brat Card debit (bun de plati online)

View Poll Results: Cel mai bun card?

Voters
165. You may not vote on this poll
  • American Express

3 1.82%
  • Maestro

7 4.24%
  • Mastercard

29 17.58%
  • Visa

64 38.79%
  • Ma abtin de la vot. / Vreau doar sa vad rezultatele sondajului.

62 37.58%
Page 1 of 13 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 244

Thread: Card debit (bun de plati online)

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar

Question Card debit (bun de plati online)

Salutare!
    ---

Vreau sa imi fac un card de debit care sa indeplineasca urmatoarele conditii:

1. Sa nu imi ceara prea multe acte pentru eliberarea cardului. Din prima elimin optiunile care cer carte de munca, act de proprietate...
    2. Sa fie cat mai fiabil pentru platile online (sa nu ma trezesc ca nu pot da comenzi pe anumite site-uri cu respectivul card etc.).
    3. Sa il pot folosi atat in tara (banca la care il fac sa aiba destule bancomate; sa nu stau cu anii sa caut un bancomat), cat si afara.
    4. Sa nu imi ceara sume foarte mari la depozitul pentru eliberare (ex: 1000RON e mult).

Ma intereseaza sa se mearga exact pe criteriile de mai sus, criteriul "1." fiind cel mai importat, "4." cel mai putin.

---
    Va multumesc anticipat!

Unskilled Brainless N00b Painer's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Bancpost - Taifun
    "It takes a big man to cry, but it takes a bigger man to laugh at that man."
    "Don't hate the player, hate the game."
    "Painer, ai observat ca ai postul cu numarul 1337 ? - Osy"
    "I think Jihadding is always fun. It's being Jihadded that's a bit of a downer."

Banned Sir Alex Ice's Avatar
    Eu mi-am facut doar cu buletinul card Visa Electron la BCR. Aveam nevoie de un card pe care sa imi incasez salariul si asta am ales eu sa imi fac la momentul respectiv.
    Am si Visa Electron de la ING, facut la fel, doar cu buletinul.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Painer: La asta ma gandeam si eu dar cineva mi-a zis ca mai nou iti trebuie carte de munca pentru eliberare... Poate cineva sa imi spuna 100% sigur daca treaba asta e pe bune sau nu?

Administrator Johnny's Avatar
    Este vorba de cardurile de credit, normal ca-ti trebuie date de salarizare ca sa se stabileasca limita de creditare.

Moderator
    Ia cardul de la ING -Visa Electron...este foarte ieftin sa-l faci (gratis cand l-am facut), au vrut doar buletinul. Ca bancomate ai Self Care.

Cardul e internet enabled by default, are cvv2 pe spate, am cumparat de pe Steam si a mers perfect. Oricum, pentru cardul de debit nimic nu e garantat in ceea ce priveste acceptarea pe net.
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

Acid Pimp Flat's Avatar
    Mondo Banca Transilvania
    BOICOTATI TAXIMETRISTII DIN BUCURESTI! NU MAI MERGETI CU TAXIUL!

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Johnny: Mda, nu stiu de ce imi zicea mie ca imi trebuie carte de munca pentru eliberarea de card debit... Ma gandeam si eu ca e dubios. In cazul asta cel mai probabil o sa raman la Taifun, am remarcat ca multe persoane il recomanda. Sper sa nu fie mai mult de 5milioane depozitul initial...

mike: Da, am auzit si eu de cioaca asta cu Self Care, dar totusi, cum e pe net, este acceptat de majoritatea site-urilor? Si cand zic site-uri ma refer la siteurile mari (ex: www.lik-sang.com ). Eventual daca este acceptat de site-urile mari de poker online...

Flat Eric: Detalii, ceva? Banca Transilvania nu prea imi inspira atat de multa incredere.

Registered User Kidu's Avatar
    CBR: ptr poker obligatoriu un visa virtuon ( BCR sau, mai recomandat, ING ). POti sa faci retrageri direct pe card, e cel mai rapid si mai convenabil

Registered User BlueWaver's Avatar
    Eu am VISA Electron de la ING si e super ok.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Kidu: Poker-ul e printre ultimele necesitati... Cum sta Visa Virtuon la capitolul comenzi online? E acceptat cardul de fel?

BlueWaver: Am vazut pe un alt thread de aici destula lume plangandu-se ca Visa Electron nu e acceptata pe toate site-urile...

Acid Pimp Flat's Avatar
    CBR evita Virtuon, era sa-mi iau teapa cu Virtuon ala noroc ca se inchidea la BCR si m-a trimis aia la plimbare pt. ca o pusesem deja sa faca niste operatiuni si asta cu cardul era prea complicat pt. ea si dura prea mult.. cauta ca mai sunt threaduri mai vechi. sau pe alte forumuri. virtuon ala e un jeg. nu e acceptat aproape nicaieri
    Taifun e intr-adevar bun dar tre sa depui 1 milion (asa stiam) si ai de-a face cu angajate Banc Post care sunt si mai varza decat alea de la BCR se misca de 2 ori mai incet plus stai la cozi interminabile ca sunt multi pensionari etc.
    Pe cardul asta Mondo la Banca Transilvania am depus 70.000 si e Mastercard embosat merge pe net; deocamdata nu l-am folosit decat la epassporte ca d-abia l-am luat, dar tre sa fac niste net shopping luna asta oricum :P sper sa mearga. Banca serioasa? nu stiu nu depun chiar $10.000 acuma.. asa orice banca are riscurile ei totusi la "Piraeus bank" de ex. n-as depune nici 1 euro.
    BOICOTATI TAXIMETRISTII DIN BUCURESTI! NU MAI MERGETI CU TAXIUL!

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Cred ca pana la urma raman la Taifun. Prefer sa stau la cozi mai mult dar sa mearga mai bine... Iar daca depozitul minim este de 1milion e mai mult decat ok. Cand ziceam ca Transilvania nu imi inspira incredere ma refeream la faptul ca nu stiu pe unde au ATM-uri, unde sunt sediile, nu prea am auzit de ei etc. Nu ma gandesc la faliment si treburi de gen pentru ca nu o sa tin banii pe card. O sa-l folosesc doar pentru comenzi / cand plec din Bucuresti.

Banned The Mule's Avatar
    Orice banca decenta ar trebui sa dea un card de debit pentru orice cont curent.

Pentru plati on-line si cumparaturi, in general, e mai safe un card de credit.

mns
    mns is offline
    3-7-8 mns's Avatar
    Eu daca am deja un cont la banca transilvania in care imi primesc banii de la o firma din afara tarii pentur care lucrez, pot sa-mi fac un card care sa il folosesc pentru plati online? Chiar nu ma pricep la chestii de genul asta si as cam avea nevoie de un astfel de card.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    AxA: Stiu asta dar optiunile variaza destul de mult de la o banca la alta cat sa conteze. Cat despre cardul de credit, dupa cum spuneam in primul post, vreau card de debit.

mns: Nu am inteles foarte bine ce vrei... Da, ai voie sa iti mai faci un card (daca asta intrebai)...

mns
    mns is offline
    3-7-8 mns's Avatar
    Nu am card si nici nu am avut, as vrea sa imi fac, pot sa imi fac card pe respectivul cont? Daca da, ce tip de card va fi? vreau sa il folosesc si eu pentru plati online.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Am inteles acum. Eu zic ca in principiu merge facut. Da un telefon la banca si intreaba-i ce card iti pot oferi. Eventual te poti uita pe site-ul lor (http://www.btrl.ro/ro/index.html) dupa un card care iti convine. Personal m-am uitat un pic prin oferta lor si deja am vazut doua carduri interesante (CARDUL VISA ELECTRON MAXISHOP respectiv CARDUL MASTERCARD CREDISSON BT).

Banned The Mule's Avatar
    Maxishop, Credisson... de unde mania asta cu nume pentru carduri? S-au prostit bancile in Romania, or what? Cardurile sunt VISA, Mastercard, American Express etc. De ce naiba la noi s-au trezit sa inventeze tot felul de nume absolut inutile?

For Sale - Buy Now SeikQ's Avatar
    mns - cand iti faci un card, automat iti faci si un cont bancar. daca tu ai un cont bancar, atunci, mai mult ca sigur se poate.
    ..eu recomand visa electron. peste tot pe unde l-am folosit, nu mi-a fost respins. il mai poti poti folosi si pt. cont de paypal dar din cate am inteles, paypal nu functioneaza si pt. romania.
    Do you know the difference between an error and a mistake? Anyone can make an error. But that error does not become a mistake until you refuse to correct it.

1.  
    Telekom - 728 Last Post
Page 1 of 13 123411 ... LastLast