DAE: 35,2%
    - Avans: 0
    - Fara girant
    - Termen de rambursare: 6 – 48 luni
    - Varsta: 18 – 65 ani
    Acte necesare:
    - Act identitate (copie si original) ...

CREDIT SIMPLEX

Detalii:
    - Dobanda: 10,5% la sold (EURO) / 23,9% la sold (LEI)
    - Comision: 8,9% (Euro) / 4% anual(Lei)
    - DAE 15,4% (Euro) / 34,2% (Lei)
    - Avans: 0
    - Fara girant
    - Termen de rambursare: 6 - 48 luni*
    - Varsta: 18 – 65 ani
    Acte necesare:
    Act de identitate (copie si original),
    Adeverinta de venit,
    * in anumite magazine, acest termen poate fi extins pe perioada 2 - 60 luni
    ** Produsul in Euro este valabil numai in orasele: Bucuresti, Brasov, Cluj, Constanta, Iasi, Oradea, Sibiu, Timisoara

mi se pare prea usor ce scrie aici si de aia am intrebat..vad ca nu se solicita carte de munca...multumesc pentru ajutor mikepoate mai apare cineva sa ma lamuresc de tot ..oricum maine ma duc la ei dar sa stiu de acum ca sa numai bat drumu degeaba

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    reclamele alea gen rate cu buletinul in 20 minute sint abureli, nimeni nu face asa ceva
    iti trebuie cel putin 4 luni vechime (6 la majoritatea magazinelor), adeverinta de venit care o iei de la ei sa le-o aduci inapoi semnata de la servici, daca nu le aduci copie dupa cartea de munca or sa sune ei la servici sa li se confirme, nu se pun sporurile decit cele permanente, contract de munca pe perioada nedeterminata sau care expira dupa ce expira creditul, raspunsul dureaza cam 1-2 zile

Registered User Kidu's Avatar
    sau chiar iti fac..dar atentie ca dobanzile si comisioanele sunt chiar babane..in functie de durata DAE ajunge si 50 %. Incearca magazine care ofera credite prin BRD Finance..acolo comisionu e in jur de 5% si dobanda de 18.9%...mi se pare ok.

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Fara carte de munca nu-ti da nimeni credit.
    Adeverinta de venit include copie stampilata de pe cartea de munca de catre dpt HR al respectivei firme.
    Indiferent la ce banca te vei duce va trebui sa poti prezenta dovada ca esti angajat...unele banci vor sa fie chiar pe o perioada nelimitata, sau macar pe perioada derularii creditului.
    Credit cu buletinul sau fluturasul de salariu e poveste...la Altex e BancPost care te crediteaza si aia cer si pe mama si pe tata

Edit: Acuma am vazut ca Fyl a raspuns deja.

Moderator
    Anyway, 23,9% dobanda la lei este furt in conditiile in care rata inflatiei e de 9% si la depozite se dau dobanzi de sub 10%. E mult mai avantajos creditul in EUR, indiferent de cat se agita Isarescu.
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

Nr. 11 Teshawn's Avatar
    da pai carte de munca am dar de putin timp adik de 1 saptamana...acum fug spre altex sa vedem ce ma informeaza ei..va multumesc

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    Quote Originally Posted by valim
    Fara carte de munca nu-ti da nimeni credit.
    Adeverinta de venit include copie stampilata de pe cartea de munca de catre dpt HR al respectivei firme.
    prietena mea si-a facut acum 1 luna rate fara carte de munca, nici macar unde lucreaza ea nu au cartea de munca (sau copie) pentru ca avind vechime mica si tot transferindu-se de ici colo inca nu a fost facuta vreo carte de munca

Registered User pescarushul's Avatar
    Am facut cam acum 2 saptamani un credit "cu buletinu'" la Altex Unirii. Astia lucreaza cu EBR si Finansbank. Intr-adevar, nu mi s-au cerut alte acte in afara de o copie de pe buletin, care se face la ei la casa.

Oricum, trebuie sa completezi o cerere, in care mentionezi adresa angajatorului, tel de la serviciu, tel unei alte persoane (de ex o ruda), tre sa ai contract pe durata nedeterminata/determinata, dar perioada de creditare sa fie mai mica, vechimea neintrerupta de minim 4 luni. Plus date personale - adresa, tel, etc.

Acum, din proprie experienta, si cum m-au sfatuit si cei de la altex, de preferat creditul sa se faca prin Finansbank. Eu am primit aprobarea de la ei in fix 2 ore.
    Iar dobanda e si ea acceptabila. In cazul meu, pt un credit pe 2 ani, produse in valoare de 17,5 mil, rata lunara 1 milion.
    Last edited by pescarushul; 13-09-2005 at 07:13.
    Cod de reducere la PC Garage: CDFRLEUK

Registered User
    eu am facut la domo, dar varianta cu cele mai multe acte de care aveai nevoie.
    avantajul este ca are si dobanda cea mai mica, cu o diferenta destul de mare fata de cel "cu buletinul".
    daca poti, iti recomand sa alegi aceeasi varianta.

Registered User mateis's Avatar
    Quote Originally Posted by pescarushul
    Iar dobanda e si ea acceptabila. In cazul meu, pt un credit pe 2 ani, produse in valoare de 17,5 mil, dobanda lunara 1 milion.
    DOBANDA lunara de 1 milion???!?!!!! poate RATA lunara de 1 milion. Asta inseamna o dobanda de aproximativ 18% pe an, mi se pare acceptabila. Bafta

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    nu se mai fac credite doar cu buletinul de pe 1 septembrie au dat lege parca, asa se explica de ce unii dintre voi ati prins "ultimul val"

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Quote Originally Posted by raz98
    nu se mai fac credite doar cu buletinul de pe 1 septembrie au dat lege parca, asa se explica de ce unii dintre voi ati prins "ultimul val"
    La asta ma refeream si eu...insa mai exista parca niste portite: bancile nu mai crediteaza asa, insa societatile de leasing sau credit merg in continuare.
    Oricum, brambureala maxima...cel mai bine este sa mergi si sa intrebi direct.

Nick anterior: weissman Isis's Avatar
    shi pe mine ma interesa sa iau un credit, dar dobanzile sunt... ca sa fiu "pretzioasa"... prohibitive... adica sa platesc 35% la an dobanda... plus ca eu, desi am carte de munca si vechime aproape 1 an, nu prea am shanse la credite fiindca nu am domiciliul stabil in bucureshti.
    am fost la flanco, parca la ei e rahatul ala cu credisson, imi facusera socoteala - 40% db pe an, la un amarat de monitor lcd si un televizor. mai bine ma chinui shi strang banii shi platesc cash.

un prieten la fost la domo, daca imi aduc bine aminte. a vrut sa cumpere cu banii jos, cica nu i-au dat - expresia lui a fost "s-au cam codit". cand au auzit ca vrea sa plateasca atunci, sa vedetzi ca nu avem in stoc shi chestii d-astea de tot rahatul.
    Irony of nature...

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    Quote Originally Posted by |s|s
    shi pe mine ma interesa sa iau un credit, dar dobanzile sunt... ca sa fiu "pretzioasa"... prohibitive... adica sa platesc 35% la an dobanda... plus ca eu, desi am carte de munca si vechime aproape 1 an, nu prea am shanse la credite fiindca nu am domiciliul stabil in bucureshti.
    am fost la flanco, parca la ei e rahatul ala cu credisson, imi facusera socoteala - 40% db pe an, la un amarat de monitor lcd si un televizor. mai bine ma chinui shi strang banii shi platesc cash.

un prieten la fost la domo, daca imi aduc bine aminte. a vrut sa cumpere cu banii jos, cica nu i-au dat - expresia lui a fost "s-au cam codit". cand au auzit ca vrea sa plateasca atunci, sa vedetzi ca nu avem in stoc shi chestii d-astea de tot rahatul.
    interesant, prietena mea nu are domiciliul nici macar flotant in Bucuresti si aici am facut creditul+cumparaturile ...

iar chestia cu 's-au cam codit' e greu de crezut, doar nu au stoc limitat si prefera sa maximizeze profitul, se vind unele cash, aduc altele

normal ca scade dobinda pe masura ce aduci mai multe hirtii, odata ce le ras-confirmi ca atit cistigi, riscul la care se supun e mai mic, isi permit sa scada din dobinda

Registered User
    nu stiu daca trebuie sa deschid alt thread, deoarece subiectul e cam acelasi... m-ar interesa cum se poate face credit euroline daca nu sunt angajat. mi se pare destul de libera treaba cu "numar de telefon de la locul de munca". in fond nu iti cere adeverinta, nu iti cere stampila etc. e imposibil sa nu mearga si fara loc de munca. de fapt am si auzit de cazuri in care, nu ca nu aveau loc de munca, dar nici nu aveau de gand sa plateasca vreo rata.
    deci daca stie cineva cum se face, sau care sunt pasii pe care ii face banca atunci cand verifica, please post here.

Registered User Kidu's Avatar
    e cam in felul urmatos, se verifica in baza de risc dupa cnp, se verifica cnp ul, se verifica adresa si telefonu de contact, si in cazul in care ejti angajat la firme mici se verifica la locu de munca.

Nick anterior: weissman Isis's Avatar
    fyl, unde si-a facut prietena ta rate?
    Irony of nature...

1.  
    LCS - 728 - Last Post