brat Transplant de rinichi la Fundeni?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Transplant de rinichi la Fundeni?

oni
    oni is offline
    Registered User

Transplant de rinichi la Fundeni?

...Am fost diagnosticat recent cu insuficienta renala cronica in stadiu terminal. In maxim o luna ar trebui sa incep dializa. Am un donator (tata) si ma gandeam ca pentru operatie spitalul Fundeni pare cea mai buna alegere, avand in vedere experienta lor bogata in domeaniu (cea mai buna din tara), si scandalurile monstruoase din Cluj (prof dr Lucan).

Intrebarea mea este daca cineva stie sau ar putea afla care ar fi "costurile"? In cat timp poti fi programat? Poate aveti rude, sau cunoscuti care au avut o experienta asemanatoare. Am asigurare CNAS platita la zi, dar am inteles ca nu prea are importanta daca intelegeti ce vreau sa spun. Sau poate exista vreo clinica particulara in Romania in stare sa grefeze un rinichi?

Acest thread nu este creat pentru a acuza sistemul medical romanesc, deci rog pe cei carora nu le convine formula "spaga+doctor=sanatate" sa se abtina. Nici mie nu-mi convine dar trebuie sa fim realisti.

Registered User luckylu's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Poti sa-ti faci o idee despre Fundeni citind aici: http://forum.computergames.ro/7-gene...l-fundeni.html

Am avut si eu experienta cu cineva care a facut triplu by-pass acolo la cel mai cel doctor din tara si vreau sa zic ca experienta e oribila iar indiferent de marimea spagii nepasarea este monstruoasa. Daca ai ceva bani, in loc sa-i dai spagarilor de la noi mai bine te interesezi sa faci transpantul undeva in strainatate (cel putin asta a fost regretul rudei mele sa nu mai zic de sechelele suferite in urma operatiei).

Banned GSM-Stefan's Avatar
    Acelasi sfat , daca dispui de o suma un pic mai mare de bani , te-as sfatui sa te duci in strainatate !

oni
    oni is offline
    Registered User
    Merci de sfaturi, dar daca aveam zecile de mii de euro necesare in strainatate nu mai puneam intrebari tampite.

Altcineva?

Registered User luckylu's Avatar
    Nu trebuie sa pleci de la ideea ca preturile sunt exorbitante in strainatate... totul e sa cauti alternative eventual pe baza unor recomandari. Operatia de triplu-bypass era cateva mii de euro si e adevarat ca mai platea transportul si zilele de internare.

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    o sa intreb pt. ca stiu citiva doctori de acolo, unul chiar pe urologie
    insa din ce stiu daca vrei la prof 'costa' 300-500E numa' ca sa te interneze la el

oni
    oni is offline
    Registered User
    Fyl, ti-as fi foarte recunoscator daca m-ai ajuta. M-ar interesa sume, si alte amanunte, preferabil "de la sursa". Adica ce pretentie are personalul, etc.

Cat despre strainatate, in general o zi de spitalizare urca pe la 1000 de euro (depinde de clinica), fara pretul operatiei propriu-zise, care este oriunde intre 5000-70.000 eur.

Armoured Dragon Warrior's Avatar
    In Germania o zi de spitalizare la traumatologie e 300 de euro. Mi se pare un pic umflat 1000 de euro.

Cat despre transplantul de rinichi, nasol ca s-a ajuns la asa ceva. Ceva teste de compatibilitate cu tatal tau ai facut sau doar ati cazut de acord tu si el..?
    Nu poti forta un om sa te placa; nu esti bine venit, pleaca.. (Parazitii 2007)

oni
    oni is offline
    Registered User
    Nu am facut inca teste, dar avem sanse mari. Aceeasi grupa sanguina, niciodata tranfuzati.

Well, good luck. Aceeasi grupa de sange reprezinta foarte putin. Dar e un inceput favorabil

Nu sunt medic asa ca ma opresc aici cu discutia despre compatibilitate.

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Quote Originally Posted by Dragon Warrior View Post
    In Germania o zi de spitalizare la traumatologie e 300 de euro. Mi se pare un pic umflat 1000 de euro.
    Se vede ca nu cunosti ce dotare trebuie sa aibe o sectie de transplant.
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

Whatever. Eu am vazut spitalele vestice pe dinauntru din postura de pacient. Nu pot sa ma lansez in nici o discutie documentata.

oni
    oni is offline
    Registered User
    Daca ai fi fost in masura sa comentezi, stiai ca sansa de compatibilitate cea mai mare ar fi o ruda gradul I compatibila la nivel de grupa sanguina. In afara de un frate geaman, tata ar fi donatorul ideal.

Chestiile cu "vand rinichi" de prin ziare nu prea stau in picioare; din aprox 200 de "donatori" ar fi doar unul suficient de compatibil. De aceea rudele apropiate sunt solutia cea mai buna.

Asa este. Cum spui tu. Sunt convins ca te-ai documentat temeinic. Doar depinde viata ta de asta.

Registered User
    pt strainatate iti trebuie intr-adevar zeci de mii de euro, nu mii.
    in romania: lucan e un bun profesionist, la el transplantul a ajuns rutina. nu stiu ultimele amanunte din scandalurile in care a fost implicat, dar vad ca nea basescu a gasit de cuviinta sa il medalieze anul trecut:
    http://www.hotnews.ro/articol_61005-...Dragulescu.htm
    deci prea stresat dom profesor bauiesc ca nu e:P. n-are nici un sens sa vorbim despre morala sau deontologia lui...nu exista asa ceva...

problema de care trebuie sa tii tu seama este ca op chirurgicala e doar prima punte de trecut, rinichiul trebuie vegheat cotinuu si tu trebuie sa iti faci tratamentul imunosupresiv si controalele cu rigurozitate. aici am eu impresia ca e partea de tratament la care clujul e slab. deci pana la urma ideea ta cu fundeniul ramane alegerea cea mai buna, chiar daca din motive diferite. nu cred ca o sa putem intra prea curand in posesia unor cifre reale comparative intre succesele clinicilor din ro si a echipelor care fac transplante, deci trebuie sa mergi <pe gura lumii>, ceea ce este revoltator.
    iti doresc ca testele de compatibiliate cu tatal tau sa iasa bine, e cel mai de preferat donator, dar sa stii ca iepurele poate sari de oriunde. nu de putine ori bolnavii nu au avut pe nimeni compatibili printre rudele de sange, dar erau compatibili de ex cu sotul/ sotia.
    persoanele care nu gasesc donor compatibil intra pe o lista de asteptare mai lunga de 1000 de persoane, iar de aici pana la a plati un donor mai e un pas
    multa multa bafta!

ps. sper ca esti bucurestean, asta ar usura mult lucrurile, pt ca uite:
    http://www.news365.ro/Calvarul_bacau..._IDN58740.html
    http://www.protv.ro/stiri/social/sit...e-rinichi.html

oni
    oni is offline
    Registered User
    Merci mult de raspuns, ladyatrix.

Curios este cum devii brusc interesat de o gramada de chestii cand esti in rahat... Si cum realizezi ca spaga este ceva "normal" in situatia ta.

LUFC JohnnyTorrio's Avatar
    Ce simptome ai avut ?

oni
    oni is offline
    Registered User
    Pai totul a inceput cu aparitia unor pete in campul vizual. Pete care se mareau tot mai mult. Oftalmologul a descoperit ca era vorba despre o retinopatie cauzata de hipertensiune. Tot el m-a trimis la analize unde s-a descoprit creatinina si ureea marita in sange. Hipertensiunea severa a cauzat probabil distrugerea rinichilor. Alte simptome au fost pungi sub ochi, nevoia de a urina des in cursul noptii (3 ori); miros de amoniac in nas (de la uree), stari de greata foarte puternice de vreo trei ori intr-o luna, migrene.

LUFC JohnnyTorrio's Avatar
    Multumesc.

Registered User

doresc transplant de rinichi

salut... numele meu esti iota atanasie si as dori un transplant de rinichi grupa mea este B3.....va rog sa ma ajutati ....contactati-ma la numarul de telefon 0252 370 658 / 0761 651 071

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast