brat deschidere cont la banca, unde e cel mai avantajos ?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: deschidere cont la banca, unde e cel mai avantajos ?

Registered User

deschidere cont la banca, unde e cel mai avantajos ?

am de primit niste bani de la o firma si nu vor sa trimita decat prin ordin de plata, pentru aceasta trebuind sa am un cont. intrebarea mea e care banca deschide cel mai avantajos asemenea conturi (cel mai simplu cu putinta, am de primit doar foarte rar bani, in situatii ca cele de mai sus), adica fara taxa de deschidere cont, inchidere cont (sau cat mai mici si cu procedurile cat mai simple), comisioane de gestiune lunare cat mai mic (ideal zero) si care sa perceapa un comision la extragerea banilor din cont cat mai mic. cum spuneam, nu am de facut cine stie ce operatiuni, nici nu ma pricep, sint constrans sa primesc banii prin OP, altfel nici nu ma incurcam. multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii.
    Mucha Lucha !

nch
    nch is offline
    Registered User
    Si eu am fost in situatia ta si mi-am facut la HVB ...contul se deschide gratuit , exista un comision de gestionare al contului de vreo 30 ron pe an...parca.
    Ideal e sa-ti faci la o banca care are sucursala si eventual bancomat aproape de tine....
    acte : sa ai buletinul
    Comision retragere e mic cred ca vreo 0.5%

Banned
    E absurd de mult... Daca imi aduc bine aminte, un Maestro BCR costa 5 RON la deschidere, are taxa de gestionare de 6 RON pe an, si taxa unica de retragere de 0,2 RON daca nu ma insel . Evident, cu cardul vine si contul

Registered User
    la BRD, comisionul de administrare e 1,80 RON pe luna si comisionul la retragere e 0,5% (cu minim 2,50 RON), dar tot e mult. nu am de gand sa utilizez serviciile decat fooooooooaaaaaarte rar.
    Mucha Lucha !

Need I explain? Bogotta's Avatar
    Si la BCR si la Alpha Bank comisionul de retragere tot 0,5% este. Mi se pare f. mult in conditiile in care vrei sa extragi 40000 de Euro spre exemplu iar ei iti iau banii doar pentru ca ii scoti din banca lor. Niste bisnitari odiosi care insa functioneaza perfect legal. Chiar m-au enervat la fazele astea de 2 lei..
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Moderator Ivan's Avatar
    Voi va inchipuiti ca bancile sunt niste societati de binefacere, conduse de filantropi? Daca 0.5% e mult cam cat ar fi potrivit? 0%?

In conditiile in care ai de extras 40k te impiedici de 200? Becali ce ar trebui sa faca cand muta cate cinşpe milioane? Sa-si zboare creierii?

Man, banca face tot felul de investitii cu banii aia, cumpara/vinde titluri de valoare, actiuni you name it... Nu ti se pare absurd ca daca depui azi 40 de mii si ii scoti maine sa iei mai putin cu 0,5 % in loc sa iei mai mult ? Adica eu ofer o suma unei institutii care ii foloseste dupa bunul plac o perioada si care se gandeste ca ar fi foarte corect sa imi dea mie mai putin decat am depus. Ce mama lor ...
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Pinguis quod tumidus
    La bancile din Europa nu se practica aceste comisioane de retragere decat atunci cand scoti din conturi care sunt supuse unor conditii speciale, pentru a beneficia de dobanzi mai bune. La conturile curente nu am vazut acest gen de comisioane.

Pai Romania nu e in Europa, si va mai trece ceva vreme pana va fi, chiar daca se chinuie astia atat sa umfle importanta evenimentului.
    Singurul avantaj imediat pe care il vad este deschiderea de sucursale ale bancilor straine. Nu iti convine la romani, treci strada la ei. Sa vedem atunci cum se vor comporta fata de client.

Mircea Cărtărescu

Registered User apciu2006's Avatar
    wtf ??? nu trebuie sa manance si banca niste bani??? doar aveti banii in siguranta, bine, asta doar la unele banci.

recomand finance bank

Registered User Merlin's Avatar
    Are dreptate Bogotta , dar asta este realitatea in care traim si altfel nu ar mai fi rezistat atatea banci in Romania la tot pasul , daca nu faceau bani din nimic ...

Sper ca o data cu intrarea in UE , sa fie aliniat si sistemul bancar dupa niste reguli stricte de bun simt . Oricum e aiurea ca suntem taxati cu un comision care dupa parerea este imens . Ar fi interesanta o comparatie cu comsioanele percepute si de alte banci din alte state , nu neaparat cele din UE , ci si din US , sau Japonia, Canada , Australia, etc. Stie careva vreun link ?

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    Bogotta, ING sunt primii care imi vin in minte. Aceleasi comisioane. In plus te taxeaza in draci ptr contul ala nenorocit ROL si visa-ul electron atasat. Vreo 50RON pe an. Acum un an plateai 15-20RON/an. Go figure.

just passing... Rover's Avatar
    In conditiile in care ai de extras 40k te impiedici de 200? Becali ce ar trebui sa faca cand muta cate cinşpe milioane? Sa-si zboare creierii?
    Becali nu muta prin banca. Si sacosa nu cere comision

jmf
    jmf is offline
    Prodigal Son jmf's Avatar
    Totusi, la ING comisionul de retragere e 0.2%, iar dobanda la vedere e 6.85% pe an. In plus, in aia 500.000 taxa de administrare e inclusa si asigurare de viata. In plus, ai si multimatul, de pe care poti face operatiuni cu comision de 2.5ron, in timp ce la ghiseu un ordin de plata "manual" e de la 5 ron in sus. Eu sunt destul de multumit.
    The future just ain't what it used to be

Registered User
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Voi va inchipuiti ca bancile sunt niste societati de binefacere, conduse de filantropi? Daca 0.5% e mult cam cat ar fi potrivit? 0%?
    inainte nu era comision de administrare a contului la anumite banci cel putin (vezi bancpost). si asa nu fac nimic cu el. pentru mine nu ca ar fi bani multi, dar sint fortat sa deschid un cont, pentru a primi bani prin OP. dupa cum spuneam initial, am numai de pierdut. o firma are de transferat bani pentru o vina care ii apartine. eu de ce trebuie sa inbogatesc o banca cu tot felul de comisioane? am de scos niste bani si gata. one time only.
    Mucha Lucha !

Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    Quote Originally Posted by Bogotta View Post
    Si la BCR si la Alpha Bank comisionul de retragere tot 0,5% este. Mi se pare f. mult in conditiile in care vrei sa extragi 40000 de Euro spre exemplu iar ei iti iau banii doar pentru ca ii scoti din banca lor. Niste bisnitari odiosi care insa functioneaza perfect legal. Chiar m-au enervat la fazele astea de 2 lei..
    daca la 40k 200 e mult atunci tanase scatiu era un risipitor
    "They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety." - Benjamin Franklin

Catârul The Mule's Avatar
    Si mie mi se pare normal sa NU fie comision de extragere la un cont curent sau de savings normal. Sper ca odata cu anul viitor sa invete si bancile din romania ce inseamna servicii bancare, altfel toata lumea isi va muta conturile in restul Europei, unde orice banca este constienta ca tu, clientul, ii faci un favor ca iti deschizi cont la ei, si se comporta ca atare - spre deosebire de bancile cu care am interactionat eu in Romania, unde efectiv functionarii se poarta cu tine ca si cand ti se face o favoare imensa ca ti se deschide un cont si ei sunt niste mici dumnezei cu stampila bancii pe poponeata...

Regards,
    A.
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

Quote Originally Posted by Ördek View Post
    daca la 40k 200 e mult atunci tanase scatiu era un risipitor
    Atacuri la persoana pot sa fac si eu, nu ma costa nimic. Era vorba de un sistem aici si nu de ceea ce sunt eu dispus sa platesc si ce nu.

Cand am dat exemplul cu suma respectiva am vrut tocmai sa scot in evidenta ca la o suma mai mare, acel 0,5 (insignifiant la prima vedere) poate deveni suparator.

Cati dintre voi au avut pana acum un leasing la masina ? Eu recunosc ca nu am avut insa ce aud ca platesc altii imi provoaca un mare dezgust. Ti se iau taxe din te miri ce. Ca si cum ... bah, ala are leasing la Audi sau la BMW X5, deci ce mai conteaza la banii lui ca da niste mii de euro...
    E o problema de principiu aici si mai ales de respect pentru om, indiferent ca are Maybach sau merge cu tramvaiul.

Mircea Cărtărescu

Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    nu am vrut sa te atac pe tine in special ziceam asa general. de fapt nu intelesesem ca era comision cind iti retragi banii din cont. ala nu e un comision in plus fata de ce ar trebui sa platesti la o banca?
    "They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety." - Benjamin Franklin

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    Quote Originally Posted by jmf View Post
    in aia 500.000 taxa de administrare e inclusa si asigurare de viata
    Are you sure? Cont'ROL si Visa Electron.
    Daca este asa, imi fac drum pe la ei sa vad despre ce e vorba.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast